Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#487
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
preluat oficial de alpha bank
http://www.zf.ro/pro...atilor-10726827

#488
adishoru83

adishoru83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2012
Buna , ziua puteti da niste sume de intretinere platite pt lunile decembrie / ianuarie 2012  - 2/3 camere?
Stiti cumva daca se poate monta centrala proprie in acele apartamente ?
O alta intrebare ar fi daca se pot monta rulouri la geamuri caci - stiu ca ar exista niste probleme legata de fatada cladirii (ex: nu se fac modificari 5 ani!)
Stiti cumva in ce proportie este locuit blocul E ?

Multumesc mult , astept cu interes raspunsurile locatarilor!

#489
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
centrala proprie? si ei la ce mai pun capac?
plus ca sincer nush carui vecin i-ar conveni sa inceapa un nou venit sa taie tevi si sa futa instalatia (cum s-a intamplat in blocurile vechi)
daca tot e scump macar sa fie caldura si apa calda

Edited by vexatul1987, 04 November 2013 - 08:58.


#490
delisemoa

delisemoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2006
Ce se mai aude cu acest complex? S-au mai mutat locatari in 2013? Intretinerea a mai scazut fata de anul trecut? Doresc sa cumpar o garsoniera aici dar nu vreau sa platesc o intretinere exorbitanta.

#491
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Am fost la o vizionare de apartament cu 3 camere in blocul I, la et.16, apartamentul superb, imens, decomandat, caldura in tot blocul, inclusiv pe holuri, ascensoarele functioneaza perfect, dar tot blocul de 16 etaje, complet pustiu, zero (0) locatari, la avizier nu apare decat firma Romfelt, iar intretinerea lunara, in conditiile in care in apartamente nu locuieste nimeni(dar caldura functioneaza), deci consum de aparece+calda=0 mc, 1000-1100 lei!!! presupun ca daca un apartament cu 3 camere ar fi locuit, intretinerea(apa, caldura, taxa de mentenanta, taxa de rulment-numai asta e 350 lei-) ar ajunge undeva la 1500 lei si poate chiar peste...
Pacat, privelistea de la etajul 16 e dementiala, o panorama "mama-mia", apartamentele sunt traznet ca dimensiuni, balcon deschis de 15 mp, dar...dai un salariu lunar la intretinere...ma mai gandesc putin.

#492
love audio in my car

love audio in my car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.08.2005
Buna ziua!
Intretinere la 2 camere, 2 persoane pe luna decembrie 2013 - 650 lei. Din acestia: caldura 250 lei, calorifere cu termostat, lasate la 3 pe timpul zilei si la 5 noaptea. Apa rece si calda 150 lei. Restul de 250 sunt cheltuieli cu administratia, paza, lumina, lifturi, gunoi.
S-a dezapezit complexul si accesul in parcare.

Edited by love audio in my car, 28 January 2014 - 13:07.


#493
ilmuce

ilmuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.04.2012
in afara de cei 650 de lei ma platiti vreo taxa de administrare/de complex etc ?

#494
love audio in my car

love audio in my car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.08.2005
Incerc sa atasez tabelul de la avizier.
In cei 650 lei sunt incluse toate taxele si cheltuielile.
Mai este separat fondul de rulment.
Cand studiati lista sa priviti cu atentie suprafetele apartamentelor. Aici o garsoniera are 55 m.

Attached File  uploadfromtaptalk1390911980586.jpg   601.41K   140 downloads

Edited by love audio in my car, 28 January 2014 - 14:31.


#495
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Era bine daca era vizibila si prima coloana a tabelului...Posted Image  cu ochii mei am vazut ca scria la proprietari Romfelt-Romfelt-Romfelt..., dar asta e valabil pt. blocul I, in restul blocurilor sunt locatari persoane fizice si juridice(cabinete notariale, asigurari, firme IT).
Complexul e superb din punct de vedere arhitectonic, dar pt. alte buzunare...iar aceia isi permit, de regula, o...vila.Posted Image

#496
pinkpunkme

pinkpunkme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2014
am fost si eu zilele trecute sa vizionez cateva apartamente si inca sunt indecisa dupa ce am vazut preturile de la intretinere...
sunt curioasa ,fondul de rulment se plateste lunar sau?am vazut ca este 350 lei sau 200 lei..
s-a mai populat complexul?eu am gasit un apartament de 2 camere la etajul 16 , 70 mp,cred ca in blocul E

#497
love audio in my car

love audio in my car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.08.2005

View PostWilberforce, on 28 ianuarie 2014 - 18:36, said:

Complexul e superb din punct de vedere arhitectonic, dar pt. alte buzunare...iar aceia isi permit, de regula, o...vila.Posted Image

Sa nu ne lansam in polemica vilelor.
O vila in oras nu costa 60 mii euro si poate nu toti vor sa stea la tara.

View Postpinkpunkme, on 29 ianuarie 2014 - 11:08, said:

am fost si eu zilele trecute sa vizionez cateva apartamente si inca sunt indecisa dupa ce am vazut preturile de la intretinere...
sunt curioasa ,fondul de rulment se plateste lunar sau?am vazut ca este 350 lei sau 200 lei..
s-a mai populat complexul?eu am gasit un apartament de 2 camere la etajul 16 , 70 mp,cred ca in blocul E

Fondul de rulment se plateste o singura data. Din cate am inteles el trebuie sa reprezinte cuantumul celei mai mari intretineri inregistrata pentru apartamentul respectiv.

Cel mai bine intrebati la administratie cam cate familii s-au mutat intr-o anumita perioada, pentru ca ei stiu foarte bine. Noi, ceilalti proprietari, vedem mai putina miscare, mai ales daca suntem la serviciu toata ziua.

#498
spartacus26

spartacus26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2014
Salutare la toti!
Am mers sa vizionez apartamentele de 2 si 3 camere din complex. Arata foarte bine. Vizavi de intretinere, este adevarat ca pe decembrie (asta era afisat acum) sumele sunt cam maricele. Doar fondul de rulument este 350 ron. Asadar sumele totale erau intre 550 ron si 1,500 ron (in fct de suprafete si nr persoane). Ma atrage mult complexul si apartamentele. Arata bine, constructorul si proiectul este foarte sigur. Totusi doresc sa adresez niste intrebari locatarilor (cei care stiu exact ce si cum este acolo...).
1. in afara de serviciu si casa...daca e sa iesi seara pe strazile alea..sa te plimbi..sa alergi sau mai stiu eu.....exista ceva probleme cu "portoricanii" de prin zona? multa lume evita acest complex datorita zonei cu renume prost. Eu nu cunosc f bine zona si de aceea as avea nevoie de un raspuns cat mai detaliat si sincer.
2. Am tot citit e acest forum ca la semnarea c vz-cump sunt tot felul de chichitze juridice care pot crea probleme ulterior. Blocul are pana la urma autorizatiile complete..inclusiv cea ISU (se tot vorbea de acest lucru)\
3. Intretinerea...cum este pana la urma?...la un ap de 3 camere vara-iarna?dar la unul de 2? - fondul de rulument se ia semestrial/anual?...un locatar mai vechi ar putea raspunde.
4. Sunt locatari? eu sunt mai sociabil si as vrea sa fie si vecini..:)))...nu sa locuiesc singur pe etaj...
5. cat costa un loc de parcare?...cum se poate rezolva altfel....e un lidl langa...se poate folosi parcarea aceea pe timpul noptii?


6. Daca exista ceva probleme cu care v-ati lovit vizavi de administrarea blocului...stiu eu + alte informatii care mi-ar putea fi utile. Repet...blocurile imi plac...si apartamentele la fel...

Multumesc anticipat celor ce vor raspunde.

#499
love audio in my car

love audio in my car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.08.2005
1. Eu nu ma plimb si nu alerg prin zona. Am mers de cateva ori pe jos la cumparaturi si la frizerie. Nu este ca si cum te-ai plimba pe stradute la Sinaia. Din cate am observat pana acum ocupatia de baza a portoricanilor este sa bage la pariurile sportive din complexul de vis a vis.

2. Nu cunosc detalii. Daca mai mergi la vizionare, treci si pe la administratie si intreaba acolo.

3. Intretinerea pe decembrie ai vazut-o. Vara este la fel, dar fara caldura. Fondul de rulment se achita o singura data pana ajunge la cuantumul celei mai mari intretineri.

4. Daca iei loc de parcare subteran e foarte posibil sa nu te intalnesti cu niciun locatar. Eu am 2 vecini pe etaj. Ii aud cand trantesc usa de la ghena Posted Image . Alte interactiuni nu avem.

5. Depinde de la cine cumperi locul de parcare. De la alpha bank, firmele de investitii, alti proprietari. De la 6000 la 9000 Euro.

6. Deocamdata nu.

#500
netzoomer

netzoomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.10.2005
Salut! Am fost si am vazut de curand doua apartamente in acest complex rezidential. Am tot citit poveste epopeice despre intretineri si din cauza asta am tot amanat decizia de achizitie.

Cam care ar fi intretinerea la 2 camere, 2 persoane pe timp de vara si pe timp de iarna?
La vizionare mi s-a spus ca apa calda are acelasi pret ca in tot sectorul, dar mi-e greu sa cred dat fiind ca vorbim de o centrala proprie pentru complex.

Si as mai fi vrut sa stiu:
1. complexul este locuit? (in seara in care am fost eu, nu prea erau lumina la geamuri!)
2. am o mica problema cu cainii vagabonzi (de cand am fost atacat de cativa la un moment dat) si vroiam sa stiu daca sunt caini vagabonzi/haite de caini in zona

Multumesc anticipat!

#501
pinkpunkme

pinkpunkme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2014
buna netzoomer, si eu am fost foarte aproape de a cupara un apartament la un pret destul de bun in acest complex,lucrurile care m-au dat inapoi au fost:
-finisajele de proasta calitate
-balconul mult prea mare(spatiu irosit,care ar fi putut fi folosit pentru creerea unul living mai spatios)
-pretul intretinerii,care vara din cate am inteles vine cam 3 4 mil iarna intre 6 si 9mil
-blocul parea un loc absolut pustiu,am fost la vizionari de vreo 4 -5 ori si nu am vazut picior de om in vreunul dintre blocuri
-drumul catre complex si "coada" de la calea ferata

#502
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postpinkpunkme, on 06 martie 2014 - 12:01, said:

buna netzoomer, si eu am fost foarte aproape de a cupara un apartament la un pret destul de bun...


La ce pret ai ajuns?

#503
pinkpunkme

pinkpunkme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2014
pana in 55.000

#504
netzoomer

netzoomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.10.2005
Salut! Mersi de raspuns. 57.000 era pretul sub care nu coboara cei din complex sau cel putin asa spun.
Pe mine ma incanta balconul mare, ca-l transform in terasa cu "cu copaci", deci nu am o problema.
Finisajele nu sunt cele mai bune, dar n-ai fost in Rose Garden :)

Pentru mine marele minus este pozitia, neavand masina depind de transportul in comun momenta. Eu am avut vizionarile in blocul A, si cat am asteptat in fata m-am lovit de locatari...

Unul dintre blocuri am inteles ca e complet gol si se incearca vanzarea cu totul.

Inca ma mai gandesc, dar in acelasi timp, la preturi similare in oras nu am prea gasit. :(

View Postpinkpunkme, on 06 martie 2014 - 12:01, said:

buna netzoomer, si eu am fost foarte aproape de a cupara un apartament la un pret destul de bun in acest complex,lucrurile care m-au dat inapoi au fost:
-finisajele de proasta calitate
-balconul mult prea mare(spatiu irosit,care ar fi putut fi folosit pentru creerea unul living mai spatios)
-pretul intretinerii,care vara din cate am inteles vine cam 3 4 mil iarna intre 6 si 9mil
-blocul parea un loc absolut pustiu,am fost la vizionari de vreo 4 -5 ori si nu am vazut picior de om in vreunul dintre blocuri
-drumul catre complex si "coada" de la calea ferata


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate