Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Tragi degeaba ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Salut !

Sa lamurim niste lucruri !

1--- Sa zicem ca de maine ne apucam de sala ,fara a lua nici un supliment ! Dupa 1-2 luni ce observam la masa musculara ?
2--- Ne apucam de sala si lom proteine si creatine , dupa 1-2 luni ce observam ?
3--- Cam cat la % maresc/grabesc proteine/creatinele cresterea in masa musculara ?
4--- Fara suplimente tragi degeaba ?
5--- Ce trebuie sa mancam mai des ! Ma refer la ceva acesibil tuturor , nu " frunze de palimer sau piept de crocodil "
6--- Daca tragi pana la epuizare ai rezolvat ceva ?
7--- Cate mese pe zi sunt ok ?
8--- Cat timp stam la sala ?
9--- Trebuie sa evitam steroizi si toate cele ?
10--- Conteaza daca bem cola , sucuri in general ?

#2
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
1: Daca acum iei creatina si maine nu mai iei observi o scadere in forta. Daca nu iei niciun supliment inainte, de maine vei incepe sa cresti.
2: 1-2 luni e prea putin. Observam: un tonus muscular mai bun, arderea grasimilor si o foarte putin sesizabila crestere musculara.
3: O intrebare aiurea.
4: Nu.
5. Carne, lapte, branza, oua.
6. Nu.
7. Pentru unii 3 pentru altii 6.
8. Depinde de ce te duci la sala. In functie de numarul de zile de antrenament, un antrenament de culturism poate sa dureze intre 45 de minute si 2 ore. Daca te duci sa slabesti, poti sa alergi pe banda si 6 ore.
9. Daca vrei sa nu ai probleme pe viitor, da.
10. Da.

P.S. Acest topic este deschis numai pentru a-ti lumina mintea. In rest, nu ii vad rostul.

#3
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
ce suplimente ne recomandati pentru incepatori ? (Pentru masa musculara )

#4
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
vitamine, minerale, un concentrat proteic cu minim 70% proteina si daca-ti permite bugetu, glutamina si creatina.
nu uita de mancare de calitate si multa odihna

#5
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
oricum e relativ. nu poti spune ca o sa cresti nush cat sau nu o sa cresti. conteaza in primul rand geneticul si ce mananci.
6. supreaantrenamentul de foarte daunator....
vezi cate proteine iei pe zi si in functie de asta mai baga si altceva, pentru inceput proteine, daca mai iti raman bani, vitamine si minerale apoi creatina, aminoacizi.
e bine sa mananci in asa fel incat sa ai mereu ceva in burta, manaca multe lactate, carne, oua!

#6
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Tie ti-e lene sa citesti, basca mai vrei si rezultate imediate. Dupa 1-2 luni poti sa observi intr-adevar daca ti-a mai crescut ceva par pe muschii pectorali :))
"creatinele" auzi... asta e de colectie :))

Poti sa progresezi bine si fara suplimente mai ales la inceput. Incearca sa maninci la 3 ore tot timpul chiar daca nu ai pofta, forteaza-te sa maninci pentru ca asa cresti, este un secret care nu umbla la tot pasul precum zvonurile despre suplimentele "minune". Daca esti inteligent gindeste-te ca totul este o strategie de marketing sa te convinga pe tine (potential cumparator) ca nu se poate decit cu prafurile lor. Eu as vrea sa te ti de treaba la sala si sa ne mai scri si peste 1 an iar atunci altfel o sa discutam si o sa intelegi ce este necesar si ce nu.

Eu zic in primul rind ar trebui vitamine si minerale pt ca acelea sint mai greu de asigurat din hrana zilnica. Apoi concentratul proteic optional, la cit de "tare" o sa te antrenezi tu si cit o-i fi tu de "masiv" si "puternic"... nu ar face vreo diferenta, creatina nici nu mai vorbesc. Concentratul te ajuta la suplimentarea aportului de proteine, adica sa nu trebuiasca sa maninci 1 kil de carne / zi + 20 de oua ca e greu + ca introduci si o gramada de grasime saturata si colesterol odata cu alimentatia hiperproteica. Un alt aspect ar fi cel legat de calitatea proteinei (profilul de aminoacizi) si viteza de absorbtie mai rapida la suplimente decit la hrana traditionala, dar iarasi intram in amanunte de finete si nu cred ca e cazul.

Personal nu iti recomand seriile pana la epuizare, nicidecum repetari fortate. Incearca sa cresti incarcatura sau numarul de repetari tot timpul dupa ce vei fi invatat forma corecta la toate exercitiile. Cu timpul o sa introduci si tehnici avansate pt intensitate mare, depinde si ce virsta ai. Nu neglija nici o parte a corpului si stai departe de steroizi daca nu vrei sa ajungi cu probleme de sanatate. Poti sa citesti oricit despre ei dar nu uita si de side effects !

#7
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Uite de exemplu eu am tras 1 luna fara prea multa creatina is suplimente si am facut 2cm in brat fata de cand m-am apucat, iar greutatile le-am crescut cu aprox 10kg.

#8
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
o fi fost prima luna :))) ca dupa un an sigur nu mai cresti asa.... ideea e ca daca stam sa ne gandim "la rece"numai un ectomorf sau cel mult mezomorf poate creste fara suplimente in condiriile in care baga in el calumea iar metabolismul il ajuta sa nu depuna grasime desi si asta e foarte greu avand in vedere ca majoritatea alimentelor au in ele prea multi carbo si grasimi....  ah fara creatina sigur ca poati creste aia nu ajuta prea multdar fara proteine.... problema e ca multi au impresia ca e invers si manaca creatina cu lingura crezand ca daca iau mai multa cresc mai repede(cazul unui priteen care a terminat 3 cutii de creativ in 1 saptamana)

#9
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
creatina nu creste sinteza de proteine in muschi, in schimb alimentatia hipercalorica si hiperproteica da. Creatina nu face decit sa se acumuleze sub forma de creatina fosfat impreuna cu o cantitate considerabila de apa ceea ce volumizeaza musculatura, nicidecum nu este vorba de o crestere a numarului de filamente contractile ci de mai multa sarcoplasma, ATP si CF in celulele musculare ceea ce da si un tonus si forta mai mare. Problema e ca aceasta forta si volumizare se pierde imediat cu incetarea administrarii de creatina, deci nu am rezolvat nimic.

Plus de asta am observat o alta greseala a unor practicanti de a lua creatina impreuna cu proteine. N-are prea mare efect. Creatina se ia cu multi carbo pentru ca carbo ridica insulina iar insulina transporta creatina in celule, altfel iei degeaba.

Eu folosesc creatina in unele perioade cind ma simt bine si nu sint accidentat pentru a putea sa ma antrenez mai dur si cu greutati mai mari. Doar asa vad eu ajutorul creatinei. Administrare creatina => antrenamente mai dure, greutati mai mari => crestere in masa si forta cu ajutorul alimentatiei! Asta daca vrem sa ne tinem serios de culturism, daca nu, exista tenis de masa, sah... Pt cine iubeste culturismul stie ce inseamna efort, timp, sacrificii, bani... iar progresele totusi merg cu viteza melcului dupa o vreme. Sint practicanti care nu sint interesati de competitii dar trag de vreo 10-20 de ani prin sali si poate mai mult, iar altii penibili, vor progrese miraculoase intr-o luna, 2

#10
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Foarte de acord. Dar o poti folosi si cand stagnezi si esti demoralizat. 0.5-1cm in brat iti poate da o pofta de antrenament de nu-ti vine sa crezi  B)

#11
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
sau asa, depinde ce te mobilizeaza pe tine mai tare, cistigul sau esecul. Omul optimist si ambitios raspunde bine si la una si la alta. De multe ori cind vedeam ca stagnez ma suparam si trageam mai tare, mincam mai bine. Pe bune ca de aproape 7 ani de cind practic fara intrerupere parca imi e necaz sa iau piciorul de pe acceleratie, asta e principalul sentimentul care ma tine aproape de sala. Cred ca si daca as intepeni in scaunul cu rotile la sala tot m-as duce...

#12
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
I-au vitamine ,proteine si creatina de o saptamana,4 mese consistente pe zi , 6zile de antrenament ! Pot spune ca de 2-3 sapt de cand ma duc la sala am crescut in masa si forta .... Am citit multe forumuri si am ales sa nu ma arunc la suplimente scupe ,am cumparat o cutie Jumbo Mass (20ron)si o cutie de creatine am uitat cum se numesc dar am dat 32ron "cica sunt americane" .... Manac cam ce mancam pana acum ! (ciorbe,salate,carne,dimineata 1-2 oo,lactate .... mancaruri traditionale)

Am 5 colegi in clasa care merg la sala de 1 an si acorda culturismului 5 zile din saptamana , 50ron/lunar pentru proteine,vitamine,creatine si inca ceva dar nu mai retin cum se numeau (ori cum ceva gen vitamine pana in 10 ron cutia)... 4 dintre ei au consumat naposim timp de 1 luna ,nu au patin nimic nici unul , sunt intregi .... nu cum zic uni dp toate forumurile : Nu lua naposim ca iti cade parul , nu lua ca iti provoaca alergi si toate prostiile astea ! De maine o sa iau si eu , o sa va tin la curent !


Nu mai dati sfaturi pentru cei care vor doar sa arate bine sau sa creasca in forta , sfaturi pentru cei ce vor sa devina culturistii !La sala unde ma duc eu mai mult de jumatate dintre abonati (cam 500 la numar) nu acorda mai mult de 50-60ron/lunar si nu manaca ,doar lactate,carne si oo ..si majoritatea sunt bine facutii .... Toti de acolo m-au zis sa ca daca vreu doar sa arat mai bine si sa imi cresc forta nu este nevoie sa dau milioane pe suplimente si sa manac "carne de bizon"  sau sa nu mai beau cola,fanta....doar sa le reduc si sa ma interesz putin cam ce sa manac mai mult si ce mai putin !
  
Bafta !

(scuzati greselile gramaticale dar's pe fuga)
Astep sa ma criticatii :

Edited by aWp_viTal, 19 March 2008 - 15:25.


#13
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 aWp_viTal, on Mar 19 2008, 15:22, said:


ok , esti liber sa faci ce vrei , nu ne luptam cu morile de vant.

Baga biscuiti pisati jumbo mass in tine pana te faci arnold , ia naposim si poate il si depasesti.

Dar tot nu am inteles ceva..daca tu spui sa nu ti se mai dea sfaturi ce naiba mai cauti aici ?

#14
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

 aWp_viTal, on Mar 9 2008, 02:23, said:

Salut !

Sa lamurim niste lucruri !

1--- Sa zicem ca de maine ne apucam de sala ,fara a lua nici un supliment ! Dupa 1-2 luni ce observam la masa musculara ?
2--- Ne apucam de sala si lom proteine si creatine , dupa 1-2 luni ce observam ?
3--- Cam cat la % maresc/grabesc proteine/creatinele cresterea in masa musculara ?
4--- Fara suplimente tragi degeaba ?
5--- Ce trebuie sa mancam mai des ! Ma refer la ceva acesibil tuturor , nu " frunze de palimer sau piept de crocodil "
6--- Daca tragi pana la epuizare ai rezolvat ceva ?
7--- Cate mese pe zi sunt ok ?
8--- Cat timp stam la sala ?
9--- Trebuie sa evitam steroizi si toate cele ?
10--- Conteaza daca bem cola , sucuri in general ?

Fratele meu, iti explic eu daca vrei pe propria experienta cum sta treaba cu sportul asta devenit atat de frecventat mai nou in randul nostru, pacat ca multi habar nu au "cu ce se mananca" daca ma intelegi.

1. in primul rand trebui sa stii un lucru, constitutia difera de la om la om, si anume, depinde de persoana cat de activa a fost inainte sa se apuce de sala, deoarece sunt oameni care fac foarte mult sport, mai exact culturism, cu tot soiul de suplimente nutritive si tot degeaba. Chestia importanta e ca tu sa asimilezi alimentele daca vrei masa, iar fratele meu daca nu ai fibra pe tine, nu te apuca de culturism, apuca-te de sport de fibrare ^_^ , iar mai apoi apuca-te de facut masa musculara. Chestiunea e ca muschiul daca nu e fibrat nu se dezvolta corect si nu vei arata bine niciodata. Se poate sa vezi rezultate dupa 2 luni sau se poate sa nu vezi, depinde de tine, de tipul antrenamentului si de cum asimilezi si ce cunostinte ai in domeniu
2. De regula nu se ia nimic la inceput, daca ai cap totusi. aici intra mutle chestii, la inceput intri in faza in care tu rtebuie sa iti obisnuiesti mushii cu eforturi mari, fapt ce rezulta ruperea fibrelor, asta ia mult la inceput pana le refaci, cam 1 luna, si tinzi mereu la inceput sa faci supraantrenament, asta ce e si mai rau. Nu vei observa mai nimic daca iei asa la inceput, decat vreo 1  - 2 in +.
3. Creatina iti da forta si rezistenta, dar cam afecteaza ficatul, las-o dracului de creatina. proteinele iti umpla cu apa muschii, care la urma lor daca te lasi de sala, vei scadea incetul cu incetul la starea initiala. Sfatul meu, fa fara suplimente de genul si mananca natural, si mai mentionez ca proteina creeaza un strat adipos pe abdomen nedorit crede-ma, sau tu nu vrei sa ai si abdomen???;)
4. Din propria experienta iti spun ca nu tragi degeaba, cel putin eu. Depinde de persoana, dar fii sigur ca daca fara suplimente nu te dezvolti frumos, garantez ca si cu tot soiul de suplimente tot nu te dezvolti frumos ^_^
5. Uita-te mereu la valorile nutritive, manaca sanatos, proteine + carbohidrati, vitamine, dar nu in exces. Cam toate sunt importante, e important insa programul de masa
6. Rezolvi un mare "supraantrenament", nu are rost, lucrezi frumos, nu te omori, cat simti tu ca ai muncit intradevar in sala. Alfel se rupe cateva fire pe acolo si iti ia mai mult de 1 sapt. sa le refaci fapt ce nu mai da randament
7. Dimineata una, la amiaza, inainte cu vreo 1  ora jumate de sala nu manca greu ca iti va fii lene sa te mishti. Dupa sala mereu, iar nu uita ca e foarte important sa nu simti ca ti-e foame. Sa mananci cand simti nevoie, daca vrei masa.
8. Eu recomand maxim 50 min. E suficient sa executi toate exercitiile necesare ^_^  Pauze scurte, in jur de 30 de secunde intre serii, iar pauze de cam 2 minute intre aparate.
9. Absolut, scoateti-le din cap, nu cred ca vrei sa auzi consecintele totusi
10. Conteaza daca bei in exces. oricum, nu bea alcool, nu fuma si chestii de genu, ca faci degeaba sala.

Multa bafta sa ai si sper sa asculti de ce zic, ca nu vorbesc fara de mine.

#15
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 Adorian Moldovan, on May 11 2008, 22:08, said:

3. Creatina iti da forta si rezistenta, dar cam afecteaza ficatul, las-o dracului de creatina. proteinele iti umpla cu apa muschii, care la urma lor daca te lasi de sala, vei scadea incetul cu incetul la starea initiala. Sfatul meu, fa fara suplimente de genul si mananca natural, si mai mentionez ca proteina creeaza un strat adipos pe abdomen nedorit crede-ma, sau tu nu vrei sa ai si abdomen???;)

Auzi..rad si curcile de tine. Mai bine faci inot in continuare.

#16
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

 Valy1, on May 12 2008, 15:59, said:

Auzi..rad si curcile de tine. Mai bine faci inot in continuare.

Tu chiar ti sa cred ca esti incapabil sa gandesti? Cata experienta in sport ai? Eu i-am raspuns la intrebari. Nu esti obligat sa ma crezi....

#17
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Deci orice lucru pe care il bagi in corp poate afecta ficatul daca nu il bagi cu capul, nu cu mana. Proteinele nu iti umplu muschii cu apa, proteinele fiind o componenta de baza a muschilor, deci nu iti creeaza un strat adipos pe abdomen. E greu sa-ti asiguri necesarul de proteine din alimentatia fara suplimente: in functie de individ trebuie sa mananci 1 - 2 kg de carne/zi. Nu numai ca este greu pentru ficat sa digere atata hrana, dar cu toate acele proteine bagi in corp colesterol si alte substante nedorite. In plus, carnea e scumpa.

#18
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 Adorian Moldovan, on May 12 2008, 17:59, said:

Tu chiar ti sa cred ca esti incapabil sa gandesti? Cata experienta in sport ai? Eu i-am raspuns la intrebari. Nu esti obligat sa ma crezi....
man, exista oameni in culturism, care daca-i vezi zici ca nu au nici o treaba cu sportu asta, si cunosc infinit mai mult ca unu de 120 de kg definit...:)
nu te mai lua tu dupa aparente, crezi ca unu cu 50 ni brat stie mai multe ca unu cu 40 ?? te inseli...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate