Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nicorette

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
rada27

rada27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2008
Bună!

Eu n-am incercat plasturii, doar guma. Inițial am încercat cu cea de 4 mg însă n-am suportat să mestec una întreagă, mi se părea prea tare, așa că am luat câte jumătate de pastilă și apoi am trecut pe cea de 2 mg, care e ok. Un pic de usturime a gâtului și senzație de înecare apare uneori când uit să mă opresc din mestecat. Altfel, e super ok. Pe mine ma ajută, nu folosesc decât 2-3 pe zi. In schimb, "compensez" cu mâncat și de 1 lună de când m-am lăsat de fumat m-am îngrășat 2 kg.
Eu am fumat 7 ani, în medie cam jumătate de pachet pe zi. De câteva luni redusesem țigările la 4-5 pe zi, însa mi-am zis că nu merge cu țârâita, pericolul tot e major pentru sănătate și cu 2-3 țigari pe zi.  N-am avut tentații de nestăpânit, însă pofta de a aprinde o țigară  mai cu seamă seara când ies în oraș și mai beau câte-o bere, și când mai fumează și ceilalți în jurul meu, e destul de mare.

Mult succes tuturor la renunțarea la fumat!

#20
doriaal

doriaal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 21.06.2007
Totul tine de vointa , stiu ca ati mai auzit asta dar cam asa e . Stiu de efectele nicotinei si dependenta pe care o provoaca , nu zic ca nu e si "chimia" la mijloc , da dincolo asta trebuie sa faci un mic efort ca alea nu iti anuleaza miraculos dorinta de a fuma .
Eu doi ani am fumat cam pachetu` pe zi , mai mult in pauze la liceu faceam cheta cu baieti asta era ca sa nu existe discutii ca tu ai fumat de la mine si nu pui bani etc ... Pana intr-o zi cand pur si simplu nu aveam nici un ban la mine , si-mi zice unu`fra fumezi daca pui bani (lui i s-o parut gluma)  . Mi-am bagat p**a si n-am mai mers cu ei la tigare .
Timp de 1 sapt n-am mai fumat in pauze si nici acasa ca m-am 'ingropat' in jocuri si net .  E adevarat ca primele zile ai o stare de agitatie si ai face orice pentru o tigare, da trece ...
Acuma mai trag 1 maxim 2 tigari  pe saptamana si sunt ok .

Deci totu e sa vrei cu adevarat pentru ca daca zici 'hai ca trag una ' si de maine chiar ca ma las , nu prea faci nimic .
Am avut un coleg 17 ani , o racit rau , s-o dus la medic avea deja pete negre pe plamani . N-o fumat vreo 1 luna ,  o zis gata m-am lasat . Si dupa iara 1-2-3 pe zi si iara o ajuns la pachet . :)
Acuma tine si de anturaj ca daca ii vezi pe toti ca fumeaza si tu stai ca blegu te simti un pic in plus .

#21
mika12

mika12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2008

View Postiasmiasmina, on Feb 4 2008, 19:01, said:

as vrea sa cumpar nicorette si as vrea sa stiu daca are vreun efect.stiu ca e nevoie si de vointa,dar totusi in ce masura ar putea ajuta guma sau plasturele la un fumator inrait(1,5-2 pachete pe zi)?




Sotul meu(tot fumator inrait) a folosit si plasturi si guma Nicorette. A fost multumit doar de plasturi, cu ei reusind sa-si reduca pofta de fumat si in special pe cea de mancare. Insa "ingredientul" cel mai important este vointa, de care ai mare nevoie in primele 3 zile cand o sa-ti fie cel mai greu.

#22
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmelli, on Jun 8 2008, 00:52, said:

Eu sunt lasata de 2 saptamani cu plasturi Nicorette de 15 mg. Fumam in jur de un pachet jumatate, chiar doua pe zi. Nu credeam nici eu, nici nimeni din jurul meu ca o sa reusesc. Nu am avut nici cea mai mica stare de nervozitate iar tendinta de a aprinde o tigara am inlaturat-o facand permanent ceva, chiar schimband activitatea, dand un telefon. Mai greu a fost in primele trei, patru zile. Acum daca imi mai amintesc de cateva ori pe zi. Sincer chiar recomand plasturii. Am incercat si guma dar ma enerva gustul si senzatia de usturime. Aveti incredere ca veti reusi...


View Postmika12, on Jun 9 2008, 20:14, said:

Sotul meu(tot fumator inrait) a folosit si plasturi si guma Nicorette. A fost multumit doar de plasturi, cu ei reusind sa-si reduca pofta de fumat si in special pe cea de mancare. Insa "ingredientul" cel mai important este vointa, de care ai mare nevoie in primele 3 zile cand o sa-ti fie cel mai greu.

ceva ma face sa cred ca erau suficiente astea, fara plasturi. dar deh, nici efectul placebo nu-i de lepadat.

#23
mika12

mika12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.06.2008

View Postmianna, on Jun 9 2008, 20:24, said:

ceva ma face sa cred ca erau suficiente astea, fara plasturi. dar deh, nici efectul placebo nu-i de lepadat.



La mine au fost(si eu am fost fumatoare vreo 9 ani), dar depinde de fiecare persoana in parte.

#24
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Eu m-am lasat fara ajutoare speciale, dar am avut cel mai important factor: MOTIVATIA. Cred ca de fapt asta conteaza cel mai mult, si NU exista om fara vointa, doar fara o motivatie suficient de puternica. Din pacate 8 luni mai tarziu m-am reapucat.

Sa te lasi nu este chiar atat de greu cum se spune, mai greu este sa nu te reapuci. Dupa cateva luni cand vezi ca ti-a iesit complet din obicei fumatul, ai impresia ca gata, ai scapat, e definitiv - ba chiar ai putea sa juri ca nu te vei mai apuca niciodata, pentru ca te simt intr-adevar mult mai bine. Dar mai devreme sau mai tarziu apar din nou tentatiile, si daca cedezi,  "una singura si atat", sansele sa te reapuci in viitorul apropiat sunt foarte mari.

Cunosc pe cineva care s-a lasat cu plasturi Nicorette, mi-a spus ca nu mai simtea nevoia sa fumeze, se simtea tot timpul (fizic) ca si cand abia acum s-ar fi intors de la tigara :) La unii merge la altii nu. Pentru cei la care dependenta este mai mult psihica sau chestie de obisnuinta, recomand tigarile fara nicotina, dar fara a se face abuz de ele, ci mai degraba folosite ca ultim resort in momentul cand tentatia de a-si aprinde tigara este prea mare.

#25
domedia

domedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.02.2007

View Postaaalexandraaa, on Jun 21 2008, 03:25, said:

Eu m-am lasat fara ajutoare speciale, dar am avut cel mai important factor: MOTIVATIA. Cred ca de fapt asta conteaza cel mai mult, si NU exista om fara vointa, doar fara o motivatie suficient de puternica. Din pacate 8 luni mai tarziu m-am reapucat.

Sa te lasi nu este chiar atat de greu cum se spune, mai greu este sa nu te reapuci. Dupa cateva luni cand vezi ca ti-a iesit complet din obicei fumatul, ai impresia ca gata, ai scapat, e definitiv - ba chiar ai putea sa juri ca nu te vei mai apuca niciodata, pentru ca te simt intr-adevar mult mai bine. Dar mai devreme sau mai tarziu apar din nou tentatiile, si daca cedezi,  "una singura si atat", sansele sa te reapuci in viitorul apropiat sunt foarte mari.

Cunosc pe cineva care s-a lasat cu plasturi Nicorette, mi-a spus ca nu mai simtea nevoia sa fumeze, se simtea tot timpul (fizic) ca si cand abia acum s-ar fi intors de la tigara :) La unii merge la altii nu. Pentru cei la care dependenta este mai mult psihica sau chestie de obisnuinta, recomand tigarile fara nicotina, dar fara a se face abuz de ele, ci mai degraba folosite ca ultim resort in momentul cand tentatia de a-si aprinde tigara este prea mare.

Mizez pe obisnuinta decat pe dependenta fizica. Conteaza foarte mult si anturajul. Daca nu prea ai fumatori in grup este foarte bine, dar viceversa ... Absolut TOTI cunoscutii mei fumeaza (sotie, frate, mama, prieteni buni / amici ocazionali = aprox 10 persoane). Al naibii motivatie si vointa mi-ar trebui sa ma pot lasa de fumat.
Deci nu tine numai de psihic / vointa, dupa parerea mea intre obisnuinta, dep. fizica si anturaj - cred ca cel din urma este factorul decisiv, la urma urmei el te introduce in lumea fumatului, si dupa caz, el te poate "salva".

#26
Ditzah

Ditzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.01.2007
Am incercat cu Nicorette. Doar un pachet. Am fumat la fel de mult, doar ca ma ustura un pic in gat, ca si cand as fi fumat mai mult decat de obicei (1.5 pachete / zi).
Am renuntat la idee.
Cateva luni mai tarziu am luat ultima tigara dintr-un pachet, am fumat-o, am mototolit pachetul, l-am aruncat si n-am mai fumat. Cu sec.
E adevarat, simt din cand in cand nevoia sa fac ceva cu degetele. La birou e usor, tastez. Altfel, desir ate de la tricou, infasor sarmulite in jurul degetelor... de-astea, zici ca-s retard :)

Dorinta de a fuma mai apare din cand in cand, cand ma enervez rau de tot (rar ce-i drept).

Am fumat 12 ani mai mult de un pachet pe zi, si m-am lasat brusc. Simptome ale sevrajului nu prea am avut... sau nu mi-am dat seama. Ce-i drept o perioada transpiram mai mult decat de obicei, si-mi tremurau un pic mainile, dar nimic grav. Asta a fost acum 2 luni. Ma tin bine.

Cel mai pronuntat side-effect la mine a fost unul benefic -- mananc dimineata. Inainte, cand fumam, primul lucru pe care il faceam dimineata era sa-mi aprind tigara. Acum ma trezesc si im pun o pita cu unt si beau un ceai.

Bafta! Trebuie vointa. Destula.

Edited by Ditzah, 26 August 2008 - 12:11.


#27
violeh

violeh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2008

View Postklaudiakrueger, on Mar 6 2008, 15:45, said:

Eu aș prefera un răspuns de la cineva care chiar a încercat, chiar nu este nimeni în o asemenea situație?

Mulțumesc anticipat

  Eu personal nu am incercat dar sotul meu a incercat.  El este un fumator inrait de 3-4 pachete pe zi.   6+ Cind fuma light.
Cu Nicorette a scazut la 1 pachet de tigari si +\- 30 gume zi.  Pina s-a lasat de gume... a durat nu gluma.
Acuma cred ca depinde de fiecare.  Sotu nu vrea sa se lase de fumat. Tigara i se pare cel mai mare deliciu din lume. Daca il auzi cum descrie tigara, poti jura ca e indragostit de ea.
Asa ca singura cale adevarata pe care s-o urmezi este: VOINTA si dorinta sincera de a renunta la fumat.  Ca fara astea ai sa devii dependent de Nicorette sau cine stie ce alte minuni.

Succes!

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu am cumparat niste guma, in ideea ca poate ma ajuta sa nu mai fumez. Beleaua e ca io nu-s fumator obisnuit, eu fumez doar la bere/sprit. Altfel nici nu simt nevoia sa fumez, si nici nu-mi place. Numai ca abia dupa ce am cumparat guma am citit cum se foloseste - sa mesteci de cite ori simti nevoia sa fumezi! Nasol! Io, care fumez exclusiv cind beau, cum naiba sa mestec guma in loc de tigari?!

Asa ca am luat plasturi. Din nou, abia dupa achizitie am vazut cum se folosesc - tre sa opresti complet fumatul si sa porti un d-ala pe piele zilnic, tratamentul poa sa dureze si 3 luni! Cum sunt nitel temator de chimicale dintr-astea utilizabile pe termen lung, numai gindul ca tre sa tin plasturele ala 3 luni m-a facut sa nu ma apuc nici de tratamentul asta (io nu folosesc nici picaturi de nas, si medicamente iau rar, am un fel de fobie de "droguri" - in afara de tutun si "iarba", care-s naturale!).

#29
dannicoara

dannicoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2008
salutare.......

am doua zile implinite de cand utilizez plasturi de 15 mg, si implicit 2 zile de nefumat.....am 28 ani din care fumati cam 15 ani cate un pachet pe zi in medie, si  doar tigari filters...nu am fumat decat poate un cartus de lights....

am avut multe tentative de lasare la activ, fiecare soldandu-se cu esecuri, din pricina unor stari pe care poate le stiti...asa anumitele sevraje,  etc....acu, insa lucrurile au stat diferit.....nu vreau sa laud produsul, dar doza aceea ce nicotina chiar si-a facut efectul, fara sa ma gandesc la tigari, am stat langa fumatori fara sa simt tentatii, oferindu-mi chiar o stare de calm pe care tigarile de mult au incetat sa o faca..:)))......

nu sunt decat doar 2 zile, poate nu e credibila chestia, dar sincer, merita chiar si 2 zile fara tigari........nu ma intereseaza acum efectele nicotinei, cert este ca muuuult mai putin distrugatoare decat substantele din fumul de tigara, asa ca, sper din dependenta tigarilor, sa trec pe una de nicorette...:)))))

succes celor care doresc sa se lase........

#30
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postabancor, on Sep 3 2008, 16:20, said:

Si eu am cumparat niste guma, in ideea ca poate ma ajuta sa nu mai fumez. Beleaua e ca io nu-s fumator obisnuit, eu fumez doar la bere/sprit. Altfel nici nu simt nevoia sa fumez, si nici nu-mi place. Numai ca abia dupa ce am cumparat guma am citit cum se foloseste - sa mesteci de cite ori simti nevoia sa fumezi! Nasol! Io, care fumez exclusiv cind beau, cum naiba sa mestec guma in loc de tigari?!

Asa ca am luat plasturi. Din nou, abia dupa achizitie am vazut cum se folosesc - tre sa opresti complet fumatul si sa porti un d-ala pe piele zilnic, tratamentul poa sa dureze si 3 luni! Cum sunt nitel temator de chimicale dintr-astea utilizabile pe termen lung, numai gindul ca tre sa tin plasturele ala 3 luni m-a facut sa nu ma apuc nici de tratamentul asta (io nu folosesc nici picaturi de nas, si medicamente iau rar, am un fel de fobie de "droguri" - in afara de tutun si "iarba", care-s naturale!).
Ete na! Pai tu cum vrei atunci sa te lasi de fumat? Crezi ca se poate asa, fara nici un efort si sacrificiu? <_<  Astea sunt motive puerile, de fapt gasesti motive ca sa nu te lasi! N-are de ce sa-ti fie teama de "chimicale" ca nu-ti fac nimic, dimpotriva, te ajuta sa te lasi de fumat! Rau n-are ce sa-ti faca! Alea actioneaza strict pentru ce sunt facute, exact ca aspirina pentru luarea durerilor!
Daca astea sunt singurele medicamente de pe piata pentru asa ceva care chiar functioneaza, atunci incearca! Si nu mai gasi tot felul de scuze, ca asa n-o sa te mai lasi niciodata!

Edited by duculeana, 28 September 2008 - 09:08.


#31
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postdannicoara, on Sep 27 2008, 02:10, said:

salutare.......

sper din dependenta tigarilor, sa trec pe una de nicorette... :) ))))

succes celor care doresc sa se lase........

Si eu am fumat 13 ani si m-am lasat de jumatate de an, fara nicorette; pur si simplu nu cred ca inlocuind o dependenta cu alta reusesti sa te lasi cu adevarat. Sevrajul trece, cu tentatia de a fuma e mai greu sa lupti, mai ales daca ai anturaj de fumatori.
Multa bafta pe viitor si putere de a rezista tentatiilor!

@abancor: esti amuzant; :P pai daca tu de pilda nu bei des si esti fumator de ocazie, de ce vrei sa te lasi de un viciu pe care nici macar nu-l ai? ^_^ Si chiar daca bei mai des, eu zic ca te chinui degeaba, daca in rest nici nu simti nevoia sa fumezi; plasturii sunt pentru fumatorii cronici, pentru a-i ajuta sa treaca mai usor de perioada de sevraj fizic. Doar sa ai grija sa nu incepi sa fumezi si la o cafea dimineata. ;)

Edited by marinareasa, 28 September 2008 - 09:33.


#32
Ditzah

Ditzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.01.2007
Sunt perfect de acord. Am incercat cu Nicorette (guma) dar fumam la fel de mult.
M-am lasat brusc, dupa 12 ani de fumat, fara inlocuitor. Am deja 3 luni.
Daca e vointa, merge, daca nu, ajungi sa dai o caruta de bani pe niste produse cu efect placebo, si te intorci la fumat.

#33
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View PostDitzah, on Sep 28 2008, 10:37, said:

Daca e vointa, merge, daca nu, ajungi sa dai o caruta de bani pe niste produse cu efect placebo, si te intorci la fumat.


Corect. Si mai ales trebuie sa ai in vedere ca apare obisnuinta cu doza de nicotina, dupa care simti o nevoie crescuta; si eu cred ca te intorci la fumat.
Nicorette sunt pacaleala pentru cei care nu isi doresc cu adevarat sa devina nefumatori!

#34
Deodatus

Deodatus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 21.07.2008
Mă, porumbeii păcii, fiți prudenți, nu vă mai dați curați ca Dero Persil, riscul de a vă reapuca de fumat mai există, fiți vigilenți!

#35
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View PostDeodatus, on Sep 28 2008, 10:52, said:

riscul de a vă reapuca de fumat mai există, fiți vigilenți!

Chiar pentru toata viata, merci de sfaturi.

#36
Deodatus

Deodatus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 21.07.2008

View Postmarinareasa, on Sep 28 2008, 09:58, said:

Chiar pentru toata viata, merci de sfaturi.

:OK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate