Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Radio Orion

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#73
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
prea mixa intensitatea de rds adica 1.5-2.5% , rds nu se regleaza dupa aparat ci dupa spectric ! marea greseala ce o fac toti dupa ureche sau aparat

#74
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
e tare aia cu stirile ... ala de il cheama butoi  :lol:

#75
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
Pe toate aparatele .. rds-u face fente ... e de la ei ... Intra abia dupa 30-50sec ... si intra defazat .... zice asa 96 CU FM

#76
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
http://www.orionfm.ro/

#77
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Editorialul din... "butoi" emisiune pamflet de Catalin Ion BUTOIU
pe bune la asta trebuie sa se auda si din butoi sa fie tacam camplet .. maia les la radio oreion de la muscatzel

Edited by Zvartoshu, 23 July 2009 - 14:32.


#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Ieri seara pe la ora 19 pe 96,6 se auzea doar un bazait ciudat. Pe siteul ANM citesc ca a fost furtuna la Campulung Muscatel cu 76 l/mp, cea mai mare cantitate de apa din tara. Deci li s-a murat emitatorul.  :naughty:

Edited by Neaceasca85, 31 August 2009 - 11:10.


#79
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Sigur.

#80
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Sincer, eu nu stiu cum va plangeti voi de puterea semnalului. Eu il ascult din Bran (jud. Brasov), fara probleme, stereo, atat cu sistemul audio din casa, cat si in masina. Sincer, am ramas uimit cum se poate una ca asta, tinand cont de formele de relief ce despart Campulung-ul de Bran. In orice caz, au o antena foarte puternica. Sunt unele posturi care emit din Brasov si eu abia le prind ( si sunt numai 20 de km distanta, fara obstacole).

Edited by adybratulescu, 29 September 2009 - 09:32.


#81
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Nu s-a plans nimeni de puterea semnalului. Se aude slab si in Slatina sau Bucuresti, e clar ca au ceva putere. Dar si inaltimea ii avantajeaza, ca au antena amplasata pe culmea Masau, nu in oras in Campulung. Posturile brasovene emit din oras, care este o zona de groapa barata la nord de munti si de aceea nu le prinzi.

Edited by Neaceasca85, 29 September 2009 - 10:01.


#82
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Branul e undeva la S-V fata de Brasov iar muntii cei mai apropiati de oras sunt in partea sudica. In N Brasovul nu are munti (decat foarte departe). Oricum de ceva timp ascult Orion Fm si mi se pare un post ok, cu muzica de calitate.

#83
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nenea , fi antena ce iti zic eu .. de vreo 1 luna ne confrumtam cu ceva nou in receptie dx  , ma refer la reeptii peste munti , ia exemplu cum aud darik kardzhali cand el are ditamai oobstacolul in mijlcul drumului de 1123m + dealuri ..
sau nu mai zic de era 1, 89.8 care are 2 ranuri de obstacolo , unu grecesc , unu bulgaresc ..  sau nrj plovdif luat de langa craiova si cu rds .. adica alarmant
Orionul da semnal din reflexii , am calculat si asta nui semnal pe direct , deci sare in aer si din aer face arc cu pamantul , evident sare din cauza inaltimi + ceatza sau umezeala din aer si dealuri muntii din laterala ..
Deci asta inseamna clar ca soarele a urcat , nu mai e in dublul minim solar deoarece minima distanta pe tropo care undeva la 70km si scatterele meteorologice dupa 280km

lasam uimirea si calculam bucata cu bucata fenomenul ..
Fiind sus poti sa cauzti dimineata mai ales 5-5:20 pe 93.1 arabii de la ertu ca vin constant sau in valuri .. asta ca sa vezi cata mai reflexiile sunt pe strat d mai ales ajutate de lovitura de munti .

Edited by Zvartoshu, 29 September 2009 - 11:07.


#84
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

View PostNeaceasca85, on 29th September 2009, 09:59, said:

Nu s-a plans nimeni de puterea semnalului. Se aude slab si in Slatina sau Bucuresti, e clar ca au ceva putere. Dar si inaltimea ii avantajeaza, ca au antena amplasata pe culmea Masau, nu in oras in Campulung. Posturile brasovene emit din oras, care este o zona de groapa barata la nord de munti si de aceea nu le prinzi.
Este vorba de dealul Matau (Masau este incorect) aveam odata ceva poze cu antenele de acolo,daca le gasesc ori imi fac drum acolo o sa postez aici,oricum e cam inghesuit locul deja,sa spunem ca doar o antena mai are loc in harababura aia.
  Cand aveau antena pe bloc in oras aveau 4 dipoli,pe dealul Matau nu stiu insa cati au.

#85
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
S-au vehiculat ambele variante, si Masau si Matau, asa ca nu stiam care din ele era cea corecta.  :D

#86
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Ceea ce nu stiati este ca actualul primar din C-lung Muscel inainte de a ocupa aceasta functie, a avut o emisiune seara de seara la Orion fm numita "Tonomatul Prafuit". :D

Edited by Header, 11 October 2009 - 13:24.


#87
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostHeader, on 6th October 2009, 03:19, said:

Este vorba de dealul Matau (Masau este incorect) aveam odata ceva poze cu antenele de acolo,daca le gasesc ori imi fac drum acolo o sa postez aici,oricum e cam inghesuit locul deja,sa spunem ca doar o antena mai are loc in harababura aia.
  Cand aveau antena pe bloc in oras aveau 4 dipoli,pe dealul Matau nu stiu insa cati au.
http://dx-eriromania...muscel-t176.htm

#88
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Zvartoshu in link e antena de pe bloc care nu mai este,acum e doar o antena link.
Pune poze de pe dealul Matau daca ai.

#89
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
De prin septembrie vad ca Orionul se prinde tot mai nasol ...... are pe fundal niste purici mereu .... Nici RDS nu mai are

#90
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
La bucuresti in zona unde receptia era mare , acu e slaba , si nici tarie destula nu mai are , deci powerul e sub 200w

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate