Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mic comert cu produse aduse din Ucraina si Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#19
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Multumim pentru detalii Ducipalu.Cat ai stat in vama la intors? Nu ne-ai spus cat ai dat pentru "traditzie" :D Ai dat si la intrare si la iesire din Ucraina? Ai onorat "traditzia" si la politai? M-ar interesa daca exista o cantitate minima de produse alimentare cu care te lasa sa treci vama. Nu de alta dar as vrea sa scot bancheta din spate sa mai pun si acolo  :thumbup:

Edited by Avalanche, 18 February 2008 - 08:28.


#20
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

View Postbolo, on Feb 17 2008, 00:52, said:

-in legatura cu traditia nu dati f mult,max 5$,accepta si lei,uneori in vama vin mai multi pt ea
Pai daca vin mai multi dupa ea, eu tre sa le dau la fiecare?  :angry:

#21
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

View Postbolo, on Feb 17 2008, 00:52, said:

-cu 2 rezervoare nu m-as risca de prima oara.Frate-miu merge pe gaz si vine cu rezervorul gol caci nu se prea merita sa tot scoata benzina(mai rentabil ar fi sa pui alcool dar cui sa-l vinzi) sa o scoata si sa o vanda si ultima oara i-a scos pompa de alimentare ca sa vada daca ai tigari in rezervor

Daca i-a scos pompa inseamna ca is idioti tare. Poi da abia cred ca incape un pachet de tigari acolo. De fapt incape de mototolit.  :D Sa le mai scoti de acolo.....f greu. Doar daca ai vreo trapa secreta la rezervor.

#22
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
pentru Avalanche
la dus am stat o ora ca nu stiam cum e cu traditia
la intoarcere tot o ora
la produse alimentare nu am vazut sa faca figuri.
nici eu nu am venit cu baxuri de ulei sau de zahar. dar daca esti.... cu obraz fata de vamesii lor, n-ai treaba.
traditia variaza 1-2 usd. in general, un drum dus intors m-a ajuns 9 usd. tacam complet.
apropo, nu ai idee cate pachete de tigari incap intr-un rezervor.... sa vezi cate masini confiscate sunt in vama..... :D   in special pentru transport de tigari, rezervoare modificate
pentru detalii despre preturi, incercati metro.ua  varianta in engleza. sunt vreo 10 cataloage. nu solicita inregistrare ca sa le descarci. am inteles ca sunt magazine si mai ieftine decat metro. CARAVAN, MAIDAN, CALOS.
daca mergi in metro, tre sa ai nervi de fier. cum intri in cernauti, tii drept inainte pe ulitza principala si ai indicatoare cu metro. primul iti zice 9,5 km. dar drumul e execrabil. plin de gropi si pavat cu piatra cubica.

#23
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View PostAvalanche, on Feb 13 2008, 10:44, said:

Dupa cum stiti anul acesta a inceput cu un nou val de scumpiri la diverse produse. Stiu persoane care se ocupa de ani buni cu comert de produse aduse din Ucraina si Republica Moldova. In 2008 traficul prin vamile dintre Romania si Ucraina a crescut foarte mult datorita faptului ca a fost eliminata viza. Se sta la vama chiar si 4 ore. :( Preturile sunt foarte mici in raport cu preturile practicate la noi. Alimentele sunt mai ieftine in Republica Moldova, iar celelalte produse pot fi aduse din Ucraina, din bazarul din Cernauti. Aproape tot ce gasesti in bazarul din Suceava, este adus din Cernauti. Eu sunt din Bacau si intentionez sa ma duc sa aduc marfa din Ucraina si Republica Moldova. Sunt in jur de 250 km pana la Cernauti si 200 si ceva pana trec vama la moldoveni. Am o Dacie cu 2 rezervoare carora le-as putea face plinul din Ucraina. Aici benzina este 2,5 lei litrul. La un simplu calcul, la 2 plinuri si facand diferenta intre pretul la benzina (Ucraina-Romania) as recupera banii care ii dau pe drumul pana acolo. Sunt persoane care isi cumpara marfa pentru ei si spun ca renteaza drumul pana acolo. Astept comentarii de la voi si eventual niste preturi de la cunoscatori. ;)

o precizare.... nu tot ce e in bazarul din suceava e adus din ucraina.... nici macar 30% nu e marfa de cernauti. grosul e marfa chinezeasca adusa din niro si europa. cu calculele tale, ca din bacau mergi la cernauti, te intorci cu un plin si un porbagaj cu detergent si sucuri, sa nu crezi ca te umpli de bani

#24
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Si cand vb de acea mica atentie la politai mi-ati sarit in cap. Eu stiam ceva de cam 10 USD. Probabil ca variaza. Oricum am inteles ca daca nu ai decat produse alimentare si nu ai deloc tigari si beutura nu se leaga de tine ...daca ai apare si traditia aia  :)

#25
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Ducipalu nu vreau sa ma imbogatesc cumparand si vanzand produse alimentare. Astea erau asa .....ca o referinta pentru ca nu aveam idee referitor la altceva. Sunt constient ca acum nu se mai fac cine stie ce bani multi. Ideea era daca renteaza sa iti faci cumparaturile de acolo si daca se poate sa iti mai iasa si ceva pe linga, cumparand unele produse si vanzandu-le aici. Te contrazic daca tu zici ca nu poti face cu o dacie avere. Vecinul meu care aduce marfa de cativa ani din Ucraina cu dacia, a reusit sa isi cumpere 4 apartamente, sa mai deschida 1-2 standuri, etc. Acum nu mai are dacie, are un Jeep.  :D

#26
kelloboss

kelloboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 25.04.2007
Vreau sa imi fac o firma si sa aduc un produs din Ucraina pt a-l vinde in Romania. M-ar interesa ce taxe tre sa platesc.
Dupa ce cumpar produsul din Ucraina vin cu el spre tara....si la iesire din Ucraina tre sa platesc taxa de export pt el, iar apoi cand intru in Romania tre sa platesc iar taxa de import?
Si unde as putea sa vad ce taxe vamale au romanii si ucrainieni pt produsul respectiv?
Produsul e bun alimentar...produs de natura (mama ce definitie am dat =)) ), gen mere, pere etc.

#27
Andreea8

Andreea8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2008

View Postkelloboss, on Mar 15 2008, 10:58, said:

Vreau sa imi fac o firma si sa aduc un produs din Ucraina pt a-l vinde in Romania. M-ar interesa ce taxe tre sa platesc.
Dupa ce cumpar produsul din Ucraina vin cu el spre tara....si la iesire din Ucraina tre sa platesc taxa de export pt el, iar apoi cand intru in Romania tre sa platesc iar taxa de import?
Si unde as putea sa vad ce taxe vamale au romanii si ucrainieni pt produsul respectiv?
Produsul e bun alimentar...produs de natura (mama ce definitie am dat =)) ), gen mere, pere etc.


doar daca locuiesti in suceava, probabil merita drumul de 3 ore pe sosele extrem de proaste pana in cernovcy (cernauti adica, dar oricum nu scrie nicaieri in romana acolo, ca e sovietizat si rusificat complet din pacate fostul oras istoric romanesc)

#28
kelloboss

kelloboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 25.04.2007

View PostAndreea8, on Mar 16 2008, 11:27, said:

doar daca locuiesti in suceava, probabil merita drumul de 3 ore pe sosele extrem de proaste pana in cernovcy (cernauti adica, dar oricum nu scrie nicaieri in romana acolo, ca e sovietizat si rusificat complet din pacate fostul oras istoric romanesc)
Stau in oradea, iar pana la vama am vreo 200km, nu vreau sa merg in bazar, tre doar sa intru in Ucraina pentru a cumpara marfa.

#29
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View PostAndreea8, on Mar 16 2008, 11:27, said:

doar daca locuiesti in suceava, probabil merita drumul de 3 ore pe sosele extrem de proaste pana in cernovcy (cernauti adica, dar oricum nu scrie nicaieri in romana acolo, ca e sovietizat si rusificat complet din pacate fostul oras istoric romanesc)


Andreea, nu vorbi fara sa stii.
siretul e la 42 km de suceava
iar distanta intre siret si cernauti e de 36 km.
E85 e o sosea fara gropi, mergi lejer cu 130 pana in siret. iar pe partea ucraineana poti merge linistita pana pe la 7-8 dimineata cu aceeasi viteza. au drumul pana in cernauti chiar mai bun ca al nostru.
daca esti la 5 in vama, treci in maxim 20 minute.
asa ca 3 ore faci poate tu, cu bicicleta.

#30
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postducipalu, on Mar 18 2008, 16:55, said:

...
E85 e o sosea fara gropi, mergi lejer cu 130 pana in siret. iar pe partea ucraineana poti merge linistita pana pe la 7-8 dimineata cu aceeasi viteza. au drumul pana in cernauti chiar mai bun ca al nostru.
...

Parerea mea e ca exagerezi putin in ceea ce priveste calitatea portiunii de drum Siret - Cernauti. Pe o scara 1-10 eu as da un 9 pentru sectorul romanesc, pana in Siret, si un 6, maxim 7 pentru sectorul ucrainean. Ma rog, asta sa fie problema...

Am fost de curand. Bazarul s-a scumpit, mai merita doar pentru ceva haine, daca ai timp si rabdare sa le cauti. Benzina s-a scumpit putin, si auzeam discutii ( in romana ) ca o mai scumpesc cu 10% in viitorul apropiat.

Metro Cernauti e ok. Mancare mai ieftina. Bauturi mai ieftine. La fel si produse de igiena si curatenie. ACELEASI marci ca la noi, unele au si pe ambalaj scris numele importatorului in Romania...

Tot @ducipalu  Karavan-ul il gasesti pe aceeasi sosea cu Metro, adica iesi de pe straduta cu cratere de la Metro, faci dreapta spre centrul orasului si tii drumul vreo 6-7 km. Apoi vezi pe stanga o constructie mare, albastra, aluminiu si sticla. Intri in curtea interioara imensa ( atentie la semafor ). Lipita de chestia asta mare si albastra ( e un centru comercial scump ) mai este o cladire mare, pe care scrie Karavan ( cu litere de-ale lor, ma rog ). Merita de vizitat si de cumparat. Foarte bine aprovizionat.

Pakko in schimb imi da impresia unui aprozar vechi de pe la noi. Nu se schimba nimic intre vizite. Nu cred ca mai intru acolo, mi se pare deprimant.

#31
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
fost azi a doua oara la cernauti. am plecat la 12.30 din seve. stat 5 minute in vama la ucraineni.
am fost mai atent la drum si iti dau dreptate. nu e chiar foarte bun
in schimb am luat-o prin cernauti, pe o strada dupa luckoil si am nimerit pe sens unic pe interzis. mi-a aratat unul un deget si am realizat ca ceva nu e ok. am mers vreo 500 m si am realizat ca sunt singurul care merge in sensul respectiv. am dat inapoi. in intersectie semnul de interzis fusese intors. dracu sa-l ia.
in fine. am intrat si prin bazar. o gramada de haine, mai faine ca la noi multe. dar la pret, astea de primavara sunt la fel. am intrat si in partea cu produse alimentare. scump al naibii. un anananas 100 de mii, portocalele 50. carnea nu mult mai ieftina ca la noi. in concluzie nu mi se pare rentabil sa cumperi salam si carnati din bazar.
am mers si in caravan. foarte mare, mai mare decat metro, selgros sau kaufland, aerisit, o foarte mare diversitate de produse. nevasta-mea si-a luat un milion de creme, vopseluri si alte bazaconii, cam cu 20-30% mai ieftinbe ca la noi.
la panificatie au o sumedenie de placinte foarte ieftine. ce m-a impresionat a fost standul de salate. vreo 50 de sortimente pe putin, apoi fel si fel de rulouri,chifle si alte din astea, cum nu am vazut inca in vreun magazin din ro. au si in selgros sau kaufland dar nu se compara.
ce m-a mai impresionat a fost standul cu peste. foarte multe sortimente, crud, prajit, fiert, afumat. dar preturile ca la noi.
ce nu renteaza sa iei din caravan sunt fructele si unele legume. de exemplu, 1 kg de rosii e 17 hrivne, echivalentul a 8,5 lei.
ce era f. ieftin erau produsele de la standul auto. uleiuri de motor, presuri, capace de roti.
florile de apartament ca la noi.
luat tigari, 100 de mii cartusul de pall mall si 140 cel de chesterfield
bautura vreo 7 randuri.
extraordinar de multa. fel si fel de sortimente.
am luat un coniac, in cutie de lemn, lucrata la traforaj. vreo 200 de mii
ce mi-a placut erau nijte sticle de votca, la vreo 3 litri, cu forme deosebite, cu peceti, etc.
cafea jacobs la 500 grame - 23 hrivne, adica 115 mii.
cola la 25 mii sticla de 2 litri
ceaiuri destul de ieftine.
am observat ca preturile sunt mai mari ca la metro.
drept pentru care m-am dus si in metro
sortimente ceva mai putine, dar preturi mai bune.
de exemplu, darlingul, mancare de matze era in metro 8,5 lei iar in caravan era 13 lei. diferenta enorma.
plus cafeaua este cu 1 leu mai ieftina.
plus alte produse.
in viitor merg doar in metro. fara bazar sau caravan.
nu renteaza metro la electronice. am vrut sa iau un radio-cd mp3 auto
preturi exact ca in metro seve.
si-a luat doamna o haina de primavara la 1 milion 200.
un curs de schimb foarte bun in metro. daca data trecuta cursul era ca si cel din bazar, acum am observat urmatoarele. in bazar dolarul avea pretul de 4,70 hr la cumparare si 4,9 hr la vanzare. in metro era 4,86 la cumparare si 5 la vanzare. la vreo 500 de usd se cunoaste.
am pus benzina de la luckoil.
daca data trecuta am pus de 95 cu 5,20hr litru (26 mii), acum s-a facut 5,8 hr (29 mii). adica un castig de 0,9 lei la litru. incepe sa nu mai renteze benzina.
pe traseu bineinteles ca nu am scapat de domnii militieni. eram 4 in coloana. eu, un renault de seve si doi ucraineni. desi era noapte, militianu ne-a extras pe noi romanii din coloana. pe ucraineni nici nu i-a bagat in seama. dupa un schimb de amabilitati si inmanarea traditiei, am plecat spre vama. acolo am picat chiar la schimbarea turei la romani. am stat peste o ora. control la sange, cu caine din ala de miroase pe sub masina, un labrador foarte mijto.
nah, cam asta am avut de zas.
ma mai duc cu o saptamana inainte de pasti
sper ca v-am fost de folos

#32
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
si inca ceva.
nu va lasati in baza ca veti cumpara la intoarcere tigari sau whisky din duty free din vama. nu am vazut pe nimeni sa cumpere. in seara asta am intrat in shop. nu mai e pomana de pe vremuri. cartusul de marlboro e 11 euro, un chivas regal e 19 euro, iar johnie walker e 11 euro

#33
grigorean_alexandru

grigorean_alexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2006
ar putea cineva sa imi zica si mie cum ajung la un luckoil in cernauti si ce preturi sunt acolo.... si cum ajung la calos, pakko, maidan si ce alte magazine mai stiti prin cernauti, reprezentante de tzoale, etc. mc

#34
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View Postgrigorean_alexandru, on Apr 9 2008, 09:41, said:

ar putea cineva sa imi zica si mie cum ajung la un luckoil in cernauti si ce preturi sunt acolo.... si cum ajung la calos, pakko, maidan si ce alte magazine mai stiti prin cernauti, reprezentante de tzoale, etc. mc
luckoil e chiar pe strada de intrare in cernauti, pe partea dreapta.
din toate magazinele din cernauti merita metro (cel mai ieftin) si caravan (cel mai diversificat)
metro e pe strada principala, ai indicatoare din km in km
si din metro in caravan ai 5 minute cu masina
sa te feresti de pakko

#35
grigorean_alexandru

grigorean_alexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.08.2006
mersi mult pentru raspuns, stiu cum sa ajung la caravan, de la bazar iar de la caravan stiu cum sa ajung la metro dar am inteles ca sunt si alte magazine, maidan, sau ceva de genul asta si eram curios daca stie cineva cum se ajunge acolo si ce se gaseseste plus niste magazine, reprezentante ale unor marci de haine nu stiu, reebok, adidas, nike, zara, dau si eu niste ex nu stiu ce sa zic exact. mersi anticipat.

View Postducipalu, on Apr 9 2008, 18:47, said:

luckoil e chiar pe strada de intrare in cernauti, pe partea dreapta.
din toate magazinele din cernauti merita metro (cel mai ieftin) si caravan (cel mai diversificat)
metro e pe strada principala, ai indicatoare din km in km
si din metro in caravan ai 5 minute cu masina
sa te feresti de pakko


#36
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007
Cu legitimatia de client de aici putem intra si acolo in metro? sau iti faci una acolo pe loc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate