Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

primul ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007
sal

acum un an am participat la concursul "Sanitarii priceputi" concurs de prim-ajutor organizat de crucea rosie.
acum cateva zile m'am contrazis cu un coleg asupra unei probleme.  cand ranitul , inconstient fiind, are cura inclestata ce ii poti face? io i'am zis ca poate sa ii faca respiratie pe nas sau daca are caile respiratorii blocate va recurge la o ultima solutie
aceasta solutie mi'a fost spusa si de instructori.  ori ii disloci  mandibula  si ii eliberezi caile respiratorii ori iei o piatra si ii spargi dintii insa nu se recomanda practica asta deoarece sunt anumite cazuri  ...unul in america daca nu ma insel.  cei de pe ambulanta au spart dintii ranitului l'au resuscitat, l'au salvat de la moarte insa dupa ce s'a facut bine i'a dat in judecata cu daune in valoare de zeci de mii de dolari ca i'au spart dintii.

este corect sa'i dosloci mandibula, nu?

#2
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Pai daca are caile aeriene blocate mecanic degeaba ii spargi dintii, poate asa mai adaugi cateva fragmente la blocaj...
Traheostoma.

#3
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Spart dintii, gizas ..
Si eu ii dadeam in judecata.

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Daca are gura inclestata se face respiratie gura-la-nas. Nu cred ca ii poti disloca (subluxa) mandibula daca are muschii contractati, pentru ca sunt foarte puternici. In niciun caz nu se sparg dintii.

Daca are caile respiratorii blocate poti face manevra Heimlich (exista si o varianta pentru cei in stare de inconstienta). Traheostomia e riscanta. Nu mai stiu ce se intampla cu tine - salvatorul - in caz ca nu reuseste (iar pacientul moare din cauza hemoragiei, de exemplu), dar parca nu esti acuzat de nimic... Ma poate corecta cineva?

LE: Pe pagina SMURD e explicat destul de bine tot procesul.

Edited by antigen, 08 March 2008 - 16:26.


#5
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
si eu tin cursuri de BLS. prin smurd si osmu(vezi la semnatura).
ca sa spui ca are caile respiratorii blocate in primul rand trebuie sa faci respiratie gura la gura/gura la nas ca sa vezi daca exista miscare la nivelul cutiei toracice.
nu este corect sa disloci mandibula pt ca nu se face, in nici un caz.
tu trebuie sa suni la 112 sa spui problema si sa urmezi protocolul 30:2.
sincer nu cred ca ai putea sa disloci mandibula fara sa-i produci alte traume, oricum nu am cum sa aflu raspunsul.
ideala ar fi o traheostomie.... dar trebuie sa stii sao faci. la bls nu inveti sa faci traheostomia.
cei care v-au instruit sunt varza. primul ajutor fara echipament medical are scopul de a mentine victima in viata fara a-i provoca alte  traume!!!!!!


 antigen, on Mar 8 2008, 16:20, said:

Daca are gura inclestata se face respiratie gura-la-nas. Nu cred ca ii poti disloca (subluxa) mandibula daca are muschii contractati, pentru ca sunt foarte puternici. In niciun caz nu se sparg dintii.

Daca are caile respiratorii blocate poti face manevra Heimlich (exista si o varianta pentru cei in stare de inconstienta). Traheostoma e riscanta. Nu mai stiu ce se intampla cu tine - salvatorul - in caz ca nu reuseste (iar pacientul moare din cauza hemoragiei, de exemplu), dar parca nu esti acuzat de nimic... Ma poate corecta cineva?
manevra heimlich pt victime in stare inconstienta nu se mai aplica , dupa noul protocl se trece direct la resuscitare 30:2.
eu am vazut facuta traheostomie dar cu echipament medical. oricum traheostomia se face doar in cazurile f grave cand e distrusa fata.

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 negotzel00, on Mar 8 2008, 16:30, said:

manevra heimlich pt victime in stare inconstienta nu se mai aplica , dupa noul protocl se trece direct la resuscitare 30:2.

Si daca victima s-a inecat cu un bol de mancare si si-a pierdut starea de constienta inainte de a interveni cineva, ce se face? Degeaba faci insuflatii daca are caile respiratorii blocate.

#7
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007
sa presupunem ca nu ai nici un fel de echipament medical, te afli pe un camp unde s'a petrecut un accident (pe autostrada de ex)  ... victima e in stare de inconstienta, are gura inclestata, incerci sa'i faci respiratie gura/nas insa constati ca are nasu infundat  sau e racit, in fine nu i se ridica cutia toracica cand executi resp artificiala.  ce  faci in cazul asta ?
sau bine, sa spunem ca nu e racit  insa nu i se ridica cutia toracica? are caiule respiratorii blocate. nu trebuie cumva sa i le eliberezi? poate si'a inghitit limba.  cum procedezi ?  nu trebuie sa'i disloci/subluxezi mandibula?

Edited by shadowgign, 08 March 2008 - 18:36.


#8
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
pai in primul rand daca esti de fata cand se intampla actionezi inainte sa-si piarda cunsotiinta , daca nu reusesti mai mult ca probabil ca nici dupa ce ajunge in stare de inconstienta nu vei reusi sa faci ceva.
daca e inconstient e putin probabil sa iti dai seama de cauza incontientei daca acel corp strain nu e in gura sau faringe.
oricum majoritatea habar n-au sa faca manevra heimlich cand persoana e contienta cu atat mai mult daca e incontienta.
scopul tau e sa mentii functiile cardiace si respiratorii pana la sosirea echipajului specializat.
un corp strain daca obstrueaza ermetic caile respiratorii poti sa fii sigur ca nu-l vei scoate cu manevra heimlich.(cazurile de inec de exemplu). in restul cazurilor aerul patrunde intr-o anumita cantitate in plaman.
daca exista de exemplu retineri sau nu e posibila respiratia gura la gura sau gura la nas se face incontinuu masaj cardiac pana la sosirea echipajului specializat sau pana cand salvatorul este prea obosit.

parerea mea proprie si personala: deageaba iti inchipui zeci de cazuri complexe si ipotetice daca treci pe langa un om cazut pe strada fara sa il intrebi de sanatate.

PS: protocoalele sunt facute in urma unor studii desfasurate pe mii de cazuri.... deci in pricpiu ele sunt bine fondate.

 shadowgign, on Mar 8 2008, 18:35, said:

sa presupunem ca nu ai nici un fel de echipament medical, te afli pe un camp unde s'a petrecut un accident (pe autostrada de ex)  ... victima e in stare de inconstienta, are gura inclestata, incerci sa'i faci respiratie gura/nas insa constati ca are nasu infundat  sau e racit, in fine nu i se ridica cutia toracica cand executi resp artificiala.  ce  faci in cazul asta ?
sau bine, sa spunem ca nu e racit  insa nu i se ridica cutia toracica? are caiule respiratorii blocate. nu trebuie cumva sa i le eliberezi? poate si'a inghitit limba.  cum procedezi ?  nu trebuie sa'i disloci/subluxezi mandibula?

subluxatia mandibulei e cu totul altceva. in mod sigur nu o poti face daca are gura inclestata.
acum nu stiu cate accidente ai vazut tu sau la cate ai fost , dar eu n-am auzit sa fie asa de inclestata incat sa nu poata fi desfacuta.
in rest subluxatia mandibulei, verifici ca nu e nimic in gura sau faringe daca e scoti cu degetele afara si incepi resuscitarea....

#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@negotzel00: Daca tii cursuri de BLS, inseamna ca stii tu mai bine. Dar ai cele mai recente protocoale pe undeva? Pentru ca eu am facut niste cursuri de BLS si ALS semestrul trecut, si am invatat despre Heimlich in stare de inconstienta, iar cursurile cred ca au fost structurate dupa cele SMURD.

#10
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

 antigen, on Mar 8 2008, 19:32, said:

@negotzel00: Daca tii cursuri de BLS, inseamna ca stii tu mai bine. Dar ai cele mai recente protocoale pe undeva? Pentru ca eu am facut niste cursuri de BLS si ALS semestrul trecut, si am invatat despre Heimlich in stare de inconstienta, iar cursurile cred ca au fost structurate dupa cele SMURD.

mai eu de la smurd le-am luat. pana in noiuembrie asa stiam si eu cu manevra heimlich in stare de inconstienta. din ianuarie predam fara heimlich in stare de inconstienta. protocoalele astea oricum se schimba des.
pe slide-urile care le avem inca tot  apare manevra heimlich in stare de incosntienta.
dar protocolul nou e fara. garantat!
ps: nu avem voie sa dam materialele nimanui fara acordul smurd mures, mai ales in format digital

#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
OK, multumesc. Dar atunci actualizati si pagina asta.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu citesc si ma inchin . Treaba asta cu "sanitarii priceputi" ar fi bine sa nu existe .

   Nu de alta , dar te apuca dracului un lesin pe strada si pana sa-ti revii apare un "priceput" de-asta de-ti farama botu' cu un bolovan ca sa te ajute . :worthy:

#13
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Daca acest topic se cheama primul ajutor si nu "respiratie bouche a bouche", poate cineva care se pricepe  (de ex Negotzel :P) si care are timp explica ce tb facut in fel de fel de cazuri (om inecat - nu mort :P, intoxicatie cu CO, mana/picior/gat rupt etc).

Edited by nile, 09 March 2008 - 14:41.


#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
S-ar putea sa spun prostii, dar am auzit de o metoda de desclestare prin apasarea partilor laterale, inbinarea dintre mandibula si maxilar. Cel putin constient fiind nu poti sa tii gura inclestata.

#15
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 edy_wheazel, on Mar 9 2008, 15:45, said:

S-ar putea sa spun prostii, dar am auzit de o metoda de desclestare prin apasarea partilor laterale, inbinarea dintre mandibula si maxilar. Cel putin constient fiind nu poti sa tii gura inclestata.
:lol: Asa fac io calului cand nu vrea sa deschida gura sa ia zabala. :D

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 nile, on Mar 9 2008, 14:47, said:

:lol: Asa fac io calului cand nu vrea sa deschida gura sa ia zabala. :D

Interesant, eu credeam ca-i spargi dintii cu caramida.

#17
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 edy_wheazel, on Mar 9 2008, 15:51, said:

Interesant, eu credeam ca-i spargi dintii cu caramida.
Nu mai are, i-am spart pe toti.

#18
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
chestia e ca in multe situatii nu exista cursuri teoretice.
de exemplu hemostazele, se explica ce e aia hemoragie si care-i treaba ta dupa care se face practic. cu manechine , voluntari etc.
la intoxicatie cu co2 nu stiu ce poti face mai ales ca tu ca salvator fara echipament nu "ai voie" sa intri sa scoti victima, din motive oboiective evident. sa zicem ca o scoti, in afara de resuscitare nu ai ce face pana la sosirea echipajului specializat
in orice caz de trauma se prespun leziuni la nivelul coloanei pana la proba contararie si iarasi fara echipament nu ai ce sa faci.
trebuie sa tii aliniate capul gatu si trunchiul, preferabil sa fie cineva care tine capul si inca o persoana face resuscitarea(daca e cazul)
un lucru f util e pozitia laterala de siguranta. asta e f buna la oamnei rupti de beti , inconstienti etc la care exista functii vitale. eviti sa inhaleze voma, secretiile, sangele etc.
cum se face?
persoana intinsa pe spate, i flexezi piciorul de parte opusa a ta si intinzi mana in sus de aceeasi parte cu tine. cealalta mana o pui sub obrazul de aceeasi parte cu tine dupa care cu o mana pe sold si una pe umar intorci victima in lateral cu fata spre tine.  e f f utila.... evaluezi din cand in cand daca respira si are puls

informatiile de aici sunt bune... chiar daca nu sunt actualizate sunt mult mai mult decat nimic.
curs prim ajutor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate