Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Promovare Magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bluestar

bluestar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.06.2007
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire: am cumparat un domeniu pentru a face un magazin online. Domeniul esti foresteronline.ro. Firma se numeste forester si se ocupa cu comert cu amanuntul in magazine specializate de utilaje pentru exploatari forestiere(drujbe si piese de schimb). sunt intr-o mare dilema. ce sa fac sa il promovez? Si va rog..nu incepeti cu directoare web.../

#2
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
esti dispus sa platesti ptr al promova?

#3
bluestar

bluestar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.06.2007
Pai..sa zicem ca am un buget chiar mic (50 lei). Ce ma intereseaza mai mult este promovarea catre oamenii interesati de acest domeniu.

#4
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Cu parere de rau iti spun ca, cu bugetul tau nu vei face absolut nimic decat probabil cateva sute de click-uri pe site.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sincer sa fiu nu prea inteleg menatlitatea asta, "nu vreau sa investesc vreau doar sa castig"
Investeste si tu acolo cel putin 1000 ron si apoi asteapta rezultate, daca nu esti cunoscut nu ai cum sa faci profit...
si inca un pont, nu cred ca internetul este cel mai potrivit loc pentru vanzarea drujbelor sau mai stiu eu ce...
Bafta! Poate gasesti un maniac si iti cumpara toate drujbele de pe stoc :lol:

#6
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
"...Si va rog..nu incepeti cu directoare web.../"
Tocmai cu astea ar trebui sa incepi.  ;)

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
:) Ptr 50 de ron iti arat unde e threadul de pe softpedia cu listele de directoare web din romania si postul din blogul meu cu linkuri ce merita folosite din afara :)

Acum , lasand gluma:

1.) gumball3000, prietene, sa te vad cand o sa ai nevoie de drujba :)) Orice afacere merge promovata sau vanduta pe net.
2.) Investitia e prea mica, ptr 50 de ron ti se va face un sitemap si ti se va pune in Google Webmasters plus 10-20 de comenturi pe bloguri cu link inspre tine. Cam atat.
3.) 50 de ron? =))

Edited by lord_ice, 27 February 2008 - 17:05.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
am avut nevoie de drujba (in ajun de craciun), acum nu mai am nevoie  :drac:
pt 250 ron sunt dispus sa-ti aduc eu site-ul in prima pagina pt cuvantul "drujbe"... pt 50 ron sunt dispus sa-ti optimizez doar metatag-urile si alte lucruri interne de pe site

#9
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
E imensa competitia :)) E bine 250 de ron, scapa ieftin.

#10
bluestar

bluestar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.06.2007
Multumesc pentru replyuri tutoror. M-ati cam demoralizat dar am inteles cam cum sta treaba. Competitia nu e mare pentru ca in fiecare judet exista 1 maxim 2  firme autorizate HUSQVARNA.Ma tenteaza oferta ta gumball. lasa un id de mess te rog.

#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Eu eram ironic, chiar nu e imensa, altfel mai adaugai la pret si schimbai lei in $ sau euro ;)

#12
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Daca vrei calitate platesti

Eu sunt seo freelancer de 4 ani si

Da un mesaj ceva da eu lucrez de la 300$ in sus

#13
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Ai in semnatura ca nu lucrezi pentru romani ... sau faci e foame ?
P.S:cu 50 iei 3 copii le imparti banii si ii pui sa puna site`ul in directoare web :D si iti scoti banii ... :D

#14
stian

stian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2008

View Postbluestar, on Feb 26 2008, 19:51, said:

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire: am cumparat un domeniu pentru a face un magazin online. Domeniul esti foresteronline.ro. Firma se numeste forester si se ocupa cu comert cu amanuntul in magazine specializate de utilaje pentru exploatari forestiere(drujbe si piese de schimb). sunt intr-o mare dilema. ce sa fac sa il promovez? Si va rog..nu incepeti cu directoare web.../

Bluestar se pare ca nu nimeni de pe aici, pana acum, nu ti-a oferit decat vag un rapsuns, sau mai bine zis, acel raspuns pe care il asteptai.
Si ce m-a dezamagit a fost faptul ca te-au luat peste picior. Chiar nu era nevoie.
Parerea mea.

Deci, am intrat pe site si am descoperit ca e in lucru. Sau cel putin asa sper. Altfel butonez aici degeaba...
RASPUNS: pentru promovare este si necesara inscrierea in directoare (backlink-uri etc) dar cauta si tu site-uri unde iti poti promova produsele, site-uri unde sa iti inscrii afacerea.
Vrei sa te adresezi persoanelor interesate, expertilor ? Perfect. Scrie niste articole despre ceea ce oferi si cauta sa la postezi pe net.
Fa-ti un blog. Ar fi chiar destul de interesant (nu e gluma, fiind un domeniu relativ nou pt mine - drujbele adica).

E munca. Foarte multa munca.
Daca tu nu ai timpul necesar sa faci toate astea gaseste pe cineva sa se ocupe.
E adevarat, trebuie sa faci o investitie. Daca nu materiala, macar de timp.

Bafa multa in proiectul tau.

#15
zmurfu

zmurfu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2008
Salut.

Template-ul nu e urat, dar esti obligat sa tii link-ul acolo pentru drepturi. Nu e mare problema...

La 50 ron, daca te-ai descurcat sa iei un template si domeniu si hosting, eu zic sa iti faci timp liber si sa faci/pui site-ul sus. La banii astia nu cred ca o sa gasesti pe cineva sa faca site.  Exista posibilitatea sa iti faca cineva site care este in dezvoltare de portofoliu propriu, il face ieftin si se joaca un pic(deloc) cu seo, dar sa nu te astepti la prea multe.

Abia in momentul in care ai site-ul pus sus, nu template gol ca acum, te gandesti la promovare.

Te duci la lista de directoare de aici de pe softpedia si bagi la mana ca asa trebuie facut, nu trebuie sa ai o parere rea despre directoare, ele isi au scopul lor si te ajuta sa fi acolo inscris.
Citesti ce e scris pe aici despre seo si prin alte locuri, ca sunt cateva; si incerci sa aplici singur metodele care iti sunt clare.. nu aplica nimic pe bajbaite.

Iar apoi astepti.. pana incepi sa vinzi o drujba, doua. Cand ai vandut o drujba ai deja mai mult de 50 ron pt treaba asta si sunt sigur ca baietii de pe aici te vor ajuta contra cost.

(daca vrei sa te ajut eu pt o bere da un pm dar sa ai site pus sus)

#16
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
La 50 ron nu o sa gasesti nimic de calitate, doar pacalici dintr-astia carora lu este data alocatia in mana.
Tin sa neg afirmatiile lui gumball3000 cu mentalitatea "fara investitie nu este profit".
In primul rand, totul se realizeaza prin munca cuiva, in care investesti tu banii, dar daca te documentezi si faci tu aceleasi lucruri, nu ai nevoie de investitie pentru a face un seo acceptabil si pentru a avea o pozitie buna in google tinand cont ca e concurenta foarte mica pentru acest domeniu.
In al doilea rand, tin sa anunt ca nu toti au investit in site-urile care exista acum in RO. Spre exemplu, eu nu am investit in unele site-uri doar dupa ce am ajuns la un anumit nivel cu ele, sa investesc profitul lor, nu din banii mei care nu ii aveam.
In concluzie, nu accept ideea ca fara investitie nu se poate si cred ca prin argumentele de mai sus am dreptate.
P.s. Nu neg faptul ca profitul mai rapid si succesul mai sigur sunt prin investitie, insa se poate si fara ;)

Numai bine!

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
o mica rectificare, pt ca observ ca nu a fost clar pt toti ceea ce am zis...

Analizati propozitia mea: Sincer sa fiu nu prea inteleg menatlitatea asta, "nu vreau sa investesc vreau doar sa castig"
In propozitia aceea nu am spus nimic de bani, investitie poate insemna totodata si munca,dupa cum ai zis si tu, de altfel.
Nu m-am referit in niciun moment doar la bani. Acum e alegerea fiecaruia daca vrea sa stea sa invete SEO,programare sau mai stiu eu ce... sau sa plateasca pe cineva si sa scape de atata bataie de cap.

Bocacio Junior nu te mai agita atata ca vad ca ajungi sa te contrazici singur, ba zice ca investirea intr-un anumit lucru conteaza, ba zici ca nu conteaza, hotaraste-te.

View PostBocacio Junior, on Mar 10 2008, 16:15, said:

In primul rand, totul se realizeaza prin munca cuiva, in care investesti tu banii, dar daca te documentezi si faci tu aceleasi lucruri, nu ai nevoie de investitie pentru a face un seo acceptabil si pentru a avea o pozitie buna in google tinand cont ca e concurenta foarte mica pentru acest domeniu.

In al doilea rand, tin sa anunt ca nu toti au investit in site-urile care exista acum in RO. Spre exemplu, eu nu am investit in unele site-uri doar dupa ce am ajuns la un anumit nivel cu ele, sa investesc profitul lor, nu din banii mei care nu ii aveam.

Fie ca investesti munca, timp, bani sau orice altceva tot INVESTITIE se numeste, observ ca tu nu prea intelegi sensul acestui cuvant...

P.S: poti sa comentezi in continuare si sa-ti sustii ideea, pt ca nu am sa-ti mai raspund.

Edited by gumball3000, 10 March 2008 - 17:20.


#18
boogeyman_shmenarul

boogeyman_shmenarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.04.2007

View Postbluestar, on Feb 26 2008, 19:51, said:

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire: am cumparat un domeniu pentru a face un magazin online. Domeniul esti foresteronline.ro. Firma se numeste forester si se ocupa cu comert cu amanuntul in magazine specializate de utilaje pentru exploatari forestiere(drujbe si piese de schimb). sunt intr-o mare dilema. ce sa fac sa il promovez? Si va rog..nu incepeti cu directoare web.../


Noh eu am sa ti pun pi gratis (adika un link katre u)! La mine in portal kand va fi gata (nu dau adresa publik pana nui la 4 ace) :P !  :rolleyes:  Si observ k tot ce ai tu e un template akolo! Iar u ai nevoie de un sait de magazin online ! Daca vrei te ajut eu .. tot gratis desigur...  Presupun k plata prin Paypal nu iti va trebui k nu kred k sunt kare o sa kumpere drujbe prin paypal  :lol:  O sa facem un formular mik de komanda, iar comenzile le vei primi prin mail  ... puii mei... Da si tu un add la bogdan_xml (messenger) !  K daka mai deskid mult gura o sa zika lumea pi aishi k am impresii di webmaster bre  :lol:  Vreau doar sa te ajut fara nici un beneficiu... Daca vrei of course ! B)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate