Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#6031
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Fructele au rapan pe ele. Daca le mai las le strica, daca le recoltez sunt prea mici. Am luat deja 4 galeti din 4 pomi, perele mai mari, mai rosiatice... Asa am vazut petele de rapan si frunzele afectate. Sunt pere cu peste jumatate din suprafata patata. Nu stiu daca mai tin o saptamana cu caldura asta. Cam de atat as avea nevoie la minim. Numai ca intr-o saptamana nu vor creste extraordinar si nici nu se vor coace...  Apreciez ca ar mai fi vreo 10-12 galeti. E drept ca perele se recolteaza inainte de coacere, dar totusi trebuie sa ai si unde sa le pastrezi la o temperatura mica si constanta. Eu nu am.
Iar cu 10 galeti nu merita sa te incurci la tuica.
PS. Pomii intra in repaus in noiembrie. Suntem la inceputul lui august. Hai sa invatam aritmetica.

Edited by adip1962, 06 August 2022 - 15:10.


#6032
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Tu imi amintesti de un user, Achim...
Colegii mai vechi stiu despre ce vorbesc

#6033
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Oare ce mai face?

#6034
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu am intrebat ceva si toti raspundeti pe langa...
Repet, poate stie cineva: exista vreun fungicid contra rapanului la peri, care sa aiba o perioada de pauza mai mica de 14 de zile? Ideal 7?
Nu sunt in aceasta categorie Luna Care, Chorus, Score, Folpan, Dithane etc.. Luna experience, Folicur Solo au 14 zile.

Edited by adip1962, 06 August 2022 - 19:18.


#6035
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Nu exista în general pt. Pomi substanțe cu timp de așteptare foarte scurt, sunt cam rare și oricum slabe.
Timpul de așteptare e o chestie care tine de un minim de reziduuri considerat acceptabil iar acceptabil asta în general depinde covârșitor de tipul culturii, de cât de des se culege sau cât de repede după momentul la care o boala sau un daunator ataca specia.
Aceeași substanță la castravete are timp de 1 zi sau 3 zile, la roșii 7 zile, la varza 2 săptămâni iar la pomi 3 sau 4.


Spun asta la modul general ca să poți lua niște decizii mai in cunoștință de cauză, nu neapărat doar pe baza unor vorbe spuse de un producător de otravă.

Altfel pusa problema, nu rezolvi tu niciun rapan asa, e irelevant, culegi când culegi su apoi tratezi, alta data dsca știi ca ai pomi rapanosi sa tratezi când trebuie.
Si mai lateral dacă facem un pas, nu înțeleg ce vrei cu perele alea.
Ca stau în pom sau culese în cos tot dracul ala e dsca ele sunt la 7 zile de "coacere".. Aproape același drac.
Oricum și la rece dacă ai putea sa le ții, perele de vara nu țin în general iar în pom nu le "păstrezi" mai mult decât dacă le-ai culege.

Nu cred ca mănânci oricum 12 găleți asa ca iarăși nu înțeleg ce vrei cu ele.

Din 12 găleți faci niște tuica, nu multă dar...
Poti încerca să faci un nectar. Cureți, tai, fierbi puțin cu apa, blenduiesti sau dai prin mașina de suc de roșii, pui fierbinte in sticle și capsezi și aia e.


Stai liniștit, culege cand consideri tu ca e ok pt ce vrei sa faci cu fructele și după aia tratezi calumea.



#6036
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcotzi, on 06 august 2022 - 18:44, said:

Oare ce mai face?
E un băiat fain, a progresat mult. Pe lângă job are și o afacere profitabilă, produce peste 100.000 de răsaduri de legume și nu duce lipsă de clienți.

#6037
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Mersi @corsica! Daca nu ma insel era angajat la SMURD.... Ma bucur ca are timp si ii merge bine si din agricultura! Probabil din acest motiv nu a mai avut timp sa mai posteze pe forum. Ma bucur sa stiu ca e bine!

#6038
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cu ce pot stropi merii impotriva omizilor dar sa aiba timp de pauza mai mic de 7 zile?
toate substantele pe care le am au 7 sau mai multe zile de pauza.

#6039
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Affirm vad ca nu e omologat pentru omida paroasa a dudului dar omoara omida fructificatiilor si tot felul de molii/viermi. Are timp de pauza 3 zile la mar si 7 zile la vie

#6040
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Multumesc, cred ca am prin beci.

#6041
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Habar nu am avut cand piersicul RedHaven s-a inrosit de atata ciuruire/patarea frunzelor. Nici nu am avut timp de livada... Chestia este ca a inceput sa atace ceilalti piersici si caisi. Asa ca am bagat repede 2 l de solutie cu score si mospilan...
La carte scrie insa ca trebuie taiate si crengile... Dar daca le tai iar ramane axul gol... Daca fac mai multe tratamente, ard frunzele cazute, nu scap de mizeria asta? Fara sa tai nimic anul asta?

In alta ordine de idei daca tot am facut 2 l de solutie am stropit si puiutii de par contra rapanului. Prilej sa observ cum au fost atacati.
Cel mai putin: Nashi, Packhams Trimph
Cel mai mult: Napoca
Restul soiurilor sunt intre.
La meri, Cei mai afectati: Golden Delicious
Cel mai putin Idared si Ionathanul altoit pe paduret. Adica astia doi nu au absolut nimic. Restul sunt intre.
PS. Packhams Triumph are in sfarsit primele cresteri noi. Reamintesc, plantat in noiembrie trecut, intrat in vegetatie la jumatatea lui aprilie. Ramasese ultimul par care nu miscase. Ceilalti au cresteri si mai mari de jumatate de metru. Ii las sa-si faca de cap... pana-n primavara.

#6042
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadip1962, on 06 august 2022 - 15:04, said:


Iar cu 10 galeti nu merita sa te incurci la tuica.


păi trebe să te dotezi cu aparate dimensionate după livada pe care o ai
io am un căzănel de doar 2,5 găleți :)

am făcut borhot din caise și piersici, iar la 2,5 găleți borhot am adăugat 4 kile de zahăr încă de la început
(fermentarea o fac în bidoane de 40 de litri)
am scos 6 litri de țuică de 42* din fiece căzănel (2 buc)

PS: data care vine pun 7 kile de zahăr la butoi! :P

#6043
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Off topic.
Inca nu am cazan, ma duc in sat, 120 lei/cazan (200l). Asa ca, sa zic ca as putea scoate daca le las sa creasca - si nu le mananca mierlele si viespiile - max. 12 galeti. Dupa ce le toc, raman 6-8, dupa ce se lasa, raman 6. Ce sa fac cu 60 l de boasca, cand la cazan imi socotesc 200? Imi pun apa sa umple cazanul, scot 10-15 l de tuica si asta e. Dar... eu consider ca nu merita efortul. Nu mai am alte fructe in afara de mere si perele Cure, dar pe alea le mananc toate. Plus ca din Cure iese o dulceata delicioasa (dupa ce le lasi sa se coaca bine de tot) sau niste placinte...
Imi pare rau, dar nu e o prioritate pentru mine. Cei 54 l de tuica de prune facuti in decembrie trecut cred ca-mi ajung 4-5 ani... pana acum nu am fost in stare sa bem (cu rudele&prietenii) nici 10 l. Am ajuns sa rotesc tuica prin butoaie (sunt inca noi si tuica ia o culoare frumoasa)...
Mai ingrijorat sunt de patarea/ciuruirea frunzelor la piersic.

#6044
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Eu am tratat cu succes ciuruirea frunzelor cu o combinatie (alternanta) de Score cu Signum. Score la scuturarea petalelor, apoi signum la circa 14 zile, la inca 14 iar score si la inca 14 signum. M-am oprit pe la inceput de iulie cu tratamentul, acum am cules o parte, mai am vreo 10 fructe in pom, am sa zic undeva la 30-40 de frunze ingalbenite in pom, semn ca ciuperca e inca acolo, dupa ce culeg tratez iar, de data asta cu merpan. Asa am procedat si  anul trecut, cu precizarea ca anul trecut am aplicat doar 2 tratamente pana in cules, unul cu score, unul cu signum, plus un merpan dupa cules.
Caisul de exemplu nu mai are nicio frunza ciuruita, ii voi da si lui un Signum cand dau la piersic

#6045
eh47

eh47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.01.2017
Buna ,
am in gradina 10 pomi fructiferi, cu ce sa i stropesc dupa caderea frunzelor,ca pregatire pt anul viitor. 3 visini, 2 pruni , 2 caise, 1 mar. 1 smochin, 1 cires.
Iar la anul cand sa incep stropirea pomilor,si cu ce.
Aveti rabdare cu mine , sunt incepator. :)

#6046
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Doua stropriri pe baza de cupru doza dubla fata de vegetatie dar sa nu fie aproape de inghet,distanta intre stropiri 7-10 zile daca permite vremea
Pt primavara asteptam sa vina,cam devreme sa vb acum

#6047
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ajunge o stropire cu cupru. Poti folosi Champ77, Alcupral sau variante.
Daca ai avut probleme cu fainarea sau ai avut prea multi daunatori poti incerca si o polisulfura 20%, dar dupa cupru. Polisulfura 20% necesita masuri de securitate serioase!
La primavara, inainte de intrarea in vegetatie repeti tratamentul cu cupru, apoi la 7-14 zile stropesti cu o solutie de ulei mineral si insecticid. Poti cumula cele doua stropiri, singura conditie este sa fie inainte de intrarea in vegetatie.
Poti folosi si atasamentul, e ok. PS. Schema apartine (initial) pepinierelor Roman. Semnul "/" indica variantele gasite de mine la substantele originale date de Roman.

Attached Files


Edited by adip1962, 22 August 2022 - 10:48.


#6048
eh47

eh47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.01.2017
mersi, cum procedez la vie, tot asa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate