Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Caramida Nexe. Argila si rumegus?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cu totii incercam sa facem lucrari de calitate, dar sa avem preturi rezonabile.

Din acest motiv am ajuns sa caut alternative la Porotherm si astfel am aflat de existenta caramizii NEXE fabricata undeva in Serbia ori Croatia (www.nexe.hr).
Este onorabila ca pret, dar nu am gasit ingormatii mai detaliate privind calitatile (caracteristicile tehnice).

Pe site-ul producatorului se regasesc doar informatii despre dimensiuni, mase, volume dar nimic despre rezistenta la compresiune, coeficientul de transfer termic.
Mai mult chiar, pe site-ul unui importator am gasit informatia potrivit careia aceasta caramida Nexe este realizata din argila si rumegus. !!!!
"Din punct de vedere constructivo-biologic, termoblocul este un produs ideal deoarece este produs exclusiv din materiale naturale (argila si rumegus), fara adaosuri sintetice. Prin tehnologia moderna emisia de particule daunatoare este redusa la minim si consumul de energie este redus."

Are cineva stiinta despre rezistenta la compresiune, coeficientul de transfer termic etc al caramizii NEXE?

Multzam!

#2
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
http://www.nexe.hr/d...lt.aspx?id=1687

#3
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc haplea82!
Eu sunt mai degraba vizitator si cititor de posturi si pentru ca ti-am intalnit postarile ma si gandeam ca ai putea fi unul dintre cei care ar avea un raspuns.
Prezentarea este interesanta, dar in cazul "programului clasic" nu sunt si date despre rezistenta la compresiune.
Pe mine ma interesa varianta de 29 cm, dar cum nu am date voi fi deschis si la alte optiuni. Ma gandeam la soceram doicesti sau urziceni.

Doar ca si in cazul acestora se intampla sa intram in dileme datorita info de pe siteurile lor:
DOICESTI, rezistenta la compresiune = 150 N/mmp
URZICENI, rezistenta la compresiune = 100 DaN/cmp
Ce sa inteleg eu de aici?
Exista o asa valoare? 150 N/mmp?

Acum am cautat la porotherm si la ei valoarea minima garantata este de 10 N/mmp
Acum se complica si mai tare... pentru mine... un pierdut beneficiar...

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Cred ca baga rumegus inainte sa le arda, astfel materialul iese mai "afanat", caci rumegusul se "evapora" in cuptor. Probabil astfel e mai usoara, mai bun izolator termic si mai slaba la compresiune.

-------

Transformari:

1 cmp = 100 mmp
1 daN = 10 N

1N/mmp =   100 N/cmp =   10 daN / cmp
10N/mmp = 1000 N/cmp = 100 daN/cmp

DOICESTI 150N/mmp = 1500 daN/cmp   ( probabil la asta le-a scapat un zero un plus )

Edited by blimpyway, 05 March 2008 - 00:57.


#5
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 blimpyway, on Mar 5 2008, 00:49, said:

Cred ca baga rumegus inainte sa le arda, astfel materialul iese mai "afanat", caci rumegusul se "evapora" in cuptor. Probabil astfel e mai usoara, mai bun izolator termic si mai slaba la compresiune.

-------

Transformari:

1 cmp = 100 mmp
1 daN = 10 N

1N/mmp =   100 N/cmp =   10 daN / cmp
10N/mmp = 1000 N/cmp = 100 daN/cmp

DOICESTI 150N/mmp = 1500 daN/cmp   ( probabil la asta le-a scapat un zero un plus )

Multumesc blimpyway!
Asta vreau si eu sa aflu, dar insusi producatorul ascunde informatia privind rez la compres. Ipoteza ta sta in picioare.
Imi prinde bine sa mai iau din cand in cand lectii despre transformarea unitatilor de masura.
Iata cum cu ajutorul tau am mai pus cateva "caramizi" la imaginea mea despre casa, structura, rezistenta, izolare, executie etc.
Multzam inca odata!
Stima.

Edited by meganedoi, 05 March 2008 - 01:11.


#6
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
n.p.c.!  vezi:     www.witor.biz/files/wyroby_ceramiczne.doc    AICI AI TOATE INFORMATIILE!de fapt le da si in prezentare ,iti specifica stasul de fabricatie!scuze pt caps

Edited by haplea82, 05 March 2008 - 01:51.


#7
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 haplea82, on Mar 5 2008, 01:48, said:

n.p.c.!  vezi:     www.witor.biz/files/wyroby_ceramiczne.doc    AICI AI TOATE INFORMATIILE!de fapt le da si in prezentare ,iti specifica stasul de fabricatie!scuze pt caps

Multzumesc mult!
Nu stiu cum le gasesti, dar se vede ca te pricepi.
Stima!

Marius

#8
danzi76

danzi76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.06.2007
Buna. Important este dupa parerea mea la un bloc de ceramica grosimea peretilor exteriori, grosimea nervurilor si cat e suprafata de ceramica raportata la goluri. Eu am terminat fundatia si acum ma gandesc ce caramida sa folosesc, din ce am vorbit cu proiectantul meu mi-a recomandat urmatoarele caracteristici : grosmie perete exterior >= 15mm, nervura >= 10mm si golurile sa nu depaseasca 50% din suprafata. Daca cineva are acces la caramizi poate imi recomanda si mie un model de caramida pt zidarie de 30 cm.

#9
inginer007

inginer007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.10.2006

 danzi76, on 8th March 2008, 21:46, said:

Buna. Important este dupa parerea mea la un bloc de ceramica grosimea peretilor exteriori, grosimea nervurilor si cat e suprafata de ceramica raportata la goluri. Eu am terminat fundatia si acum ma gandesc ce caramida sa folosesc, din ce am vorbit cu proiectantul meu mi-a recomandat urmatoarele caracteristici : grosmie perete exterior >= 15mm, nervura >= 10mm si golurile sa nu depaseasca 50% din suprafata. Daca cineva are acces la caramizi poate imi recomanda si mie un model de caramida pt zidarie de 30 cm.
Cum spunea si danzi76, blocurile cu aceste caracteristici sunt incadrate in normativul de zidarie actual (CR 6-2006) ca fiind blocuri din Grupa 2, recomandabile ptr zona seismica a Romaniei. Sunt cele mai bune din pct de vedere al raportului rezistenta/izolare termica, deoarece sunt blocuri ceramice cu goluri verticale. ATENTIE insa: blocurile ceramice POROTHERM sunt incadrate in Grupa 2S pentru care normativul are prevederi speciale, adica se pot folosi numai in anumite conditii. Grupa 2S presupune un posibil castig dpdv al izolarii termice, dar in detrimentul rezistentei. In principiu sunt ok, se pot folosi dar e recomandabil sa intrebati inginerul proiectant daca sunt respectate prevederile in cazul c-tiei dvs ptr folosirea blocurilor ceramice grupa 2S.

Extras din CR 6-2006:
"
(3) Elementele pentru zid•rie men•ionate la art.3.1.1.(2) se încadreaz• în grupe, în func•ie de
caracteristicile geometrice men•ionate la (1), dup• cum urmeaz•:
Grupa 1
· c•r•mizi ceramice pline 240 x 115 x 63 , document normativ de referin•• SR EN 771-1;
· c•r•mizi ceramice cu goluri rotunde de uscare, document normativ de referin•• SR EN
771-1;
· blocuri cu goluri din beton u•or cu volumul golurilor £ 25% , document normativ de
referin•• SR EN 771-4.
· blocuri pline din beton celular autoclavizat, document normativ de referin•• SR EN 771-4.
Grupa 2
· c•r•mizi ceramice pline cu goluri dreptunghiulare de uscare, document normativ de
referin•• SR EN 771-1;
· c•r•mizi •i blocuri ceramice cu goluri verticale, document normativ de referin•• SR EN
771-1;
· blocuri cu goluri din beton u•or cu volumul golurilor cuprins între 25%¸50% , document
normativ de referin•• SR EN 771-4;
· blocuri cu goluri din beton obi•nuit cu volumul golurilor cuprins între 25%¸50% ,
document normativ de referin•• SR EN 771-3.
(4) Elementele pentru zid•rie cu goluri verticale încadrate avand ca document de referin•• EN
1996-1-1-1 în grupa 2, pot fi folosite, în condi•iile de proiectare •i de execu•ie stabilite prin
prezentul Cod •i prin Codul P100-1/2006, numai dac• respect• urm•toarele cerin•e geometrice:
· volumul golurilor £ 50% din volumul total;
· grosimea pere•ilor exteriori te³ 15 mm;
· grosimea pere•ilor interiori ti ³ 10 mm;
· pere•ii verticali interiori sunt realiza•i continuu pe toat• lungimea elementului.
NOT•. Toate elementele din grupa 2, men•ionate la (3) satisfac aceste cerin•e.
(5) În condi•iile specifice de proiectare •i execu•ie stabilite prin prezentul Cod •i prin Codul
P100-1/2006, pentru elementele structurale •i nestructurale din zid•rie, pot fi folosite •i alte
elemente încadrate avand ca document de referin•• EN 1996-1-1-1 (EC6) în grupa 2: c•r•mizi
•i blocuri din argil• ars• cu goluri verticale cu geometrie special• (cu pere•i sub•iri -grupa 2S)
care îndeplinesc urm•toarele condi•ii:
· geometria blocului respect• urm•toarele cerin•e:
- volumul golurilor £ 50% din volumul blocului;
- grosimea pere•ilor exteriori 11 mm £ te < 15 mm;
- grosimea pere•ilor interiori 6 mm£ ti <10 mm;
- pere•ii verticali interiori sunt realiza•i continuu pe toat• lungimea elementului.
· legea constitutiv• s-e a zid•riei este de tip elasto-plastic cu ductilitate limitat• (figura
4.3
"

#10
Paulorossi

Paulorossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2009
Salut prieteni!
O sa aduc în discuție ,cu ocazia începerii construcției la casa, posibilitatea folosirii cărămizii Nexe Tb 25 N+F.
Am găsit o la un preț atractiv.Am tot căutat informații despre acest produs,mă refer aici la specificații tehnice dar nu am găsit.
A folosit cineva această cărămidă?Cum s a comportat?
Mulțumesc anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate