Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Nicorette

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
iasmiasmina

iasmiasmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.12.2007
as vrea sa cumpar nicorette si as vrea sa stiu daca are vreun efect.stiu ca e nevoie si de vointa,dar totusi in ce masura ar putea ajuta guma sau plasturele la un fumator inrait(1,5-2 pachete pe zi)?

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Din ce-am vazut eu, dependenta fizica de nicotina e destul de rar intalnita (am vazut fumatori de doua pachete pe zi cu vechime de 15 ani, care au spus intr-o zi "gata!" si n-au avut nici un simptom de servaj). Cu alte cuvinte, degeaba mesteci guma sau pui plasturi cu nicotina daca tu fumezi pentru ca esti obisnuita sa aprinzi tigara, sau sa faci ceva cu mainile (si nu pentru ca organismul tau s-a obisnuit cu o anumita doza de nicotina), nu va rezolva nimic. Am mai observat insa ca efectul psihologic este foarte bun, desi cred ca gresesc spunandu-ti asta. Cu alte cuvinte, daca esti convinsa ca Nicorette te va ajuta, o sa te lasi de fumat.

#3
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

 adadoi, on Feb 4 2008, 18:16, said:

Din ce-am vazut eu, dependenta fizica de nicotina e destul de rar intalnita (am vazut fumatori de doua pachete pe zi cu vechime de 15 ani, care au spus intr-o zi "gata!" si n-au avut nici un simptom de servaj). Cu alte cuvinte, degeaba mesteci guma sau pui plasturi cu nicotina daca tu fumezi pentru ca esti obisnuita sa aprinzi tigara, sau sa faci ceva cu mainile (si nu pentru ca organismul tau s-a obisnuit cu o anumita doza de nicotina), nu va rezolva nimic. Am mai observat insa ca efectul psihologic este foarte bun, desi cred ca gresesc spunandu-ti asta. Cu alte cuvinte, daca esti convinsa ca Nicorette te va ajuta, o sa te lasi de fumat.
Dependență psihică nu același lucru cu obișnuința. Nicotina provoacă și dependență psihică și obișnuință. Dependența psihică (virgulă) constă în simptome de sevraj psihic (anxietate, nervi, depresie, etc) în lipsa nicotinei (nu a țigării). Nu este prea diferită de dependența fizică, ea constă în: schimbări chimice în sistemului nervos central, adaptarea la o substanță și sistemul de recompensă prin dopamină alterat. Deci tot cauze fizice are. Așadar, Nicorette teoretic chiar te ajută să nu mai simți nevoia de a fuma. Mai rămâne doar obișnuința de a aprinde țigări și a le fuma, care se poate controla cu o țigară neaprinsă sau țigări fake.

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
io zic una, tu zici tot aia :D
Dar ai dreptate, YoYo, nu m-am exprimat eu cum trebuie. Prin "dependenta fizica" intelegeam tot ce tine de modificarile pe care le produce nicotina in organism, indiferent ca asta inseamna tremuraturi, greata, etc sau crize de nervi in absenta ei. Toti cei care s-au lasat de fumat fara nicorette mi-au spus ca cel mai greu le-a fost sa gaseasca ceva de facut cu mainile (un nene s-a apucat de tricotat, de exemplu) sau sa vada cafeaua, ca altcineva fumeaza (mai ales la televizor, daca fuma langa ea nu avea nici o problema), si dupa ce termina de mancat. Multi s-au ingrasat destul de mult, pentru ca "trebuia" sa bage ceva pe sub mustata si atunci mancau foarte des (guma de mestecat n-a ajutat). Foarte putini mi-au spus ca erau nervosi si/sau iritabili, si culmea, tocmai cei care nu fumau asa de mult (cel putin asta era varianta lor). Cred totusi ca rolul cel mai important in renuntarea la fumat il are vointa.

#5
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007
Eu aș prefera un răspuns de la cineva care chiar a încercat, chiar nu este nimeni în o asemenea situație?

Mulțumesc anticipat

#6
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

 klaudiakrueger, on Mar 6 2008, 15:45, said:

Eu aș prefera un răspuns de la cineva care chiar a încercat, chiar nu este nimeni în o asemenea situație?

Mulțumesc anticipat
Am încercat plasturii. După părerea mea sunt mai buni decât guma pentru că acea gumă se consumă printr-o metodă foarte complexă: ros câteva secunde, ținut câteva secunde între gingii și falcă, rinse and repeat. Așa cu plasturele ți-l lipești de braț și îl uiți acolo toată ziua.

Cât despre eficiență... Îți va lua nervozitatea, depresia și pofta nebunească de a fuma dar tot vei simți nevoia să aprinzi o țigară ocazional și să pufăi din ea. Eu am ținut acel plasture o dată câteva ore, toate bune și frumoase. La un moment dat un prieten îmi oferă la mișto o țigară și eu o iau și o aprind, fără să realizez ce fac. Asta ca să înțelegi cum stă treaba cu așa-numita obișnuință.

Edited by YoYo69ErS, 06 March 2008 - 17:47.


#7
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

 adadoi, on Feb 4 2008, 18:16, said:

Din ce-am vazut eu, dependenta fizica de nicotina e destul de rar intalnita (am vazut fumatori de doua pachete pe zi cu vechime de 15 ani, care au spus intr-o zi "gata!" si n-au avut nici un simptom de servaj). Cu alte cuvinte, degeaba mesteci guma sau pui plasturi cu nicotina daca tu fumezi pentru ca esti obisnuita sa aprinzi tigara, sau sa faci ceva cu mainile (si nu pentru ca organismul tau s-a obisnuit cu o anumita doza de nicotina), nu va rezolva nimic. Am mai observat insa ca efectul psihologic este foarte bun, desi cred ca gresesc spunandu-ti asta. Cu alte cuvinte, daca esti convinsa ca Nicorette te va ajuta, o sa te lasi de fumat.


Ai perfecta dreptate.Am stat fara sa fumez 2 ani de zile , dupa care m-am apucat iar acu 8 luni  :death: :death:  .Nu mai aveam pofta de fumat,dar imi ramasese deprinderile ,de a tine tigarea in mana,pachetul si bricheta la indemana ..etc.Sper sa reusesc cat de curand. :smoke:

#8
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
mi-am luat nicorette, guma.
am reusit sa rezist 6 ore fara tigari.
apoi, cand vedeam pe cineva fumand, imi venea sa ii scot tigara din mana, sa o fumez.
la farmacie, cand am intrat, si am intrebat de vreo solutie contra fumatului, dupa prezentarea
produselor, a venit intrebarea cheie:
vointa aveti? hm... :)

#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Tatal lui iubi meu a folosit Nicorette guma. A halit un pachet de guma de 17 RON si nimic. A fumat si inainte de Nicorette, si in timpul Nicorette, si dupa Nicorette destul. Si el fumeaza niste tigari de-alea de pe vremuri, fara filtru, in fiecare zi vad scrumiera plina de mucuri.

#10
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 iasmiasmina, on Feb 4 2008, 18:01, said:

as vrea sa cumpar nicorette si as vrea sa stiu daca are vreun efect.stiu ca e nevoie si de vointa,dar totusi in ce masura ar putea ajuta guma sau plasturele la un fumator inrait(1,5-2 pachete pe zi)?
E asa dezamagitor de vazut cat de slaba e fiinta omului! S-a ajuns la a cauta renuntarea la un drog cu ajutorul altui 'drog'.

D-soara...daca vrei sa te lasi, te lasi si gata! Fara gume, plasturi si alte 'inlocuitoare' de nicotina sau ocupatie (in loc de tinut tigara in mana). Daca preferi o moarte usoara si sigura, eventual insotita de agonia unui infarct, chimioterapii, o septicemie (secundara unei interventii chirurgicale pentru un eventual cancer) in care iti vezi practic moartea cu ochii cateva zile sau  de multe alte zeci de astfel de sfarsituri groaznice, atunci continua sa fumezi. Iar daca nu te lasi de fumat, incearca macar sa nu fii atat de egoista incat sa fumezi in prezenta familiei, prietenilor sau viitorilor (actualilor) tai copii.  :cursing:

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 days, on Mar 8 2008, 02:09, said:

o septicemie (secundara unei interventii chirurgicale pentru un eventual cancer)

huh? :w00t: mai degraba o faci cand iti scoti apendicu'.

#12
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 mianna, on Mar 8 2008, 10:53, said:

huh? :w00t: mai degraba o faci cand iti scoti apendicu'.
Bunica mea a murit de septicemie secundara unei infectii nosocomiale dupa o gastrectomie totala (cancer gastric), in toata aceasta perioada fiind in spital sub 'atenta observatie medicala'. Asadar ? Chiar crezi ca vorbesc de dragul de a ma auzi? Hm...  :nonobad:

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 days, on Mar 8 2008, 11:00, said:

Bunica mea a murit de septicemie secundara unei infectii nosocomiale dupa o gastrectomie totala (cancer gastric), in toata aceasta perioada fiind in spital sub 'atenta observatie medicala'. Asadar ? Chiar crezi ca vorbesc de dragul de a ma auzi? Hm...  :nonobad:

n-am zis ca e imposibil. m-a distrat doar sa va asemenea argument in favoarea lasatului de fumat :)

o infectie nosocomiala o poti face indiferent pentru ce esti internat, ca pentru a corespunde definitiei trebuie doar s-o "colectezi" in spital.

daca e sa extindem, putem baga si embolia printre argumente.

#14
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 mianna, on Mar 8 2008, 13:19, said:

n-am zis ca e imposibil. m-a distrat doar sa va asemenea argument in favoarea lasatului de fumat :)

o infectie nosocomiala o poti face indiferent pentru ce esti internat, ca pentru a corespunde definitiei trebuie doar s-o "colectezi" in spital.

daca e sa extindem, putem baga si embolia printre argumente.
Ooo, dar stiu. Vinzi legume gradinarului.

Toata lumea face asocierea intre fumat si cancer pulmonar. Singura teama insa asociata cu cancerul e moartea iar eu am vrut sa adaug la asta posibilele agonii prin care treci ca sa ajungi acolo (de aia ziceam de chimioterapie, de septicemie...iar lista e lunga), ca nu care cumva sa creada careva ca are norocul sa moara in somn. Intelegi acum incotro bat? Si am fost corect in afirmatii ;)

Fii libera sa aduci argumente si mai de temut in favoarea lasatului de fumat!

Si ca sa fiu off-topic ca tine si sa ma bag in seama desi nu e joi:

 mianna, on Mar 8 2008, 13:19, said:

huh?  mai degraba o faci cand iti scoti apendicu'
Tu ti l-ai scos singura sau ai de gand ?  :OK:

Edited by days, 08 March 2008 - 13:32.


#15
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Nicorette e frectie la piciorul de lemn. Stiu mai multe persoane care fumau cu plasturele pe mana.
Incerc sa ma las de fumat, asa ca am trecut pe cele mai slabe tigari (sper sa nu fie probleme ca zic marca, e vorba de Kent White, daca stie cineva altele mai slabe sa mi le spuna si mie), iar in momentele cand stiu ca fumez mult, de exemplu cand stau la calculator, am grija sa am langa mine seminte. Astea provoaca dependenta mai rau ca tigarile :).

#16
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nevasta-mea a folosit 2 pachete de plasturi (din aia de ... 15 mg parca....), cu pauza de o saptamina intre ele. De la aproape 1 pachet/zi ajunsese cam la 2-3 tigari. Faza e ca:
1. s-a spariat ca s-o ingrasat (vreo 2 kilo), desi pe mine nu ma deranja ;)
2. a reinceput sa fumeze (cam 5-6/zi, nu le-am numarat cu atentie), dar din reflex (adica dupa masa, la cafea de dimineata, cind iesim din bloc, pina la masina....)
Poate mai incearca vreun pachet de plasturi.... sau guma... ca dieta de intretinere !!!
Si da, ea este mai mult dependenta fizic de tigari decit fumatoare casual.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Un vecin de-al meu s-a apucat de fumat abia cand a aflat ca are cancer la plamani . Cum asta se intampla acum foarte multi ani , intre timp a murit si daca e sa ne luam dupa ideile voastre posibil sa fi murit din pricina tutunului .


     Pericolele legate de fumat sunt in ordinea importantei :

    1 . te gaureste la buzunare . Un fumator arde de pomana cel putin 2000 RON pe an . Pentru o patura larga a populatiei inseamna cam 10 - 30% din venituri . La altii poate fi si mai grav . Aceasta cheltuiala in plus ,inseama pentru acesti oameni mai putina mancare , un trai mai prost , vacante mai putine ...
    2 . Fumatul duce la imbatranire prematura . Functia respiratorie si cea circulatorie sunt afectate chiar daca nu vizibil .
Si asta inseamna scurtarea duratei de viata cu 5-10 ani .
    3 . Afectarea functiei sociale . Culmea ca multi se apuca de fumat ca sa fie acceptati in anumite grupuri . Ulterior lucrul asta se intoarce impotriva lor . O persoana care lucreaza are tendinta de a se concentra mai putin asupra lucrului pe care il face din pricina fumatului .  Majoritatea muncilor nu se pot efectua cu tigarea in mana . Poate doar daca te ocupi cu ghicitul in cafea . Daca aduci tigarea la locul de munca fumatul se dubleaza si munca scade la jumatate . Cei care nu fumeaza la locul de munca trebui sa il paraseasca in mod regulat pentru a merge la locul pentru fumat odata la 30 de minute -1ora .


 b3b3lusha, on Mar 9 2008, 12:15, said:

Nicorette e frectie la piciorul de lemn. Stiu mai multe persoane care fumau cu plasturele pe mana.
Incerc sa ma las de fumat, asa ca am trecut pe cele mai slabe tigari (sper sa nu fie probleme ca zic marca, e vorba de Kent White, daca stie cineva altele mai slabe sa mi le spuna si mie), iar in momentele cand stiu ca fumez mult, de exemplu cand stau la calculator, am grija sa am langa mine seminte. Astea provoaca dependenta mai rau ca tigarile :).


   Vezi ca scrie pe pachet  concentratia de nicotina . Poate ti se par tie slabe , dar nu e chiar asa .

#18
melli

melli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2007
Eu sunt lasata de 2 saptamani cu plasturi Nicorette de 15 mg. Fumam in jur de un pachet jumatate, chiar doua pe zi. Nu credeam nici eu, nici nimeni din jurul meu ca o sa reusesc. Nu am avut nici cea mai mica stare de nervozitate iar tendinta de a aprinde o tigara am inlaturat-o facand permanent ceva, chiar schimband activitatea, dand un telefon. Mai greu a fost in primele trei, patru zile. Acum daca imi mai amintesc de cateva ori pe zi. Sincer chiar recomand plasturii. Am incercat si guma dar ma enerva gustul si senzatia de usturime. Aveti incredere ca veti reusi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate