Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#19
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
'fotojunior' :

eu as avea incredere in tripadvisor si in holidaycheck si nu m-as duce la hotel askoc. eu l-am scos din lista mea de hoteluri din istanbul unde as putea sta in vara aceasta.

View Postcriss_65, on Mar 5 2008, 08:16, said:

'fotojunior' :

eu as avea incredere in tripadvisor si in holidaycheck si nu m-as duce la hotel askoc. eu l-am scos din lista mea de hoteluri din istanbul unde as putea sta in vara aceasta.
eu am gasit urmatoarele oferte:
- un hotel f ieftin dar fara pretentii 3 stele: hotel grand liza - tripla cu 50 euro si dubla 40 euro cu mic dejun
- un hotel nou deschis 3 stele frumos: hotel eyfel . tripla 65, dubla 50 cu mic dejun, http://www.hoteleyfel.com/rates.htm
- hotel barin : http://www.barinhotel.com/index.php - tripla 55 euro, frumos, cam departe, 6 euro bufet suedez la cina

- hotel olimpyat frumusel, da pt 3 nopti 1 cina, fructe si vin, aproape de obiective, nu mai stiu cat era camera dar oricum cam cat celelalte
- cel mai frumos dar de 4 stele si deci ceva mai scump: hotel sapphire - 28 euro/persoana
Toate sunt in centru si au mic dejun inclus, inca nu stiu daca au parcari sau nu!
oricum mai caut sa vad care e cel mai avantajos ...

#20
adelaide

adelaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2007
unde ai stat in istanbul, cum a fost hotelul, curat, cu parcare gratis sau contra cost? in centrul vechi sau mai departe? as vrea sa alu mai multe amanunte despre cele 2 zile ale tale din istanbul! multumesc anticipat.
[/quote]

criss, am stat la Hotel Aspen, hotel de 3 stele, camere frumusele si foarte curate. Hotelul este aproape de centrul vechi, intre Aksaray si Laleli. Daca iti place sa te plimbi poti sa ajungi pe jos pana la Bazarul Mare, Moschea Albastra, etc sau poti sa iei si tramvaiul (care este super modern), sunt vreo 2-3 statii. Zona nu este chiar atat de frumoasa, dar noua ne-a convenit. Micul dejun a fost foarte bun, bufet suedez bineinteles.
Despre parcare nu stiu ce sa zic, noi am fost in sejur organizat (cu autocar).

#21
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
adelaide :

adelaide iti multumesc pentru raspuns!

#22
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005
Pana la urma am facut rezervare la hotelul Grand Anka:

http://www.booking.c...kout=2008-05-01

Cand am facut eu rezervarea pretul era 70 euro/noapte. Dupa cateva ora pe site aparea pretul care e si acum 120 euro/noapte. Poate fi o asa majorare de pret ? Eu nu mai inteleg nimic. Mi-e teama sa nu ma duc acolo si sa imi spuna ca pretul e altul , nu acela care imi apare mie pe rezervare.

Are si parcare in limita a 55 locuri

#23
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Am reusit sa imi fac rezervare la Hotel Peninsula 3* dar cu reviw foarte bun pe mai multe forumuri si pe tripadvisor o pozitie onorabila 34/412 - http://www.tripadvis...a-Istanbul.html, pentru locatia sa - Cartier Sultanahmet in spatele Mosceii Sf.Sofia, pretul de 55 Euro/noapte dubla si conditiile oferite asa cum sunt prezentate de cei ce au stat in el.
Acum singura dilema este cu ce firma de transport care face curse regulate catre Istanbul sa plecam : TOROS, ORTADOGU sau STAR. Pretul este acelasi 300 ron dus-intors.
Daca aveti vreo recomandare sau sfat va astept.
Multumesc

#24
b82bog

b82bog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 27.03.2006
salut si eu initiativa acestui topic. si eu vreau sa plec la istanbul la sfarsitul acestei luni. plec cu masina personala si as vrea ceva info in primul rand despre drumul pana acolo, taxe ce trebuie platite si cam pe unde se ajunge. am un GPS cu I-GO . e OK ? am inteles ca e autostrada pana acolo, incepand cu bulgaria bineinteles. care ar fi zonele mai importante unde se fac cumparaturi in istanbul?ce se mananca pe acolo ? v-as fi recunoscator pentru niste info. multam

#25
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

View Postb82bog, on Mar 5 2008, 20:36, said:

salut si eu initiativa acestui topic. si eu vreau sa plec la istanbul la sfarsitul acestei luni. plec cu masina personala si as vrea ceva info in primul rand despre drumul pana acolo, taxe ce trebuie platite si cam pe unde se ajunge. am un GPS cu I-GO . e OK ? am inteles ca e autostrada pana acolo, incepand cu bulgaria bineinteles. care ar fi zonele mai importante unde se fac cumparaturi in istanbul?ce se mananca pe acolo ? v-as fi recunoscator pentru niste info. multam

Mancare este F F ieftin fata da alta tara ( europa ) nu vorbesc de restaurant lux, obisnuit , mananca linistit, ( dar ori ce eventual verifica inainte liste de preti smile.gif )
Despre locuri de vizita , este sigur ca stii deja, ce ai scris acolo poti sa mai pun cateva locuri
MINIATURK , ORTAKOY , RUMELI HISARI
Seara nu ar fi problema de plimbati , special plimbati la langa mare ( ORTAKOY , recomand )da ca stai pe zona sirkeci , poti sa faci plimbare spre CANKURTARAN ( langa mare )Sau cu Tramway pana la ultima statie ( KABATAS ) si de acolo sunt multe terasa ( pentru cai , pentru cafea .... )
Mancare traditional pe zona CORUM :
Mayalı, (Saç Mayalısı, Tava Mayalısı), Yanıç, Cızlak, Kömbe, Oğmaç, Hingal, Haºhaºlı Çörek, Borhani Helise, Çullama, Madımak, Tirit, İskilip Dolması, Keºkek, Kara Çuval Helvası, Hedik, Teltel, Has Baklava
Despre Mancare istanbul ......
Ne aparati mancati peste cu paine , nu la restaurant ... langa mare la barca, Kadikoy / eminonu ( vezi poze ) sau link http://www.turkeytra...alik_ekmek.html
Mancati Kebap ( nu la sourma ) adica stai pe restaurant si mananca cat poti ( ISKENDER KEBAB ) si la Istiklal caddesi ( beyoglu ) cand intru 100 mt pe parte dreapta BEREKET HALK LOKANTASI , ai multe multe multe mancare si self servis , spune ce vrei si mananca gustos si ieftin .....si despre dulcuri ( ce implace mie ) toti la istiklal , spre sfirsit ( Langa GALATASARAY LISESI ) liceu de Galatasaray , un loc numai de dulcuri , pe parte stanga , vezi cat poti sa mananci.
Despre Plimbare la Istanbul , daca vreama frumos plimbati cu VAPUR , dar nu cu privat , obijnuit luati un JETON , bilet ( 1.2 YTL ) mai putin de 1 $ , si plimbati de la KARAKOY pana la SUTLUCE / RUMELI KAVAGI .. ( adica cel mai sus de pe parta mare neagra ) drumul duraza 1 ora , si merge pe toate parte de BOSFOR
Toti cu VAPUR poti sa mergi la HEYBELIADA / BUYUKADA , este o insula linistit, si turistic,
poti sa faci o plimbare cu FAYTON . si poti sa manaci genul fructe de mare .....
si la plimbare in Istanbul ne APARAT faci o vizita MINIATURK , locul este SUTLUCE , undeva mai jos de TAKSIM , cu masina 10 min, este zona HALIC ..... http://www.miniaturk.com.tr/eng/

Toate informatiile de mai sus au fost oferite de OZTAN pe topicul Totul despre Turcia.

Edited by fotojunior, 06 March 2008 - 00:18.


#26
vacanta2007

vacanta2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.12.2006

View Postgabryela63, on Mar 4 2008, 06:11, said:

Ca autostrada este doar pana la Istanbul am vazut si eu, dar nu stiu daca drumul prin Canakkale nu este mai greoi, in sensul ca daca are multe serpentine l-as ocoli, deoarece suntem 6 masini si unele au copii care nu prea suporta drumul greu si cu serpentine. De asta am si pus intrebarea: pe unde e mai usor de mers? Am mai auzit si ca autostrada pana la Istanbul trece prin locuri cam pustii si deci nu este nimic de vazut. Dupa mine e de preferat sa mergi pe un drum bun (autostrada) 240 km in plus, decat pe un drum mai scurt ,dar mai greu (ingust, cu serpentine, prin munti...etc). Asta incerc sa aflu de la voi cei care ati mai fost cu masina si stiti drumul si pe o parte si pe alta pana la Kusadasi.


Drumul prin Canakkale este de o frumusete rara, mirifica, vezi calul Troian
Este greu de exprimat in cuvinte, alege drumul asta, astfel o sa iti para rau

#27
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Astazi m-am deplasat la sediile din Bucuresti a celor 4 firme de transport : Ortadogu, Murat, Totos si Oz Troy si toate mi-au spus acelasi lucru. Avem curse regulate Bucuresti - Istanbul si retur, care pleaca zilnic, chiar si cu un singur calator, dar in momentul in care am intrebat daca se pleaca si in data de 28 Aprilie, adica prima zi dupa Paste mi s-a raspuns ca atunci nu pleaca nimeni si ca nu au curse, desi am specificat la inceput ca suntem 4 persoane care vrem sa plecam.
Serioase firme de transport ?!

Edited by fotojunior, 06 March 2008 - 22:04.


#28
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postfotojunior, on Mar 6 2008, 22:03, said:

Astazi m-am deplasat la sediile din Bucuresti a celor 4 firme de transport : Ortadogu, Murat, Totos si Oz Troy si toate mi-au spus acelasi lucru. Avem curse regulate Bucuresti - Istanbul si retur, care pleaca zilnic, chiar si cu un singur calator, dar in momentul in care am intrebat daca se pleaca si in data de 28 Aprilie, adica prima zi dupa Paste mi s-a raspuns ca atunci nu pleaca nimeni si ca nu au curse, desi am specificat la inceput ca suntem 4 persoane care vrem sa plecam.
Serioase firme de transport ?!

Incearca cu trenul. Un bilet dus-intors este 340 de lei, deci mai putin de 100 EUR. La asta se mai adauga, mi se pare, 60 de lei pe sens vagonul de dormit. Se pleaca undeva in jurul pranzului din Bucuresti Nord si se ajunge in Istanbul Sirkeci a doua zi dimineata pe la 8, 9.

#29
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

View Postmihairosioru, on Mar 6 2008, 22:57, said:

Incearca cu trenul. Un bilet dus-intors este 340 de lei, deci mai putin de 100 EUR. La asta se mai adauga, mi se pare, 60 de lei pe sens vagonul de dormit. Se pleaca undeva in jurul pranzului din Bucuresti Nord si se ajunge in Istanbul Sirkeci a doua zi dimineata pe la 8, 9.
multumesc pentru sfat, am sa ma interesez si de oferta CFR.

#30
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postfotojunior, on Mar 6 2008, 22:03, said:

Astazi m-am deplasat la sediile din Bucuresti a celor 4 firme de transport : Ortadogu, Murat, Totos si Oz Troy si toate mi-au spus acelasi lucru. Avem curse regulate Bucuresti - Istanbul si retur, care pleaca zilnic, chiar si cu un singur calator, dar in momentul in care am intrebat daca se pleaca si in data de 28 Aprilie, adica prima zi dupa Paste mi s-a raspuns ca atunci nu pleaca nimeni si ca nu au curse, desi am specificat la inceput ca suntem 4 persoane care vrem sa plecam.
Serioase firme de transport ?!

Am inteles eu gresit? Parca erai in cautare de sfaturi pentru un drum cu masina spre Istanbul. Durate, pareri sunt pe Totul despre Turcia.







View Postdocristi, on Mar 4 2008, 21:19, said:

Si ar mai fi de vizitat insulele raspandite prin Marea Egee, insule in care nu se merge cu masina, si unde poti petrece o zi superba de relaxare. Se pleaca dintr-o dana a Istanbulului(nu-mi aduc aminte acum) si sunt curse regulate toata ziua catre acele insule. Si bineinteles un voiaj pe malul Bosforului cu masina(cam 20-30km) de la Marea Neagra pana la Egee.


Ce 20-30 km intre Marea Neagra si Marea Egee ?!

Poate este vorba despre altceva, nu-i asa?



(Aici citeste un sir de vreo 50 de semnul intrebarii.)

#31
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
[quote name='o_dor' date='Mar 8 2008, 12:19' post='4208261']
Am inteles eu gresit? Parca erai in cautare de sfaturi pentru un drum cu masina spre Istanbul. Durate, pareri sunt pe Totul despre Turcia.



Prima intentie a fost sa plecam cu autocarul. In conditiile in care acesta nu pleaca, ne-am indreptat spre tren sau autoturism. Problema este ca toti avem masini de serviciu, full time in tara, singura problema este ca nu putem iesi cu ele din Romania, astfel ma gandeam sa iau de la tatal meu un Peugeut Partner care merge excelent si consuma foarte putin, dar si aici am observat ca iti trebuie o gramada de acte si sa faci o gramada de drumuri si de aceea ma interesez de toate cele 3 mijloace de transport, pentru a fii informat si a alege in deplina cunostiinta. De mentionat este ca deja am facut rezervarea la Hotel Peninsula din Istanbul, hotel ce nu dispune de parcare, fiind situat in partea veche a orasului intre moscheia albastra si Bofor.

Edited by fotojunior, 08 March 2008 - 12:27.


#32
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postfotojunior, on Mar 8 2008, 12:26, said:

De mentionat este ca deja am facut rezervarea la Hotel Peninsula din Istanbul, hotel ce nu dispune de parcare, fiind situat in partea veche a orasului intre moscheia albastra si Bofor.

Pai atunci trenul ramane singura posibilitate viabila. Mai ales ca gara Sirkeci e la doi pasi de Moscheea Albastra, deci nu aveti nevoie de transport intre gara si hotel.

#33
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

View Postmihairosioru, on Mar 8 2008, 12:36, said:

Pai atunci trenul ramane singura posibilitate viabila. Mai ales ca gara Sirkeci e la doi pasi de Moscheea Albastra, deci nu aveti nevoie de transport intre gara si hotel.

la aceasta concluzie am ajuns si noi.

#34
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postfotojunior, on Mar 8 2008, 12:46, said:

la aceasta concluzie am ajuns si noi.


Nu vreau sa intru intr-o discutie fara rost, dar spuneai:
"Va rog sa imi spuneti care este cel mai bun si sigur drum cu masina prin Bulgaria :
1. Ruse-Sofia-Edirne sau
2. Ruse-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Edirne.
Vreau sa ajung la Istanbul pe la ora 12, cand ar trebui sa plec din Bucuresti si cat fac, respectand regulile de circulatie cu o marja de 10-20%.
Va multumesc anticipat."

Si atat, fara comentarii.

Daca intrebai cu ce sa mergi la Istanbul: masina, avion era altceva.

Sunteti 4. Aveti tot timpul sa rezolvati toate problemele de hartii.

Puneti in balanta durata, oboseala, pretul unui drum cu trenul si avionul. Stiu ca este dificil sa transformati in bani durata pentru a putea compara trenul cu avionul, dar faceti o intalnire, discutati toti cei 4 implicati fara nicio rezerva, doar plecati impreuna.

Daca diferenta de bani versus facilitate are castig de cauza pentru voi, atunci indraznesc sa va recomand masina, nicidecum trenul.

Va doresc sa alegeti bine si drum bun

#35
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
traversarea podului peste bosfor, octombrie 2007 : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yLOOCWlm8Is?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008

View Postfotojunior, on Mar 5 2008, 19:54, said:

Am reusit sa imi fac rezervare la Hotel Peninsula 3* dar cu reviw foarte bun pe mai multe forumuri si pe tripadvisor o pozitie onorabila 34/412 - http://www.tripadvis...a-Istanbul.html, pentru locatia sa - Cartier Sultanahmet in spatele Mosceii Sf.Sofia, pretul de 55 Euro/noapte dubla si conditiile oferite asa cum sunt prezentate de cei ce au stat in el.
Acum singura dilema este cu ce firma de transport care face curse regulate catre Istanbul sa plecam : TOROS, ORTADOGU sau STAR. Pretul este acelasi 300 ron dus-intors.
Daca aveti vreo recomandare sau sfat va astept.
Multumesc

fotojunior, locatia hotelului e intr-adevar foarte buna, singurul inconvenient pe care-l vad eu e ca sunteti prea aproape de multe moschei si o sa va treziti cu noaptea-n cap cam ca-n clipul urmator: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uXx950qJj3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate