Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

pret la camera panasonic nv-gs320ep-s

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dm1

dm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.06.2007
Salutare
dupa zile de documentare in vederea achizitionarii unei camere video, m-am decis asupra modelului NV-GS320ep-s de la Panasonic. In momentul in care, am cautat pe mai multe site-uri acest model, am gasit mai multe care afiseaza un pret dubios de mic: intre 880 si 1050 lei, in conditiile in care multe altele  dintre ele afiseaza preturi situate intre 1600 si 2100 lei. Care ar fi explicatia, oare? Sa se fi ieftinit ele in halul acesta? Stiti ceva in acest sens?
Va multumesc

#2
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
S-ar parea ca panasonicul si-a ieftinit camerele (nu stiu care este cauza).
In decembrie am vrut sa-mi iau o camera panasonic si a trebuit sa ma opresc la NV-GS80, fiind cam strimtorat cu banii.
Am dat 8 milioane pe ea in ajunul Craciunului. Daca as fi stiut de noile preturi, mai puneam un milion si cumparam acum GS320.
Sunt multumit de achizitia facuta, are stabilizator optic de imagine, nu exceleaza la lumina scazuta, dar pe ansamblu e ok (la banii acestia).

#3
artart

artart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.08.2005

View Postdorgab, on Feb 23 2008, 23:35, said:

S-ar parea ca panasonicul si-a ieftinit camerele (nu stiu care este cauza).
In decembrie am vrut sa-mi iau o camera panasonic si a trebuit sa ma opresc la NV-GS80, fiind cam strimtorat cu banii.
Am dat 8 milioane pe ea in ajunul Craciunului. Daca as fi stiut de noile preturi, mai puneam un milion si cumparam acum GS320.
Sunt multumit de achizitia facuta, are stabilizator optic de imagine, nu exceleaza la lumina scazuta, dar pe ansamblu e ok (la banii acestia).

Sau ieftinit in februarie mai multe modele. Multi nu si-au actualizat inca preturile. Mai ales daca le au pe stoc... :)
Eu zic sa cumperi inainte sa dispara.... cine stie?!
Si pe mine ma bate gandul ca la 900 de lei nu prea merita sa-mi cumpar acumulator nou la camul vechi... :)

#4
marsonyc

marsonyc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.09.2004
Mi-am cumparat acest model pe 28 februarie de la Electromarket.ro, cu 881ron.
PRO : Camera este ok din toate punctele de vedere. Nu are nici o problema cu focalizarea (mai am un GS75 care avea probleme la acest capitol), O.I.S. isi face treaba si imaginea este imbunatatita fata de gs75, se vede aportul lentilelor LEICA. In modul photo poti atinge 3.1MP in formatul 4:3. E destul de buna si funtia AGS, care nu te mai lasa sa ocupi banda cu filmatul propriilor picioare in timp ce mergi.
Ce nu imi place:
Ergonomia camerei este mai proasta decit la gs75, cureleusa de mana este pozitionata foarte jos, si de multe ori se suptrapune peste rotita selectoare si peste Joystick. Pozitionarea butoanelor nu este foarte buna, de exemplu ca sa ajungi comutatorul de AUTO/MANUAL/FOCUS ar cam trebui sa scoti mana de sub curelusa, pentru ca acest comutator e pozitionat "sub palma". La conectivitate este mult simplificata: au disparut conectorii pentru casti, microfon exterior, telecomanda freestyle. Iar mufele care "au ramas" sunt pozitionate destul de aiurea, pentru conectarea camerei la calculator prin DV sau USB trebuie folosita alimentarea camerei cu adaptorul, aceste doua mufe fiind situate sub baterie.
Desi ecranul este in format wide 16:9.Attached File  IMGA0753.JPG   830.66K   144 downloads, rezolutia maxima atit la poze cit si la filmat se optine in modul 4:3. De altfel, chestia cu wide e cam fortata, imaginea necâºtigând nimic in latime fata de gs75, doar ca s-a "tãiat"Attached File  IMGA0754.JPG   630.54K   89 downloads din inaltime pentru optinerea wide-ului.
Attached File  image003.jpg   380.1K   132 downloads Attached File  image003.jpg   380.1K   132 downloads Attached File  image005.jpg   388.51K   49 downloadsAttached File  image004.jpg   373.7K   151 downloads Attached File  image008.jpg   374.99K   143 downloads.
Comportamentul la lumina slaba este mediuocru spre binisor, zgomotul de imagine fiind destul de pronuntat.
Chiar daca pe ansamblu par a fi mai multe argumente contra, cele 2 mari facilitati (O.I.S. si LEICA), ma fac multumit de aceasta camera. In plus, daca numai incarcatorul de acumulatori livrat cu acest model costa 248 ron (pe www.f64.ro), pretul de achizitie este unul foarte bun, probabil cel mai bun raport pret/calitate pentru o camera minidv.
Din pacate, daca veni vorba de baterie, camera este livrata cu acumulatorul cel mai mic din serie, cgr-du06,cei 640mAh fiind insuficienti pentru a inegistra o caseta de 60min fara reincarcarea bateriei.

Edited by marsonyc, 02 March 2008 - 08:57.


#5
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
Si eu mi-am achizitionat camera cam tot in perioada aceea si sustin cam tot ce spune colegul de mai sus. Si mie mi s-a parut suspect de mic pretul, mai ales datorita faptului ca pe la inceputul anului eram gata sa mi-o achizitionez SH la 450 dolari de pe digitaxx.ro. Inainte de a-mi comanda camera (nowo.ro - 880 ron) i-am intrebat pe multi cum de s-a ieftinit atat de mult si intr-adevar se pare ca panasonicul a facut ceva lichidari de stocuri - probabil vor lansa noi modele sau probabil lumea trece pe HD.
  Ii o camera grozava si isi merita toti banii. In interior daca lucri cu irisul pe manual si nu lasi camera sa-si supra-expuna compensatia, zgomotul ii ok. Recomand un acumulator mai mare (http://www.4lifetime...DU21--245.html?)si o lentila de conversie wide (http://www.f64.ro/de...id=420&pid=2857) si chiar si o lampita de 5-10Watt pt cei care vor imagini ok si in casa (http://www.f64.ro/de...id=218&pid=2627) si cu pachetul asta poti merge si la evenimente. Cumparati camera cat o mai gasiti - sau mai asteptati, poate se ieftineste. A fost prima data cand am comandat on-line si am ramas placut surprins cand am vazut ca e camera acolo si nu un bolovan. :D
   Sa aveti parte de filmari placute!

#6
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Am achizitionat recent pt sora-mea de la Altex ''pe sub mina'' in sensul ca nu era expusa camera panasonic gs-320 la pretul de 1250 ron.Camera mi se pare super raport pret-calitate.Inca nu am facut teste cu ea pe calculator dar in monitorul lcd se vede super bine ,la un moment dat parca se vedea mai bine ca pe vx....dar sa nu exagerez.. :)

#7
dm1

dm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.06.2007
intre timp am achizitionat camera si sunt f multumit de ea, cu o singura exceptie: legatura cu TV ul. Am o plasma Panasonic, model ph42pv70pa, care are ca si intrari video fie doua euroscarturi, fie 2 HDMI, in timp ce camera vidoe are iesire "jack, cu 3 cabluri: doua audio si unul video, precum, si o iesire pt s-video. Daca pun pe cele trei cabluri normale, se vede f rau , alb negru si cu ceva purici.Oare e ceva  ce imi scapa mie? Cum ma pot uita totusi la TV?
Merci

#8
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
La cablul cu trei mufe RCA conectezi un adaptor RCA-Scart.

#9
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
pai tot asa a procedat si el cred,pt ca altfel nu avea cum...''care are ca si intrari video fie doua euroscarturi, fie 2 HDMI''

Edited by nicu201, 07 March 2008 - 09:23.


#10
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Oare exista plasme sau lcd-uri care sa nu aiba intrari RCA? Ma mir.... dar cine stie...

#11
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
S-ar parea ca aceasta plasma are toate tipurile de intrari, inclusiv composite si s-video (AV3 - lateral).
Deci cu "butonarea" corespunzatoare ar trebui sa se vada ok.

#12
dm1

dm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvali71, on Mar 7 2008, 13:19, said:

Oare exista plasme sau lcd-uri care sa nu aiba intrari RCA? Ma mir.... dar cine stie...
E scaprea mea: nu am zis ca nu are intrari RCA. Are, dar, asa cum am precizat in mesajul anterior, pe intrarile respective se vede asa cum am precizat: alb negru si cu purici.

"pai tot asa a procedat si el cred,pt ca altfel nu avea cum...''care are ca si intrari video fie doua euroscarturi, fie 2 HDMI''"
In cartea televizorului este dat un tabel in care se precizeaza tipurile de echipamente ce pot fi conectate la fiecare conector, si se specifica urmatoarele: "pt a viziona imagini de pe camera video: AV1, AV2, HDMI1 sau HDMI 2" , (AV1 , AV2 fiind euroscarturile). RCA urile sunt trecute ca si COMPONENT, pentru video fiind prevazute 3 intrari (Y, Pb si Pr, care sincer nu stiu ce inseamna, daca stie cineva si vrea sa ma lumineze , PLS DO IT), iar pentru audio 2 intrari.

"S-ar parea ca aceasta plasma are toate tipurile de intrari, inclusiv composite si s-video (AV3 - lateral).
Deci cu "butonarea" corespunzatoare ar trebui sa se vada ok."
La AV1 este trecut sub intrare: RGB si VIDEO, iar sub AV2 este trecut: RGB, VIDEO si S-VIDEO. Este singurul loc unde este trecut S VIDEO.

#13
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
Cum ai conectat camera la plasma?
Fii mai explicit.

Edited by dorgab, 07 March 2008 - 22:13.


#14
dm1

dm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdorgab, on Mar 7 2008, 22:09, said:

Cum ai conectat camera la plasma?
Fii mai explicit.
pai am conectat-o prin intermediul RCA urilor, doar ca , asa cum am mai zis, se vede alb negru si cu purici.

#15
mihaixx1

mihaixx1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.10.2007
RCA-urile sa nu fie cele colorate(verde, albastru si rosu parca). Asa am pus si eu la mine si se vedea alb negru. Vezi daca are RCA pe lateral alea clasice(galben, rosu, alb) si acolo bagi.

#16
dm1

dm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdorgab, on Mar 6 2008, 22:05, said:

La cablul cu trei mufe RCA conectezi un adaptor RCA-Scart.
Asa am procedat si se acu, se vede super ok.

#17
mamurus

mamurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.01.2007
Salutare,

Am o intrebare pentru voi...
Am cumparat in septembrie anul trecut o camera Panasonic GS230. Acum pretul ei e cam acelasi, 1500RON. Initial am vrut sa imi cumpar de fapt GS320 insa nu imi permiteam pretul de aprox. 1900 RON.
Credeti ca fac o alegere buna daca vand GS230 cu un pret sa spunem de 1100RON si cumpar GS320 la aprox. 1000RON?

#18
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
http://forum.softped...hp/t120353.html
pt. cel care vroia sa afle ce-i cu YPbPr
panasonicul 230 ii mult sub 320. Normal ca merita. Dar crezi tu ca o sa gasesti pe cineva sa-i vinzi 230 gs cu 1100 lei ???? Bafta tie atunci!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate