Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Scari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#163
NicolayP

NicolayP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.02.2011
Pardon,finger gioint cred ca se numeste imbinarea lemnului.

#164
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La scara balansata nu prea cred ca merg astea imbinate cu finger joint. Eventual stratificat. Dar minim 4cm, de preferat 5. Eventual daca le foloseti alea din comert pune sub ele o talpa din tabla de 6mm pana la 10 cm de capete si cu cate 5 pe latime. . Sa nu te trezesti ca te duci cu jumate de treapta jos.

Cred ca la asta te referi ca si model, vezi ca si astea au talpa de tabla, doar ca tu trebuie sa o faci aproape cat treapta.
Attached File  DSC04784.jpg   177.89K   79 downloads

Edited by PoeOvidiu, 01 December 2016 - 09:21.


#165
NicolayP

NicolayP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.02.2011

Asta este scara


Nu cred ca se numeste balansata

Treptele le-am gasit la oferta mai demult,am cumparat pentru scara de beton sa o plachez cu lemn si am zis sa incerc sa le pun si pe scara metalica

Attached Files



#166
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mai adauga niste bare de metal sa sustina treapta. Poti pune chiar si pladband de 30X5 Daca era din lemn masiv mergeau si asa, dar asa cu astea imbinate eu nu prea am incredere.Attached File  Screenshot_1.jpg   109.52K   70 downloads

Sau daca nu vrei sa se vada acele bare, cumpara scandura de brad de 30cm latime si de 2.5cm grosime si pui sub fiecare treapta. O ungi bine cu aracet D3 si pui treapta peste ea, iar pe treapta pui ceva greu (un flacon de 5 l cu apa sau 3 de 2 l sa apese mai uniform). E maxim 30 de lei o scandura de 4m uscata. Eventual doua de 15cm daca nu gasesti de 30.
La 1 metru tine scandura de 2.5 fara probleme. Mai nasol era daca era cu contratreapta ca scartaia.
PS: Tare imi place balustrada aia. :)

Edited by PoeOvidiu, 02 December 2016 - 16:30.


#167
NicolayP

NicolayP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.02.2011
Merci pentru apreciere,prima scara facuta de mine si un amic fitter.
Buna ideea cu scandura de brad de sub treapta,cred ca asa o sa le fac.

#168
zsolty007

zsolty007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.04.2008
Buna tuturor,
Am de facut o scara interioara din metal pe care urmeaza sa o imbrac in lemn masiv. Forma scarii o gasiti in imaginea atasata. Diferenta de nivel parte-mansarda este de 2580mm restul se vad in plan. am 15tr de 28cm si 16 ctr de 16.5cm. Tipul scarii vreau sa fie ca si in imaginea atasata "model". Intrebarea este ca, ce profile recomandati pentru scara? Sau in cazul ca observati ceva nereguli la scara va rog sa le specificati ca inca nu este tarziu sa schimb.
Multumesc anticipat pentru raspuns,

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate