Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

ifconfig in Slack8,ciudatenie??!!!!!!!!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Am o placa de retea Reltek 8029 pe PCI si chestia e ca trebuia sa configurez si eu reteaua.Si,am dat intai ifconfig in consola sa vad ce si cum vede interfata,si culmea:in loc sa o detecteze eth0 ca la restu distributiilor, o vede ca "lo". Bun,am zis ca de,asa vede el. Am dat "ifconfig lo 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255" si a mers, mergea reteaua, dar la fiecare bootare,isi pierde setarea!!!!!!!IP-ul devine 127.0.0.1 si netmaskul ceva de genul "0000xxxfffffff00000".De ce?si cum pot face ca aceasta setare sa ramana asa cum o pun eu?
Tin sa specific ca am incercat si cu comanda setup,sa itnru in programul de isntalare/configurare al lui slack, am dat la configure si cand am ajuns al retea, a dat numele hostului, IP-ul, netmask-ul si cand a fost sa detecteze interfata,a zis ca NU A GASIT NICI UNA!!!!!!!!!!!!De ce?ce se intampla?

#2
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
lo = loopback
eth = placa de retea
ideea este ca slacku' nu vede reltek 8029...dar poti sa o instalezi ca modul  
parca era "modprobe rtl8029too " (nu sunt 100% sigur)
incearca asta si da "ifconfig eth0 192.168.0.2 " --vezi daca afiseaza eth0 sau da eroare

daca merge scri comanda in rc.modules -modprobe rtl8029too -

si ca sa ramana setarile editezi rc.inet1 .. te descurci tu ...
daca nu te descurci da un netconfig :)

asta era cu kernelu' 2.4.5 cu, care venea el

#3
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
8029 nu are 8029too ;)
e 8139too care e pt 8139... :DOH: :D
pt. 8029 se foloseste ne2k-pci

#4
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
mda ai dreptate... se vede ca nu am mai intrat de ceva timp intr-un slack...

#5
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Probabil placa de retea este defecta - zici ca nu a gasit-o la modprobe, iar la configurarea interfetei lo poate e normal sa dea asa cand ii schimbi netmask-ul, de la 1 host - pentru ce a fost ea gandita - la mai multe :)

Am configurat destule placi RealTek, de la 8029 la 8139too :) si nu am avut nici un fel de probleme/conflict. Ba e asa de bine scris modulul de rtl incat cu acelasi modul controlez 2 placi de acelasi tip, fara sa le incurce. Cu placi 3Com mai vechi de exemplu nu merge...
Mai poate fi si un conflict hardware pe undeva daca nu o vede.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate