Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Mic comert cu produse aduse din Ucraina si Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#37
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostStann, on Jun 23 2008, 01:09, said:

Cu legitimatia de client de aici putem intra si acolo in metro? sau iti faci una acolo pe loc?

Iti faci acolo una valabila pe o zi, dar trebuie sa ai la tine una de Metro Romania, ca ti-o iau fetele si nu stiu ce completeaza de pe ea pe hartia valabila in Metro Ucraina. Pur si simplu o arati pe asta de Romania la intrare si stiu ele ce-i de facut.

Sa relatezi cum mai sunt preturile, ca a trecut ceva vreme de la ultimul meu drum incolo, si nici nu cred c-ajung prea curand...

#38
ciornav

ciornav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.07.2008
eu   sunt din R.Moldova  dar am si cetatenie romana  ,  disponibil la oferte reale...

#39
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
inghetata din rep moldova ati mancat?cunosc persoane care au intampinat dificultati in importul de inghetata(lactate),bauturi alcoolice si atentie:paine

putin offtopic:aprox 400 de persoane au murit dupa dezastrul de la cernobil(1973 sau 76 daca nu ma insel?),9 milioane afectati direct iar 65 de milioane afectati indirect prin...alimente
nu sugestionez absolut nimic...pure date statistice:)

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
nu luati tigari din duty-free. sunt extrem de proaste, marlboro are un fel de tutun de plugarul, sun practic nefumabile. si io fumez tot felul de tigari de piata neagra, ca de, sunt din botosani, dar daca toate tigarile ar fi asa, m-as lasa urgent de fumat.

Edited by slai, 10 August 2008 - 19:02.


#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
mai stite cineva ceva despre ce preturi mai sunt pe acolo?

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
astazi am prins supercurs in ucraina.
1euro=8.9grivine.
a scazut si benzina de 95 la 4.65grivine.

#43
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Ce preturi ai mai gasit pe acolo?

#44
SlyBoy

SlyBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 04.06.2006
Buna tuturor, sunt din Suceava si m-as putea lipi de cineva de aici pentru o excursie la Cernauti ? :D

#45
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postluci2001, on Feb 17 2008, 23:29, said:

Din ce am citit pe topicul asta, daca ai avea relatiile necesare sa duci tigari din austria pana in italia, te-ai imbogatii peste noapte :first:
Adica vrei sa scrii din Ucraina in Italia ?

#46
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
s-au cam scumpit marfurile la cernauti.
am cheltuit  200 euro din metro si caravan, dar am renuntat la unele produse pe care le cumparam in vara. multe s-au scumpit.
macar motorina euro luk are un pret bun. 5,88 uah, adica vreo 2,4 lei. si trage masina de rupe.
si la tigari e bine
kent 4 - 2,6 lei - foarte fumabile

#47
hriberiu

hriberiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2009
sal
a mai fost cineva de curand pe la cernauti?

se mai merita drumul pana acolo?

am sa incerc si eu ,da` vreau sa stiu dinainte

Edited by hriberiu, 13 February 2009 - 18:40.


#48
robbysteel

robbysteel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.02.2008
Ce vrei tu să faci se întinde pe 2 distranțe.
1. Periculos
2. Interesant.

Spun periculos pentru că risti foarte multe, mai ales rezervorul tau si mai multe produse decat ai putea transporta.

Interesant spun, pentru ca daca vrei sa aduci produse din Ucraina... este foarte profitabil.

Si nu incerca sa dai spaga peste tot ca nu toti i-au spaga.

Am fost oprit de politie in Austria, in fata mea era un camion cu numere de Timisoara, care l-am vazut ca a scos 250 de euro si a incercat sa ii dea la politisti, in loc de retragerea permisului.
Politia din Austria i-au dat un bulan pe spate l-au pus la pamant si l-au incatusat, am ramas socat cand am vazut.
Acum sta la bulau pentru 250 de euro spaga.

Austria nu este Ucraina dar oricum

#49
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postrobbysteel, on Feb 17 2009, 21:26, said:

Ce vrei tu să faci se întinde pe 2 distranțe.
1. Periculos
2. Interesant.

Spun periculos pentru că risti foarte multe, mai ales rezervorul tau si mai multe produse decat ai putea transporta.

Interesant spun, pentru ca daca vrei sa aduci produse din Ucraina... este foarte profitabil.

Si nu incerca sa dai spaga peste tot ca nu toti i-au spaga.

Am fost oprit de politie in Austria, in fata mea era un camion cu numere de Timisoara, care l-am vazut ca a scos 250 de euro si a incercat sa ii dea la politisti, in loc de retragerea permisului.
Politia din Austria i-au dat un bulan pe spate l-au pus la pamant si l-au incatusat, am ramas socat cand am vazut.
Acum sta la bulau pentru 250 de euro spaga.

Austria nu este Ucraina dar oricum
Acolo spaga minima este de 500 de euro !
Sunt politisti austrieci care accepta si 200 de euro , dar nu de la necunoscuti !  ;)
Interesant ar fi cat se poate scoate la un drum , in functie de suma investita , plus riscurile de rigoare !

#50
tomcatronic

tomcatronic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2009
salutari
am fost si eu ieri la Cernautzi pentru prima data
Experienta  unica
din Iasi am plecat la ora 4 : 30 dimineata  am ajuns la Siret in vama la 7 : 30
Drumul e bun fara probleme
vama
sau punct trecere frontiera
la Romani nici un felde probleme   nici nu te dai jos din masina , doar intinzi pasapoartele din masina la un ghiseu si in 30 secunde ai plecat mai departe
gen Mc Drive { fast food } acaol  merge mai incet decit la granita
am ajuns in vama la Ukrainieni si an dat si eu TRADITIA , ne avind Grivni am dat asa cum am fost sfatuit de cei de la rind cite 5 roni pentru fiecare stampila ce trebuia obtinuta pe un petec de hirtie ce mi-a fost data de cineva la intrarea pe o poarta jalnica de sirma ghimpata gen lagar de exterminare
coada de masini pe 4 rinduri cute 10 -15 masin pe rind
soferii pe jos  se imbulzea la un ghisue  cu documentele in minutza     acolo era granicerul
te duceai cu toate pasapoartele celor ce erau in masina si cu actele masinii asigurari si toate alea
ceilalti ramineau in masina bine mersi nu trebuiau identificati
dupa ce obtineai stampila pe peticul de hirtie si pe pasaport mergeai la vames
aici mai putina lume el se misca mai rapid  
intreba ce ai de declarat lua TRADITIA punea si el o stampila pe hirtia ta si plecai repede
urma o a treia stampila tot repede executata la medicul responsabil cu epidemiologia ce lua si el Traditia
plecai la masina dupa care  paraseai  rindul cum puteai
dupa 10 metri parcursi o alta poarta gen lagar
acolo o namila de militar i-ti dorea drum bun intr-o limba stricat romaneste si i-ti cerea acel petic de hirtie cu cele 3 stampile {graniceri  vama   medic ]
ok totul a durat aproximativ o ora si am pedalat cu prudenta spre Cernauti
drumul e destul de bun  nu ca cel de la iasi la siret  dar mai bun decit cel din Republica Moldova
ok
odata ajuns la Cernauti am fost condus de un Sucevean pina la Bazar altfel nu as fi ajuns asa repede  deoarece drumul e destul de intortochiat pe centura
Bazarul imens
preturile mai bune decit la Moldoveni cu 20 - 30 %  mai mici
euro schimbat la 11 grivni
1 grv  = 0.381 roni        asta astzi 04.04.2009
igiena in bazar lasa de dorit
produse alimentare ne ambalate nu e bine de cumparat
restul e ok
preturi bune
oameni amabili
nu prea stiu ei toti romaneste dar se ajuta unul pe altul
foarte multi romani acolo la cumparaturi         poate ca e inaitea sarbatorilor de paaste
am plecat dim bazar pe la ora 15 catre centru  
am luat masa la un restaurant in centru
restaurantul destul de mic  curat si cochet cu pretentii
seful asa s-a recomandat stia romaneste nu prea bine dar m-am inteles
servire cam stingace a fetelor dar amabile de altfel
la final am fost surprins in mod placut de pret      2 persoane 2 feluri de mancare  cafea apa minerala si bere fara alcool totul 95 grv deci cam 9 euro
plecam la plimbare prin centru
lume pestrita
fete frumoase asa cum a mai remarcat  cineva   dar putine
am vrut sa mergem la Metro dar eram destul de obositi si am renuntat
plecam spre granita
la 100 metri ne granita politia  
am fost extrasi numai romanii din coloana
am dat TRADITIA si la politai si nici nu s-a mai obosit sa se uite in acte
Vama la Ukrainieni a decurs in mod identic ca la intrara
Cunosteam mersul acum
cei 5 roni au fost inlocuiti cu 10 grv
la romani liniste m-a intrebat de tigari si alcool
plecat mai departe fara probleme
CONCLUZIE
Nu stiu cun a fost pe vremuri   cu un an inainte
der eu cred ca merita sa faci cumparaturi inca de la Ukraina

#51
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Da si niste exemple de preturi mai recente te rog tomcatronic; gen alimente, detergenti , benzina/motorina si alte chestii la pret avantajos ce ai mai gasit.
Multumesc .

Edited by neostar, 06 April 2009 - 15:58.


#52
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
azi am fost la cernauti, dupa vreo 7 luni.
s-au scumpit marea majoritate a produselor. noroc ca a scazut hrivna. daca in 2008 era si 1 uah = 0,48 ron, acum, la schimbul prin euro, mi-a iesit cam 0,35 ron.
fost in bazar, metro si caravan. luat din bazar perdele, dulciuri, sucuri
suc la cutie de 2 litri, fructe amestecate = 9 uah
candela 90 ore = 9 uah
jucarii de plus, mari, 3 bucati vreo 40 de ron. super ieftin
seturi vase cristal = 40 ron
detergentul nu prea mai renteaza. arielul, inferior calitativ, ca de fapt tot ce e de la ucraineni, s-a scumpit destul de mult, aproape ca imi convine sa iau din sv persil de la nemti, mult mai bun.
am luat pentru doamna niste blugi pentru gravide, turcesti, la 80 ron bucata.
e plin la ei bazarul de treninguri si adidasi puma, nike, adidas. treningurile in jur de 100 ron, adidasii vreo 70-80 ron. dar pe ticheta scrie made in korea si sunt cusuti cu superficialitate, imbinati aiurea si grosolan. iar pielea e inferioara. sunt mai slabi calitativ decat adidasii vanduti de tiganii de la niro.
in caravan am luat multe tampenii din categoria cosmetice, sampoane, sapunuri, tablouri, cani, mancare pentru matze.... preturi cu vreo 30-40% mai mici. s-au scumpit produsele de la auto, asa ca, pentru prima data n-am luat nimic de la standul de auto.
am luat votca nemiroff, ucraineana, din aia cu ardei iute in sticla
1 sticla de 1,7 litri, design interesant, vreo 22 de ron.
finlandia s-a scumpit. la fel si JD-ul
in metro, domestos, cu 40% mai ieftin, bluze dama 3 bucati, material de calitate
am luat un cartus de tigari DUNHILL Fine Cut Blue, la vreo 33 ron. pachetul de pall mall, cu timbru de ucraina e vreo 4,7 uah, adica vreo 1,6 ron.
am prins curs de schimb 1 euro = 12,4 uah, am cheltuit cu totul 300 euro.
am castigat bine la motorina
la lukoil, singura benzinarie mai de doamne-ajuta de la ei, dieselul era 6,45 hrivne, adica 2,25 lei. adica o diferenta de 1,35 ron la litru fata de petrom. la 54 de litri, am facut un avantaj de 73 ron, cu care mi-am scos spaga din vama si drumul. si chiar trage bine motorul, chiar mai bine decat cu euro diesel 5. am mai pus motorina de asta si anterior si nu am avut probleme, chiar daca e ceva mai sulfuroasa. am un passat 131cp pd tdi si nu s-a inecat.
la dus si intors am trecut prin vama in 5 minute. nu mai e inghesuiala de odinioara.
sper ca v-am fost de folos

#53
helen75

helen75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2009
Buna vecine, :)
Te rog spune-mi si mie cum se ajunge la metro-Cernauti. Stiu drumul spre bazar ( de la granita ), ca am fost de 4 ori la cumparaturi acolo  si as vrea sa merg si sambata, pe 26 sept.
Si inca ceva, cat e arielul ? ultima data, prin iulie, sacul de 9 kg era 165 uah ; nu am luat pana acum , dar as fi vrut. Tu ai spus ca nu e asa bun, de ce?
Multumesc.

#54
momona

momona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.09.2009

View Posthelen75, on 24th September 2009, 15:25, said:

Buna vecine, :)
Te rog spune-mi si mie cum se ajunge la metro-Cernauti. Stiu drumul spre bazar ( de la granita ), ca am fost de 4 ori la cumparaturi acolo  si as vrea sa merg si sambata, pe 26 sept.
Si inca ceva, cat e arielul ? ultima data, prin iulie, sacul de 9 kg era 165 uah ; nu am luat pana acum , dar as fi vrut. Tu ai spus ca nu e asa bun, de ce?
Multumesc.
Salutare.vroiam sa-ti explic care e drumul spre Metro dar cred ca ai plecat deja. Daca mai poti da detalii despre preturi ( ariel, persil,pampers)....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate