Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema Cu Albul La Tv

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 18.09.2004
La un televizor de cca 1 luna am o problema: in zona in care imaginea contine alb pentru cca minim 1 minut, acest alb se inegreste. In zona respectiva, daca albul dispare si apare rosu de exemplu, acesta se vede pe negativ sau ca si cum ar fi fost aplicat un filtru mov in Photoshop pentru inca aproximativ un minut, dupa care totul revine la normal; daca este din nou alb mult, iar se manifesta la fel; TV-ul e nou, philips, cu tub plat de 55 cm. Ce sa fac? Parca nu l-as cara jumatate de oras la garantie daca ar trebui doar niste reglaje... si in plus am o fobie pentru lasat lucruri noi si scumpe la depanare cateva zile, lumea o tot pateste cu automobilele lasate la garantie si am patit=o si eu acum cativa ani buni cu un alt tv. Multumesc foarte mult.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In general fenomenul descris de tine se accentueaza la o valoare mare a contrastului. Acest lucru determina o valoare mare de "curent de fascicol" si deoarece tuburile cinescop au in interior o "masca" care permite separarea curentilor pentru cele trei tipuri de "luminofori" ->R-G-B, masca se incalzeste si se dilata. Dilatarea determina o deplasare a pozitiei corecte si de aici "intunecarea"  sau alterarea culorilor. Daca nivelul de curent scade,  dupa o perioada se raceste  "masca" si totul revine la normal. Deci este o problema de tub si nu de reglaje.  Parerea mea este ca acest tip de "defect" nu se poate rezolva,  se poate doar atenua prin scaderea contrastului.  :mellow:

#3
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
Cred ca ai probleme cu tubul. Cei de la reprezentanta sau service-ul unde ai garantia se pot deplasa acasa, fara costuri suplimentare, daca obiectul respectiv depaseste o anumita greutate. Cred ca informatia asta o gasesti la OPC.
Daca ti-e frica de lasatul in service cheama-i acasa.
Este mai bine sa nu umbli in televizor atata timp cat este in garantie pt ca daca se prind s-ar putea sa o pierzi. Tubul este cea mai scumpa componenta.

#4
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Si la Tv moderne adio reglaje din interior; totul (sau aproape) se face din meniul de service, la care ajungi cu un cod destul de greu de gasit la modelele mai noi...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate