Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

captura video

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Sunt mai nou in domeniu asta, ma putetzi lamuri cu niste chestii?
Care e dif. dintre divx low motion si fast motion?
Am o placa TV Kworld, si la ora asta fac captura cu soft-ul ei, Intervideo Win DVR. Dupa aia il recomprim cu divx4 sau 5. Se poate altfel, mai bine?. Astept orice sugestie in domeniul asta!

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
in ce format face clipurle softul de captura ? ai putea sa folosesti un codec bun si rapid gen picivdeo mjpeg, apoi sa convertesti folosind divx5 (de ce 3 sau 4 cand exista ceva mai bun ??)
mai exista o posibilitate sa faci captura direct in divx, daca te tine procesorul, in rezolutii de maxim 352x288 ca mai mult de atata e mai complicat si cica perfect si corect nici un northwood la 2.2Ghz nu o face bine desi e cel mai bun proc la ora actuala de departe in domeniul video sau al compresiilor/codarilor
never the less sa raspund si la intrebare : high motion isi cam face de cap indiferent ce setezi tu la rata de compresie in kbps, low motion e mai disciplinat, in general ei au incercat ca la high motion sa setezi o valoare dorita si el sa abereze pe acolo, iar la low motion sa fie stas, adica minim daca nu chiar exact, legatura dintre miscare multa si putina cum s-a dorit sa o imprime numele nu prea are relevanta
divx5 in schimb.... studiati ca veti fi impresionati ;)

#3
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
De ce oare se vede sacadat cu 3DeMon (BT848 drv) la o captura la 640x, comprimat direct cu DivX 5.0, cu Athlon 1,2GHz, 128 SDRam ?

#4
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Soft-ul meu face captura in mpeg1, dupa care il recomprim cu divx. stie si mpeg2, dar atunci nu-l mai pot recomprina cu divx. Sau poti sa-mi dai o adresa de un soft de captura mai bun?
P.S. Si la mine se vede cateodata sacadat. Dar nu cred ca e de la proc. ?! si eu am tot bt 848.

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sacadare poate veni de la compresie proasta indiferent de procesor, mai ales la o captura divx5 real-time

vezi ca daca ai facut real-time, nu te tinea procesorul sigur si ai pierdut cadre, de aia se vede asa

nici pe p4 2.0 ghz un full screen 704x576 divx5 real-time cu filtru de deinterlace nu tine bine (sare cateodata sigur peste 100% utilizare procesor, de accea sunt sigur de problema ta)

ca soft de captura alternativ la vdub recomand avi_io (avi in out)

#6
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Ai cumva un link catre avi_io ? Multumesc.

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
imi pare rau, avi_io nu este freeware sau shareware, nu te pot ajuta :(

anyway... acelasi internet avem si eu si tu, nu ?

#8
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Eu l-am gasit chiar atunci cind am postat ultima oara !

#9
slem

slem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.04.2002
Incearca
CinePlayerDVRPlus25
Record as MPEG-1, MPEG-2 or ASF   
http://www.ravisentd...ore/cpdvrp.html
sau

FreeVCR
http://freevcr.ifran...freeVCR-en.html

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
avi_io: aici:

http://www.nct.ch/mu...io_download.htm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate