Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DRM sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Nu am stiut unde sa postez acest thread, da` tinand cont ca are legatura stransa cu administrarea sistemelor, aci il voi pune.

Ideea este: cum reusesc sa protejez continutu` datelor de pe o retea?
sa detaliez:

exemplu - se da o retea, prin care circula anumite documetnte, fisiere video si audio cu diverse extensii; aceste fisiere sunt private, si nu trebuiesc vazute de absolut nimeni din afara, sub nici o forma, nici macar transportate pe alt calculator.
Adica daca gigi utilizatoru` vine s ivrea sa isi treaca pe un usb flash (in caz ca are voie :D) clipurile respective, ori sa nu poata, ori atunci cand le va rula pe calc. de acasa sa nu le paota vedea sub nici o forma.

Serverele sunt pe win2003 enterprise si standard.
Din prostia mea, eu stie ca MS are ceva numit DRM (Digital Rights Management), prin care se poate face ceva de genu` asta, un fel de criptare a fisierelor video/audio/etc ...... ideea e ca am auzit ca tehnologia asta e pe bani grei...... gen 400 000$ ...... corectati-ma daca gresesc, dar eu asa am inteles de la ei.
In fine, tot pe site la Microsoft exista RMS (Rights Management Server), este free, se paote downloada cu tot cu SDK.... ideea e ca acolo nu scrie nimik depsre fisiere media, cum ca s-ar aplica si la ele.

Are cumva cineva idee de treaba asta? a facut careva asa ceva, sau stie vreo solutie?

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
O solutie buna pare sa fie DRM-ul ... fii atent ce cumperi insa ... uita-te aici si da un telefon la MS Ro ptr. detalii.

RMS-ul extinde protectia oferita initial de DRM catre orice tip de documente, atata vreme cat aplicatiile sunt RSM aware.

http://download.micr...psSafeguard.doc

In alta ordine de idei, cred ca e suficient mai putin pentru ce vrei tu ... adica o criptare cu EFS pe baza de certificate e suficienta ... EFS-ul in XP it permite granularitate la nivelul utilizatorilor care pot accesa un fisier ... practic, daca nu ai certificatul corespunzator, aleluia ...
Iti construiesti un PKI si sanatate ;) !

P.S. Nu, nu am implementat solutie de DRM-RSM ;)

#3
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
tx dude ;)
revin cu reply mai pe noapte, ca testez acasa intai, pe virtuale :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate