Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Deschiderea unui cont in EURO

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
seby_cst

seby_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.08.2007
Buna ziua tuturor!!
As dori cateva informatii referitoare la deschiderea unui cont in euro.
Sa va explic un pic situatia.
In acest moment sunt stabilit in strainatate (Italia) unde am deschis un cont in euro. Intentionez sa ma intorc definitiv  in tara.
Sunt in posesia unui cec in valoare de 100000euro.
Intrebari:
1. Stiti daca am posibilitatea de ai depune direct in contul pe care doresc sa-l deschid in tara?
2. Daca depozitez in tara, statul mi-i impoziteaza? daca da care este %?
3. In cazul in care nu pot depozita cecul direct in tara fiind intai obligat sa-i depun aici, care este comisionul unui transfer intre banci din tari diferite?
4. Care ar fi banca cea mai rentabila si sigura pentru banii mei. (dobanzi, taxe etc..)
Va multumesc.

#2
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

 seby_cst, on Feb 9 2008, 15:18, said:

Buna ziua tuturor!!
As dori cateva informatii referitoare la deschiderea unui cont in euro.
Sa va explic un pic situatia.
In acest moment sunt stabilit in strainatate (Italia) unde am deschis un cont in euro. Intentionez sa ma intorc definitiv  in tara.
Sunt in posesia unui cec in valoare de 100000euro.
Intrebari:
1. Stiti daca am posibilitatea de ai depune direct in contul pe care doresc sa-l deschid in tara?
2. Daca depozitez in tara, statul mi-i impoziteaza? daca da care este %?
3. In cazul in care nu pot depozita cecul direct in tara fiind intai obligat sa-i depun aici, care este comisionul unui transfer intre banci din tari diferite?
4. Care ar fi banca cea mai rentabila si sigura pentru banii mei. (dobanzi, taxe etc..)
Va multumesc.


1. cel mai simplu: poti sa faci transfer bancar. presupun ca exista un comision pentru incasarea cecului (in ro va fi insa imens). incearca sa pui banii in banca acolo unde esti. i cu cecul te cam complici daca mergi in romania...
2. 16% din dobanda pentru depozite. exista banci care au cont curent care functioneaza ca depozit.
3. comisionul il primesti la banca respectiva, ar trebui sa fie aproape gratis (cativa euro), daca nu gratis. atentie: daca vrei sa transferi din romania in alta parte e mult mai mare, decat de la o banca din europa in romania
4. aici trebuie sa studiezi singur. 20000 sunt garantati de stat, restul ii pierzi daca da faliment banca banca. in ceea ce priveste serviciile sa te feresti de BRD (tepari si incompetenti) si BCR (incompetenti). banii poti sa-i pui la doua sau mai multe banci. nu se stie niciodata... mai ales in timpurile astea.

succes

#3
seby_cst

seby_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.08.2007

 stefrnd, on Feb 9 2008, 20:43, said:

1. cel mai simplu: poti sa faci transfer bancar. presupun ca exista un comision pentru incasarea cecului (in ro va fi insa imens). incearca sa pui banii in banca acolo unde esti. i cu cecul te cam complici daca mergi in romania...
2. 16% din dobanda pentru depozite. exista banci care au cont curent care functioneaza ca depozit.
3. comisionul il primesti la banca respectiva, ar trebui sa fie aproape gratis (cativa euro), daca nu gratis. atentie: daca vrei sa transferi din romania in alta parte e mult mai mare, decat de la o banca din europa in romania
4. aici trebuie sa studiezi singur. 20000 sunt garantati de stat, restul ii pierzi daca da faliment banca banca. in ceea ce priveste serviciile sa te feresti de BRD (tepari si incompetenti) si BCR (incompetenti). banii poti sa-i pui la doua sau mai multe banci. nu se stie niciodata... mai ales in timpurile astea.

succes
Ok. Banii ii depozitez aici dupa care fac transfer la o banca din tara. 16 % e impozit pe dobanda pe care o voi lua. Deci statul sa intelg ca nu impoziteaza intreaga suma. Pai daca de BRD si BCR trebuie sa ma feresc ce banci mai raman care sa fie sigure si care sa fie cat de cat competente. Dar la BNR ca persoana fizica nu pot sa fac depozite?(daca da faliment si BNR s-a zis cu noi; nu mai vedem nici aia 20000).

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu e cam mare suma pentru un singur transfer?
Stiam ca la peste 10.000 intra in actiune niste autoritati ale statului.

#5
seby_cst

seby_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.08.2007

 don_dannielo, on Feb 9 2008, 21:52, said:

Nu e cam mare suma pentru un singur transfer?
Stiam ca la peste 10.000 intra in actiune niste autoritati ale statului.
In ce sens intra in actiune? Si chiar daca ar intra unde e problema. Banii sunt ai mei obtinuti 100% legal.

Edited by seby_cst, 09 February 2008 - 21:25.


#6
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

 seby_cst, on Feb 9 2008, 22:08, said:

In ce sens intra in actiune? Si chiar daca ar intra unde e problema. Banii sunt ai mei obtinuti 100% legal.

bnr teoretic nu are cum sa dea faliment, dar nu poti sa pui banii acolo :nonobad:
brd si bcr sunt penale, cel putin din experienta mea. nu le recomand. sunt cateva postari relavante... banii poti sa-i lasi in italia sau in alta parte, iti faci internet banking si transferi cand/de cat ai nevoie. asta in ipoteza in care bancile din italia ar fi mai sigure.

in ceea ce priveste statul roman, normal un cetatean normal care are mai mult de 10000 e suspect. si cand te gandesti ca s-au dat tunuri de miliarde si faptasii sunt in libertate :thumbdown:

#7
seby_cst

seby_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.08.2007

 stefrnd, on Feb 9 2008, 22:55, said:

bnr teoretic nu are cum sa dea faliment, dar nu poti sa pui banii acolo :nonobad:
brd si bcr sunt penale, cel putin din experienta mea. nu le recomand. sunt cateva postari relavante... banii poti sa-i lasi in italia sau in alta parte, iti faci internet banking si transferi cand/de cat ai nevoie. asta in ipoteza in care bancile din italia ar fi mai sigure.

in ceea ce priveste statul roman, normal un cetatean normal care are mai mult de 10000 e suspect. si cand te gandesti ca s-au dat tunuri de miliarde si faptasii sunt in libertate :thumbdown:
Bancile de aici sunt mai sigure,doar ca nu ma incanta ideea de a fi in tara iar banii mei sa fie la 1500km de mine :rolleyes:  oricum am sa merg  la banca aici sa vad ei ce zic si ce-mi propun. In tara mai interesante sunt dobanzile la depozit,care am vazut ca variaza intre 3 si 6% aici nu depasesc 3%.
Sa inteleg ca daca suma ar fi mai mare de 100000 euro risc sa raman fara ei,iar statul tot 20000 ramburseaza....
E urat sa te intorci acasa cu gandul  ca poti ramane falit :confuzzled:

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
limita aia de 10.000 inseamna ca statul te ia in evidenta si eventual trimite datele prin america, la un soi de centru international pentru prevenirea spalarii banilor. daca banii sunt castigti legal si poti dovedi asta, ignora limita aia, nu te afecteaza.

statul granteaza 20.000 euro/banca, din cate stiu eu. deci cei 100.000 ii poti imparti la 5 banci si stai linistit.

#9
seby_cst

seby_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.08.2007

 _Smiley_, on Feb 10 2008, 09:18, said:

limita aia de 10.000 inseamna ca statul te ia in evidenta si eventual trimite datele prin america, la un soi de centru international pentru prevenirea spalarii banilor. daca banii sunt castigti legal si poti dovedi asta, ignora limita aia, nu te afecteaza.

statul granteaza 20.000 euro/banca, din cate stiu eu. deci cei 100.000 ii poti imparti la 5 banci si stai linistit.
Am inteles cum functioneaza. Provenienta e legala...Tot nu mi-a spus nimeni cu care banci e mai indicat sa lucrez.
Va multumesc pentru raspunsuri.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
cauta si tu sa lucrezi cu cele mai mari, care au sucursale in multe locuri.
eu as folosi:
-ING pentru cont ROL (card cu dobanda de depozit)
-bcr, brd, transilvania, raiffeisen - pentru ca sunt mari.

acum depinde si ce vrei sa faci. la chestii gen depozite nu prea au niciunele probleme, cu conditia sa nu fii grabit (adica sa nu cada cerul pe tine cand ti se spune "pentru suma asta trebuie sa ne anuntati cu 2 zile inainte,  nu v-a putem elibera, va rugam sa depuneti o cerere si sa reveniti peste 2 zile"). in rest, probleme cu casierele si cu nesimtirea le au toti, mai putin ING-ul (atm-ul ala de la self-bank e foarte bine crescut :) )

#11
seby_cst

seby_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.08.2007
Bine... Am sa vad unde cat si cum am sa depun.
Va multumesc pentru disponibilitate si informatii.

#12
gabryy20

gabryy20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2007
eu am un cont la Banca Intesa si totul e ok. Toate platile care le fac inspre RO comisionul bancii este 0 doar banca din RO in cazul meu BCR isi opreste 0,005% di suma pe care trebuie sa o retragi. Din cate stiu eu la Intesa pana la o suma de 50.000 de Euro nu trebuie sa te justifici. Eu am la Intesa contul Zerotondo toate platile via internet costa 0 Euro implicit cele in tarile UE. Vara trecuta am trimis 10.000 de euro si toata operatiunea m-a costat 50 de euro si aia mi-au fost opriti de banca di Ro caci din Italia l-am facut via internet si costul a fost 0. Chiar daca te duci personal la ghiseu costul este de circa 2-5 euro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate