Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Australia si Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#19
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008
Salut doresc sa fac un tur in Australia. Pentru zbor am intels ca una dintre optiuni este cu stop in Tailanda si as fii interesat sa ramand si 2-3 zile acolo la plaja(la HUA HIN).
Am vazut ca unele agetii de voiaj ofera o astfel de extensie.
Am la dispozitie un concediu de 14-19 zile si sper eu un buget suficent.

Puteti sa imi recomandati o serie de turoperatori (cu plecatre din vestul europei ) care sa ofere un raport bun pret/calitate bunicel ?


Eu am gasit acest circuit de 17 zile cu tot cu zbor(compania australiana Qantas) :http://www.best-tour...ienne/2100.aspx
itinerariu :

Quote

Sydney->  Ayers Rock-> Kings Canyon-> Alice Springs-> Darwin-> Kakadu-> Darwin Cairns (marea bariera de corali)
Extensie la plaja la :Hua Hin,Tailanda  200 km de Bangkok


Daca aveti ceva detalii despre ceva asemanator...sau despre obiectivele de mai sus...sunt binevenite :)!

#20
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 mobilus, on Mar 21 2009, 14:08, said:

Salut doresc sa fac un tur in Australia. Pentru zbor am intels ca una dintre optiuni este cu stop in Tailanda si as fii interesat sa ramand si 2-3 zile acolo la plaja(la HUA HIN).
Am vazut ca unele agetii de voiaj ofera o astfel de extensie.
Am la dispozitie un concediu de 14-19 zile si sper eu un buget suficent.

Puteti sa imi recomandati o serie de turoperatori (cu plecatre din vestul europei ) care sa ofere un raport bun pret/calitate bunicel ?


Eu am gasit acest circuit de 17 zile cu tot cu zbor(compania australiana Qantas) :http://www.best-tour...ienne/2100.aspx
itinerariu :
Extensie la plaja la :Hua Hin,Tailanda  200 km de Bangkok


Daca aveti ceva detalii despre ceva asemanator...sau despre obiectivele de mai sus...sunt binevenite :)!

Daca-ti place sa conduci si stii germana, atunci ar fi si Dertour. Mai nou au agentie si la Bucuresti, asa ca poti sa faci rezervarile direct prin ei. Costa vreo 1.300 EURO pt. 2 persoane, la care se mai adauga costul inchirierii auto+zborul. Daca nu stii germana e mai greu, pentru ca ei au materialele informative numai in germana.
Asa te incadrezi in vreo 4.000 EURO pt.  2 persoane. Escala poti oricum sa faci pe drum, pt. ca nu exista zbor direct din Europa pana in Australia.
http://194.1.207.40/...n...ekt[ibe]=true&angebot[service_id]=SYD67201&angebot[product_id]=SYD67201 AUPX1&angebot[anforderungscode]=R&angebot[season_id]=08-04/03&angebot[product_line_id]=AU&angebot[category_id]=PX1&angebot[type_of_travel_id]=TOUR&angebot[company_id]=DERTOUR

#21
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008

 Pitzifelnic, on Mar 21 2009, 15:27, said:

Daca-ti place sa conduci si stii germana, atunci ar fi si Dertour. Mai nou au agentie si la Bucuresti, asa ca poti sa faci rezervarile direct prin ei. Costa vreo 1.300 EURO pt. 2 persoane, la care se mai adauga costul inchirierii auto+zborul. Daca nu stii germana e mai greu, pentru ca ei au materialele informative numai in germana.
Asa te incadrezi in vreo 4.000 EURO pt.  2 persoane. Escala poti oricum sa faci pe drum, pt. ca nu exista zbor direct din Europa pana in Australia.
http://194.1.207.40/...n...ekt[ibe]=true&angebot[service_id]=SYD67201&angebot[product_id]=SYD67201 AUPX1&angebot[anforderungscode]=R&angebot[season_id]=08-04/03&angebot[product_line_id]=AU&angebot[category_id]=PX1&angebot[type_of_travel_id]=TOUR&angebot[company_id]=DERTOUR

Multumesc Pitzifelnic, dar cu cindusul cred ca o sa fie o problema pentru ca stiu ca ei conduc pe stanga, exact ca si in UK, si nu stiu daca pot sa ma adaptez asa usor pentu vacanta :). Nici nu as vrea sa risc si sa dau in altele pe acolo.
Linkul nu functioneaza prea bine, dar am gasit site-ul Dertour si o sa incerc sa ma uit sa fac o comparatie cu ce am gasit eu. Costul de 1300 zborul ? este pentru 2 persoane ... esti sigur ?(in ce perioada?)

#22
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 mobilus, on Mar 22 2009, 18:08, said:

Multumesc Pitzifelnic, dar cu cindusul cred ca o sa fie o problema pentru ca stiu ca ei conduc pe stanga, exact ca si in UK, si nu stiu daca pot sa ma adaptez asa usor pentu vacanta :). Nici nu as vrea sa risc si sa dau in altele pe acolo.
Linkul nu functioneaza prea bine, dar am gasit site-ul Dertour si o sa incerc sa ma uit sa fac o comparatie cu ce am gasit eu. Costul de 1300 zborul ? este pentru 2 persoane ... esti sigur ?(in ce perioada?)
Da, vad si eu acum ca nu functioneaza.
Poti sa intri direct pe www.dertour.ro. Acolo ai un link catre "cataloage". Faci click si iti apare, printre altele "sommer 2009" (vara 2009). Acela sunt cataloagele valabile din 01.04.2009 anul acesta. Al treilea din primul rand este cel de Australia. Tururile cu auto prin Australia sunt de la pg. 100 la 118 (poti sa-l studiezi on line sau sa-i faci download; iti trebuie doar adobe). Sydney - Cairns, 15 nopti ar fi la pg. 104. La pg. 105 sunt tabelele cu preturile. Vad ca in sezonul B te costa 728 EURO/persoana pentru doua persoane in camera, fara zbor (se pare ca l-au scumpit putin) si fara auto de inchiriat. Cu zbor inclus de la Frankfurt vad ca este 1911 EURO/persoana, in acelasi sezon. Peste asta te mai costa masina. Asta costa vreo 450 - 510 EURO, daca-ti iei un Intermediate (ultimul tabel de pe pg. 105).
Deci daca iti iei turul pt. doua pers. va fi in sez. B 1.456 EURO. Zbor vad ca gasesti cu vreo 1.000 EURO/pers. din Londra. Masina mai costa rotund 500. Total in jur de 4.000 EURO pt. 2 persoane. Mai trebuie un low cost pana la Londra si esti "in business"!
Cu condusul ai dreptate. Si pentru mine e stresant. Scriam in alta parte ca am zgariat vreo 2 masini in Cipru, unde se conduce tot pe stanga. Dar pentru 2 saptamani cred ca n-ar fi chiar asa cumplit. Cu timpul te obisnuiesti.  ;)

#23
florn

florn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.08.2008
Si pe mine ma intereseaza o excursie in Australia.

Stiti cumva daca sunt ceva oferte acum daca tot avem criza :)?Adica macar sa profitam  :)

#24
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007
Iti recomand Kilroy Travel din Trondheim, Norvegia. Noi am gasit la 900 eur /pers zbor+van cu 4 paturi pentru 2 saptamani. Zborul va fi Oslo-Londra-Sydney-Brisbane si retur

#25
bebelusul

bebelusul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2009

 tzitza, on 10th April 2008, 12:06, said:



Tu esti de acolo? Aus ?
Daca da , spune-mi ce stii despre Perth?
Clima, locuitori, asezare

#26
emaamai

emaamai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.01.2011
Salut,

Puteti sa ma ajutati cu un feedback despre cum sunt zborurile spre sydney (lufthansa, air france, klm...)? Ma intereseaza in primul rand confortul (pentru clasa economic) avand in vedere ca e un zbor f lung. la confort ma gandesc in primul rand la spatiu. Orice info e binevenita.

Multumesc anticipat,

#27
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008

 emaamai, on 13th January 2011, 12:59, said:

Salut,

Puteti sa ma ajutati cu un feedback despre cum sunt zborurile spre sydney (lufthansa, air france, klm...)? Ma intereseaza in primul rand confortul (pentru clasa economic) avand in vedere ca e un zbor f lung. la confort ma gandesc in primul rand la spatiu. Orice info e binevenita.

Multumesc anticipat,

La economic comfortul nu e fantastic, spatiul e ca in orice avion obisnuit. Zborul o sa ti se para interminabil dar merita efortul.

#28
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007
Saluare!!

Tocmai ma pregateam sa deschid un topic despre Australia/Sydney cand am vazut ca exista cel de fata - si m-am bucurat ca mai sunt si altii interesati de aceasta destinatie prea putin populara printre noi. Sursele de informare sunt mult prea putine si chiar imi pun sperante in acest forum ca ma va ajuta pt Australia macar pe un sfert din cum m-a ajutat pt toate destinatiile (europene) ce le-am vizitat pana acum.
In cazul meu lucrurile stau in felul urmator: sotia isi doreste de o viata sa ajunga in Sydney, si in urma cu vreo 5 ani (cand ne-am cunoscut/casatorit) mi-a indus si mie ideea. Nu avem absolut nici un prieten pe acolo, nu cunoastem pe nimeni, nu ne leaga nimic. Iar din punct de vedere geografic mi se pare "capatul pamantului"... Probabil tocmai de aceea ideea asta a prins atat de bine la mine, e ceva atat de indepartat, de nou, de necunoscut si de nepopular prin jurul nostru incat TREBUIE sa ajung acolo (desi pana acum nu am mai iesit din Europa).
Asadar am tot rumegat ideea in ultimii 5 ani, si cum cu ceva noroc posibilitatile financiare au crescut in timp, am zis ca anul asta putem s-o facem.
Acum cateva zile am obtinut si viza de turist (revin cu detalii despre asta la sfarsitul postului asta, desi informatiile au mai fost postate si de altii) iar excursia propriu-zisa e planificata in ultimele 2 saptamani din noiembrie (vreau sa stam acolo 14 nopti).
Am studiat multe (atat despre zbor cat si despre obiective) incat cred ca m-as descurca de capul meu, insa experienta m-a invatat ca opinia altora nu strica niciodata. De multe ori am primit ponturi extraordinare atunci cand ma asteptam mai putin. Asa ca acum voi asterne pe hartie rezultatul "investigatiilor" mele de pana acum cu scop dublu: sa ajut pe cei interesati (cei carora abia le-a incoltit in minte ideea unui concediu in Oz) si sa ma ajute si pe mine in situatia in care voi (cei care ati fost pe acolo sau cei care locuiti acolo) aveti detalii si completari ce m-ar putea ajuta.

Sa incepem cu zborul. Dupa simularile facute de mine (plecare in jur de 16 Nov, intoarcere in jur de 2 Dec) cea mai eficienta varianta pare sa fie cea cu British A. Durata calatoriei pana in 30 ore (zbor Bucuresti - Londra, popas 3h la Londra si de acolo zbor direct de 22h Londra - Sydney cu escala pt alimentare in Singapore). Ajungi in Sydney la 6 AM ora locala. Costul total ar fi de aprox 1550 EUR / pers. Am cautat si alte variante insa nu am gasit nimic cu adevarat mai convenabil (daca am gasit ceva cu 100 euro mai ieftin sigur era un alt inconvenient gen schimbare avion nu stiu unde prin Asia cu ceva ore de asteptare la mijloc). Insa majoritatea sunt mai scumpe de atat.

Obiective. In mod clar Sydney e principalul obiectiv, posibil si singurul. Mi-ar place sa ajung si in Queensland/Gold Coast/Marea Bariera, insa mi-e teama ca nu imi ajunge timpul (nu-mi place sa vizitez pe fuga). Plus costurile ar creste destul de mult. Desi zborurile interne nu sunt f scumpe, cazarea e totusi destul de scumpa pe G. Coast, plus ca mi-ar trebui mai multe zile de concediu (pe care nu prea le am). Am facut calculele si daca vreau G.Coast ar trebui sa prelungesc sejurul la 3 saptamani, iar costurile totale s-ar ridica la 10.000 euro (2 pers, zborurile incluse).
Asa ca tind destul de mult spre varianta simplificata: 2 saptamani, doar Sydney (si imprejurimile), costuri totale cam 7000 euro.
Nu imi este teama ca ma voi plictisi 2 saptamani in Sydney, sunt convins ca sunt multe de vazut. Insa aici va rog pe voi sa mai interveniti cu detalii, referitor la ce se merita vazut in Sydney si imprejurimi. Pana acum, ce am decis eu ca se merita vazut sunt niste generalitati: zona centrala + portul (cu opera, podul si tot tacamul), Zoo (Taronga), cateva plaje (Bondi, Tamarama, Maroubra), Blue Mountains si cateva parcuri/rezervatii naturale in care sa "atingem" fauna specifica (koala, canguri, etc...)
Aici intrebarile mele ar fi:
Ce altceva mai merita vizitat in Sydney + imprejurimi (ma intereseaza orice, de la vegetatie/gradini/plaje la fauna si la arhitectura cladirilor)?
Poate sa-mi indice cineva locatii/parcuri/rezervatii naturale in care poti intra in contact direct cu canguri sau ursi koala? (am tot vazut imagini/filmuletze cu diversi turisti hranind canguri sau tinand in brate cate un koala, vreau si eu sa fac asta, da nu prea stiu unde...).
Ce imi puteti spune despre transportul in comun din Sydney? Care este cel mai eficient, mai ales pt turisti? Dar cel mai interesant/inedit? La cata apa este pe acolo banuiesc ca nu prea au metrou ci mai mult tren de suprafata. Insa tot la cata apa au ma gandesc ca transport in comun poate fi si pe apa (gen cum e Vaporetto in Venetia). Bineinteles ca voi studia/cauta si eu pe net, insa deocamdata va intreb pe voi si va rog sa-mi indicati niste site-uri relevante si sa-mi spuneti (de la fata locului) cam cum e cu transportul in Sydney.
Despre cazare... exista vreo zona anume in care ar fi bine sa-mi caut hotel (din diverse motive, altele decat cele evidente gen proximitatea de centru)? Sau mai important, exista zone in care sa NU imi iau hotel? Exista zone/cartiere pe care trebuie sa le evit ca si turist?
Referitor la fauna mai putin draguta de acolo, sunt riscuri de intepaturi/muscaturi neastepate prin parcuri/spatii verzi? Sau in apa, sunt riscuri reale de intepaturi/meduze veninoase sau alte vietati? (ma refer doar la zona Sydney). Ma gandesc sa merg pe principiul unde se balacesc altii (suficient de multi) e safe si pt mine sa ma bag...

Desi sunt 90% convins ca va fi doar Sydney, sunt totusi 10% sanse sa merg si in alta parte (am de gand sa cumpar biletele peste 2-3 luni, pana atunci tot o sa ma mai gandesc/razgandesc). Clar "alta parte" inseamna Queensland si poate vi se pare ciudat, insa parca nu ma atrage atat de tare bariera de corali (partea cu scufundarile) cat as dori foarte mult sa merg pe o insula cat mai exotica tip Caraibe (stiti voi... palmieri, apa turcoaz, etc...). Ceva in genul asta am gasit Hamilton Island si altele in jurul ei, insa mi-a cam picat fata cand am vazut niste preturi... Stiti cumva locatii de acest gen, relativ usor accesibile din Sydney (zbor direct), peisaj exotic si nu neaparat foarte ieftine, dar nici sa rupa la pret (adica nu am pretenti de hotel de 5 stele, insa nici la comun nu doresc, ci ceva la mijloc, camera dubla cu baie privata, echivalentul a 2-3 stele europene).

Ah, si inca ceva: Pt Europa (si nu numai) folosim cu succes booking.com. Am incercat sa-l folosesc si pt Australia (destul de ok pt Sydney) insa pt insule din Queensland imi da doar 2-3 hoteluri, foarte scumpe. Exista vreun alt site oarecum mai "local" cu aceeasi functionalitate?


Cam atat deocamdata ca si intrebari.
Dupa cum am promis, voi incheia cu cateva detalii referitoare la viza.
Asa cum a mai spus si altcineva pe aici, e destul de simplu, gratis si online.
Totul incepe de aici: http://www.immi.gov....isa-options.htm
eVisitor (651) e cea pt care am optat, suficienta pt un concediu (sau mai multe) de maxim 3 luni (viza e valabila 1 an de la momentul acordarii, poti sa intri in Australia si in ultima zi a valabilitatii vizei - fireste cu conditia sa iesi in aceeasi zi).
Ei spun ca viza se poate acorda si in cateva minute sau ore. La mine a durat aproape 3 saptamani. La 4-5 zile dupa aplicare mi-au cerut scrisoare de la angajator si extras conturi bancare (si pt mine si pt sotie) - am avut la dispozitie 7 zile sa le ofer. Le-am oferit in 3 zile, nu cred ca a contat fiindca in cea de-a 7-a zi am primit de la ei email cu confirmarea ca au primit ce au cerut.
Intr-o zi colega de la HR imi spune a sunat cineva sa verifice autenticitatea scrisorii de la angajator, a vorbit intr-o lb romana destul de stricata si a cerut confirmarea datelor din scrisoare (dupa nr de telef de pe care a sunat (prefix de Serbia)  mi-a fost destul de clar ca a fost cineva de la ambasada australiana din Belgrad). A doua zi dupa faza asta am primit mail ca s-a aprobat viza (deci la aproape 3 saptamani de la aplicare).

Cam atat...
Astept raspunsurile/completarile voastre. Daca mai sunt amatori de un concediu in Australia in viitorul apropiat... sunt foarte dornic de schimb de idei...
Iar daca sunt romani pe acolo care mai stau pe forumurile romanesti si vor sa ajute cu detalii, voi aprecia nespus...

Numai bine.

Edited by popescub, 14 April 2011 - 16:03.


#29
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut Popescub,

Si pe mine ma bate ideea de Australia - mai mult ptr Marea Bariera de corali. Mi se pare f scump zborul pe care l-ai gasit tu, nu mai vorbesc de timp -  22h mi se pare inuman. noi am venit acum cateva sapt din Asia de SE si am zburat Kuala Lumpur - Istanbul, 11-12 ore si a fost crunt. La o prima cautare am gasit istanbul - sydney cu schimbare de 4 h la Hong Kong - 823euro in perioada ta - Turkish/Qantas.
Eu as vrea sa merg undeva in sf anului, inc anului viitor. Acum cand am zburat in Asia am prins o oferta Istanbul - Kuala Lumpur cu malay air la 475 Euro(daca astepti poti sa iei la pretul asta cam tot anul), asa ca astept un zbor ca asta si din KL iau un Air Asia spre Gold Coast (poti sa prinzi pana in 250euro) si astfel ajung in Aus cu aprox 700 Euro dus intors. doar ce am inceput sa ma uit, asa ca o sa-ti urmaresc posturile, poate fur ceva :) marea bariera de corali este in top3 la mine alaturi de machu picchu si angkor wat si sper sa ajung macar la unul dintre aceste locuri in urmatorul an.

Edited by benji81, 14 April 2011 - 17:05.


#30
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007
Salut Benji,

Nu sunt surprins ca ai raspuns, daca iti mai amintesti am mai discutat despre acest subiect pe PM (acum 1 an sau chiar mai bine), adica despre ideea unui concediu in Australia. Am ramas hotarat de atunci, am strans bani, iar acum sunt 100% decis.
Varianta de zbor data de tine m-a pus putin in incurcatura. Intr-adevar, cautand pe motoarele noastre de cautare (gen Vola sau eSky) gasesc pretul exprimat de tine. Insa daca intru pe site-urile companiilor de zbor, situatia e alta. Daca intri pe site-ul Qantas ai sa vezi ca numai zborul Hong Kong - Sydney este peste 800 euro/pers. Tot cam atat costa si Bucuresti - Hong Kong cu Turkish (pe site-ul lor). Deci la pret... cam la fel ca la British, iar ca timp total al calatoriei, tot pe acolo e, cu diferenta ca in locul unui zbor direct de 22h voi avea 2 zboruri a cate aprox 9h fiecare cu escala 3h intre ele.
Deci la acelasi pret, doar timpul un pic altfel structurat, decizia mea tinde tot spre British.
Da, stiu ca un zbor de 22h este inuman. Sincer eu nu am zburat mai mult de 4h odata pana acum, si chiar si asa am murit de plictiseala, deci...
Insa ma gandesc si la alte aspecte, gen siguranta si simplitate. Cand spun siguranta nu ma refer la accidente ci la simplul fapt ca as prefera sa cumpar tot drumul (Bucuresti - Sydney) de la o aceeasi companie (si cea mai buna varianta gasita este British). Astfel (cred eu) am o mai mare siguranta a legaturii intre zboruri. Daca spre exemplu zborul Bucuresti - Londra are vreo intarzaiere sau ceva de genul asta (desi putin probabil), cred ca zborul Londra - Sydney ori il va astepta (putin) ori mi se va oferi alte alternative (zborul urmator). Plus ca nu mai am grija bagajelor, le fac checkin in Bucuresti, le ridic in Sydney.
Insa altfel, sa cumpar bilet Buc - HK de la o companie (Turkish), si HK - SYD de la o alta companie (Qantas)... cred ca inseamna un risc in situatia in care prima companie "pateste" ceva plus in HK (cred eu ca) tre sa-mi ridic bagajele si sa le fac un nou checkin (nu e chiar mare belea, insa uneori politica companiilor difera in ceea ce priveste bagajele, plus ca la controlul de securitate cine stie peste ce ciufuti mai dau...). Plus ca nu imi este clar daca am sau nu nevoie de viza de tranzit in Hong Kong la faza asta...
Si sansele ca un zbor Europa-Asia sa aiba mici probleme cred ca nu sunt chiar infime, am amici care au patit-o (de cele mai multe ori din cauza taifunului sau alte atrocitati meteo)
De aceea zborul gasit cu British, desi lung si plictisitor, este totusi mai simplu si cu riscuri mai reduse de mici incidente care sa-mi strice concediul. Plus ca zborul s-ar face cu un Boeing 747-300, 3 mese la bord si scaun latime 72cm (nu-mi este clar daca toate companiile ofera aceleasi conditii)
Adica, desi poate suna stupid, as vrea totusi sa fac zborul Europa - Sydney cu aceeasi companie aeriana, si direct daca se poate.

Am lungit-o cam mult cu explicatii (probabil) irelevante, hai sa trec la ceva mai conctret.
Raspunsul tau cred ca pana la urma ma va ajuta destul de mult, in sensul ca mi-ai adus in atentie "Malaysia Airlines". Tu ai zburat cu ei, banuiesc ca sunt ok, nu?
Am cautat pe site-ul lor si am gasit chestii interesate, gen Istambul - Sydney cu aproape 1000EU/pers. Orele sunt ok, 20 ore la dus (inclus 2h schimbare in KL) si 23h la intoarcere (din care 3.5h in KL). Ceea ce mi se pare ok, respecta conditia Europp - SYD cu aceeasi companie, e un zbor mai scurt si mai ieftin. Am gasit si zbor potrivit Bucuresti - Istambul de aprox 200 EU/Pers.
Astfel ajung la un cost de vreo 2400EU in total (2 pers). Comparativ cu peste 3100EU cu British este totusi o diferenta, plus cateva ore castigate...
Tu zici ca ai zburat cu Malay Air... a fost totul ok? Achizitionarea biletelor online cu cardul fara probleme? Ii urmaresti mai demult, adica ai observat cam cu ce frecventa isi modifica preturile? (intreb asta fiindca zborul meu cu British a fost pana in 3000 euro timp de cateva luni pana acum 2 sapt, ieri cand am verificat era 3160 euro... si nu ma refer strict doar la zborul meu, ci la toate incepand cu luna iulie. Toate (spre SYD) incepand din iulie si pana in decembrie au acelasi pret, adica cu vreo 5% mai mult decat acum 2 sapt).

Mersi si numai bine!

Edited by popescub, 15 April 2011 - 12:40.


#31
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut,

Da, imi aduc aminte de discutia de atunci - imi pare bine ca sunteti hotarati - Australia nu este o destinatie foarte la indemana. Hai sa o iau in ordine:
-pretul de pe motorul de cautare este OK. Nu trebuie sa-ti pui problema asa(nu trebui sa aduni preturile de pe site-urile companiilor)- e ca si cand ai zbura cu aceeasi companie -  iei zborul direct de pe motor si ai aceleasi conditii (daca intarzie un zbor te pun in urmatorul - nu-i problema, la fel la bagaje - le pui si le iei in capat) - eu asa stiu - ar trebui confirmat cu cineva care se pricepe, poate ne ajuta Imperator.pana la 'stanbul te duci cu pegasus airlines cu 99 euro return.
-on the other hand nu prea are sens sa zbori 3-4 ore catre vest, sa stai acolo 4 ore  si apoi sa te intorci catre est - practic pierzi 10-12 ore doar cu trambalarea la Londra(parerea mea) - mai ales ca ai Istanbul-ul la est, un hub f bun ptr Asia/Australia.
-cel mai crunt la zborul tau mi se pare timpul - 22h ?!?!?!.....:( Am mai zburat eu long haul - dar niciodata mai mult de 13-14 h (Hong Kong - Londra), si oricum a fost nasol...nici nu vreau sa-mi aduc aminte.
-la Hong Kong nu-ti trebuie viza
-acum malaysian airlines are un pret pe site-ul lor de 919 euro in perioada de mai sus - mi se pare OK
-experienta mea cu malay este super - este una dintre cele cateva companii de 5stele din lume, asa ce e ok. eu am luat zborul direct de pe site-ul lor fara probleme. ba chiar am facut si un refund si mi-au trimis banii inapoi in cont exact asa cum era scris in conditii.

Ca si concluzie, nu-ti recomand sub nicio forma sa zbori 22h - nici nu vreau sa-mi imaginez cum este. Mai ales ca este si m mai scump ( la alimentare in Singapore nu cred ca va lasa sa coborati, deci...). Pretul la Malay sta destul de mult timp, dar nu stii cum se vinde asa ca..., daca gasesti o oferta parerea mea este sa o iei ( noi am luat biletele cu 3-4 luni inainte) - mai ales ca poti sa faci refund ( uita-te la cancellation fees).

te astept cu detalii :)

Ciao,

PS: mai poti face o combinatie din Bucuresti cu Qatar airways ( alte companie de 5 stele :) ) la Melbourne, cu escala la Doha, iar din mel nu cred ca e problema pana la Sydney.

Edited by benji81, 15 April 2011 - 14:03.


#32
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

 benji81, on 15th April 2011, 15:42, said:

-pretul de pe motorul de cautare este OK. Nu trebuie sa-ti pui problema asa(nu trebui sa aduni preturile de pe site-urile companiilor)- e ca si cand ai zbura cu aceeasi companie -  iei zborul direct de pe motor si ai aceleasi conditii (daca intarzie un zbor te pun in urmatorul - nu-i problema, la fel la bagaje - le pui si le iei in capat) - eu asa stiu - ar trebui confirmat cu cineva care se pricepe, poate ne ajuta Imperator.

Nu sunt convins de asta. Ceea ce stiu eu este daca o anumita companie aeriana iti ofera o varianta de zbor cu legatura (legatura fiind cu avion al aceleiasi companii sau companie partenera) atunci DA, legatura este garantata, bagajele sunt transferate, etc...
Insa motoarele noastre de cautare (eSky, Vola) sunt de fapt agentii online, insa care nu cred ca pot garanta in nici un fel combinatiile pe care le fac intre zboruri cu companii diferite.
In plus nu ma simt foarte confortabil sa cumpar de pe eSky sau Vola un bilet combinat de ei la pretul 800EU cand eu pe site-ul companiilor vad ca biletul costa de fapt 1600EU.
Poate ca sunt paranoic, insa chiar vreau sa cumpar direct de la sursa...
Intr-adevar, cineva care se pricepe mai bine ne poate lamuri.


 benji81, on 15th April 2011, 15:42, said:

pana la 'stanbul te duci cu pegasus airlines cu 99 euro return.
Hm...
1. opereaza de pe un alt aeroport in Istanbul (si sa ma complic cu transferul intre aeroporturi - taxi, blocaje in trafic, etc - e ultimul lucru ce mi-l doresc)
2. nu par sa fie zboruri in perioada mea.
3. 200 EU/pers cu Turkish (sau Tarom, insa Turkish are ore mai potrivite) e super ok.

 benji81, on 15th April 2011, 15:42, said:

-on the other hand nu prea are sens sa zbori 3-4 ore catre vest, sa stai acolo 4 ore  si apoi sa te intorci catre est - practic pierzi 10-12 ore doar cu trambalarea la Londra(parerea mea) - mai ales ca ai Istanbul-ul la est, un hub f bun ptr Asia/Australia.
Aici ai dreptate.
De aceea inca nu am cumparat biletele de la British si am postat ideile pe forum. Banuiam ca se vor ivi si variante mai bune :)
Deci acum sunt 99% sigur ca treaba se va face via Istanbul (si aproape sigur cu Malaysian).

 benji81, on 15th April 2011, 15:42, said:

Ca si concluzie, nu-ti recomand sub nicio forma sa zbori 22h - nici nu vreau sa-mi imaginez cum este. Mai ales ca este si m mai scump ( la alimentare in Singapore nu cred ca va lasa sa coborati, deci...). Pretul la Malay sta destul de mult timp, dar nu stii cum se vinde asa ca..., daca gasesti o oferta parerea mea este sa o iei ( noi am luat biletele cu 3-4 luni inainte) - mai ales ca poti sa faci refund ( uita-te la cancellation fees).
Din pacate e "non-refundable", zero flexibilitate (lowest fare). Deci cand ma voi hotari sa le cumpar va trebuie sa fiu 100% decis pe varianta.


 benji81, on 15th April 2011, 15:42, said:

PS: mai poti face o combinatie din Bucuresti cu Qatar airways ( alte companie de 5 stele :) ) la Melbourne, cu escala la Doha, iar din mel nu cred ca e problema pana la Sydney.
Stiam de Qatar, aveam mari sperante, si ar fi fost perfect daca zburau in Sydney. Insa asa, varianta cu Melbourne ma incurca mai mult decat pare la prima vedere.
In primul rand pretul, este cam 2730 EUR (2 pers) pana in Melbourne (deci deja mai scump decat varianta 2400 EU cu Turkish + Malaysian).
Din Melbourne pare sa fie un low cost cu pret ok (Qantas iese din discutie cu 350 EU/pers) insa problema este ca opereaza de pe alt aeroport si ar fi o noapte de stat in Melbourne (Qatar ajunge pe la ora 23:00, zborul spre Sydney e a 2-a zi). Deci nu are sens.

#33
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Asa e - trebuie sa-ti potrivesti toate detaliile. Oricum Australia ramane aproape " capatul pamantului"... :) Nu pot decat sa ma gandesc la cele 22h in avion - nici nu pot sa scriu :) - sper sa gasesti o alta varianta - intr-adevar Malay e OK - eu deja urmaresc zborul cu care am fost si daca il prind iar pe la 470e mai dau o fuga in Asia de SE - probabil Cambogia de data asta si nordul Thailandei

Edited by benji81, 15 April 2011 - 15:58.


#34
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

 benji81, on 15th April 2011, 17:56, said:

Oricum Australia ramane aproape " capatul pamantului"... :) Nu pot decat sa ma gandesc la cele 22h in avion - nici nu pot sa scriu :) -

Pai nu te mai gandi :).
Am renuntat la idee. Acum varianta preferata este Buc - Ist cu Turkish si Ist - Syd cu Malaysian.
Iar ca ore... cam asa arata: 1:20 + 2:50 (pauza Istanbul) + 10:05 + 1:55 (pauza KL) + 7:55. (24:05 h de la decolare Buc pana la aterizare Syd)
Deci la dus, in total 19:20h zbor efectiv, 4:45 pauza.
La intors e cu 2h mai mult (cel mai lung zbor la intoarcere 11:30 h, KL - Istanbul, cred ca acelasi ce l-ai facut si tu)

Edited by popescub, 15 April 2011 - 16:14.


#35
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 popescub, on 15th April 2011, 17:14, said:

Pai nu te mai gandi :).
Am renuntat la idee. Acum varianta preferata este Buc - Ist cu Turkish si Ist - Syd cu Malaysian.
Iar ca ore... cam asa arata: 1:20 + 2:50 (pauza Istanbul) + 10:05 + 1:55 (pauza KL) + 7:55. (24:05 h de la decolare Buc pana la aterizare Syd)
Deci la dus, in total 19:20h zbor efectiv, 4:45 pauza.
La intors e cu 2h mai mult (cel mai lung zbor la intoarcere 11:30 h, KL - Istanbul, cred ca acelasi ce l-ai facut si tu)

Exact,

e mai uman. Oricum e o calatorie lunga. Pe mine ma tot ingrozesc zborurile astea lungi ptr ca nu pot sa inchid ochii in avioane si sunt zombie.

#36
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008
Sper sa reusesc sa-mi fac timp zilele viitoare sa raspund mai pe larg.

Eu am fost 2 saptamani in Australia pe traseul Sydney-Brisbane-Gold Coast-Cairns-Sydney. De la Sydney la Cairns am fost cu masina inchiriata, Cairns-Sydney am zburat cu Jetstar Airways, e un low cost care apartine lui Quantas, zborul a fost fara turbulente, plecat si ajuns la timp, fara nici o taxa pentru bagaje, etc. Recomand cu incredere compania asta in caz ca va hotarati sa zburati intern, eu nu zbor deloc cu low cost dar atunci n-am avut alta alternativa si a fost foarte bine.

Zborul a fost cu Quantas de la Frankfurt cu oprire de o ora in Singapore si la dus si la intors. A durat in jur de 22 ore, e intr-adevar destul de obositor mai ales daca nu prea poti dormi in avion cum e cazul meu dar Australia merita tot efortul asta. In avion fiecare pasager are un mini-televizor pe care se pot vedea filme, seriale, stiri inregistrate, se poate asculta muzica sau radio. O sa aveti 4 mese, asa ca si asta mai ocupa din timp. Oricum, de atipit atipeste oricine, asa ca pana la urma se ajunge in Singapore iar apoi mai raman vreo 8 ore care trec si alea vrand-nevrand. Nu va faceti griji cu zborul ca trece.
Preturile sunt intr-adevar in jur de 1.500 euro, eu acum 2 ani am platit putin peste 1.400 euro pe bilet.

In Sydney am stat la 2 hoteluri relativ central. Pe unul nu-l recomand desi n-am ce-i reprosa decat ca am avut vedere spre interior, hotelul avand forma patrata si spatiul interior era mic = putina lumina in camera. Al doilea a fost foarte ok si ne-a permis sa mergem in centru pe jos. Hotelul e acesta: http://www.aspirehotel.com/
Toate camerele de hotel au plasa la geam/usa de la balcon, asa ca probabilitatea sa te-ntepe noaptea vreun paianjen e destul de mica. In zona Sydney nu e problema cu meduzele veninoase in apa in schimb sunt rechini ca de altfel peste tot pe coasta de est a Australiei. Meduzele incep sa apara de la nord de Brisbane din cate imi amintesc, exista insa si acolo plaje amenajate cu salvamari, ceva de genul asta: http://www.health.ql...stinger_net.jpg

Revin in curand cu mai multe detalii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate