Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Distributii Linux Live Cd

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#1
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
http://distrowatch.c...php?resource=cd

merita vazut, eu unu am ramas cam incurcat ... sa le iau toate odata, sau pe rand :)

#2
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Pana acum mi-am luat: Knoppix 3.4, Linux Defender, Mandrake Move si Slax ... care mi se pare mie ca se misca cel mai bine la aplicatii.
(AMD Athlon XP 1800+, 128 Video, 128 DDR)
Acum stau sa iau Morphix, Adios, Gnoppix si Hakin9 Live.

#3
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Bun link-ul. Am facut postul sticky si pt alti doritori. Bravo!

Edited by cianura, 14 September 2004 - 10:13.


#4
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
1sn.
Cred ca in curand o sa se dezvolte puternic si un segment de utilizatori/fani Live CD. Eu deja ma consider unul dintre ei.
Am dat edit ca sa nu mai fac un post.

Am gasit ceva interesant despre unul din autorii Hakin9 LIve.

http://www.haking.pl...hp?page=authors

Konstantin Klyagin, short is Konst, is a software engineer who has been working for 6 years in software development. At his 23 he has about 15 years of overall computers experience. Originally from Kharkov, Ukraine, currently Konst lives in Bucharest, the capital of Romania. He is the author of the popular multi-IM client called centericq distributed under the terms of GPL and a bunch of other useful software. Apart from hacking around he enjoys traveling and discovering new places, photography, reading, writing and updating his own web site at xxxxxxxxxxx. Konst holds MS in Applied Mathematics and speaks Russian, English, Romanian and Ukrainian.

:coolspeak:

Edited by Alucard, 14 September 2004 - 11:29.


#5
IceRAM

IceRAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 03.11.2002
O lista muuult mai completa decat cea de pe DistroWatch:
http://www.frozentec...tent/livecd.php

#6
toni.p

toni.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.09.2002
O alta distributie live-cd populara este Gentoo.

#7
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
la ce folosesc toate jucariile astea?

#8
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
:lol:
Pai ai linux gata instalat si care ruleaza direct de pe cd. Faci economie de timp, spatiu si beneficiezi de aproape toate facilitatile unui linux instalat pe hdd.

#9
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

Alucard, on Sep 14 2004, 11:16, said:

...
Am gasit ceva interesant despre unul din autorii Hakin9 LIve.

http://www.haking.pl...hp?page=authors

Konstantin Klyagin, short is Konst, is a software engineer who has been working for 6 years in software development. At his 23 he has about 15 years of overall computers experience. Originally from Kharkov, Ukraine, currently Konst lives in Bucharest, the capital of Romania. He is the author of the popular multi-IM client called centericq distributed under the terms of GPL and a bunch of other useful software. Apart from hacking around he enjoys traveling and discovering new places, photography, reading, writing and updating his own web site at xxxxxxxxxxx. Konst holds MS in Applied Mathematics and speaks Russian, English, Romanian and Ukrainian.
A aparut si printr-un Chip mai vechi un interviu cu Klyagin, acum vreun an-doi
Se spunea acolo, daca mai tin bine minte, ca a absolvit facultatea pe la 19 ani si ca lucreaza la o firma de soft din Iasi (nu stiu daca intre timp s-a mutat in Bucuresti); parca a realizat, pe langa centericq si un mediu IDE pentru linux, foarte popular (motor cred ca-i zice!?)  :coolspeak:

#10
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003
Intrebare ...deshi poate szuna cam aiurea ......pe distributiile de CD poti sa ....cum sa zic ...sa rulezi un server de net., mail ..etc ??? adika merge el direct asha sau ar trebui sa faci un CD customizat in care sa-ti pui ceea ce ai nevoie ???

Sper sa se inteleaga ce-am intrebat ..... :notangel:

#11
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

warrior, on Dec 13 2004, 13:42, said:

Intrebare ...deshi poate szuna cam aiurea ......pe distributiile de CD poti sa ....cum sa zic ...sa rulezi un server de net., mail ..etc ??? adika merge el direct asha sau ar trebui sa faci un CD customizat in care sa-ti pui ceea ce ai nevoie ???

Sper sa se inteleaga ce-am intrebat ..... :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>

Daca iti salvezi fisierele de configurare pe discheta sau cheie USB, ar merge, altfel la urmatorul boot se pierd setarile, desi liveCD-urile in general nu sunt pentru server ci pentru desktop, ca sa-si faca omul o idee inainte sa-si instaleze Linux pe hardisk

#12
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
ba care e gentoo linux ultimu.
eu am gasit 2004.3
asta o fi?

#13
kurt_12003

kurt_12003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2005
s-a uitat cineva pe mepis?!? mioe mi se pare cel mai tare   :D ... monteaza automat partitiile ntfs si are o o foarte mare varietate de programe instalate, chiar mult mai multe chiar decat mandrake 10.0 care se instaleaza pe hdd
:P

#14
fish_b0oy

fish_b0oy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 26.01.2005

kurt_12003, on Mar 14 2005, 15:54, said:

s-a uitat cineva pe mepis?!? mioe mi se pare cel mai tare   :D ... monteaza automat partitiile ntfs si are o o foarte mare varietate de programe instalate, chiar mult mai multe chiar decat mandrake 10.0 care se instaleaza pe hdd
:P

<{POST_SNAPBACK}>

Mepis rulez!
Din pacate (sau din fericire) apt-get nu iti ia patchuri de securitate, el ia ultima versiune a programului disponibil
exemplu:
#apt-get update && apt-get upgrade
in loc sa faca update cu patch-uri, va face upgrade-uri la toate programene si librariile din so. traficul fiind foarte mare ( :nonobad: conexiune dialup)

Pana acum mi-se pare cel mai fain linux. Cel mai usor.
Si ma bucur ca am scapat de rpm-uri :worthy:

Edited by fish_b0oy, 19 March 2005 - 22:41.


#15
dav|d

dav|d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.11.2004
si cei de la Ubuntu au un live-cd destul de fainutz facut...
l-a incercat careva?

#16
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

dav|d, on Mar 29 2005, 07:03, said:

si cei de la Ubuntu au un live-cd destul de fainutz facut...
l-a incercat careva?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, m-am uitat eu pt ca voiam sa testez niste hardware. Cam complicat procesul de bootare, nu m-am uitat sa vad cum sint aranjate si cit de curate sint scripturile acolo, versiunea live nu are suport pt mp3, nici mplayer, nici xmms (aveam nevoie de ele pt un test rapid la placa de sunet). Window manager bazat pe Gnome, aranjat mai bine decit la alte distributii. Ximian, ceea ce bine. Faza cretina, initializare network prin dhcp (e ok la o adica) si apoi un ntp scurt la ei pt setarea ceasului. Intrucit cu internetul eram in plop la momentul respectiv, mi-a mincat 2 minute ca sa dea failure si sa continue cu celelalte servicii. La ce naiba mi-o fi trebuind mie ntp sa-mi setez ceasul, asta nu stiu.

#17
dav|d

dav|d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.11.2004
culmea mie mi-a mers umbutu live cd foarte bine....
intradevar e adevarat ce zici cu filmele si muzica...dar oricum mi-a vazut placa de sunet...din prima....bine...nu se compara cu suse...dar merge

#18
solaris_uv

solaris_uv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.03.2005

toni.p, on Nov 2 2004, 22:39, said:

O alta distributie live-cd populara este Gentoo.

<{POST_SNAPBACK}>


Hopa !
Nu e chiar asa cu Gentoo. Este adevarat ca este o distributie populara dar chiar nu se considera a fi live-cd.
Sa nu inducem in eroare auditoriul  :)
Ea intra in categoria source-based distributions .
Cu totul altceva  :)

Pt. eye-candy recomand PC Linux OS -- o distributie derivata din Mandrake(driva) si intretinuta de Texstar - omul care a adus un foarte mare plus de valoare la Mandarke&Co.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate