Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ajutor - ground

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
1.puteti va rog sa mi expicati si mie de ce se folosesc condensatorii astia din  figura?
2. Puteti sa mi zice ti si mie ce se poate intampla daca folosesc niste condensatori elctrolitici(la care conteaza pozitia=polarizati)  in locul unora la care nu conteaza pozitia, sau invers?
3. Este ca daca folosesc un adaptor AC-DC sa zicem de 12 volti, nu mai trebuie sa folosesc puntea de diode!!!condensatorii trebuieeeee????
multumesc

Attached Files


Edited by sorrrrrin, 10 September 2004 - 17:50.


#20
DocX

DocX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.09.2004
Io iti recomand un JDM Programmer. Se gasesc scheme pe net. in afara de cativa condensatori/diode/rezistente nu iti trebuie nimic cum ar fi alte cipuri sau io stiu ce. cel putin al meu nici nu are nevoie de alimentare externa, se alimenteaza direct din portul serial (scoate el 5 V).
Si JDM merge la o gramada de PIC-uri si nu numai. Spor la treaba!

#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
primul electrolitic "calca" semialternatele pozitive care ies din punte si le transforma in curent continuu. Al doilea electrolitic are rol de "memorie" asa incit tensiunea la iesire (5V) sa nu cada brusc (intirziere). Treaba asta se foloseste in legatura cu recunoasterea de "under voltage = brown out" la salvarea de date in procesor sau intr-un eeprom aditional. Condensatorul ceramic fiind mai rapid decit un electrolitic are rol de filtru contra unor eventuale tranziente ce pot aparea in circuit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate