Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Proteina,Creatina,Aminoacizi,Vitamine

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
blondu89

blondu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2008
Buna.Mi-am cumparat si eu o cutie de proteine"Gain Fast" o cutie de Aminoacizi"Amino 5300"o cutie de creatina pastile si o cutie de vitamine "Animal Pack".Ce ma intereseaza pe mine e cum sa le iau....cu care sa incep...care sa le iau inainte de antrenament si care dupa antrenament...de cate ori pe zi...daca ar trebui sa imi mai iau ceva pe langa proteinele acestea...eu fac de 9 luni sala si mai stiu cate ceva dar astept si parerile voastre..multumesc anticipat!:)

#2
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
io nu stiu ce va chinuie gain fasul asta... vreti sa va ingrasati ca sa va chiuiti sa slabiti. ia creatina cu 45 de min inainte de antrenament, aminoacizii imediat dupa si dupa 10-15 minute baga gain fast.
cat gain fast sa bagi in zilele fara antrenament difera in functie de ce mananci!

Edited by geopsi, 03 March 2008 - 22:42.


#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Le administrezi oral, dar se poate si pe usa din spate  :D

Eu zic ca nu conteaza cand iei, inainte sau dupa, pentru ca stomacu nu lucreaza cand esti la sala, ii ca si cum ai dormi, totu se duce la muschii care depun efort. De aia nu-i bine sa mesteci guma la sala, pentru ca faci stomacu sa lucreze si te simti epuizat. Nu conteaza cand iei cat timp iei regulat si nu la diferente mari de zile.

#4
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
cum sa nu lucreze mai. chiar e bine sa iei in timpul antrenamentului o bautura cu carbo tocmai pt ca se asimileaza repede. e esential sa iei un concentrat de proteine imediat dupa antrenament ca sa beneficiezi de fereastra anabolica. in cazul lui e bine sa ia amino, ideal cu putina dextroza ca sa se asimineaza mai bine si apoi gain fastul. e impostant sa iei si seara pt ca noi crestem in timpul somnului....

#5
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
nu-s buni carbo simpli inainte de antrenament sau in timpu lui.. iti mareste glicemia si iti da stare de somnolenta, nu mai ai chef de antrenament, cel mai bine mananci ceva orez, cartofi , ovaz, grau ,etc. inainte de sala.

#6
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
pai mai citeste odata ca io zisai ca e esential sa iei imediat dupa antrenament carbo+proteina!

#7
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Geopsi organismul duce tot sangele in muschi si face stomacul sa nu lucreze, nu ca atunci cand stai cu burta in sus la televizor, dupa ce ai mancat.

In primu rand, stomacu se activeaza daca mesteci, iar la sala organismu nu-l pune pe primu loc, pentru ca ce-i solicitat ii muschiu (cine ajunge sa-si controleze stomacu voluntar o sa fie cel mai tare).

Tu ce crezi ca odaca cu efortul fizic si stomacu incepe sa lucreze mai intens? De aia dimineata cand te trezesti de pe somn nu tii foame deloc si dintr-o data te apuca o foame (mai ales daca mesteci guma) de mori.

Daca tu lucrezi numa picioare la sala nu te astepta sa creasca si bicepsu pentru ca fortezi muschii de la picioare. (sa nu vina unu sa zica 'poi cand faci picioare te incordezi tot ca te fortezi, deci incordezi si bicepsu)

Edited by keeekeeess, 05 March 2008 - 22:33.


#8
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 geopsi, on Mar 5 2008, 14:49, said:

chiar e bine sa iei in timpul antrenamentului o bautura cu carbo tocmai pt ca se asimileaza repede.
asta ai scris.

#9
blondu89

blondu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2008
Nu e buna combinatia asta? Dimineata cand te trezesti bei o portie de proteine dupa o ora iau plicul de Animal Pack care contine 11 pastile de vitamine...inainte de antrenament cu 45 minute o pastila de creatina dupa antrenament inca o portie de proteine si inca o pastila de creatina si in timpul zilei mai iau aminoaicizi....4 - 6 pe zi. :)

#10
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
pai baga si animal packul mai repede ca are enzime digestive... creatina trebuie minim 5g inainte....
adi,pai in timpul antrenamentului nu inainte.... citisem intr-o revista, care dadeau explicatia ca mentin energia crescuta si impiedica arderea proteinelor pe care o consider plauzibila.

keeskees nu am spus ca lucreaza ma intens, lucreaza mai intens cand mananci. oricum sa sti ca stomacul este un muschi neted controlat de sistemul nervos vegetativ si care lucreaza inconstient si non-stop dar la intensitati diferite. ca sa iti arat ca ai anumite scapari si cu ce spui tu, daca mananci seara de ce iti e foame dimineata? iti spun eu, pentru ca a digerat si pe timpul noptii, mai incet dar a digerat. aminoacizii sunt produsul rezultat din digerarea proteinelor, deci poti sa ii iei oricand ca ei se absorb. la fel si cu hexozele,glucoza, fructoza....

#11
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Mai, eu ma culc mort de foame seara si dimineata ma trezesc satul pentru ca in timpul noptii creierul pune stomacu in 'stand by'. ei bine, la sala cand lucrezi intens, creieru zice inimii sa bata mai tare si stomacului sa stea cuminte acolo.

Deci daca iei orice in timpul antrenamentului are acealasi rezultat si daca l-ai luat dupa 2 ore sau inainte cu 2 ore, sau peste 5 ore, cat timp iei regulat nu conteaza.

Edited by ciutacu, 08 March 2008 - 17:40.


#12
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
io ori sunt prost ori nu inteleg. zi mai omule tu la ce te referi? la intestinul subtire ca ajunge mai putin sange, la stomac, la cururile gastric,pancreatic,bila... cu zici tu ca nu mai merge din astea? ti-am explicat ca stomacul mobilizeaza cele 3 perechi de muschi netezi in momentul in care este ceva in el, sucurile se secreta cam non-stop ca altfel nu ne-ar fi foame etc. io chiar nu vreau sa ma cert cu tine sau altcineva, pe mine nu ma intereseaza daca ai citit asta undeva eu vreau sa gandesc logic si sa inteleg fenomenul si daca nu am eu dreptate nu ma supar ca pana la urma rolul forumului este unul constructiv dar eu, dupa capul meu, cred ca daca iau amino sau dextroza sau vitamine sau alt nutrient care se poate absorbi direct in sange acesta se va absobi si in timpul antrenamentului pentru ca el va ajunge rapid in intestinul subtire si se va asimila.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate