Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7124 replies to this topic

#5995
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,210
  • Înscris: 08.09.2010
Si la mine se coace Dacia...sunt imense anul acesta, dar fac ravagii furnicile...pur si simplu le gauresc la poponet si se ingramadesc in ele (Dacia are sambure mic si neaderent).
Intrat foarte greu pe rod Dacia pe corcodus, dar vad ca soiul chiar merita atentie, este productiv, fructul are consistenta, este mare si are aroma si dulceata deja din parga, la supracoacere este chiar foarte dulce.

Stima.

#5996
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca pentru oricine ar trebui sa fie clar ca monilioza loveste mai rapid decat mucegaiul lui Oskar...

Attached Files



#5997
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 30.07.2003
Carmela mea are caise uriase anul asta, pentru ca are rod rarit bine de monilioza. Se cam strica inainte sa se coaca bine, dar sunt super multumit.
In ultimii 3 ani nu a rodit mai nimic, iar pomul tragea sa moara. Stropirile de anul asta l-au readus pe linia de plutire.

#5998
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 07.09.2004
Asa am resuscitat eu un visin care vreo 3 ani la rand facea visine dar se stricau pana la cules. Anul asta m-am tinut aproape cu stropirile si in sfarsit am iar visine si nici 1 cm de monilioza in pom. I-am facut si o toaletare drastica in iarna sa mai intre aerul si lumina in coroana si mai am si la iarna de taiat. Am lastari noi foarte faini din cepii lungi lasati pe crengi.

#5999
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.04.2007

View Postgushpi, on 01 iulie 2022 - 08:23, said:



-calibrul caiselor mele este unul gigant, cam 5...8 cm, cu stropirile următoare:

Ia pune o poza cu aia de 8 cm
M ai făcut invidios și a mea cea mai mare e de 6 :))

Attached Files



#6000
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Aoleuuu...desfă-o în doua și l-ai bătut...

#6001
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,572
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 01 iulie 2022 - 10:52, said:

Cred ca pentru oricine ar trebui sa fie clar ca monilioza loveste mai rapid decat mucegaiul lui Oskar...
Poate nu vad eu bine da pomul ala pare a fi un par iar boala foc bacterian

#6002
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Aaa... Cu monilioza-n cap. Scuze. Intre timp am aruncat niste Champ pe toti perii. Dupa ce-am stropit mi-am adus aminte ca trebuia si niste ulei pentru fixare...
Acum astept ploaia sa repet.
Ca tot ma laudasem ca nu am vazut foc in zona mea...

#6003
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Post edit.
Cate tratamente trebuie facute contra focului bacterian? In literatura, scrie ca dupa fiecare ploaie. Dupa fiecare ploaie pana cand? Pana cand frunzele plostite, dar verzi se ridica? Pana cand dispar semnele de infectare? Pai nu trebuie taiate ramurile afectate?
Focul este prezent intr-un singur par, cel mai departat de livada, cumva mai inspre strada. Cu toate acestea, ieri am stropit toti perii, merii si gutuiul. Desi niciunul nu prezenta semne de boala.

#6004
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 07.09.2004
Eu la Williams am avut de doua ori foc bacterian. De fiecare data am eliminat creanga afectata si apoi am dat cu cupru. Nu tin minte sa fi repetat tratamentul. In schimb la inflorit am dat Aliette in fiecare an. Vad ca am fost ocolit de foc in ultimii 5-6 ani.

#6005
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am avut ceva treaba saptamana asta nu am apucat sa ma uit la pomi decat ieri, cand am si stropit. Practic, in cateva zile 2 ramuri destul de mari (cele taiate) au fost afectate masiv. Mai am cateva cu ici colo frunze afectate, pere cam de-o idee stafidite. Imi vine greu sa cred ca s-a intamplat asa de repede... dar cum de nu am vazut?
Ma rog azi cica ploua, daca apuca se se usuce mai dau o mana, daca nu, maine dimineata, cand pot sa vad si daca am stopat sau mai avanseaza in pom. Ieri i-am dat Champ, maine ii dau alcupral, care cica, ar fi mai eficient.
PS. Asta este un par neaos, no-name. Coace in ultima decada a lui august. Parul are vreo 40-50 de ani. A mai avut psylla, rugina etc. A fost destul de incercat...

Edited by adip1962, 02 July 2022 - 09:47.


#6006
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
E a4-a sau a 5-a oara cand apar scarboseniile astea pe marul asta de 2 ani. Ma enerveaza la culme. Daca nu ar fi furnicile nici nu le-ai vedea. Cum se combat efiecient ca am incercat cu faster, vertimec, karate, mospilan si tot nu vor sa dispara

Attached Files



#6007
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Au dispărut, pentru ca dacă nu ar fi dispărut acum Lastarul ala era ciucure.
Toată treaba e ca vin altele, și altele, în anii secretoși în apeci dar nu numai afidele au multe generații iar anul asta fiind unul cu presiune mare, afidele fiind peste tot în număr mare, acolo unde nu se tratează sau pe câmp ele se inmultesc și de acolo apar mereu altele.

Nu 3 vina insecticide lor, aproape toate cele enumerate sunt ok.
RwOlvarea nu e ca cauți substanță minune, ea nu exista, ideea e sa repeți tratamentele de câte ori e nevoie.

#6008
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postparintele, on 02 iulie 2022 - 18:07, said:

Au dispărut, pentru ca dacă nu ar fi dispărut acum Lastarul ala era ciucure.
Toată treaba e ca vin altele, și altele, în anii secretoși în apeci dar nu numai afidele au multe generații iar anul asta fiind unul cu presiune mare, afidele fiind peste tot în număr mare, acolo unde nu se tratează sau pe câmp ele se inmultesc și de acolo apar mereu altele.

Nu 3 vina insecticide lor, aproape toate cele enumerate sunt ok.
RwOlvarea nu e ca cauți substanță minune, ea nu exista, ideea e sa repeți tratamentele de câte ori e nevoie.
Exact.s-au mutat pe buruieni si de pe buruieni se pun iar pe pomi cand se duce efectul insecticidelor

#6009
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

View Posthamangia, on 29 iunie 2022 - 16:39, said:

maine baga la Lidl kaki autofertil, 30 Ron

ai ocazia sa il cresti de mic Posted Image
Daca nu ma insel ar fi kiwi…

#6010
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postvladuzz7, on 02 iulie 2022 - 18:42, said:

Exact.s-au mutat pe buruieni si de pe buruieni se pun iar pe pomi cand se duce efectul insecticidelor
1. Nu se muta asa cum vrei tu...
2. Daca aveai benzi lipicioase contra furnicilor cum ar fi urcat?
Efectul unui insecticid sistemic ar trebui sa fie de macar 2 saptamani...
Ce-ai stropit moare nu se muta... Sau se muta moarte... Sunt aduse altele de vant, de pasari, de insecte s.a.m.d.

#6011
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

View Postadip1962, on 02 iulie 2022 - 18:59, said:

Daca aveai benzi lipicioase contra furnicilor cum ar fi urcat?

In zbor

#6012
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postvalidoe, on 02 iulie 2022 - 19:11, said:


In zbor
Da..benzile nu le rezolva pe astea. Sunt inaripate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate