Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Mic comert cu produse aduse din Ucraina si Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#1
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Dupa cum stiti anul acesta a inceput cu un nou val de scumpiri la diverse produse. Stiu persoane care se ocupa de ani buni cu comert de produse aduse din Ucraina si Republica Moldova. In 2008 traficul prin vamile dintre Romania si Ucraina a crescut foarte mult datorita faptului ca a fost eliminata viza. Se sta la vama chiar si 4 ore. :( Preturile sunt foarte mici in raport cu preturile practicate la noi. Alimentele sunt mai ieftine in Republica Moldova, iar celelalte produse pot fi aduse din Ucraina, din bazarul din Cernauti. Aproape tot ce gasesti in bazarul din Suceava, este adus din Cernauti. Eu sunt din Bacau si intentionez sa ma duc sa aduc marfa din Ucraina si Republica Moldova. Sunt in jur de 250 km pana la Cernauti si 200 si ceva pana trec vama la moldoveni. Am o Dacie cu 2 rezervoare carora le-as putea face plinul din Ucraina. Aici benzina este 2,5 lei litrul. La un simplu calcul, la 2 plinuri si facand diferenta intre pretul la benzina (Ucraina-Romania) as recupera banii care ii dau pe drumul pana acolo. Sunt persoane care isi cumpara marfa pentru ei si spun ca renteaza drumul pana acolo. Astept comentarii de la voi si eventual niste preturi de la cunoscatori. ;)

#2
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Din cate stiu eu: ai voie sa treci granita cu 1 plin rezervor de benzina si o canistra de 20 de L. Interesanta dacia ta cu 2 rezervoare.
1 litru alcool per persoana. La mancare nu e interdictie dar daca treci des o sa te ia la ochi si o mica spaga inchide ochii la oricine. Ai grija cand mergi prima data ( pe cat posibil sa iei cu tine pe cineva care cunoaste situatia si limba) caci vei fi oprit in prima localitate de radar si nu scapi fara sa dai 10-20usd. Cam asta e ce stiu eu.

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Foarte frumos. Recomand mersul in Ucraina pentru alimente, combustibil, haine, medicamente. De Moldova nu stiu, am fost numa' in Cernauti.

Unele preturi sunt la jumatate din cele practicate aici. Atentie, NU toate. De asta trebuie sa-ti faci lista scrisa cu ce vrei sa iei. Si iti notezi si preturile de aici.

Ce am luat eu la "super pret": Ariel automat 10 kg la ~ 45 de lei, piept pui dezosat caserola pe la ~ 11 lei kg, Coca-Cola 2,5l la 2,5 lei sticla, benzina la ~ 2,5 lei litrul, zahar la 1,5 lei / kg. Toate ambalate, nu va ganditi la vrac si la mai stiu ce furaciuni. Merita de vizitat si Metro Cernauti, si supermarketurile de acolo.

Ce am vazut ca nu merita luat: ulei, unele dulciuri, electronice, masini.

Alcool parca era 2l de persoana maxim, si 1 cartus de tigari de persoana. Ambele le gasesti in duty-free, cand te intorci. Iti recomand vodca Medoff B)

Mare atentie cu Dacia aia modificata la rezervoare. Au vamesii din Siret un parc auto de confiscate mama-mama. E vorba de masini modificate pentru a se ascunde tigari in ele. Dar daca prinzi vreun vames mai rau, s-ar putea sa spuna acelasi lucru despre rezervorul tau suplimentar. Mare atentie.

Incolo cand pleci e liniste si pace. Cand te intorci sa fii pregatit. Sta politia si opreste tot ce are numar de Romania. Ii dai... pasaportul si te lasa in pace.

La Cernauti sa mergi cu dolari. Ii schimbi acolo in grivne.


Parere personala: pentru o aprovizionare temeinica a 1-2 familii, merita drumul.

#4
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Deacord cu tine spe dar am avut amici care au patit-o cu spaga.... ma rog probabil ca depinde de toanele alora ca la fel de bine am o amica care nu a dat niciodata spaga.
O sa ma duc si eu mai la vara ca iarna..pff
Avalanche poti incerca cu o masina pe gaz. Tu mergi pe gaz si vii cu rezevorul cu benzina. Asa practica cei ce au 2 masini si doar una are LPG. Si aduc benzina pentru cealalta.
Conservele iarasi sunt bune si la preturi acceptabile si mai sunt si cosmeticele. Din Moldova.

#5
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
N-am mentionat nimic de spaga sau lipsa acesteia :P

Daca te referi la ce ai spus mai sus ( cu radarul dupa ce intri in Ucraina ), eu imi fac intrarea :D la ore prea matinale pentru manuitorii aparatului cred, 5-6 dimineata de obicei. Poate de asta...

"Se merita" un drum pana in R. Moldova pentru cosmetice si conserve ? Trebuie viza ?

@Avalanche  Benzina sa nu pui de la orice benzinarie no-name. Eu am pus de la Lukoil Cernauti si a fost ok.

#6
cosmin_nl

cosmin_nl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2008
Nu s-ar merita un import din ucraina sau moldova pe firma ? Stie cineva ce taxe vamale se platesc ?
Daca se gasesc alimente si alte lucruri ieftine nu ar fi profitabil sa faci comert cu acte in regula eventual deschis un magazin cu produse importate din Ucraina sau Rep. Moldova ?

#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Atata timp cat bazarul din Suceava ( si probabil si altele ) sunt pline cu aceeasi marfa pe care vrei s-o dai prin magazin...

Avantajele "bazaristilor" sunt ca ei nu platesc taxe vamale, mare parte din marfa e vanduta la negru ( deci nu tu tva, impozite, salarii ). Iar cel cu magazin ar avea de platit toate "birurile" astea. Si cum Ucraina si R. Moldova nu sunt in UE, platesti si taxe vamale... M-am uitat mai demult la taxe vamale pentru zahar din Ucraina. Pe langa 9 - 10% taxe, mai aveai de platit si nu stiu ce accize, de 100 si ceva de dolari la tona. Si atunci tot avantajul zaharului luat de acolo cu 1,5 lei kg dispare...

Parerea mea e ca nu, nu merita un magazin care sa vanda legal acele produse.

#8
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007

 spe, on Feb 13 2008, 15:48, said:

"Se merita" un drum pana in R. Moldova pentru cosmetice si conserve ? Trebuie viza ?

Eu merg cu o amica ce are bunicii acolo. Ea merge pt bunici eu pt cumparaturi. Ultima data cand am fost prin toamna trebuia. Acum nu mai stiu ca ti-am zis iarna eu nu calc pe acolo. Am impresia ca au scos viza. O sa intreb si te anunt.

#9
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Cred ca la import de cantitati mai mari taxele vamale sunt pe masura. Altfel tot romanul si-ar aproviziona chioscurile si standurile. Nu vad ce probleme ar fi daca eu am 2 rezervoare. Am busonul pe lateral, nu la spate ca la celelalte Dacii. Folosesc al doilea rezervor pentru benzina, nu pentru ascuns tigari, etc. Masina este cumparata de mai demult de la cineva. Probabil ca a fost folosita pentru mic comert din Ungaria.  :D Daca atunci a mers, probabil ca va merge si aici. Stiam ca detergentul Ariel e ieftin. Cineva  mi-a spus ca un sac de Ariel de 15 kg il cumpara cu 75 si il vinde cu 100 lei aici la noi. Daca tu spui ca 10 kg~45 lei atunci 15 kg costa mai putin decat a spus el. Pretul de la Metro la un sac de 15 kg de Ariel este aproape 150 lei. Asadar iata ca preturile la detergenti sunt sub jumatate. :rolleyes: Acu intrebare: Cum de la ucraineni e asa de ieftin detergentul? Sa fie oare la noi taxele asa mari? Sau foamea de bani a marilor supermarkete nu mai cunoaste limite. Dupa cum stiti preturile in tara asta au inceput sa fie dictate de Metro, Billa, Sellgros, etc   :angry:

 spe, on Feb 13 2008, 12:29, said:

Parere personala: pentru o aprovizionare temeinica a 1-2 familii, merita drumul.
Pentru mic comert oare nu merita? Ca sa nu zicem bisnita ca suna urat.  :P
Asteptam niste preturi si din Republica Moldova. Stiu ca acolo sunt alimentele mai ieftine. Sa vedem niste preturi la carne, conserve, etc.

#10
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Si pentru mic comert, genul fara acte, fara factura :P banu' jos, ochii la usa, merita.

Preturile-s asa mari la noi pentru ca selgros/metro cam dicteaza piata in ultima vreme. Din cate stiu, Metro Romania e printre cele mai profitabile filiale Metro la nivel mondial. Wonder why...

Am zis, carne merita de luat si din Ucraina.

Treaba ta cu Dacia modificata la rezervor. Ultima data, chiar din fata mea au tras ucrainenii o dubita intr-un garaj. Ca s-o verifice la sange. Si o verificare serioasa la ei presupune si cutzu adus sa adulmece, si tot felul de detectoare, chiar si sa "desfaca" putin masina au voie.

P.S. - Mi-am adus aminte, legat de verificari. M-am intalnit in bazar Cernauti cu un cunoscut si mi-a zis ca lui i-au tras o verificare mai curioasa. I-au dezumflat toate cauciucurile, ca sa vada cum sta pe janta si sa fie siguri ca nu a ascuns droguri sau ceva pe acolo.  :o  A facut omul brandu' mare de la pompa dupa aia...

@eSkybax  Multumesc de raspuns. Oricum nu e graba, prin aprilie / mai daca fac un drum. Conserve, cosmetice etc mai ieftine se gasesc in bazar sau in magazine ?

Edited by spe, 14 February 2008 - 08:43.


#11
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Noi cumparam doar haine din bazar. Restul din magazin. Amica e mai suspicioasa privind termenele de garantie si calitatea sau provenienta si nu cumpara decat din magazin. Si ce sa fac ...si eu dupa ea  :rolleyes:

#12
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Am inteles. Multumesc mult. Se vorbeste numai rusa sau ai sanse sa te descurci si cu romana ?

#13
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Din ce stiu eu in Ucraina si Republica Moldova poti intra numai cu pasaportul daca esti roman, iar invers daca esti cetatean al uneia din aceste tari trebuie sa ai pasaport si viza care se acorda gratuit. Legat de Republica Moldova am fost acum cativa ani in Chisinau si se vorbea mai mult rusa. Pe strada, in rutiera (asa se numeste autobuzul la ei  :D), peste tot. Cand vorbesc romana, moldovenii gandesc intai in rusa si apoi traduc verbal in romana. Nu vad sa se fi schimbat chestia asta la ei in cativa ani. Sunt rusificati din cap pana in picioare. Dar probabil odata cu trecerea timpului se vor "rumaniza" mai mult  :P

Edited by Avalanche, 14 February 2008 - 09:38.


#14
cosmin_nl

cosmin_nl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2008
Pai pentru cei care stau mai aproape de vama cu ucraina sau cu moldova e normal sa se gaseasca in piata lucruri de la ucrainieni sau de la moldoveni.Dar pentru orasele mai indepartate eu zic ca un magazin ar fi profitabil chiar daca s-ar plati taxe vamale,accize si tva.
De exemplu stiu eu niste peste file marinat sau in ulei propriu care e din ucraina foarte bun.Ma gandesc daca ai putea importa peste din asta si sa-l distribui en-gros in romania, la modul sa alimentezi marile supermarketuri sau micile alimentari.Bineinteles trebuie tradusa eticheta, asta nu ar fi o problema.Daca pretul este destul de bun la furnizor in ucraina iti convine sa platesti si taxe vamale,si tva si sa-ti mai pui si tu adaos comercial.La un volum mare de marfa rulata iese si profitul pe masura.
Benzina nu se poate importa ? Punem toti mana de la mana si cumparam o autocisterna second-hand si ne-apucam de carat benzina.:))

#15
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
mda
fost azi la cernauti. prima data.
5.30 plecare din suceava, viscol, gheatza etc.
06.15 vama siret. pe partea romana - mult bun simt, treci ca prin branza.
ajungi la vecini, incepe distractia. davai certificat, davai pasaport, jos traditzia. pentru cei care nu stiu termenul, traditzia e un fel de obicei, impamantenit, care, la noi a fost starpit.
la inceput, nu intelegeam ce inseamna. dar apoi m-a amuzat si intrigat totodata. nu vreau sa intru in detalii. cei care au trecut pe acolo stiu.
08.20 ies din vama
siret-cernauti - 36 km.
o sosea care cere 150 la ora
intru in cernauti, pe o sosea de centura nereparata de mii de ani, ajung la bazar.
casc gura. preturi bune, haine de calitate, nu chinezarii ieftine.
cumpar nijte pantofi 150 hrivne, adica 75 lei. la noi vazut ceva asemanator pe la 130 lei
prea frig de plimbat
zic sa imi iau de-ale gurii si incerc sa ma duc in CARAVAN, un fel de supermarket ieftin. bajbai prin jurul bazarului si nu-l gasesc. ma enervez si ma duc la pacco, un alt magazan mare, langa primul luckoil de la intrare.
fructe mai scumpe ca la noi
carne putina si mai mult gaini intregi.
cumpar de vreo 300 hrivne, adica de vreun milion jumate
surprins. pall mall light 2,50 hrivne, adica 1,25 lei
iau unul de proba. fumat apoi. un pic cam uscat dar foarte fumabil.
detergent TIDE, 9 KILE- 88 HRIVNE- 44 LEI
BLEND A MED 100 ML 5 LEI
CEVA PENTRU RUFE - SIRAN - 2 L -15 LEI
SAPUN CAMAY- 0,9 LEI
MANCARE PENTRU MATZE - DARLING - 2 KILE - 10,5 LEI. IN METRO IN CERNAUTI AM VAZUT SI LA 8,5 LEI. LA NOI IN HYPERMARKETURI E 13,5 LEI
DOMESTOS - 1 L - 6 LEI
MULTE NIMICURI
am aflat acu ca acest pacco e un magazin scump
ca la caravan e mult mai ieftin. o sa merg data viitoare
cum era vreo 11 jumate, am zis sa vad ce e si cu metro
fac 9 km prin centrul orasului pe un drum de piatra cubica si cu gropi, de mi-era mila de bolid.
ajung la metro. larg, aerisit, deschis, mute masini de ro in parcare
la intrare o matahala imi zice DAVAI document. se holbeaza la legitimatie si boscorodeste ceva. intr-o engleza, stalcita execrabil de copchilele de la intrare, intzaleg ca tre sa imi mai dea ceva, o chitanta. imi da hartia, o iau sh intru in metro. larg, spatios. in interior lipsesc vrabiile care le vezi in magazinu din suceava, un personal cizelat si preturi de bun simt. plus ca o mare diversitate de produse, o iluminare placuta. PRIMITOR. mi-a placut mai mult ca tot ce am vazut in romania prin buc, cj, is, tm si ct. nu ma refer aici doar la magazinele metro.
iau o jucarie vorbitoare. 10 lei. vb in ucraineana, dar mi-a placut enorm.
ma reped la tzigari
marlboro, camel 35 grivne cartusul, adica 17,5 lei
kent 40 gr
lucky strike  28 gr
iau chesterfield cu 15 lei cartusul
la ei tva e 20% si tot e mai ieftin
jacobs 500 gr in vid - 9 lei, la noi in metro e 14 lei
becuri de 100 w din alea albicioase, tare bune - 0,45 lei
oua - 2000 bucata, din alea mari de am vazut la 0,6 lei in selgros
preturile la florile de apartament - jumate ca la noi
un vin bunicel - 4 lei
berea la sticla de jumate 1,5 lei- o bere buna
conservele de peste - ca la noi
file de cod-12 lei
in fine
cheltui vreo 500 hrivne, adica 100 usd
au exchange in metro 1 usd = 5,04 grivne
primesc si euro
cursul e la fel ca in tot orasul, nu ca la noi unde sunt agreate anumite banci, care au un curs exagerat. comision 0%
sucuri ieftine
plec spre sv. inainte de iesirea din cernauti e un luckoil. am stat la coada vreo 20 min
95 fara plumb, A-PREMIUM 95, 5,20 grivne litrul, adica 2,6 lei. platesc inainte si pun 35 litri
cu 15 km inainte de vama , atentie la politie.
stau baietii la ciugulit
viteza la ei in localitate 60
80 in afara
vad un echipaj. era ocupat cu un bus
pe al doilea nu-l ratez.
un wv passat, model 2002, dotat cu radar.
au astia un stil de a trage pe dreapta.... scurt, cu bastonu, de pe margine
din motive de jena pentru politia ucraineana, nu vreau sa va spun cate secunde a durat controlul documentelor pe care nici macar nu le-am scos din torpedou
cunoscatorii stiu
ajung in vama
la ucraineni - circul de pe lume
hamesti rau
ajung la ai nostri - bun simt, civilizati. atat doar- sa nu ai decat 1 cartus de tzigari de persoana si maxim 1 litru de alcool
ies din vama si o calc spre suceava. si in urechi inca imi rasuna un cuvant. singurul pe care trebuie sa-l intelegi in tzara vecina si pretena : TRADITZIA
in concluzie> renteaza shopping-ul la ucraineni dar>
- trebuie sa cumperi de cateva sute de usd ca sa renteze efortul
- sa ai bancnote mici
- sa nu-ti rupi gatul dupa ucrainence. ne dau clasa. rupte din soare si stiu sa se imbrace.
- sa nu uiti sa onorezi..... TRADITZIA
:D

#16
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
-in legatura cu traditia nu dati f mult,max 5$,accepta si lei,uneori in vama vin mai multi pt ea
-cu 2 rezervoare nu m-as risca de prima oara.Frate-miu merge pe gaz si vine cu rezervorul gol caci nu se prea merita sa tot scoata benzina(mai rentabil ar fi sa pui alcool dar cui sa-l vinzi) sa o scoata si sa o vanda si ultima oara i-a scos pompa de alimentare ca sa vada daca ai tigari in rezervor
-hainele sun mai ieftine, e plin de fakeuri dar par mai calitative decat ce e pe la noi
-masinile scumpe rau probabil  au si ei taxele lor
-coca cola de la ei nu mi-a placut,la sprite nu am simtit diferenta foarte mare
-bazarul din Cernauti nu e chiar ieftin caci e cautat de romani,se gasesc produse mai ieftine prin alte parti
-de la Bc la cernauti nu cred sa se merite,mai bine mergi in Moldova macar acolo te mai intelegi in romana

Edited by bolo, 17 February 2008 - 00:53.


#17
gabriel17

gabriel17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2005
am fost si eu de 2 ori la cernauti o data inaite de a se scoate viza si o data saptamina trecuta.foarte stranie senzatia care o ai cind ti se deschide poarta ca sa intri sau sa iesi din ucraina.preturile nu mai sint asa mici cum se aud.trebuie sa cauti mult ca sa gasesti ceva profitabil.ca sa ai ceva profit trebuie sa cumperi o can
titate mai mare.nu am scapat de nelipsita traditie care trebuie sa o dai cam pest
e tot cind te opresc inclusiv la vama.astept sa se faca vreme sa trag o fuga pina in moldova sa vad cum e pe acolo.

#18
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007
Din ce am citit pe topicul asta, daca ai avea relatiile necesare sa duci tigari din austria pana in italia, te-ai imbogatii peste noapte :first:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate