Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
huliganul

huliganul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.05.2006
Salutari !

De curand am descoperit ca informatiile din xml pot fi extrase cu xsl ( un limbaj destul de simpatic ). desi ma asteptam ca ultimul fisier ce tre' executat pt afisarea informatiilor ar trebui sa fie xsl , am alfat ca defapt xml-ul este ( xsl fiind un fisier separat al xml-ul pentru extras informatii). toate bune pana aici.

cu as putea combina in aceste 2 fisiere sau probabil doar cel xml si limbajul php pt ca html-ul poate fi imbricat in xsl?

am incercat sa creez un fisier script.php in care sa includ celelalte fisiere sau doar cate unul ( prin diferite incercari ).
telefonul fara fir ;

doar erori


care ar fi ordinea sau prin ce metoda as putea combina toate aceste limbaje ?

#2
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
search pe google ai incercat? Displaying XML with XSLT

#3
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
xml + xsl = xslt
Ai un fisier xml. Continutul il formatezi printr-un stylesheet xsl. In xsl selectezi prin xpath tot ce te intereseaza. Poti folosi cateva functii predefinite xsl care sa te aduca mai aproape de rezultatul dorit.
Posibil sa ai o impresie gresita despre xml/xsl. Te asigur ca nu este un limbaj simpatic. De exemplu nu ai for/while, trebuie sa obtii acelasi efect prin recursivitate .. dar ma rog, este util, dar numai in anumite circumstante.
Sa-ti raspund totusi.
Un scenariu in care folosirea sa este recomandata ar fi la un feed rss sau atom (ai grija in cazul la atom, expresia xpath necesita neaparat namespace-ul atom ..). Creezi feedul prin php (outputul scriptului este bineinteles un xml). In sursa acestui xml trebuie sa fie calea catre stylesheetul xsl. Xsl-ul tau va avea o metoda ce iti va face output in format html. Rezultatul - cand vizualizezi xml-ul, o sa-l vezi formatat frumos ca un html - acesta este xslt-ul.
De ce sa te complici ? Cand cineva adauga feedul site-ului tau si-l vizualizeaza cu feedreaderul sau preferat o sa vada html-ul tau si nu un text ordinar ca la majoritatea site-urilor.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 visez.trance, on Feb 3 2008, 11:00, said:

[...]De exemplu nu ai for/while, trebuie sa obtii acelasi efect prin recursivitate[...]

Cu xsl generezi cod html, cu continutul dintr-un xml, si este XSLT <xsl:for-each> Element pentru instructiuni de ciclare.
Eu l-am folosit intr-un site facut in ASP, cand a trebuit sa incarc un combobox dinamic.

#5
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006

 shiva, on Feb 3 2008, 11:27, said:

Cu xsl generezi cod html, cu continutul dintr-un xml, si este XSLT <xsl:for-each> Element pentru instructiuni de ciclare.
Eu l-am folosit intr-un site facut in ASP, cand a trebuit sa incarc un combobox dinamic.
Imi cer scuze, "for-each" functioneaza insa nu este tocmai recomandat:
http://www.ibm.com/d...ary/x-xslrecur/

Quote

A solution that's commonly used by developers unfamiliar with recursive techniques is to write a program that parses the XML and augments it with elements for each row and column. Once this is done, a simple <xsl:for-each> element can solve the problem without having to use templates or recursion. While this technique will produce the desired output, it has one major drawback: The method effectively doubles the workload of producing the final transformation result. This drawback is particularly noticeable in a client-server model where the server sends the XML and XSL to a client to perform the transformation. In such an instance, all of the efficiencies normally realized by the server are lost in the process of augmenting the XML.
Nu am putut folosi for-each in proiectul care l-am lucrat, deoarece serverul primea xml-ul si tot el afisa si rezultatul xslt (sheeturile si xml-urile erau foarte mari, serverul avea un time out pentru perioada de procesare.. fun fun fun).

Edited by visez.trance, 03 February 2008 - 11:50.


#6
huliganul

huliganul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.05.2006
multumesc pentru raspunsuri si cer scuze ca nu am raspuns mai prompt ( sesiunea)

eram confuz probabil si in scris si in gandire pt ca abia de curand am descoperit xml,xsl si incercam sa fac legatura cat mai repede ca sa ies din ceata.

poate nu m-am exprimat coerent :

am un fisier xml pe care-l prelucrez cu un xsl ( ... href="prelucrare.xsl"...in care folosesc toate cele : </xsl:for-each><xsl:if test>...etc.). desi ma asteptam ca din fisierul xsl sa se faca afisarea , defapt rezultatul vine tot prin xml accesat in prima faza (novice in aceste limbaje, in curand sper sa-mi fixez toate 'fisierele').  problema mea era :

rezultatul intors in xml, nu reuseam sa-l afisez in html  ( un prieten mi-a dat de inteles ca ar fi o problema cu contentu-ul, sau ceva de genul) unde sa-l combin, dupa sau inaintea afisarii cu un cod php indiferent daca avea sau nu legatura rezultatul xml.

in xml am vazut ca pot pune cod html dar nu si php si ma gadesc toate aceste limbaje tre sa se intalneasca in html. trebuie sa fie o legatura comuna ( un limbaj ) comun pentru toate aceste limbaje ( limitate sau nu ). daca gresesc , va rog corectati-ma

as fi bucuros si cu siguranta as intelege mai repede daca mi-ati putea trimite un exemplu sau un script care sa inglobeze toate cele discutate mai sus. un exemplu asemanator cu cel de aici


by default :

spre bucuria mea si aici va ce iar parerea ( in paralel cu ce discutam mai sus), am descoperit pt php +5 , simplexml; momentan mi se pare destul de ok.

singurul necaz pentru mine este : acest simplexml lucreaza doar cu fisiere fizice xml de pe server. se poate face legatura intre el si cu fisierele xml generate dinamic ( sper sa nu gresesc cuvantul ) atunci cand sunt generate pt ajax ( ce sunt apelate prin java script prin : http.responseText sau http.responseXML.(..) in functie de modul in care e compus fisierul xml ) ?

va multumesc inca odata pentru raspunsuri si astept raspunsurile voastre.
corneliu,

#7
huliganul

huliganul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.05.2006
revin la un exemplu recomandat mai sus :

Displaying XML with XSLT

despre toate bucataria asta ziceam si eu mai sus si pe acest exemplu daca se poate, un exemplu in care sa se mai adauge si php...

#8
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
La tine in cap este o ciorba .. sau varza daca nu-ti plac supele.
PHP este un server side language. adica se interpreteaza server side si rezultatul este livrat clientului (in cazul nostru browser-ul). ceea ce se livreaza poate fi xml, html sau chiar xsl (desi nu vad nici un rost sa generezi xsl din php).

Quote

am un fisier xml pe care-l prelucrez cu un xsl ( ... href="prelucrare.xsl"...in care folosesc toate cele : </xsl:for-each><xsl:if test>...etc.). desi ma asteptam ca din fisierul xsl sa se faca afisarea , defapt rezultatul vine tot prin xml accesat in prima faza (novice in aceste limbaje, in curand sper sa-mi fixez toate 'fisierele'). problema mea era :

Afisarea se face accesand fisierul xml (sau un script php care iti genereaza acel fisier xml) iar transformarea este facuta de catre browser folosind fisierul xsl specificat in fisierul xml. gasesti un exemplu chiar pe prima pagina la tutorialul de la w3schools.com (view source pe http://www.w3schools.../simplexsl.xml)

Quote

rezultatul intors in xml, nu reuseam sa-l afisez in html ( un prieten mi-a dat de inteles ca ar fi o problema cu contentu-ul, sau ceva de genul) unde sa-l combin, dupa sau inaintea afisarii cu un cod php indiferent daca avea sau nu legatura rezultatul xml.

Tu nu vei afisa niciodata html ci xml-ul va fi formatat conform instructiunilor din fisierul xsl si va arata ca un html. De fapt html-ul este un subset al xml-ului. Pentru mai multe citeste XML Tutorial. Daca browserul iti afisa xml-ul atunci probabil ca xml-ul tau nu continea referinta catre fisierul xsl. daca iti afisa fisierul xsl atunci probabil ca url-ul tau ar trebui sa pointeze catre fisierul xml (sau fisierul php care genereaza xml-ul).

Quote

in xml am vazut ca pot pune cod html dar nu si php si ma gadesc toate aceste limbaje tre sa se intalneasca in html. Trebuie sa fie o legatura comuna ( un limbaj ) comun pentru toate aceste limbaje ( limitate sau nu ). daca gresesc , va rog corectati-ma

PHP e server side, xml este o forma de prezentare. Ti s-au dat niste link-uri. Multe din lucrurile pe care le ai nelamurite sunt deja scrise acolo. Ai mari lacune in ceea ce priveste diferenta intre un server side script si html/xml. Cauta un tutorial de PHP si citeste-l .. O sa ma repet dar .. nu putem sa-ti explicam cum se calculeaza o functie de gradul doi cand tu nu intelegi operatiile de baza.

Edited by urban, 04 February 2008 - 11:37.


#9
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
exista si modalitati de parsare via xslt server side :)

#10
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Exista .. insa daca merge client side va merge si server side. Pentru moment mi se pare o complicatie inutila in depanarea problemei.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
cand vei trece server-side, vei face asta cu DOMDocument si XSLTProcessor::importStylesheet() respectiv XSLTProcessor::transformToXml()
exemple in manual.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate