Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Intrebare amenda de circulatie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Salut,

Am primit sambata dupa-masa o amenda de circulatie in judetul Arad. Eu sunt din Timisoara. Mi-a dat politistul amenda, dar nu mi-a zis exact unde si cum trebuie sa platesc.
Eu am mers acuma o ora la Posta Romana din Timisoara si am intrebat-o pe doamna de la ghiseu daca pot sa platesc amenda aici in Timis (Timisoara), avand in vedere ca eu am primit-o in judetul Arad. Doamna mi-a spus ca nu e nici o problema. Pe urma am mers la Politia Rutiera unde mi-au spus sa trimit chitanta la Arad.

Intrebarea mea este: are ceva daca am depus banii in contul primariei din Timisoara ? Trebuiau depusi in contul primariei din Arad ? Daca trebuiau depusi in contul primariei din Arad, exista vreo sansa sa-mi recuperez banii de la primaria Timisoara ? Va rog frumos sa-mi raspundeti cat de urgent puteti deoarece as vrea sa dau o fuga pana in Arad la Politia Rutiera sa clarific situatia si mi-ar prinde bine niste informatii inainte sa plec.

Mersi.

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
  • Unde se pot achita procesele verbale de constatare si sanctionare a contraventiei ?
    Amenzile privind circulatia pe drumurile publice se fac venit integral la bugetele locale si se achita la Casa de Economii si Consemnatiuni ? CEC- S.A., la casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori a altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile publice locale, indiferent de localitatea pe a carei raza functioneaza acestea, de cetatenia, domiciliul, sau de resedinta contravenientului ori de locul savârsirii contraventiei, precum si la ghiseul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei.
    Cei care au domiciliul în municipiul Bucuresti si au fost sanctionati contraventional pentru o fapta savârsita în aceasta localitate pot achita amenda on-line, accesând site-ul www.ghiseul.ro.
    De asemenea, contravenientii mai pot achita si pe loc, la agentul constatator, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, pentru amenzile în cuantum de pâna la 20 puncte-amenda
  • Ce trebuie facut dupa achitarea proceselor verbale de constatare si sanctionare a contraventiei ?
    Dupa efectuarea platii, în termen de 15 zile, procesul-verbal împreuna cu o copie de pe chitanta de plata a amenzii se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimit prin posta unitatii de politie din care acesta face parte.
    În cazul achitarii on-line a amenzilor contraventionale nu mai este necesara nici o alta formalitate.

Edited by Bebeluska, 11 February 2008 - 12:25.


#3
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Deci sa inteleg ca e OK si daca e platita aici ? O sa dau o fuga pana la Arad sa le dau PV-ul si chitanta in mana, sa stiu de-o treaba.
M-a zapacit toata treaba asta cu "veniturile publice locale". Nu stiam daca local se refera la judetul in care am luat amenda, judetul in care locuiesc sau judetul in care platesc amenda. Se pare ca m-ai lamurit si nu conteaza in ce judet platesc.

Mersi baby :D

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmanchimen, on Feb 11 2008, 12:38, said:

Deci sa inteleg ca e OK si daca e platita aici ? O sa dau o fuga pana la Arad sa le dau PV-ul si chitanta in mana, sa stiu de-o treaba.

nu fa tampenia asta! :) eventual copiile lor, daca chiar n-ai ce face (eu am fost invatata sa nu ma ostenesc s-o trimit nicaieri, ca oricum se pierde; tot ce trebuie e sa nu pierzi chitanta si sa le-o fluturi pe sub nas cand tipa ca n-ai platit).

#5
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003

View Postmianna, on Feb 11 2008, 12:45, said:

nu fa tampenia asta! :) eventual copiile lor, daca chiar n-ai ce face (eu am fost invatata sa nu ma ostenesc s-o trimit nicaieri, ca oricum se pierde; tot ce trebuie e sa nu pierzi chitanta si sa le-o fluturi pe sub nas cand tipa ca n-ai platit).

Eu ma refeream sa o duc la Politia Rutiera si sa i-o dat la agentul de la ghiseu in mana. Dar ai dreptate, o sa fac copie dupa chitanta si le dau copia. Sau le dau originalul si tin eu o copie. Mersi.

#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postmanchimen, on Feb 11 2008, 12:48, said:

Eu ma refeream sa o duc la Politia Rutiera si sa i-o dat la agentul de la ghiseu in mana. Dar ai dreptate, o sa fac copie dupa chitanta si le dau copia. Sau le dau originalul si tin eu o copie. Mersi.


Dar scrie clar la pct. 2 ca trebuie o copie dupa chitanta.

#7
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Am rezolvat, am fost la Arad si le-am dat PV-ul si chitanta in original (asa mi-au cerut) dar in prealabil mi-am facut copii dupa cele doua. Mersi. Poti sa inchizi topicu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate