Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Tari vizitate

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#37
guerila

guerila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.04.2004

Aldocor, on Sep 15 2004, 10:26, said:

sint curios sa stiu cati din functionarii din Gara de Nord din Bucuresti stiu engleza.

<{POST_SNAPBACK}>


In cluj la informatii stiu

#38
Bobby_14

Bobby_14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 12.09.2004
in romania sunt destui functionari publici ce stiu engleza....trebuie sa te si orientezi..


cand ai nevoie te duci la cineva mai tanar nu la o baba care de abia stie romana da` engleza

#39
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001

Bobby_14, on Sep 15 2004, 14:39, said:

in romania sunt destui functionari publici ce stiu engleza....trebuie sa te si orientezi..
cand ai nevoie te duci la cineva mai tanar nu la o baba care de abia stie romana da` engleza

<{POST_SNAPBACK}>



ai fi surprins sa vezi cati oameni trecuti de 50 de ani stiu engleza (cel putin in Nordul Europei: Finlanda, Suedia, Norvegia)

asa ca varsta nu e o scuza ;)

#40
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e o scuza cand e vorba de "noi"


altzii sunt mereu de vina...

noi suntem cei mai buni, forever

#41
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
bine ca stiu ei de toate... :D

sa fim seriosi...

#42
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
La noi receptionerii de la hotelurile bengoase stiu cel putin o limba straina. Cat sa-i inteleaga pe turisti ce vor, da' stiu.
Nu zic ca noi suntem smecheri. Da am pretentii de la francezi care se cred buricul pamantului.

#43
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Cristist50, on Oct 4 2004, 17:28, said:

La noi receptionerii de la hotelurile bengoase stiu cel putin o limba straina. Cat sa-i inteleaga pe turisti ce vor, da' stiu.
Nu zic ca noi suntem smecheri. Da am pretentii de la francezi care se cred buricul pamantului.

<{POST_SNAPBACK}>

Francezii stiu si ei, in mare masura. Parisul insa e freaky, nu stiu nici eu de ce.

Am fost acu doua saptamani prin Franta (Loire, Normandy, etc) si toata lumea a fost amabila si au stiut engleza satisfacator (si noi rupem ceva franceza, ce-i drept). Am stat la hoteluri mici, de familie, si totdeauna era cineva care vorbea engleza binisor.

Edited by gniv, 06 October 2004 - 05:35.


#44
intruder33

intruder33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.08.2004
Franta - Marsilia, Paris. In Marsilia, extrem de multi arabi, inainte sa ma cazez la hotel, receptionera mi-a pus in brate o harta a orasului si mi-a insemnat zonele din jurul hotelului pe care sa le evit. Si hotelul (4*) era in orasul vechi, zona centrala....La Paris, totul ok, mai putin mizeria din metrou, de pe strada. In metrou am avut placerea sa ascult "sanie cu zurgalai"; lautari romani cat cuprinde, iesiti la cersit.

Scotia - Dundee: jos palaria, curatenie impecabila, organizare administrativa ireprosabila.

Austria - Viena: ca mai sus, un oras plin de insemnatate istorica, merita vizitat fara doar si poate. Si daca tot ajungeti acolo, nu evitati Grinzing, o localitate langa Viena, unde mananci si bei de arunci cu caciula dupa caini...:))))

Tunisia - Sousse: hotelul ales, ca sa fie unul bun, trebuie sa fii foarte norocos, pentru ca cei de la agentie nu stiu nimic despre proudesele pe care le vand. Recomand RIU Green Park 4*, zona selecta, exclusivista. In rest, mizerie multa.

Olanda - Amsterdam: OK.

Germania - Munchen: impresionant.

#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Ungaria - Budapesta mi-a placut foarte mult desi unii cand aflau ca esti roman se uitau chioras la tine, dar avem si noi din astia in .ro! Mult mai civlizati ca noi!
Slovacia - Bratislava oras frumos preturi putin mai mari ca in .ro! Au o cetate faina in varful dealului!
Croatia - Zagreb nu impresioneaza cu nimic!
Spania - Madrid un oras fain! Cu engleza nu m-am descurcat pt ca nu prea am intalnit pe nimeni pe unde am fost (doar in autogara la Touristic Information)!
De mentionat Villiatobas un sat frumos, jumate spanioli, jumate romani unde spaniolii erau foarte cumsecade! Toata lumea se saluta intre ei! :coolspeak:

Nu a fost nimeni in Elvetia?

#46
@lien

@lien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 12.03.2004
Ungaria, Austria, Germania.
Budapesta, Viena si Munchen mi s-au parut absolut uimitoare!

#47
klaus40ro

klaus40ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.10.2004
tari vizitate: austria,ungaria,italia,croatia,san marino,vatican.eu am rulota si pot raspunde la intrebari legate de cazare,preturi in campinguri,consum de motorina(masina pe motorina),taxe pe autostrazi,taxe de statiuni si multe altele legate de excursii cu rulota.apropo de asta,pacat ca la noi nu se practica acest tip de calatorii.in occident e dezvoltata treaba asta la un nivel pe care eu nu il banuiam.va rog,daca aveti intrebari,sa le puneti,dar sa fie ceva concret,adica sa inteleg ce vreti sa stiti ca sa pot raspunde punctual.

#48
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
elvetia,franta,belgia,germania,luxemburg,austria,olanda,ce-mi doresc sa vad mai cel mai mult,arabia saudita(mecca) si sud-ul africii.

#49
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

toyomi, on Nov 7 2004, 02:29, said:

elvetia,franta,belgia,germania,luxemburg,austria,olanda,ce-mi doresc sa vad mai cel mai mult,arabia saudita(mecca) si sud-ul africii.

<{POST_SNAPBACK}>


mda,minunat ..sudul

#50
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004

Bursul, on Oct 8 2004, 09:31, said:

Nu a fost nimeni in Elvetia?

<{POST_SNAPBACK}>


Stiu ca e vechi topicul, dar nu m`am putut abtine.

Elvetia e impresionanta, comparativ cu Austria de exemplu diferentele sunt uriase, oamenii sunt cam reci (desi am fost in partea franceza - Sion), totul e PERFECT, poate din cauza asta m`am simtit cam stanjenit (prin '95 am fost), absolut TOATA lumea vorbeste engleza (plus franceza, germana si italiana).

Peisajele sunt de basm, soselele taiate in stanca (Crans - Montana) sunt breath-taking, cabanutele pe piscurile muntilor (am vazut una la 3300 m - Mont Fort) sunt iarasi incredibile.

MERITA vizitata Geneva, si mai pot recomanda statiunile montane din jurul orasului unde am stat (Nendaz si Crans - Montana)

Ca si preturi, este intangibila (ex: o cafea intr-o cafenea ordinara din Crans Montana era aprox 15 Franci Elvetieni, adica aproape 10 dolari), preturile la hoteluri sunt iarasi aberante (nu mai stiu exact cat e, insa diferenta fata de Austria era de dublu pentru aceleasi servicii).

#51
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Florinm, on May 6 2005, 06:46, said:

Stiu ca e vechi topicul, dar nu m`am putut abtine.

Elvetia e impresionanta, comparativ cu Austria de exemplu diferentele sunt uriase, oamenii sunt cam reci (desi am fost in partea franceza - Sion), totul e PERFECT, poate din cauza asta m`am simtit cam stanjenit (prin '95 am fost), absolut TOATA lumea vorbeste engleza (plus franceza, germana si italiana).

Peisajele sunt de basm, soselele taiate in stanca (Crans - Montana) sunt breath-taking, cabanutele pe piscurile muntilor (am vazut una la 3300 m - Mont Fort) sunt iarasi incredibile.

MERITA vizitata Geneva, si mai pot recomanda statiunile montane din jurul orasului unde am stat (Nendaz si Crans - Montana)

Ca si preturi, este intangibila (ex: o cafea intr-o cafenea ordinara din Crans Montana era aprox 15 Franci Elvetieni, adica aproape 10 dolari), preturile la hoteluri sunt iarasi aberante (nu mai stiu exact cat e, insa diferenta fata de Austria era de dublu pentru aceleasi servicii).

<{POST_SNAPBACK}>



si eu am  fost , foarte scump.

#52
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
turcia,grecia,egipt si ff curand statele unite.. :rolleyes:

#53
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
Slovakia: am fost acolo multe ori. la Tatra, Kosice, Bratislava, si la sudul Slovakiei, care este un mic Tinutului Secuiesc. Cred ca slovaci sunt plictisitori langa de romani.

Polonia, Austria, Germania, Italia, Olanda, Belgium, Franta, Portugalia, Irlanda, USA, Jordan, Croatia, Voivodina, Romania.

Cea mai interesanta tara este Romania. (Sunt ungur, din Budapesta. Nu am radacini ardeleni.) Am fost acolo trei ocazii: la satele din judetul Cluj, la Cluj, si la Oradea. Totdeauna e ceva coool. Exemplu: cand am intrat la piata mare la Oradea, o fata tiganeasca mi-a zambit si m-a intrebat: "Ai nevasta?  :) " si am continuat sa discutam. La Oradea majoritatea oamenilor pe strada, pe tramvaiul, la magazinele este placuta! (Chiar cand aud romana gresita vorbita de mie, cu accentul meu maghiar.)  Imi place orasul acela!
Dimpotriva, la Cluj cand soferii vad numerul meu unguresc, imi claxona, imi  :fyou: si imi ameninta cu Dacia lor...  :o  Mult oameni sunt :angry2:  cand aud ca vorbim in maghiara. Anyway, cred ca Cluj este foarte mare, frumos, si dezvoltat!

Saptamana urmatoare mergem la Tinutul Secuiesc (Vreti ca eu sa incerc sa-mi cumpar paine in limba romana?  :naughty:  ). Mergem si  la Tinutul Ceangau, si la B U C U R E S T I!  :w00t: Apoi intoarcem la Ungaria prin sudul Ardealului: Brasov, Sibiu, Arad.

Daca cineva ma intreb, pot sa-i povestesc si pe alte tari.

Edited by Milan, 07 May 2005 - 11:56.


#54
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
o cazare ieftina in Roma?  :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate