Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

arhitectura casa feng shui

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
katzavencu

katzavencu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2008
sal'tare...
as vrea sa-mi fac o casa (acum urmeaza sa-mi cumpar pamantul) care sa respecte teoria feng shui... am gasit un site, feng shui traditional, care da ceva consultatii (3-6 euro/mp) si apoi urmeaza sa-mi faca legatura cu un arhitect.
stie cineva ceva detalii?
a lucrat cineva cu ei?

thx

#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 katzavencu, on Feb 10 2008, 19:20, said:

sal'tare...
as vrea sa-mi fac o casa (acum urmeaza sa-mi cumpar pamantul) care sa respecte teoria feng shui... am gasit un site, feng shui traditional, care da ceva consultatii (3-6 euro/mp) si apoi urmeaza sa-mi faca legatura cu un arhitect.
stie cineva ceva detalii?
a lucrat cineva cu ei?

thx


iesi mai ieftin daca apelezi la maria campina, mama omida sau mercedesa. :D
asta se numeste impozit pe prostie.
toti care nu stiu sa faca un lucru bine se apuca de dat sfaturi sau consultatii, bineinteles ca pe bani.

#3
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Te consulta fengshuii aia, pe bani, apoi te plaseaza unui arhitect ca sa "mananca si gura lui". Si in final abandonezi proiectul.

#4
Claing

Claing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.01.2008
Eu iti recomand draga prietene sa iti urmezi visul.Iar daca visul tau se numeste feng shui ....feng shui sa fie.
Fa-ti insa inainte un calcul sa vezi daca iti permiti o asemenea casa.Daca tu inca nu-l ai cumparat terenu...analizeaza-ti putin costurile , teren, intabulare , studiu geo, ridicare topo, all...
Important e ca vrei, iar daca ti neaparat vei si putea construi in stilul dorit

#5
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005
Chestia asta cu feng-shui e o fitza la moda care e in ultimele faze de popularitate pana cand sa moara de tot. In loc sa platesti 6E/mp ca sa ti se spuna niste pirncipii pe care le gasesti intr-o carte de 20 ron mai bine ai plati un arhitect care sa-ti faca un proiect care sa raspunda cerintelor, necesitatilor si modului TAU de viata.

Dupa ce o sa citesti 20 de carti de principii feng-shui o sa vezi ca totul se rezuma la niste conditii, unele de bun simt, unele care nu pot fi aplicate la tine si altele chiar stupide de genul oglinjoare octogonale agate pe la colturile casei sa alunge energia negativa.

#6
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
vezi ca prin orice librarie gasesti carti despre feng-shui!nu este o chestie prea complicata ,bazic sint ceva reguli de aplicat cu privire la pozitionari si sensuri de curgere!poti sa pierzi(daca vrei sa-ti faci o idee)ceva timp in librarie  sa rasfoiesti  si la final cumperi cartea care ti se pare mai buna !in baza asteia poti sa-ti faci singur o schita si sa o prezinti la arhitect!pt asta nu cred ca trebuie sa apelezi la o firma specializata in feng-shui!amenajarile in ceasta tehnica pot sa creasca destul de mult pretul final!

#7
katzavencu

katzavencu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2008
Apreciez consideratiile voastre generaliste pe aceasta tema, dar revin: ma intereseaza daca este CINEVA CARE A VRUT/INCERCAT/REALIZAT asa ceva.

thx

#8
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 katzavencu, on Feb 13 2008, 10:28, said:

Apreciez consideratiile voastre generaliste pe aceasta tema, dar revin: ma intereseaza daca este CINEVA CARE A VRUT/INCERCAT/REALIZAT asa ceva.

thx


Desi pe mine ma pasioneaza feng shuiul ca orice curent pe care pentru a-l combate trebuie inainte sa-l cunosti, consider ca nu exista o casa pur fenghsui, exista case, cladiri, institutii care respecta in proportii relativ mari principiile de baza ale fengh suiului.

O casa, o cladire, o institutie trebuie sa fie in primul rand functionala, sa indeplineasca criteriile de baza ale vietii cotidiene si apoi poate prin anumite remedii fenghsui care nu contravin functionalitatii sau esteticului ( vezi oglinzile hexagonale etc..) sa restabilesti anumite dezechilibre energetice.

E bine sa iei din aces curent lucrurile de bun simt si sa nu faci din el o obsesie. O casa feng shui nu te scuteste de boli, necazuri, lipsa banilor etc, iti poate crea cel mult un climat favorabil luarii unor decizii bune in momentul oportun si atat.

dar de aici pana e te duce la un arhitect care sa-ti ia o gramada de bani ca sa spuna ca baia e bine s-o pui in garaj sau alte din astea.. e cale lunga.

#9
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005

 katzavencu, on Feb 13 2008, 10:28, said:

Apreciez consideratiile voastre generaliste pe aceasta tema, dar revin: ma intereseaza daca este CINEVA CARE A VRUT/INCERCAT/REALIZAT asa ceva.

thx


Am avut clienti care au vrut asa ceva, care au venit cu 100 de teorii despre cum ar trebui sa fie dormitoarele si baile, coloristica si oglinjoarele si pana la urma si-au dat seama ca pe langa ca un proiect se face nu dupa teorii ci dupa o suma de factori ce tin de accese, orientarea terenului, vecini etc, casa dorita de ei este una banala dar pe care aplica niste teorii feng-shui ca sa explice lucruri obisnuite.

Iti dau cateva exemple ca te lamuresti ca "feng-shui" nu e o stampila pe care o pui pe o casa.

Vestibulul de la intrarea intr-o casa este necesar pentru tamponul de temperatura dintre exterior si interior, deasemenea este un loc semi-murdar
(vii cu haine de afara). El se proiecteaza de minim 50 de ani, cu toate ca mai nou au aparut unii care nu le mai fac uitand ca Romania nu e Los Angeles.
Feng-shui da o explicatie pompoasa si zice ca este obligatoriu pentru a nu intra in casa energia negativa data de strada si vecinatati.

Feng-shui zice sa nu asezi patul cu picioarele spre usa ca nu stiu ce se mai intampla. Oricum patul nu se aseaza asa din cauza curentului care se formeaza intre fereastra si usa.

Feng-shui zice sa nu pui dormitoare sau living pe nord ca atragi energii negative. Oricum arhitectii se feresc sa puna aceste functiuni pe nord din cauza ca nu exista lumina naturala directa.

Feng-shui zice sa pui focul in mijlocul casei. La tara sobele se fac pe peretii interiori ce dau spre casa ca sa nu piarda caldura si sa incalzeasca cat mai mult spatiul. Nu cred ca feng-shui aveau taranii in cap la 1800.


Deci ceea ce vreau sa spun este ca feng-shui este ceea ce vrei tu sa fie, noi restul numim asta bun simt.

#10
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
bun si corect postul tau.

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Mai mult shui decat feng.
Chestia asta este inca o vrajitoreala orientala inghitita cu ochii inchisi de mioriticii urcati in copac.
Se ia de la cucoane purtatoare de D&G si alte boli moderne.

Cautati, oameni buni, un arhitect cu cap si va va face el o casa cum trebuie.

#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
katzavencu, iti scriu din experienta si nu din auzite.

1. nu lucra cu acea firma, pur si simplu calitatea serviciului este slaba  :naughty:
2. citeste cartea "Feng Shui for dummies", o sa iti foloseasca mai mult ca 1000 de consultanti grabiti sa iti bage mana in buzunar. FengSghui nu se calculeaza la metru patrat :)  :nonobad:

Dupa ce faci cu mana ta calculele pt fiecare individ care va locui in acea casa, te duci frumos la arhitect si ii spui ceva la modul:

- in zona Z as vrea un formitor pt parinti
- in zona X vreau dormitor pt copil
- etc

In zonele "negative" pui o camara sau altceva in care nu iti petreci timpul. SAMD ....

Lasi la latitudinea arhitectului sa faca ce stie el mai bine (pozitionarea camerelor, etc) insa ai grija sa respecte pe cat posibil pozitionarea corecta, astfel fiecare sa fie "asezat" in zona in care ii este cel mai bine. Daca ai reusit sa ai (pe hartie) o casa functionala care sa respecte intr-o mare masura ca fiecare individ sa fie pozitionat intr-o zona ok, treci la treaba. Construieste fericit.

#13
katzavencu

katzavencu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2008

 don_King, on Feb 18 2008, 15:53, said:

katzavencu, iti scriu din experienta si nu din auzite.
1. nu lucra cu acea firma, pur si simplu calitatea serviciului este slaba  :naughty:

2. citeste cartea "Feng Shui for dummies", o sa iti foloseasca mai mult ca 1000 de consultanti grabiti sa iti bage mana in buzunar. FengSghui nu se calculeaza la metru patrat :)  :nonobad:

Dupa ce faci cu mana ta calculele pt fiecare individ care va locui in acea casa, te duci frumos la arhitect si ii spui ceva la modul:

- in zona Z as vrea un formitor pt parinti
- in zona X vreau dormitor pt copil
- etc

In zonele "negative" pui o camara sau altceva in care nu iti petreci timpul. SAMD ....

Lasi la latitudinea arhitectului sa faca ce stie el mai bine (pozitionarea camerelor, etc) insa ai grija sa respecte pe cat posibil pozitionarea corecta, astfel fiecare sa fie "asezat" in zona in care ii este cel mai bine. Daca ai reusit sa ai (pe hartie) o casa functionala care sa respecte intr-o mare masura ca fiecare individ sa fie pozitionat intr-o zona ok, treci la treaba. Construieste fericit.



in sfarsit, cineva...  :worthy:
so, uite ce intrebari am:
1. calitatea lor e slaba? din prieteni? te-ai intalnit cu ei? fara sa-i stiu (doar de pe net) imi par ok ca si pregatire
2. hmmm... cand aud de d-astea cu dummies...
3. ai folosit fs doar la interioare? la pozitionarea casei? busola, numarul de aur?

p.s. sunt surprins ca nu am gasit pe google niciun arhitect/cabinet care sa se laude cu asa ceva in portofoliu (cred ca e o nisa interesanta) :D

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001

 katzavencu, on Feb 19 2008, 13:51, said:

in sfarsit, cineva...  :worthy:
so, uite ce intrebari am:
1. calitatea lor e slaba? din prieteni? te-ai intalnit cu ei? fara sa-i stiu (doar de pe net) imi par ok ca si pregatire
2. hmmm... cand aud de d-astea cu dummies...
3. ai folosit fs doar la interioare? la pozitionarea casei? busola, numarul de aur?

p.s. sunt surprins ca nu am gasit pe google niciun arhitect/cabinet care sa se laude cu asa ceva in portofoliu (cred ca e o nisa interesanta) :D
1. experienta personala; repet: fereste-te...
2. citeste-o, este completa cartea, doar titlul este prost ales
3. absolut tot

#15
katzavencu

katzavencu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.02.2008

 don_King, on Feb 19 2008, 15:13, said:

1. experienta personala; repet: fereste-te...
2. citeste-o, este completa cartea, doar titlul este prost ales
3. absolut tot



k, ma documentez si vb apoi...

#16
MaxMara111

MaxMara111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2008

 katzavencu, on Feb 22 2008, 13:27, said:

k, ma documentez si vb apoi...
Buna,
sunt curioasa cum au evoluat lucrurile cu casuta ta si cu visul tau de a avea o casa Feng-Shui.....si eu as vrea sa contactez o persoana specializata din domeniu...dar dupa ce am citit cele scrise pe aici.... :huh: as dori mai multe detalii din partea unor persoane care au apelat deja la astfel de servicii......sunt curioasa daca chiar exista rezultate...sau e totul in capul nostru de fapt?
Multumesc

#17
DricA

DricA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2017
Feng Shui-ul mi se pare o practica interesanta. Eu sunt pro si cred ca ar trebui sa te documentezi foarte bine cu privire la feng shui. Gasesti pe zodiacool.ro o multime de articole despre asta care iti pot fi de folos.
https://www.zodiacool.ro/feng-shui

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Sigur sigur o sa fie interesat dupa mai bine de 10 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate