Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37560 replies to this topic

#1
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Ce parere aveti de televizoarele cu ecran LCD?Aveti careva asa ceva?Merita pretul ridicat pe care il au sau nu?Retineti ca nu ma refer la monitoare de calculator ci strict la televizoare!Astept pareri!

#2
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Am o strutocamila, Samsung 710MP. Si monitor, si TV.

Foarte multumit de el.

#3
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Ai cumva idee ce timp de raspuns are?

#4
koyote2001

koyote2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.08.2005
As vrea sa cumpar un LCD TV de o diagonala rezonabila, 68-81, dar preturile din magazinele de la noi sunt exagerat de mari. Exista cineva care aduce LCD TV-uri la preturi comparabile cu mediamarkt.de (sa zicem un +20-30%).

Astept vesti.

#5
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Salut
doresc sa imi cumpar un  televizor LCD in jur de 30''( as vrea sa aiba in principiu intre 65 si 83 cm)...sa aiba PIP, format 16:9,mufa pentru monitor(plus alte mufe cat mai variate), HDTV si normal sa se vada cat mai bine la el.....

Pana acum am vazut niste versiuni frumoase la Sony si la Samsung dar sunt in jur de 90 ...100 de milioane ceea ce este cam mult pentru bugetul alocat de mine...CEva mai normal am vazut la Philips, Funai Toshiba ...ce parere avetzi ?Dar depsre Lava cele din cora ..care sunt chiar ieftine ?

Multumesc anticipat !

#6
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005
am si iti recomand un LCD LG la 66 diagonala si 65 milioane care indeplineste toate cerintele tale mai putin PIP. Poti lua la acelasi pret un Philips cu PIP si toate celelalte. Diferenta e mare fata de tv obisnuite pe care de altfel marcile de prestigiu nici nu le mai fabrica. Succes!

#7
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004
Mergi pe LG, mergi in magazine si comapara imaginea, pe mine m-au uimit ce au scos cei de la LG.

#8
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005

 abe, on Dec 12 2005, 23:42, said:

Mergi pe LG, mergi in magazine si comapara imaginea, pe mine m-au uimit ce au scos cei de la LG.

asa e dar n-am vrut sa fiu subiectiv, pt. ca eu am unul. Si omul vrea cu PIP, si LG  nu are asa ceva, cel putin modelul meu. Poate unul mai scump.
Succes!!!

#9
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

 musso, on Dec 12 2005, 23:47, said:

asa e dar n-am vrut sa fiu subiectiv, pt. ca eu am unul. Si omul vrea cu PIP, si LG  nu are asa ceva, cel putin modelul meu. Poate unul mai scump.
Succes!!!
Am mers in magazine m-am uitata...am si o groaza de pliante acasa...sper in curand sa pun si 2-3 variante pe forum sa va datzi cu parerea ....ideea este ca la un astfel de televizor daca in magazin semnalul de pe cablu nu este puternik nu ai facut nimik...ca nu itzi dai seama de nimik ...plus sunt unele marci cum e Samsungul unde au un DVD de test care arata beton dar nu e relevant....la pretz as vrea ceva intre 40 si 65-70 de milioane....

#10
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
eu stiu ca ar fi o marca germana .Aici aveti un link.......http://www.prad.de/en/tvguide/screen1053.html.Am gasit in irlanda unde sunt acum sa-mi iau unul dar astept niste pareri ....are un amic de-al meu care vrea sa-l vanda ieftin si vroiam niste pareri....va rog
alt link
http://itv-media.de/....roducts_id=141

#11
Corcodel

Corcodel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.11.2005
Vreau sa imi cumpar un televizor LCD. Din cite stiu parametri importanti sunt timpul de raspuns, luminozitatea si contrastul. Daca poate cineva sa imi dea niste sfaturi pentru achizitionare (evident la un pret cit mai mic), eventual cineva care deja a putut sa testeze si stie exact ce trebuie sa urmaresti cind cumperi un astefel de TV

Edited by Corcodel, 08 February 2006 - 12:53.


#12
Catalin M.

Catalin M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.09.2005
Am un LCD Samsung LE23R51BX. La filme pe dvd se vede foarte bine, fiind conectat pe Component.
  La partea de TV, desi este conectat prin scart la digi-tv si semnalul este cam la 80%, apare un efect de bluring si niste dungi verticale. Are cineva idee de ce?
  Multumesc.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
schimba sursa cu una mai mare. poate fi de acolo.

#14
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 13.03.2006
Va rog sa ma ajutati si pe mine in alegerea unui LCD TV pana in 70 de milioane, cu diagonala de 80-83 de cm, luminozitate de la 500 cd in sus, contrast de la 1000 in sus, rezolutie 1366x768, timp de raspuns nu mai mare de 8 ms, in concluzie sa se vada "lacrima"  . Din cate am auzit Sony/Samsung sunt cele mai bune marci la LCD TV-uri. Am si gasit niste modele, care s-ar incadra in ceea ce caut eu: Samsung LE-32T51B, Samsung LE-32R71B, Sony Bravia KDL-32 U2000, Sony Bravia KDL-32 S2000, etc. Ce sa aleg dintre modelele astea? Daca aveti sugestii, care cuprind alte marci, nicio problema. Postati si un link cu magazinul in care l-ati vazut. Multumesc anticipat!

#15
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Pe mine m-au incantat modelele Sony Bravia (cu precizarea ca inregistrarile care sunt rulate in magazin pe ele sunt in format HD). Aveam impresia ca pot sa bag mana in imagine :). Nu stiu cum se vad cand te uiti la un post normal de TV.

Le-am vazut la Media Galaxy dar sunt sigur ca sunt si in alte magazine. Merita verificate si preturile online.

#16
fbatran

fbatran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2005
Si eu am inceput acum sa caut TV, si cum nu am cumparat de mult asa ceva, notatile sunt multe.
Samsung imi place si mie ca design. Dar am o alta problema:
nu imi place cum se vad imaginile in format 16:9. Toti omuletii sunt mult mai lati ... si mai scunzi :(.
Un format 4:3 (clasic) ar fi mult mai bun. Se gaseste?
Am vazut ceva LCDuri cu 4:3 dar erau cu diagonala mai mica, pe la 50. Diagonala vizata de mine e undeva in jur de 70-80.

Inca o intrebare: care este distanta optima de vizionat la TV in functie de diagonala? Am inteles ca ar fi undeva la "5xdiagonala" ... deci, la o diagonala de 80cm ar trebui sa stai la o distanta de 4 metri de televizor ca sa vezi bine, si fara probleme la ochi. Adevarat?

#17
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 fbatran, on Sep 28 2006, 09:24, said:

nu imi place cum se vad imaginile in format 16:9. Toti omuletii sunt mult mai lati ... si mai scunzi :(.
Un format 4:3 (clasic) ar fi mult mai bun. Se gaseste?
au as zice totusi sa ramai in 16:9, incet incet apar canale hd. in decembrie apare si protv hd, or sa apara si altele in curand.

 fbatran, on Sep 28 2006, 09:24, said:

Inca o intrebare: care este distanta optima de vizionat la TV in functie de diagonala? Am inteles ca ar fi undeva la "5xdiagonala" ... deci, la o diagonala de 80cm ar trebui sa stai la o distanta de 4 metri de televizor ca sa vezi bine, si fara probleme la ochi. Adevarat?
nu se aplica la lcd-uri.

#18
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
viitorul e HD, 16:9...
insa la rezolutia pe care o vrei tu nu e hd...
singurul e varful de gama 1900 x 1080 de la sony, insa e o groaza de bani...
parerea mea e ca restul nu ar trebui cumparate inca...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate