Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Paraziti intestinali

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
salut am postat anterior despre probleme cu giardia dupa ce am baut vreo 5 saptamani ulei din seminte de bostan presate la rece si alte ceaiuri nu mi-au mai iesit chisturi de giardia la analize (o sa le repet in curand), insa am o mancarime in anus, pe care o aveam si cand aveam giardia. din ce m-am documentat si pe net si din ce am discutat cu medicul de familie, simptomele se datoreaza prezentei unui alt parazit, probabil oxiurul dar a zis ca e mai complicat procedeul pt a determina exact ce e, trebuie prelevate altfel probele, nu vreau sa intru in detalii mananc zilnic usturoi si nu prea le simt prezenta (mancarimea) dar vreau sa ii si elimin cine poate da sfaturi, e rugat mentionez ca giardia mi-a iesit la analize insa niciodata nu am prezentat simptomele (greturi, dureri de stomac, lipsa poftei de mancare) ci am mers la analize datorita mancarimii anusului. va multumesc
p.s. am luat pastilele pe care le recomanda doctorul, cele care afecteaza si ficatul, insa nu m-au scapat de probleme :)

Edited by mianna, 10 March 2008 - 08:28.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu zic sa faci analizele acelea pentru determinarea oxiurilor, nu stiu de ce zici ca sunt complicate. Jur ca noua la parazitologie ni s-a spus ca se foloseste scotch! E important sa vezi daca sunt sau nu oxiuri, pentru ca pruritul anal poate avea multe cauze, unele dintre ele destul de serioase. Uite aici o lista cu principalele cauze.

#3
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005

 antigen, on Mar 9 2008, 22:20, said:

Eu zic sa faci analizele acelea pentru determinarea oxiurilor, nu stiu de ce zici ca sunt complicate. Jur ca noua la parazitologie ni s-a spus ca se foloseste scotch! E important sa vezi daca sunt sau nu oxiuri, pentru ca pruritul anal poate avea multe cauze, unele dintre ele destul de serioase. Uite aici o lista cu principalele cauze.
am citit cauzele enumerate mai sus si o sa imi fac o programare la clinica respectiva, au filiala si in TM.. eu raman la ideea ca e un parazit pt ca atunci cand consum usturoi il ametesc si nu ma mai mananca despre cum se determina daca e parazit, am inteles ca trebuie sa dau jos pantalonii pt ca asistenta sa ia o proba de langa anus, sau din interior nu am inteles prea bine insa cam asa ceva nu mi-e frica sau rusine, insa doctorita de familie nu m-a trimis sa fac o analiza pt oxiuri

Edited by mianna, 10 March 2008 - 08:29.


#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca te intereseaza metoda, am gasit-o explicata pe Wikipedia. In esenta se pune niste scotch pe anus si in regiunea perianala, parazitii raman fixati pe scotch, apoi se transfera pe o lama care se citeste la microscop. Acolo spune ca se poate face si acasa, nu stiu daca se aplica si la noi.

Eu as investiga, pentru ca nu e normal (pruritul).

Nu stiu daca medicamentele pe care le-ai luat pentru giardioza rezolva si oxiuroza, dar nu as mai lua inca un tratament antiparazitar fara sa fie neaparata nevoie (adica fara diagnostic clar de oxiuroza), pentru ca e destul de toxic.

Edited by antigen, 10 March 2008 - 00:04.


#5
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
am descoperit ca am oxiuri si acu incerc sa scap de ei  :D
cautand pe net, ca tratamente medicamentoase am gasit Pyrantel pamoate (fara prescriptie) si Decaris sau Mebendazol (Vermox)
dar naturist ce as putea lua?
am inceput sa consum usturoi zilnic
orice sfat e bine venit.. multumesc

#6
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
usturoi pus de seara intr-un pahar cu lapte si baut pe stomacul gol dimineata, 3 sapt.

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Seminte de dovleac.

#8
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 antigen, on Mar 18 2008, 17:19, said:

Seminte de dovleac.
prăjite ?

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da' sa nu intrebi doctorul, ca poate te taie, mai bine mai deschizi saptamana viitoare inca un topic pe tema asta.
sa nu te miri cand o sa-ti creasca si warn-ul. de la paraziti o sa fie.

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 ***MIHAI***, on Mar 18 2008, 18:23, said:

prăjite ?

Nu, crude. Parca am mai citit si de ulei de dovleac, dar astea sunt tratamente naturiste si nu ma pricep.

#11
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
vermox doza unica... dar trebuie sa faca toata familia si preferabil repetat la 2 sapt.
am gasit http://www.sfatulmed...te.php?id=24648

#12
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
cine a utilizat Vermox, aceste tablete trebuie inghitite, mestecate sau supte?
nicaieri nu zice exact dar pe cateva site-uri americane zice ca sunt tablete masticabile, cica asa sunt asimilate mai bine

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
medicamentele pe care le găsești la noi nu sunt masticabile, se inghit.

Edited by adadoi, 08 April 2008 - 18:25.


#14
andr33ac

andr33ac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2010
Buna,am ajuns sa scriu pe acest forum din cauza faptului ca nu mai stiu unde sa mai intreb sau ce sa mai fac. Tatalui meu ii apar niste bube pe corp, la inceput apar sub forma de umflaturi dupa care se inrosesc si mananca foarte tare. A fost si a facut tot felul de analize, pt alergii (a iesit ca nu este alergic la nimic, el lucreaza intr-un mediu cu lemn) in ultima faza a fost la biorezonanta magnetica unde i-au spus ca are paraziti intestinali, dar nu i-au spus de care. I-au dat sa faca tratament cu PARAPROTEX, pe durata tratamentului nu i-au mai aparut bubele deloc, in penultima zi de tratament a avut loc o eruptie foarte puternica pe tot corpul si cu manacarime. Sunt foarte sacaitoare, si arata si urat. A mai patit cineva asa ceva?Multumesc

#15
Mistic

Mistic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2006
Pentru paraziti intestinali, ar trebui sa il consulte un doctor gastroenterolog.

Succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate