Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tari vizitate

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#19
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001

Indianu, on Sep 13 2004, 16:28, said:

@Aldocor merci pt descriere. mi se pare misto din cate imi zici tu. mereu m-a fascinat America de Sud (nush de ce)

<{POST_SNAPBACK}>


Am uitat sa spun ca Argentina e cel mai aproape de cultura europeana comparativ cu alte tari din America de Sud. Probabil din cauza multor emigranti europeni. Socul cultural nu a fost foarte mare (spre deosebire de China)

#20
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Bulgaria: nu prea mi-a placut.

Uzbekistan: Taskent-ul e un oras extraordinar, preturile sunt de rasul lumii.

Olanda: Una din tarile care m-au impresionat cel mai mult (Amsterdam, Haga).

Germania: O tara curata, oamenii ok, dar nimic impresionant.

Franta: nu mi-a placut, nimeni nu vrea sa vorbeasca engleza.
Parisul e frumos daca il privesti din punct de vedere turistic. Nu m-a dat pe spate.

Anglia: No. 1 la mine, Londra este pur si simplu superba. In fiecare luna ajung acolo si nu ma satur sa ma plimb prin orasula asta. De vis.

Austria: O tara frumoasa, cocheta, mi-ar place sa locuiesc acolo daca as sti germana. Viena e superba. Aeroportul micut si cochet. Nota 10.

Algeria: Nu prea multe de spus, e o tara ok (daca nu te duci in sud).

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cel mai frumos orash din lume... Budapesta cred... depinde de gusturi...  azi asha cred...

Cristi? am fost si eu in Algeria.. am vazut 2 fetze ale acestei tarzi... una, capitala.. Alger (o mizerie) si o statiune de nomenclaturisti ... Mostaganem.. o minune... contrastul este infiorator... traiasca doctrina comunista + surorile social democratice si ce mai incepe cu "social"

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Cristi: in frantza nu te duci sa vorbeshti engleza... lol, te duci sa te f... sa mananci si sa bei :) parisul e mizerabil, ca orice metropola.. cateva puncte de atractzie si thats it. f scump, nu e pe gustul meu deloc.

Germania e booooring like hell...

Londra e murdara. vremea e un kin!!!!! nu'mi place sa nu am baie all the time sau sa miroasa a igrasie. La londra TOTUL e cu igrasie....

are si locuri frumoase si am avut very good time acolo de cateva ori.

Benelux... lol, "tzara" care o treci cu mashina de la nord la sud si apoi la est la vest in aceashi zi. daca ai rabdare in juma de an cunoshti pe toata lumea :) glumesc. e cool, daca esti francez. pe mine nu prea m'a ispitit... este destrabalare cate vrei daca asta cautzi.

Italia.. Nordul e cool, except Venetzia care numai gura e de ea. scump si prost... rau de tot... Italia e cam scumpa fatza de ce e in jur.

Grecia, locul unde uitzi de tine. In insule e ceva mai scump dar e de vis. mancarea e FOARTE BUNA si ieftina. e chiar de mers la odihna, iubesc grecia.... m'ash muta in Salonik oricand... (glumesc)

Insula Creta e iara paradis. calm calm, la odihna, sau cu cineva care itzi place rau de tot.. e locul ideal. Ca si malta, dar acolo e f scump totul.

Novegia... o tzara ELECTRICA.. ca toata scandinavia. oamenii sunt cool, daca reushesti sa te intzelegi cu ei sau daca te accepta.... fiordurile sunt de vis. trebuie bifate pe lista de lucruri de vazut in viatza.. fara dubii... e cool mai ales daca itzi place frigu'

Suedia, kinda the same ca Norvegia, dar pare mai "la orash" nu ma dau in vant dupa taxele de acolo :)

Ash vrea sa shtiu cum e in tzarile baltice.. n'am ajuns niciodata pe acolo..pe la Riga, pe la Vilnius. am auzit lucruri grozave insa n'am fost....

Daca vretzi o vacantza pe cinste va recomand Croatzia/MunteNegru....

#23
guerila

guerila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.04.2004
Frantza- parisul e de vis cum zicea cineva.
Olanda-cea mai faina tzara dpdv al oamenilor a stilului de viata a admosferei
Belgia-e ok ca lucruri ce le ai de vizitat.sint multe si faine si ciocolata e buna
Ungaria-cineva zicea ca e ffff faina budapesta.Acuma iertati-ma  da ma cac pe el orash.Dupa vizita acolo am devenit nationalist iredentist si sovin.Se de mare orash turistic insa te fac sa regreti ca ai fost acolo.Atitudinea lor fata de turisti e ostila.Si nu am lasat sa se vada ca sintem romani.Acuma ori am avut noi ghinion dpa ghinion 3 zile sau, mai plauzibil, is niste gunoaie.Dupa cele petrecute acolo nici podurile cu care se lauda nu pareau mare fis, nici parlamentul, nici palatu regal sau ce o fi pe deal nu mai aveau stralucire.Neste case mai mari.Sa nu mai vb ca nu vb engleza nici sa-i tai, ca gara centrala se inchide noaptea, ca politistii zic no inglish , se intorc si pleaca, ca pentru ei metroul verde e green grin grin (asa face el cind merge pe shine, grin grin) ca la festivalul de la szeghet din 3 tarabe 2 aveau tricouri cu dreptate pentru trianon, ca pe tren in drum spre casa am fost intrebati ca ce prosti ne invata pe noi la scoala ca transilvania e ungureasca, ca in aeroport tehnical problem e tactical problem ca in momentul cind dezvolti subiectul sa afli ce e in neregula cu tacticalu se uita ca vaca la poarta noua ca ai nevoie du un ungur naturalizat in alta tzara sa afli cind vine alt avion ca de la info nu stie decit maghiara , ca la schimb valutar in loc de 2600 de forinti iti dau 2060 forinti si daca nu esti atent o musti, ca daca schimbi metroul tre sa-ti iei bilet nou.eu unul o sa evit tzara asta ca tzara turistica si o sa cint ce am cintat la szighet:toamna se coc strugurii ...

#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
guerila: esti un rumân adevarat... brava, pâna la capat...

#25
guerila

guerila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.04.2004

arty, on Sep 14 2004, 09:57, said:

guerila: esti un rumân adevarat... brava, pâna la capat...

<{POST_SNAPBACK}>

Vorbesti prostii.Daca vrei sa afli ce inseamna nationalism adevarat du-te acolo.Sint nationalisti in toate, nu conteaza ca esti roman rus sau neamt.La fel trateaza pe toata lumea

#26
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
nu te lua de arty :P

el e made in usa... deci e rupt saracu de REALITATE...

btw, nu e prima discutie de genul asta...

#27
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
Eu am fost in urmatoarele tari:

-Germania
-Austria
-Franta
-Spania
-Turcia
-Grecia
-Bulgaria
-Ungaria
-Italia

timp e, eu inca sunt tanar...:)

#28
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Aldocor, on Sep 13 2004, 07:15, said:

Apoi calitatea autostrazilor din/din jurul NY. Indicatoarele cam prost amplasate si cu foarte putine indicatii: cautam Verizano Bridge. am vazut la un moment dat un indicator pe care scria Verizano Bridge, dar nici o indicatie de cati km/mile pana acolo. Fara o harta (motive intemeiate) si fara GPS, normal ca mi-a luat o groaza de vreme sa ajung la Verizano Bridge - eram langa JFK :D

JFK mi s-a parut un aeroport invechit - dupa ce am "experimentat" Frankfurt, Munich, Zurich...

Strazile din jurul NYC sunt sub orice critica, dar nu-s indicative pentru restul tarii. Eu stau in NJ, si deja autostrazile sunt mai late si mult mai bune. Cand merg la JFK sau LaGuardia, ma stresez cumplit.

In ce priveste aeroportul, asa e. JFK arata rau comparat cu altele. Mie imi place aeroportul din Atlanta, de exemplu. Curat, bine organizat si eficient.

Si eu am fost prin multe parti. Tara mea favorita este Italia, iar orasul favorit este Roma. As putea merge acolo in fiecare vacanta fara sa ma satur. Dincolo de monumente si muzee, e o atmosfera nemaipomenita. Oamenii acolo stiu sa traiasca fara sa se streseze. Nu cred c-as putea sa locuiesc in Roma, dar mi-ar place sa stau in Toscana sau Umbria (Assissi este un orasel splendid). Din pacate, nu stiu italiana asa de bine, si nu cred ca am vointa sa invat de-acuma.

#29
Bobby_14

Bobby_14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 12.09.2004
si eu vreau sa ajung in america ....

dar nu am cum momentan...asa k voi astepta

#30
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

brandonel, on Sep 12 2004, 15:23, said:

Franta: cea mai frumoasa tara in care am fost pana acum. are si cel mai tare oras pe care l-am vazut in viata mea (Paris, evident). valea Loarei, cu nenumaratele castele este o zona superba. Dar ceea ce mi-a placut cel mai mult este "Le Mont Saint Michel" (pentru cine nu stie, sa caute pe net). un lucru neplacut este faptul ca toate autostrazile se platesc... cam 10 euro la suta de km.

<{POST_SNAPBACK}>


Ai dreptate cu Mont Saint Michelle. Am avut norocul sa ajung acolo noaptea, era super. Mi-a placut cel mai mult, incomparabil as zice cu turnul Eiffel.
In afara de Franta am mai fost prin Grecia. Am mai trecut prin alte tari dar nu am stat, doar vizitat unele orase. Dintre ele Viena m-a impresionat cel mai mult.

Edited by azertiti, 14 September 2004 - 23:30.


#31
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

arty, on Sep 14 2004, 03:31, said:

Cristi: in frantza nu te duci sa vorbeshti engleza... lol, te duci sa te f... sa mananci si sa bei ......

Man, cand ajungi la hotel cu pretentii (Le Meridien, 4 stele) rupt de oboseala si le zici ca ai rezervare ai tampita aia zice ca nu stie engleza (nuci altele doua de langa ea)... Scuza-ma dar este de bun simt sa angajezi receptioneri care sa stie macar o alta limba straina. Alea ziceau sa le spun numai in franceza.
L-am chemat pe manager. E posibil asa ceva?
Eu sunt convins ca nu au vrut sa vorbeasca nu ca nu stiam. Oricum de la faza aia m-au dezgustat.
Pai in Olanda, am intrebat o fetita de 12-13 ani pe strada cum ajung la o statiune de pe malula marii si mi-a data aia indicatii in engleza de am ramas cu gura cascata 10 minute dupa aceea.

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

guerila, on Sep 14 2004, 01:04, said:

Vorbesti prostii.Daca vrei sa afli ce inseamna nationalism adevarat du-te acolo.Sint nationalisti in toate, nu conteaza ca esti roman rus sau neamt.La fel trateaza pe toata lumea

<{POST_SNAPBACK}>


man, am fost si nu odata... si am sa mai merg. vorbesc maghiara dar asta nu e un dezavantaj, nu? sau faptul ca daca cineva stie maghiara e o bila neagra in opinia unora?


vladc, on Sep 14 2004, 03:07, said:

nu te lua de arty :P

el e made in usa... deci e rupt saracu de REALITATE...

btw, nu e prima discutie de genul asta...

<{POST_SNAPBACK}>

da, rupt de realitate, habar n'am pe ce lume ma aflu..  noroc cu cei ca tine sa ne lumineze ... hehehe

#33
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Cristist50, on Sep 14 2004, 18:49, said:

Man, cand ajungi la hotel cu pretentii (Le Meridien, 4 stele) rupt de oboseala si le zici ca ai rezervare ai tampita aia zice ca nu stie engleza (nuci altele doua de langa ea)... Scuza-ma dar este de bun simt sa angajezi receptioneri care sa stie macar o alta limba straina.

<{POST_SNAPBACK}>

man, nu stiu ce sa zic cum nimeritzi voi in situatzii dinastea. mie totzi receptzionerii mi'au vorbit in engleza (in frantza). chestia e ca NU VOR sa vorbeasca. asta e altceva.. cred ca tzine de la om la om. m'am descurcat si am vorbit engleza si in LIBIA ... :) so, figure out...

Edited by arty, 15 September 2004 - 04:37.


#34
Bobby_14

Bobby_14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 12.09.2004

Cristist50, on Sep 15 2004, 04:49, said:

Man, cand ajungi la hotel cu pretentii (Le Meridien, 4 stele) rupt de oboseala si le zici ca ai rezervare ai tampita aia zice ca nu stie engleza (nuci altele doua de langa ea)... Scuza-ma dar este de bun simt sa angajezi receptioneri care sa stie macar o alta limba straina. Alea ziceau sa le spun numai in franceza.
L-am chemat pe manager. E posibil asa ceva?
Eu sunt convins ca nu au vrut sa vorbeasca nu ca nu stiam. Oricum de la faza aia m-au dezgustat.
Pai in Olanda, am intrebat o fetita de 12-13 ani pe strada cum ajung la o statiune de pe malula marii si mi-a data aia indicatii in engleza de am ramas cu gura cascata 10 minute dupa aceea.

<{POST_SNAPBACK}>



eu am patit-o in paris...intr-o capitala care se crede eleganta si occidentala sa nu stiu receptionerii la un hotel de 4 stele limba engleza sau germana.....

#35
guerila

guerila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.04.2004

arty, on Sep 15 2004, 05:33, said:

man, am fost si nu odata... si am sa mai merg. vorbesc maghiara dar asta nu e un dezavantaj, nu? sau faptul ca daca cineva stie maghiara e o bila neagra in opinia unora?
da, rupt de realitate, habar n'am pe ce lume ma aflu..  noroc cu cei ca tine sa ne lumineze ... hehehe

<{POST_SNAPBACK}>


Maica-mea stie maghiara si mi-i ciuda si acum pe ea ca nu m-a invatat.ce am zis eu a fost referitor la puncte cheie :aeroport, gara, statie de politie.Eu is zero la maghiara si ma asteptam ca cineva sa stie engleza sa zimbeasca , sa para interesat de tine fiindca cheltuiesti bani in tzara lor chiar daca nu spicuiesti .Asta e parerea mea si nu te poti caca in gustu oamenilor.si in plus maghiara nu e o limba de circulatie internationala.
Despre francezi:In gara vorbeam in engleza si ne raspundeau in franceza da ne intelegeam, la hotel gagica spicuia engleza bine.

Edited by guerila, 15 September 2004 - 08:44.


#36
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001

guerila, on Sep 15 2004, 09:41, said:

ma asteptam ca cineva sa stie engleza sa zimbeasca , sa para interesat de tine fiindca cheltuiesti bani in tzara lor chiar daca nu spicuiesti

<{POST_SNAPBACK}>


sint curios sa stiu cati din functionarii din Gara de Nord din Bucuresti stiu engleza.

Iar faza cu francezii care nu vorbesc sau no vor sa vorbeasca engleza am patit-o si eu in Paris. Un punct in plus pt Londra ;)

In cel mai nordic catun din Norvegia vorbeau engleza. In centrul Parisului, in Louvre abia o stalceau in engleza (+ probleme la plata cu Mastercard)

Edited by Aldocor, 15 September 2004 - 09:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate