Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teste de coagulare -> APTT prelungit

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
In urma unor sangerari repetate din nas, un doctor ORL ist mi-a recomandat sa-mi fac analize de coagulare. Timpul de coagulare si celelalte teste de coagulare au iesit f bine, numai APTT ul a iesit marit - 43 sec in  loc de 36 sec. cat era normal. Am repetat analiza si tot 43 de sec a iesit. Nici ORL istul, nici alt medic generalist nu au putut sa-mi spuna ce inseamna. Toti au spus ca trebuie sa se lege si de celelalte teste de coagulare , dar acestea au iesit OK si ca "probabil" nu e nimic. Acest "probabil" nu mi se pare suficient atat timp cat platesc asigurare medicala privata...
Analizele generale au iesit si ele f bine.
Deci ce inseamna APTT prelungit in contextul in care celelalte analize ies OK? Din aceasta cauza am avut sangerari din nas?
Trebuie sa mai zic ca sangerarile nu durau mult, nu erau violente, cateva picaturi de sange ce dispareau dupa ce mi suflam nasul de 2-3 ori. Totusi ele s-au repetat in fiecare zi timp de 1 sapatamana. Acum au trecut cam 6 luni si nu au mai reaparut.

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Prelevarea de sange a decurs normal? Ti s-a facut si APTT in mixtura? Oricum, nu cred ca e semnificativa diferenta. Eu stiam ca e normal pana la 40 de secunde.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
luai vreun medicament cand ti s-a facut testul?

#4
morphaeus26

morphaeus26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2007
in principiu nu inseamna nimic!!!mai ales daca nu este legat de simptome hemoragipare-gen mici hemoragii la nivelul gingiilor dupa periaj, zgarieturi posttraumatice care sa sangereze mai mult de 2-3 minute. asta cu sangerarea din nas, poate avea cauze locale-par example daca te scobesti regulat in nas sau o mucoasa nazala mai uscata-dac de ex lucrezi intr-un mediu cu aer cald si umiditate scazuta sau o tensiune arterial crescuta sau pur si simplu o fragilitate capilara crescuta la nivelul mucoasei nazale( poate fi constitutionala)

daca vrei sa fii super riguros poti merge la o clinica de hematologie care sa iti exploreze coagularea mai pe larg-sunt mai multe teste( unele mai ieftine, altele mai scumpe), care iti pot defini statusul "coagulant" cu destul de multa  precizie

#5
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Va multumesc pentru raspunsuri. La CMU unde mi-am facut analizele 36 de sec scria ca este normal. Nu luam nici un medicament. Insa acum ca-mi aduc aminte avea o mica pasiune pt sticlutele acelea de Expresso rece de la Nescafe. Beam cate 1-2 pe zi, eu nefiind obisnuita cu cafeaua.  Acum nu mai beau.
Nu stiu sa aibe vreo legatura cafeaua cu sangerarea...

Multumesc inca o data, o sa ma duc la o clinica sa mai investighez.

 morphaeus26, on Feb 18 2008, 21:29, said:

in principiu nu inseamna nimic!!!mai ales daca nu este legat de simptome hemoragipare-gen mici hemoragii la nivelul gingiilor dupa periaj, zgarieturi posttraumatice care sa sangereze mai mult de 2-3 minute. asta cu sangerarea din nas, poate avea cauze locale-par example daca te scobesti regulat in nas sau o mucoasa nazala mai uscata-dac de ex lucrezi intr-un mediu cu aer cald si umiditate scazuta sau o tensiune arterial crescuta sau pur si simplu o fragilitate capilara crescuta la nivelul mucoasei nazale( poate fi constitutionala)

daca vrei sa fii super riguros poti merge la o clinica de hematologie care sa iti exploreze coagularea mai pe larg-sunt mai multe teste( unele mai ieftine, altele mai scumpe), care iti pot defini statusul "coagulant" cu destul de multa  precizie


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate