Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Concentrate proteice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#631
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 the_lion, on 21 octombrie 2021 - 20:16, said:


. Nu ai cum sa zici ca impingi cu greu 80kg din culcat dar impingi 80kg la impins pt umeri.



Buna observatia si adevarata. Cand impingi 90 orizontal, cateva repetari, probabil reusesti un 80 la impins inclinat. Ei bine...la umeri, abia daca mai impingi 55, deja 60 e mult. Ca sa pastram proportiile, pentru 80 la umeri, cam trebuie sa te joci cu 120 la orizontal. De pinde si de la om la om, eu de exemplu dezvoltasem ceva forta la impins inclinat( 4x117.5kg facute singur, imi aduc aminte era un plan nasol prea inclinat si prost stabilizat, la greutati mari se ducea pe spate) . Cred ca lucrand preponderent la acel plan( mai mereu incepeam cu inclinat) cumva forta s-a transferat si spre umeri, ca sa nu zic ca lucra umerii foarte mult. Eram doar 2 care puteam pune la inclinat 117(oficial socoteam 120), eu si cu baiatul ce l-am pus intr-o poza pe aici si amandoi faceam impins la umeri cu 80 si putin peste.

#632
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Atatea comentarii sceptice, simt ca intru in catabolism Posted Image . Nici Arnold n-avea 3 comentarii asa.. avea doar 2. Posted Image  Lasand gluma la o parte, e belea umarul meu stang (si ma impiedica sa-ncep sa-l lucrez. Ca doar daca replic am o dovada, restu-s vorbe..).
Nici n-are legatura directa problema articulatiei umarului cu deltoidul anterior asa cum credeam eu vad. Caci ieri am facut helcometru pt spate si mi-a dat junghi (chiar si cu greutati de incalzire). E o pozitie anume care da durerea. Uneori pot sa nimeresc stand culcat is sprijingu-ma in cotul stang, si intr-o anumita pozitie ma "corenteaza" si simt si pe os o durere. Dar uite azi nu mai pot sa replic pozitia caci nu ma doare in felul asta. Se tot joaca durerea asta de-a v-ati ascunselea. Mai observasem in trecut ca un antrenament la spate imi deranjeaza umarul (si ma cruceam ca ce treaba are spatele cu deltoidul frontal.) Or fi muschii aia interni din articulatie, nu deltoidul in sine. Sau cum zicea vinciun, un tendon de pe la biceps (desi nu se coreleaza cu antrenamentul la biceps/flexii cu bara, deloc deloc nu afecteaza cu nimic. Doar spatele, sau alaltaieri cand am facut "beton la roaba", si am eu o tehnica in care ma imping in lopata si pune presiune pe umar (dar in jos, nu in sus).
In fine, banuiesc ca daca vreau sa scap de junghi, va trebui sa fac strict tractiuni, sau sa am grija cu unghiul la helcometru si flotari cu discuri pe spate/ham si nu impins de pe banca (care tine si omoplatii blocati). SI daca trece, evident sa nu mai fac prostia sa imping ca nebunul (la presa pt piept) pana acolo cand rotesc umarul ca sa imping cu tricepsul (s-a intamplat caci abia o ridici ultima repetare, si pui in stativ in dreapta si la stanga deja te sucesti cu umarul pana s-o pui in stativ si s-o lasi.)

Ma rog, pe scurt vroiam sa zic ca daca va merge "tratamentul" o sa incep sa antrenez umerii anteriori si sa vedem ca m-ati facut si pe mine curios..

Edited by bursucelu_viesel, 22 October 2021 - 22:07.


#633
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Posibil sa fie unul din stabilizatori si anume supraspinosul. El e prins pe umerus si pe omoplat si trece pe sub acromiom. Cand ridici bratele la maxim in sus e comprimat intre 2 oase. La multi e problema asta. Incearca inainte de  tractiuni sa incalzesti bine umerii, in special infraspinosul facand  cateva seturi de L flai cu o greutate foarte mica in mana si corpul aplecat in fata la 90 de grade. Foarte important e sa antrenezi mobilitatea omoplatilor si pozitia corecta a acestora, s-ar putea sa ai deltoidul posterior plus infraspinos plus trapez inferior slabe in comparatie cu deltoidul anterior, pectorali, marele dorsali si stabilizatorul subscapular. Pana iti mai trece durerea fa doar tractiuni cu priza neutra si supinatie, nu pronatie. La impins deasupra capului la fel,doar priza neutra. In paralele lucreaza mobilitatea la omoplati. Vezi pe youtube, sunt prea multe de scris.



Imagineaza-ti ce se intampla cand ridici bratele si mai ales cabd atarni.

De aia, din ce am inteles  eu e aiurea sa faci flututari laterale cu omoplatii blocati. Cand ridici bratul deasupra capului omoplatul trebuie sa se roteasca, acromiomul isi schimba unghiul fata de orizontala su supraespinosul nu e prins ca in cleste. La tractiuni ai 2 variante. Ori le faci cu greutate lejera cu o amplitudine foarte mare din omoplati,  lasand muschii sa se intinda la maxim sus, omoplatii sa alunece in sus si ei la maxim  ca apoi sa incepi miscarea tragand omoplatii jos si apropiindu-i la maxim intre ei tragand si coatele in jos, in felul acesta antrrnezi si trapezul inferior. A doua varianta e cand lucrezi la forta, mentii omoplatii mereu contractati si apropiati iar amplitudinea miscarii nu e completa, nu te lasi la maxim in jos ca sa nu destabilizezi articulatia umarului. Am scris din fuga, sper sa intelegi ceva, sau macar sa ai o pista unde sa sapi.

In general multe exercitii asa numite de izolare si sigure mai mult creaza probleme. Muschii au fost proiectati sa lucreze in sinergie unii cu altii. De exemplu deltoidul posterior in mod normal si functional lucreaza cu trapezul median sau /si inferior, cu miscarea omoplatilor iar deltoidul superior lucreaza cu trapezul superior, la fel cu deplasarea omoplatilor.

Am studiat foarte mult anatomia din zona asta si biomecanica fiindca ma confrunt si eu cu problema si se pare ca e pe cale de rezilvare. Mi-am imbunatatit mult mobilitatea, lucrez la intarirea stabilizatorilor in specia infraespinos. Am reintrodus in program flotari la paralele cu amplitudine maxima si ramat vertical cu bara. Exercitii despre care multi spun ca-s de evitat si periculoase dar uite ca eu ma simt mai bine si mai in forta. Se mira Sandu ca faceam chiar si umeri imediat dupa ziua de piept.

A trebuit sa inteleg singur cum functioneaza fiindca pe net se bat cap in cap. De exemplu unii spun ca la tractiuni sa mentii omoplatii contractati altii ca trebuie sa lucrezi cu ei, unii ca miscare partiala altii ca amplitudine cat mai mare etc. Orice afirmatie poate fi adevarata, depinde de context. Unii aud una, nu inteleg cand se aplica si generalizeaza.

Edited by vinciun, 22 October 2021 - 23:46.


#634
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Mi-am luat inima-n dinti si-am facut azi impins la umeri. E ok, n-am simtit junghi deloc. Ba chiar am fost nesimtit si-am pus mai mult pe bara decat intentionam (caci e prima oara cand fac). Am facut cu 47kg 12repetari. (la piept fac cu 57kg 12rep)
Am facut haotic azi antrenamentul caci erau mai multi muschi disponibili (fara febra), si-am zis sa fac un soi de full body. Dar a iesit un bors fiert lol. Caci am facut geno, apoi imediat presa umeri apoi imediat piept orizontal si repetata "seria" iar cu pauza minima. Inima m-a injurat de toti sfintii lol.
In schimb, beleaua a aparut (dupa ce-am terminat a doua "mega-serie" si-am continuat cu antrenament piept full-on) la impins inclinat. Acolo e un unghi, cam cand sunt cu bara la 25cm distanta de piept/barbie, acolo simt junghiul chiar si cu greutate mica. Si culmea, coincide fix cu pozitia de la helcometru pentru spate (care am zis ca produce junghiul, deci aproape ca nu conteaza ca trag sau imping din pozitia aia),

 vinciun, on 22 octombrie 2021 - 23:45, said:

La muschiul ala din poza am facut o febra monstru la inceputul "salii". Dar era febra, nu junghi urat (si mi-a trecut).
Omoplatii la tractiuni eu banuiesc ca sunt mobili, stiu ca ma las destul de jos. Iarasi observ ca-i important sa trag bara fix in jos, nu in jos si-un pic spre spate (caci asta vrea sa-mi disloce umarul, il trage in fata, si eu trag si-n jos, si iese ,,problema).
De la inceput am facut multa incalzire, mai ales la umeri in multe directii / tipuri de rotire.

 vinciun, on 22 octombrie 2021 - 23:45, said:

"Cateva seturi de L flai cu corpul aplecat in fata la 90 grade"
banuiesc ca-i cand bratul e flexat la 90grade si tin osul humerus (bratul) orizontal. N-am facut miscarea asta. Am facut cum am vazut la Mitrache, aceeasi miscare dar nu aplecat ci stand drept.
Sincer nu inteleg ce conteaza priza la tractiuni. Rotesc palmele deci se rotesc antebratele si deci ar afecta cotul eventual, dar mi se pare irelevant pt umar (ca folosesc priza supinata, neutra, etc).
La tractiuni la helcometru cu priza ingusta supinatie nu apare junghiul. Desi ma las mai pe spate si trage mai tare de umar (inspre fata), dar banuiec ca-i ok caci bratele (humerus) sunt indreptate in fata (si nu lateral ca-n cazul tractiunilor cu priza larga). E un cumul de factori si directii in care bratul si umarul sunt supuse, acolo apare problema.

Eu mi-am facut "banca" (o scandura) pentru piept orizontal, un pic foarte usor declinata, caci am auzit pe la Dorian Yates ca ar fi un truc sa fie mai "prietenoasa". Pare ok, N-am incercat niciodata perfect orizontal sa vad daca da junghi. Dar e mare pacat ca e problema la impins inclinat (si cred c-o sa platesc zilele urmatoare, o sa fiu cu umarul "in pioneze"), caci pieptul superior era practic motivul pt care m-am apucat de "sala" anul asta. Cred c-am sa incerc data viitoare flotari cu picioarele mai sus. Stiu ca facusem mai demult si nu durea nimic. E mai greu in schimb de pus/atarnat greutati.
Stai ca acum imi dau seama: ar trebui sa duc bratele mai spre in fata cand fac impins la piept inclinat (deci bara sa pice mai jos la baza pieptului), deci sa tin practic coturile cat mai apropiate. (cam asta ar fi diferenta dintre o flotare cu picioarele in sus si-un impins la piept inclinat).
Intr-un fel miscarile astea naturale sunt geniale, caci flotarea devine mai usoara spre ultima parte (cand intra mai mult tricepsul), Si uite cum isi baga nasul omul si pune benzi (Mitrache) sa faca flotarea mai grea, si pune greutate fix pe ultima parte, unde nu trebuie. Desi nu-i "religia" mea natura sau ce tine de natural, totusi trebuie sa-i recunosc meritele..

Edited by bursucelu_viesel, 23 October 2021 - 19:55.


#635
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 bursucelu_viesel, on 23 octombrie 2021 - 19:45, said:

In schimb, beleaua a aparut (dupa ce-am terminat a doua "mega-serie" si-am continuat cu antrenament piept full-on) la impins inclinat. Acolo e un unghi, cam cand sunt cu bara la 25cm distanta de piept/barbie, acolo simt junghiul chiar si cu greutate mica. Si culmea, coincide fix cu pozitia de la helcometru pentru spate (care am zis ca produce junghiul, deci aproape ca nu conteaza ca trag sau imping din pozitia aia),

Ahhh. Exact situatia mea. Daca ai urmarit topicul despre programe antrenament ai vazut ca am renuntat complet la acest exercitiu. Din cauza lui mi se da peste cap tot antrenamentul pentru partea superioara ca imi streseaza prea mult articulatia umarului. Asta e. Avem conformatii diferite, nu orice exercitiu e bun pentru toata lumea. In powerlifting ai putea spune ca esti obligat sa faci unele exercitii ca in alea consta sportul ala, dar cand faci culturism sau pur si simplu dezvoltare fizica esti liber sa alegi ce exercitiu doresti sau care  se povitreste mai bine conformatiei tale.

Ba da, e diferenta mare, destul de mare intre tipurile de priza. Nu mai intru in explucatii ca e lung, daca te intereseaza poti gasi cu siguranta. Dealtfel priveste la toti atletii functionali ( acei care pun accent pe performanta nu care se gandesc cum sa izoleze mai bine un muschi punant corpul in pozitii aiurea) care ridica greutati deasupra capului: atleti de la circ, gimnasti, ghirovici ( e din rusa, aia care ridica ketlebels deasupta capului, ghira) toti tin coatele in fata nu in lateral si cand miscarea le permite palmele sunt fata in fata adica priza neutra. E cea mai sigura pozitie pentru umeri, atat la impins cat si la tras.





"
La muschiul ala din poza am facut o febra monstru la inceputul "salii". Dar era febra, nu junghi urat (si mi-a trecut).
"

Nu ai cum sa stii. Putea fi mai degraba deltoidul superior  cu febra. Supraspinosul e un stabilizator, ajuta si el la ridicarea bratului in lateral dar prea dezvolta forta el.

La mine tot merg mai bine flotarile cu picioarele sus, sau poti incerca fluturari cu gantere/cabluri pemtru pec superior. Eu am gasit un aparat cu cabluri care mi se potriveste perfect. Fac la el acum si pot forta destul, fac febra la pieptul superior dar umerii nu ma dor deloc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yuJhH89HIX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e L fly pentru infraspinos. Eu il fac pur si simplu din aplecat, sau din picioare cu un maner la cablu, reglez inaltimea cablului la nivelul cotului.

Cum face baiatul in clipul de mai jos cu ganterele e o prostie. O vad la mai multi in sala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yM7brZSCCKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema e ca vectorul fortei de greutate al ganterelor e orientat in jos si nu contra miscarii. Practic antrenezi bicepsul in mod static. O tampenie. Ori il faci la fel dar cu bustul aplecat la 90 de grade in fata astfel ca greutatea ganterelelor sa opuna rezistenta miscarii ori il faci la cablu/elastic asa cum arata mai departe baiatul in clip.

Revenind la ce spuneai mai sus despre pozitia cotului si tipul prizei. Cred ca ai dreptate, atata timp cat cotul e perfect in fata teoretic nu ar conta tipul prizei pentru umar dar in practicae greu sa mentii priza pronatie si cotul perfect in fata. Fie stresezi prea mult incheietura cotului si a pumnului fie vrei nu vrei desfaci coatele in parti chiar daca ai priza ingusta fiindca nu poti altfel.

Edited by vinciun, 23 October 2021 - 20:31.


#636
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Abia astept sa incerc data viitoare impins la piept inclinat cu coatele mai adunate (un pic, ca pe urma e mai mult presa pt triceps). Ce exercitiu am incercat la inceput si mi se pare periculos sau urat e: ridicari pt umeri cu bara in fata departe de corp, un soi de fluturari cu ganterele dar nu in lateral ci in fata (imi vine in minte Kevin Levrone ca facea asta cu ganterele in clipurile des folosite pe Yt).
Si in general eu cand fac fluturari pt umeri, ma aplec un pic in fata si deci intra si deltoidul posterior. (oricum ca natural o sa am mereu umeri posteriori "lasati" deci sa dea domnu' sa-i am disproportionat de mari). Apoi am vazut intr-un clip George Miron, sa nu mai ducem ganterele spre spate ci spre fata, am incercat si nu m-am simtit ok deloc, mi se pare ca pune umarul si corpul intr-o postura prea vulnerabile.

Apropo de Miron si culturismul actual.. Nu stiu ce i-a apucat cu fitnessul asta de fete de acum. Probabil e influenta de la americani, caci au negresele cu fundul mare, dar mi se pare o tampenie ce fac fetele, fund si iar fund. Partea feminina e insasi grasimea de pe solduri (si evident latimea bazinului) nu sa aiba fundul musculos (ca un baiat). Si felul cum pozeaza de stau cu fundul la arbitrii.. lol n-as fi crezut ca asa ceva va intra in sfera "normalului" intr-un sport. Si vad ca sunt grade de culturism sa-ti pui in cap de la hard bodybuilding spre light.. , 212 ?, clasic, men's physic, beach boys (iar mi se pare ciudat ca unii au muschi impresionanti si vrei sa-i vezi intr-o pozitie dublu biceps sau orice decat cu mana aia in sold si cu cealalta cum amesteca in mamaliga sau ce-o face.. ca-i bizar cum fac toti cu mainile. Dar nu-i lasa categoria banuiesc sa se incordeze in pozitiile clasice), apoi bikini si fara bikini.
Eu mi-as fi dorit sa vad 2 grupe, culturism pe doape (de dragul spectacolului) si culturism natural (pt motivatie si sa vedem ce asteptari optimiste sa avem). Am inteles ca exista dar nu prea e promovat. In fine, nu ma pricep.

Edited by bursucelu_viesel, 23 October 2021 - 21:37.


#637
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu in general sunt zero pe partea de competitie in culturism. Imi place si mie sa arat bine dar totusi cred ca accentul ar trebuie pus pe functional si sanatate. Pentru mine un corp musculos este impresionant fiindca automat de duce cu gandul la faptul ca-i capabil. Dar daca  e frumos doar de dragul frumosului insa functionalitatea e slaba nu ma mai impresioneaza.

Despre antrenamentul fundului la fete nu-s chiar de acord cu tine. Nu e sexy un fund gras si lasat ci unul bombat si ridicat, mai mult gros decat lat iar pentru asta are nevoie de muschi. Fetele chiar au nevoie sa antreneze foarte mult fundul si picioarele. Tot ce spun se refera la fetele care se antreneaza natural. Deja anabolismul muscular le fete e mult mai slab decat la baieti, astfel ca riscul de muschi prea mari este absolut inexistent, poate doar la unele cu dereglari hormonale. Apoi ce ai spus tu despre stratul de grasime,la fel, una naturala va avea foarte mari dificultati sa reduca extrem de mult nivelul de grasime incat sa aiba fund prea definit si lipsit de feminitate.  La alea de la compititii e alta treaba, ele folosesc hormoni care deregleaza proportiile corpului, dezvolta muschi in stil masculin cu umeri mari, spate lat si coapse prea groase in raport cu fundul. Le ies venele in evidenta, lucru care numai feminin nu e, si in final au procentul de grasime foarte mic, departe de alea 20% care se considera normal pentru o femeie.

#638
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Apropo de topic, am vazut acum un clip cum ca prebioticele ar ajuta mult la asimilarea proteinelor. La inceput am baut bors (crud) ca apa in timpul antrenamentului (in pauze). Nu m-ar mira daca se dovedeste ca borsul e un bun lichid pt antrenament, si ca vitamine/minerale si acum vad ca si prebiotic. IN general noi Romanii avem cultura asta cu fermentatia, care ajuta si pt sezoanele de iarna/gripa. Iarasi o dau in nationalism, dar multi din "varf" au tendinta de a ignora atuurile Romaniei si se iau strict dupa ce-i apreciat la americani (alimentatie, moda, muzica, etc).
Acum s-a ajuns si la exteme cu "stiinta capitalista" cum ii zic eu, adica toata stiinta se rezuma la statistici (statistica..inamicul stiintei de azi) pe experimente, din care reiese ce vrea compania care a finantat "studiul". Care are apucaturi de antrprenor sa inceapa o moda cu borsul pt culturism, Dar pana nu vedem la americani .. e luat in deradere.

#639
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Proabil ca borsul e bun, e bogat in vitaminele b, probiotice
https://doc.ro/dieta...-tipic-romanesc

Problema e ca in timpul antrenamentului creste si asa aciditatea in organism, unii ar putea avea probleme cu refluxul gastric. Eu unu nu as bea in timpul antrenamentului ci pe parcursul zilei mai degraba.

De exemplu la antrenamentul de data trecuta am facut fandari in super set cu ramat, 2 exercitii complexe si foarte epuizante. La fandari aveam in maini 2 gantere de cate 36kg pentru 15 rep. M-am aprins atat de mult incat a inceput sa mi se faca greata, ma luau ametelile,  se invartea sala si la sfarsit de antrenament un reflux gastric si-a facut aparitia, ma ardea in stomac... nu ma vad sa mai beau si bors in conditiile alea.

#640
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
lol. Da, dar baremi poti sa spui "m-am antrenat de mi-a dat borsu pe nas". lol Si pe mine cateodata ma apuca o stare de voma dar la antrenamentele f intense, la geno sau indreptari.
Nu-mi dau seama cu aciditatea.. stiu ca plantele sunt mai acide ca ph, insa odata intrate fac totul mai alcalin, iar produsele animale provoaca aciditate desi sunt foarte alcaline ca ph. Posibil chiar o gastrita sa fie calmata temporar de apa+suc de lamaie.
Nu-mi aduc aminte acum, am avut o perioada reflux gastric, dupa 1h dupa ce mancam, dar nu mai tin minte ce mancam sau de ce faceam, sau cum s-a rezolvat.. Nu stiu daca e vreo informatie valoroasa, dar daca imi aduc aminte ceva mai specific o sa scriu, poate ajuta cu ceva.

#641
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 bursucelu_viesel, on 23 octombrie 2021 - 21:33, said:

Si in general eu cand fac fluturari pt umeri, ma aplec un pic in fata
E bun si algoritmul Yt la ceva. Mi-a recomandat acum asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q5sNYB1Q6aM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zice ca fluturarile laterale cu degetul mic in sus sunt cale sigura spre dureri de umar. Din intamplare eu nu ridicam cu degetul mic, tocmai pt ca alegeam sa ma aplec.

Disclaimer1: individul e Athlean-x, care am auzit ca-i un sarlatan,
Disclaimer2: suntem in capitalism si te poti astepta la orice baliverne pt a face bani (inclusiv vaccinul si medicina in general, e normal sa-si puna lumea intrebari daca nu-i un interes financiar in spatele medicinei (mai ales la ce vine din SUA, caci acolo-i germenele fascismului)

Edited by bursucelu_viesel, 24 October 2021 - 10:50.


#642
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 bursucelu_viesel, on 23 octombrie 2021 - 21:33, said:

Abia astept sa incerc data viitoare impins la piept inclinat cu coatele mai adunate un pic
Ok, am incercat, e aiurea nu merge. E mult mai bine cu bratele spre lateral, adica felul normal cum vine in instinct. In schimb cred ca se rezolva problema (umarului)..
(La impins piept) Am pus haine (caci oricum eram cu scandura goala) dar am pus mai multe pe mijloc unde pica coloana (si muschii de langa), si n-am mai simtit jena cam deloc. Deci (vinciun), dar confirm ca are legatura cu mobilitatea omoplatilor (dar in cazul meu in timpul impinsului la piept).
Apoi am mai inlocuit helcometru cu tractiuni la liber (si ajutate cu un picior de scaun, in cazul meu), si dupa n-am mai simtit ca acutizez problema. SI evident fluturarile laterale pt umeri le-am facut fara nicio schitza de a ridica degetul mic, sau chiar s-ajung la orizontal cu gantera.

In concluzie, azi a mers antrenamentul fara probleme de la umar (vedem mai departe ce zice..).

#643
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am abandonat complet impins inclinat cu bara. Indiferent cum plasez coatele, exercitiul asta nu mi se potriveste.

#644
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Colegii, sunteti pe aria de concentrate proteice. :)

#645
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Mea culpa,
Concentratele proteice sunt bune. Posted Image

#646
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014

 vinciun, on 27 octombrie 2021 - 16:46, said:

Eu am abandonat complet impins inclinat cu bara. Indiferent cum plasez coatele, exercitiul asta nu mi se potriveste.

Era o teorie (adevarata sau falsa, nu stiu) cum ca tine de tipul de clavicula asta cu impinsul inclinat.

High insertion = clavicular head fibers run fairly vertically, amost in a similar fashion than the nearby front delt, thus work in a very similar mechanical position (shoulder flexion)
Low insertion = clavicular head runs fairly horizontal, thus the normal low incline presses (which tends to mean a more flared out elbow) and the weights being brough to the middle/upper chest will hit the upper chest very hard. (transverse flexion)

Edited by Eiji, 28 November 2021 - 20:29.


#647
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare  mai exista si alte concentrate proteice in afara de ON? :) Sau nu imi bat capul si toti am concluzionat ca alea sunt cele mai ok calitate/pret? Imi trebuie o portie - 30-40gr maxim/zi , altfel imi e greu sa consum multa proteina fara sa depasesc numarul de calorii -momentan incerc sa ma mentin pe la 1700-1800 maxim. M-ar ajuta o masa lichida...destul de slaba caloric, sau pancake..sau cu ovaz dar sa pun si extra proteine.

#648
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Daca ai bani cumpara ON, Weider, Universal, BSN, Muscletech, etc.
Daca nu vrei sa investesti prea mult, cumpara cu incredere ceva local, calitatea e cam aceiasi. Cum zicea si CIP03, sunt doar 4-5 fabrici mari in Europa care produc proteina angro si de acolo isi iau materia toti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate