Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Scari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsith, on Mar 19 2008, 20:05, said:

...............daca mai ne spui si cum au fost facute si mai bine  :peacefingers:

Prefabricate din beton marca superioara si armat corespunzator. Pe lateral se observa si gaurile pentru picioarele balustradei care au ramas nefolosite. Gaurile sunt facute din piese (eventual bucati de teava) prinse de armatura inainte de turnarea betonului in forma.
Piciorul vertical poate fi din teava de otel sau turnat din beton armat.

#20
gabimes

gabimes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2006
Scari interioare din lemn?
Un pret

#21
gabi_nic

gabi_nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.04.2008
Salutari !

Am si eu in proiect o scara elicoidala de care  - pe hartie - sunt foarte incantat .
... dar.... exista un dar , se intinde de la subsol la terasa si are un diam de 2.3 m .
Primul furnizor cu care am discutat spunea ca nu poate face asa ceva ... am fost oarecum dezamagit.
Am mai sapat pe net , am mai dat ceva mail-uri ... sa vad ce pescuiesc.
Oricum , daca aveti ceva date de pe la firme care fac scari elicoidale la comanda sunt mai mult decat interesat.

O zi buna !

#22
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
am fost azi pt trepte si contra trepte la dedeman si niste preturi de mori : treapta fag 700 si cv de miii , de stejar 900 de mii si contratreapta 350 de mii respectiv 500 de mii  . Pe mine unu  ma costa vreo 15 mil s fac toata scara numai trepte si contratrepte . e mult?:))

#23
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
E bine, daca vrei le poti fac si din brad, sunt mai ieftine, 400/200, trebuie sa te uiti si dupa balustrii de capat, intermediari, mici, mana curenta....

#24
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
are cineva un proiect de scara de lemn cu 3 rampe?
m-ar interesa ceva detalii de prindere...si sa fie ceva sanatos

#25
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007
As vrea sa-mi montez marmura pe o scara din beton.
Stie cineva care este procedura de montare?Se toarna sapa si apoi se monteaza placile de marmura sau e mai bine sa nu se toarne sapa?

#26
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostSilverFoxy, on May 12 2008, 18:40, said:

As vrea sa-mi montez marmura pe o scara din beton.
Stie cineva care este procedura de montare?Se toarna sapa si apoi se monteaza placile de marmura sau e mai bine sa nu se toarne sapa?
Depinde cat de drepte sunt treptele!!Vrei sa montezi cu contratrepte?
daca suprafata este plana iar placile de marmura isi vin perfect merge si fara a turna sapa de egalizare,daca nu,trebuie sa egalizezi treptele cu sapa.
Si ai grija ca daca marmura se uda e periculoasa''alunecare'' daca nu e prelucrata pe fete!!!
:peacefingers:

Edited by adi_master, 12 May 2008 - 18:47.


#27
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
Mie constructorul mi-a propus pentru trepte la scara interioara "travertin"cica finisat sa nu mai aibe pori,oare merita,are cineva si cum se comporta,arata bine?

#28
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postcristi.v, on May 12 2008, 22:26, said:

Mie constructorul mi-a propus pentru trepte la scara interioara "travertin"cica finisat sa nu mai aibe pori,oare merita,are cineva si cum se comporta,arata bine?
Mai traventinul e un material moale,comparativ cu marmura sau granitul!finisajul se face numai pe o parte cu pasta speciala care inchide porii si ii da aspect de marmura,dar din nou!!e suprafata lucioasa,se pot prevenii multe accidente cu o suprafata mata,sau cel putin prelucrata pe fata.

#29
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Salutare,

De foarte mult timp ma framinta problema terminarii scarii interioare si a etajului casei mele.

Este scara facuta din fier si placata cu rigips.
Din pacate lasata neterminata fara balustrada la momentul finisarii casei, din lipsa de bani si idei.
Si la etaj, am lasat neterminata lucarea si nu am balustrada (nici la balconul de afara de la etaj nu am balustrada inca).

Acum am banii pentru lucrare dar nu stiu care ar fi cea mai potrivita solutie de balustrada care sa nu coste prea mult si sa se si poata realiza "usor" de catre un "mester" roman, adica de un nene care stie sa le faca pe toate dar care de fapt habar nu are cum se face o scara si care ar trebui sa lucreze dupa niste schite.
Scara a fost proiectata de un arhitect, prieten foarte bun de familie, fara sa coste nimic proiectul, iar executia facuta de nea' Vasile "bun la toate".
Arhitectul nu mai lucreaza acum din motive de sanatate si din pacate pentru mine nu mai am nici un ajutor.

Oricum, ii datorez enorm arhitectului care profund dezinteresat a facut un proiect superb pentru casa si s-a implicat total la construirea casei de la inceput si pina la sfirsit si personal nu a fost interesat financiar de loc, Dumnezeu sa-i dea sanatate.

Mendo

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   438.13K   864 downloads
  • Attached File  2.JPG   486.96K   570 downloads
  • Attached File  3.JPG   430.24K   544 downloads
  • Attached File  4.JPG   641.59K   640 downloads
  • Attached File  5.JPG   395.28K   511 downloads
  • Attached File  6.JPG   380.66K   487 downloads
  • Attached File  7.JPG   443.53K   417 downloads
  • Attached File  8.JPG   449.05K   336 downloads
  • Attached File  9.JPG   471.39K   341 downloads
  • Attached File  10.JPG   576.43K   532 downloads

Edited by mendo, 14 May 2008 - 21:47.


#30
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pai depind ce se potriveste cel mai bine finisajului interior!!poate sa iasa foarte bine o combinatie de lemn(mana curenta)si fier forjat.

#31
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postpcl19732002, on Feb 20 2008, 20:37, said:

Eu ma gandesc sa optez pentru o scara pe structura de metal( preferabil fara vang central), trepte deschise de lemn.
Modelul pe care il dai chiar in prima poza nu e prins in perete, e o bara metalica sprijinita de podeaua de la parter si de cea de la etaj carele sustine. La fel sint cele pe care le pune gecs, scarile de acelt gen au de multe ori propria structura de rezistenta.

Cele la care lemnul intra (aparent) direct in perete, au de fapt un profil metalic acoperit de zugraveala care le sustine capetele.

Din ce am citit, scariel in spirala si cele fara contratreapta sint responsabile de cele mai multe accidente. Ziceau ca numai in Germania anual 90 000 de persoane (daca retin bine) se accidenteaza pe scarile propriei case.

Altfel sint frumoase, si mai ales creaza o senzatie de spatialitate, mai ales ca scarile ocupa destul de mult spatiu intr-o casa.


Stie cineva care sint limitele pt proportia scarilor ?  
20 x 25 cm sint prea abrupte ?

#32
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMorosanul, on May 15 2008, 12:22, said:

Modelul pe care il dai chiar in prima poza nu e prins in perete, e o bara metalica sprijinita de podeaua de la parter si de cea de la etaj carele sustine. La fel sint cele pe care le pune gecs, scarile de acelt gen au de multe ori propria structura de rezistenta.

Cele la care lemnul intra (aparent) direct in perete, au de fapt un profil metalic acoperit de zugraveala care le sustine capetele.

Din ce am citit, scariel in spirala si cele fara contratreapta sint responsabile de cele mai multe accidente. Ziceau ca numai in Germania anual 90 000 de persoane (daca retin bine) se accidenteaza pe scarile propriei case.

Altfel sint frumoase, si mai ales creaza o senzatie de spatialitate, mai ales ca scarile ocupa destul de mult spatiu intr-o casa.


Stie cineva care sint limitele pt proportia scarilor ?  
20 x 25 cm sint prea abrupte ?
Exista o "formula" pentru calculul dimensiunii treptelor pentru scarile comode, uzuale: 2H + L = 62 ... 64cm in care H e contratreapta iar L e latimea treptei. Dimensiunile se masoara intre doua puncte omoloage a doua trepte consecutive.

#33
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Adeona, scarile prezentate de tine sunt inguste si incomode. Eu vreau o scara balansata, in forma de U, nu elicoidala (cum gresit am scris eu in primul meu post din acest topic), fara contra-treapta plina, care sa plece din living, sa se sprijine pe peretele din fata si apoi sa faca un unghi de 90 de grade pentru a ajunge in holul de la etaj.

Postez mai jos cateva imagini cu scari de genul celei de care mi-as pune in living. Daca stie cineva vreo firma (excluzandu-i pe cei cu franchiza Estefeller, care sunt indecent de scumpi) care sa faca asa ceva la un pret relativ ok, insa din lemn masiv (fag sau stejar, preferabil) si cu finisaje de calitate, i-as multumi frumos...  ;)

Attached File  Scara_Estfeller_1.jpg   207.17K   618 downloads Attached File  Scara_Estfeller_2.jpg   187.65K   470 downloads

Attached File  Scara_Estfeller_3.jpg   190.88K   469 downloads Attached File  Scara_Estfeller_4.jpg   188.71K   520 downloads

Attached File  Scara_Estfeller_5.jpg   192.96K   430 downloads Attached File  Scara_Estfeller_6.jpg   198.95K   672 downloads

Attached File  Scara_Estfeller_7.jpg   206.43K   493 downloads Attached File  Scara_Estfeller_8.jpg   197.41K   551 downloads

Ignorati-o pe prima (daca v-as spune cat costa...  :D )

In rest, scuze pentru calitatea imaginilor, sunt "rodul" unor scanari...

#34
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai si ti se pare ca ce ai pus tu e foarte lat si comod? :D
Pentru o scara (normala, nu balansata) comoda si decenta cam ai nevoie de o casa a scarii de 3m latime (construiti) pe 4.x m lungime, deci min 12mp construiti zic eu. Genul asta de scara din living e frumos asa, iti ocupa putin spatiu, dar nu se fac foarte comode/mari de obicei...E ok ce ai pus tu pentru asa ceva.

#35
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostCristiALF, on Jun 27 2008, 21:56, said:

Pai si ti se pare ca ce ai pus tu e foarte lat si comod? :D
Pentru o scara (normala, nu balansata) comoda si decenta cam ai nevoie de o casa a scarii de 3m latime (construiti) pe 4.x m lungime, deci min 12mp construiti zic eu. Genul asta de scara din living e frumos asa, iti ocupa putin spatiu, dar nu se fac foarte comode/mari de obicei...E ok ce ai pus tu pentru asa ceva.

Pai n-or fi foarte late, insa pe comanda se poate face, teoretic, nu?  ;)
Eu am golul de casa a scarii de 2,45 x 2,45 m, adica un 6 mp fix... in cap, adica asa cum poti veni pe scarile alea daca nu esti atent...  :D

#36
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu vreau sa aduc vesti proaste, dar si eu, cautind scari dintr-astea, i-am gasit pe Estfeller si pe niste nemti la fel de scumpi. Ideea e ca astia au sistemul ala in care fiecare treapta e prinsa de urmatoarea si de balustrada si formeaza un tot care se tine bine. Practic scara e inchegata de prinderea treptelor intre ele de sus pina jos. Sunt nitel incoerent acu, degeaba incerc sa rescriu, nu-mi iese, sper ca se intelege ce vreau sa zic. Fabricanti de scari sunt multi, si poate la prima vedere seamana cu astea, dar ce fac astia e ceva diferit de ce fac marea majoritate, e alt sistem, de asta sunt si mai scumpe.

Eu am vazut niste mesteri de scari de lemn la Sphera (e un soi de mall de accesorii pentru constructii si decoratiuni pe la Razoare). Aveau expusa una fara contratreapta, un model destul de "clasic" (cu tot felul de cioplituri si foarte incarcat cu lemn, de fapt era in intregime din lemn, dar lemnul ala era mult nene!), dar cica faceau si ceva mai "modern".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate