Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#55
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007
Am vazut ca cineva se gandea sa plece cu autocarul in Turcia, eu n-as recomanda nimanui chestia asta.
Conditiile sunt foarte bune in autocare dar te trezesti ca ti se pun in brate cartuse de tigari care trec dintr-o tara in alta ilegal, bani (si nu pt folosul personal) si alte chestii de genul.
Nu am mers personal in Turcia cu autocarul dar a fost prietenul meu iar aventurile au fost ceva de genul la dus s-a trezit cu doua cartuse de tigari pe care sa le treaca granita (atat e voie sa scoti din tara legal, partea proasta este ca si el fumeaza si avea deja doua cartuse si cu toate ca a spus celor care i le-au dat ca are deja tigari i-au zis ca nu-i problema - not funny) iar la intors a fost si mai distractiv. La vama la bulgari le-au confiscat autocarul pentru ca au gasit aur ascuns in autocar (nu al pasagerilor), fapt pt care toata lumea a stat in vama la bulgari intr-o camaruta timp de 7 8 ore pana a venit un alt autocar de la bucuresti sa-i adune de acolo. Din punctul meu de vedere decat asa mai bine lipsa.

#56
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008
Multumesc pentru completari, am notat.  Tmc, frumoase poze!

Eu o sa stau la Hilton ParkSA, gasisem un pret avantajos exact in perioada in care mergeam eu si-am zis ca hai s-o fac si pe asta. Din pacate cred ca am luat teapa dar din prostia mea pentru ca m-am entuziasmat prea tare de oferta fara sa citesc mai multe comentarii pe seama hotelului. Astfel ca dupa ce-am facut rezervarea am constat ca n-o sa am camera cu vedere la Bosfor ci spre un parc iar micul dejun care nu era in pret pot sa-l platesc separat dar costa 20 euro/persoana. Acum faptul e consumat, chiar atat de rau n-o sa fie, macar alta data stiu la ce sa casc ochii :)

#57
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
Buna seara. M-ar interesa in Istanbul un hotel nu prea scump, cu parcare gratuita de unde sa ajung pe jos sa vizitez Moscheea albastra, Sf Sofia., etc

#58
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt aledia'

acelasi lucru caut si eu! am sa-ti pun lista pe care am facut-o eu, pretul este pt o camera cu 3 paturi, mic dejun, inceput de septembrie, cazare pt 2 nopti, hotel 3 sau 4 stele. repet asta e lista mea de cautari si urmeaza sa ma hotarasc la unul din hoteluri! deci singurele informatii sunt cele de pe site-ul hotelului.


HOTELURI ISTANBUL:


125 € LUSH HOTEL  - 12, Siraselviler Caddesi 34433 Istanbul
Style : Design - 22 rooms - Centric location - Grand Turkish hospitality - ..
Some metres from the Taksim plaza, right in the centre of Istanbul, stands a luxury hotel housed in a 103-year-old building which conserves in its details the rich history of the city...
Client rating : 90%
Map  |  Hotel info |  Book

120 € TAKSIM GONEN HOTEL  - Aydede Cad.No:15 Taksim 34447 Istanbul
Style : - 156 rooms - Excellent location - Elegant and sophisticated - ..
Located in the heart of the best shopping and leisure district and crowned with an elegant rooftop pool and restaurant, Taksim Gönen offers every luxury and convenience...
Map  |  Hotel info |  Book

120 € THE MARMARA PERA HOTEL  - Mesrutiyet Caddesi 34430 Istanbul
Style : Contemporary - 203 rooms - In the vibrant neighbourhood of Beyoğlu - ..
A high-class hotel right in the shopping, business and nightlife centre of Istanbul, in the Beyoğlu neighbourhood. Modern design and comfortable style, apt for all types of..
Client rating : 89%
Map  |  Hotel info |  Book
Book

119 € BEST WESTERN CITADEL HOTEL  - Kennedey Caddesi 34122 Istanbul
Style : Classic contemporary - 31 rooms - Centrally located - Modern style - Turkish and ..
Best Western Citadel Hotel is a traditional Turkish building with Ottoman touches on the banks of the Sea of Marmara, just 800 metres from the Old Town...
Map  |  Hotel info |  Book

119 € BEST WESTERN THE PRESIDENT HOTEL  - 25, Tiyatro Cad., Beyazit 34126 Istanbul
Style : Contemporary - 201 rooms - Central location - Impressive views - Restaurant - ..
Accommodating guests since the year 1989, Best Western The President Hotel is located in Beyazit, near the famed Grand Bazaar...
Map  |  Hotel info |  Book

119 € ARMADA HOTEL  - 24, Ahirkapi Sokak 34122 Istanbul
Style : Classic - 110 rooms - In the Old Town - Marvellous views of Hagia Sophia and ..
Situated in the middle of the Old Town of Istanbul with marvellous view of two of the most magnificent masterpieces of world architecture, Hagia Sophia and the Blue Mosque...
Map  |  Hotel info |  Book

110 € KALYON HOTEL  - 34, Sultanahmet Sahil Yolu 34122 Istanbul
Style : Classic - 110 rooms - Classic Turkish hotel - On the shores of Sea of ..
The Kalyon Hotel is a classic Turkish hotel. Exceptional service and first class accommodations on the shores of the Sea of Marmara, right in the old town of Istanbul...
Client rating : 89%
Map  |  Hotel info |  Book

109 € TRIA HOTEL ISTANBUL  - Akbiyik Cad ., Terbiyik sok. No:7 Sultanahmet 34100 Istanbul
Style : Boutique Hotel - 20 rooms - Located in historic quarter - Breathtaking views of ..
This quaint and cosy boutique hotel nestled in the historic heart of Istanbul offers totally renovated rooms and an array of personalised services, delivering the utmost comfort during..
Map  |  Hotel info |  Book

104 € HOTEL PERA TULIP  - 103, Mesrutiyet cad 34430 Istanbul
Style : Contemporary - 84 rooms - Central location - Classic style - Modern facilities - ..
Classic style and modern facilities in one excellent hotel--the Pera Tulip Hotel is poised to cover all your needs with its superbly comfortable and well-planned setting...
Map  |  Hotel info |  Book

99 € FAROS BOUTIQUE HOTEL  - 76, Divan Yolu Caddesi 34110 Istanbul
Style : Boutique Hotel - 23 rooms - In Sultanahmet - Warm yet functional decoration - ..
Enchanting and elegant boutique hotel situated right in the centre of Istanbul. Live the old town experience in modern and luxurious ambience...
Map  |  Hotel info |  Book

94 € PERA ROSE BOUTIQUE HOTEL  - 201, Meºrutiyet Caddesi 34430 Istanbul
Style : Boutique Hotel - 52 rooms - In the shopping, commerce and cultural centre of ..
Situated in the shopping, commerce and cultural centre of Istanbul, the Pera Rose Boutique was designed to satisfy the needs of both leisure and business travellers. ..
Client rating : 100%
Map  |  Hotel info |  Book

90 € GRAND YAVUZ HOTEL  - Piyer Loti Caddesi, No : 71 /B Sultanahmet 34126 Istanbul
Style : Classic contemporary - 111 rooms - Excellent sightseeing location - Elegance and luxury - ..
The Grand Yavuz Hotel is a comfortable hotel that combines elegance and luxury situated in the heart of Old Istanbul; the Sultanahmet district...
Map  |  Hotel info |  Book

84 € ORIENT EXPRESS HOTEL  - 44, Hudavendigar Caddesi 34410 Istanbul
Style : Classic - 54 rooms - Excellent location - Nostalgic décor - Terrace ..
The Orient Express Hotel enjoys a privileged location in the historical Sirkeci district along the banks of the Bosphorous, and pays homage to the train that brought kings and statesmen to..
Client rating : 90%
Map  |  Hotel info |  Book

75 € TAN HOTEL  - 20, Dr.Eminpasa Sk 34110  Istanbul
Style : Contemporary - 20 rooms - In the Old Town - Boutique hotel - Restaurant - ..
Situated in the historic area of Sultanahmet, the Tan Hotel is one of the most outstanding boutique hotels in Istanbul...
Client rating : 82%
Map  |  Hotel info |  Book

75 € ORSEP ROYAL HOTEL  - Nobethane Sok.No:10 Sirkeci 34113 Istanbul
Style : - 92 rooms - Privileged situation - Superb proximity to historic ..
Orsep Royal Hotel İstanbul is nestled in the historic quarter of a millennial city which has long been a crossroads of numerous cultures, a meeting point between East and West...
Map  |  Hotel info |  Book

70 € BEST WESTERN SENATOR HOTEL  - Gençtürk Caddesi, ªirvanizade sokak 34470 Istanbul
Style : Contemporary - 102 rooms - In the old town - Classic Ottoman architecture and ..
A practical location in the most-visited historic district, opulent Ottoman architecture and decoration, and warm hospitality make the Best Western Senator Hotel one of Istanbul's finest..
Map  |  Hotel info |  Book

70 € ANTIK HOTEL ISTANBUL  - ORDU CAD., DARPHANE SOK.NO10 34130 Istanbul
Style : Contemporary design - 94 rooms - Old Town - Contemporary design - Selected rooms with a ..
The Antik Hotel Istanbul is refreshingly small, uniquely designed, and superbly located in the Old Town...


scuze, revin cu informatia, pretul este pe noapte pt camera tripla!

#59
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
La turci se plateste autostrada. Rovigneta ceva?

#60
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View PostMcDude, on Mar 15 2008, 00:32, said:

La turci se plateste autostrada. Rovigneta ceva?

DA se plateste in functie de cati km mergi pe ea! Iei un bilet cand intri si platesti cand iesi!

Am fost de multe ori in Istanbul, ce-i drept cu treaba, dar in legatura cu oamenii AVETI MARE GRIJA!!!! Sunt foarte multi tepari, sunt mai rai ca tiganii nostri. Am luat plasa o singura data, dar destul de dureroasa pt orgoliu.

Aksaray e plin de hoteluri de 3 si 4 stele relativ ieftine. De mentionat ca stelele la ei inseamna putin altceva decat la noi. Cel putin in Aksaray unde e considerat centru de comert. Taksim are multe magazine si Mall-ul Giuvaier (nu mai retin daca exact asa se si scrie) care m-a impresionat ca dimensiune. Ce-i drept preturile sunt pe masura. Nu stiu cine spunea ca mancarea e ieftina ... nu-i adevarat, si nu ma refer la restaurante luxoase. Ce-i drept, daca te saturi cu orez cu pui si arahide la 2 lire .... bravo tie, altfel .... NU. Un singur fel de mancare (dar copios) si bautura ma ajungea in jur de $15 (kanat, adica aripioare de pui cu orez drept garnitura).

Recomand sa schimbati in vama sau in oras niste euro sau dolari in lire, astfel totul va fi mai simplu, pt ca au tendinta sa rotunjeasca avantajos ....

#61
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Stie careva cum se ajunge de la Aeroportul Ataturk (principalul din Istanbul ) la aeroportul Sabiha Gokcen din partea asiatica? Exista ceva varianta directa?

#62
all4me

all4me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2008

View Postherlino, on Mar 15 2008, 08:30, said:

Stie careva cum se ajunge de la Aeroportul Ataturk (principalul din Istanbul ) la aeroportul Sabiha Gokcen din partea asiatica? Exista ceva varianta directa?
cu metroul, dar mi se pare ca trebuie sa il schimbi dupa ce ai trecut in partea asiatica.

#63
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postherlino, on Mar 15 2008, 07:30, said:

Stie careva cum se ajunge de la Aeroportul Ataturk (principalul din Istanbul ) la aeroportul Sabiha Gokcen din partea asiatica? Exista ceva varianta directa?

http://www.sgairport...i/eng/start.asp

http://www.ataturkai...m/eng/index.php

#64
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008
Pentru ca sunt pe ultima suta de metri cu pregatirile am gasit niste informatii care va pot fi de folos:

- lunea sunt inchise: Hagia Sofia, muzeul arheologic si palatul Dolmabahce;
- martea sunt inchise ambele palate (Topkapi si Dolmabahce);
- duminica sunt inchise bazarele

Alte informatii folositoare gasiti pe site-ul:
http://www.allaboutt...on-istanbul.htm

#65
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View Postkriiss, on Mar 12 2008, 16:59, said:

Cum stau cu parcarea ? Au parcare privata ? Sau parchezi pe strada pe unde gasesti ?


pe celalalt topic cineva scrie ca hotel askoc e ok si are si parcare!

#66
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View Postcriss_65, on Mar 12 2008, 09:37, said:

'tmc:
Salut! Iti mai recomand Patriarhia Ortodoxa din cartierul Fener, Basilica Cistern, care este peste drum de Sf Sofia, si te rog sa faci o plimbare pe Istikal Cadessi. Sa-mi zici daca ti-a placut, sau sa ma injuri, pe mail, [email protected]. Poti sa arunci o privire pe pozele mele din Turcia, pe www.turcia2007.blogspot.com
Calatorie placuta!

multumesc pentru completari!

Va rog sa completati lista cu locuri frumoase care merita vitizate, multumesc anticipat.

LOCURI CARE NU TREBUIESC RATATE IN ISTANBUL:
- Sf. Sofia
- moscheea albastra + alte 2-3 moschei
- palatul Topkapi (nu cred ca o sa intru in harem, am vazut imagini si nu-i cine stie ce)
- palatul Dolmabahce
- muzeul arheologic
- hipodromul
- marele bazar + bazarul egiptean - neaparat, nu trebuie pierdut!
- vreau sa urc in turnul Galata
- vreau sa trec pe jos podul peste Bosfor
- o calatorie cu vaporul pe insulele Printilor
- Patriarhia Ortodoxa din cartierul Fener, Basilica Cistern, care este peste drum de Sf Sofia
- o plimbare pe Istikal Cadessi.
- o plimbare pe bosfor noapte cu vaporul, am inteles ca este foarte frumos![/b]

- Zindan Han, folosita de otomani ca prima inchisoare de femei din lume.
- Dervisii invartitori si concert de muzica sufita in statia de tren Sirkeci, platforma 1, mai putin luni si joi.

#67
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt adisy :
- Zindan Han, folosita de otomani ca prima inchisoare de femei din lume.
- Dervisii invartitori si concert de muzica sufita in statia de tren Sirkeci, platforma 1, mai putin luni si joi.


ai idee cam la ce ora este concertul cu muzica sufita si dervisii invartitori! imi doresc f mult sa-i vad! sau daca sti un site ceva in care sa caut?? multumesc mult!

#68
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View Postcriss_65, on Mar 19 2008, 09:25, said:

pt adisy :
- Zindan Han, folosita de otomani ca prima inchisoare de femei din lume.
- Dervisii invartitori si concert de muzica sufita in statia de tren Sirkeci, platforma 1, mai putin luni si joi.


ai idee cam la ce ora este concertul cu muzica sufita si dervisii invartitori! imi doresc f mult sa-i vad! sau daca sti un site ceva in care sa caut?? multumesc mult!

Ora este 19.30 in toate zilele saptamanii, mai putin cele doua mentionate. Revin si cu site.

View Postadisy, on Mar 19 2008, 10:24, said:

Ora este 19.30 in toate zilele saptamanii, mai putin cele doua mentionate. Revin si cu site.

Aici citesti mai multe http://www.allaboutt....com/dervis.htm

Aici ai programul http://www.istanbull...ny-sirkeci.html

#69
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt adisy:

multumesc mult!

#70
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

 criss_65, on Mar 19 2008, 12:45, said:

pt adisy:

multumesc mult!

Cu placere! Daca descoperi si altele de vazut, inedite, astept detalii. Eu ajung in Istanbul din nou prin mai.

#71
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt adisy:

din pacate eu plec abia la inceput de septembrie la istanbul, asa ca detaliile or sa vina la sfarsit de vara!

#72
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
intrebare pentru cei ce au fost in Istanbul : cum sunt preturile la mancare, bere si bauturi racoritoare ?
pun aceasta intrebare deoarece sunt diferite pareri. unde va pe acest topic sau pe cel dedicat turciei, cineva scria ca in Istanbul mancarea este scumpa si sa nu ne lasam amagiti ca putem manca mai ieftin de 10 Euro/persoana/masa. de la agentia prin care am facut rezervarea mi s-a spus ca mancarea este foarte ieftina.
pe mina ma intereseaza sa mananc ceva traditional, rapid si locatia sa fie curata. nu am pretentii de 5 *, caci ma duc sa vizitez orasul si nu sa stau prin restaurante. pe langa pestele vandut direct din barca si kebap ce mai recomandati sa degustam.
multumesc anticipat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate