Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2393 replies to this topic

#37
misum

misum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2007
Salut, sunt nou la voi aici. Am fost si eu de curind in Venetia, chiar la carnaval si pentru ca unele din informatiile voastre chiar mi-au fost de folos m-am gindit sa va impartasesc si eu citeva din descoperirile mele
1. Faza cu abonamentul la vaporeto am luat-o de la voi. Din pacate am constatat ca mi-am luat super teapa. am dat impreuna cu nevasta-mea 60 de euro pe 2 bucati de abonament pe 3 zile si nu ne-a folosit la nimic. NE venea sa ne smulgem parul din cap de oftica cind vedeam ca nu ne intreaba absoluuuuut nimeni de ele. Innafata de Piata Roma nu controleaza nimeni in VEnetia biletele de vaporeto. Sau poate asta a fost situatia numai in zilele de carnaval. Nu numai ca nu ne-a controlat nimeni de bilet, da nici macar nu am vazut vre0un angajat in statie. Repet, innafara de Piazzale Roma unde te controleaza. Da cred ca doar ca sa faca impresie buna turistilor care vin, si sa ii faca sa ia bilete

2. Mincarea nu mi s-a parut deloc scumpa cum se lamentau unii. Inclusiv in piata San Marco este un asa zis impinge tava cu preturi super ok. Si are frate la mincaruri de n-ai vazut in Romania asa ceva. Tot felul de salate de fructe de mare la 8-10 euro, rulade de porc, curcan si alte carnuri umplute cu ciuperci si bacon, etc.Una peste alta poti sa maninci 2 persoane cu 30 de euro de lesini.

3. La Billa de care ziceati voi e intradevar ieftin. D-aia si este omor. Dar au unele produse super misto care nu le gasesti la noi si merita.

4. Cumparaturilei(si ma refer aici la shopping-ul atit de iubit de romanasii cu bani) este pentru toate gusturile. Si pentru barosani si pentru cei cu posibilitati medii. Aici insa nu ma pot pronunta decisiv deoarece eu am prins perioada de solduri si asta te bulverseaza putin. Oricum am dat o fuga si la VErona si nu mi s-a parut acolo mai ieftin ca in VEnetia. Ba dinpotriva!

5. Atentie la camerele de hotel. Trei stele la ei inseamna o cutie de chibrituri de 1 pe 1 cu un amarit de dus. Asta a fost defapt a doua tzeapa pe care am luat-o. Am zis ca 3 stele in Venetia e ok si m-am fript. Cred ca de la 4 in sus este ok in oras. Defapt regula e clara. Cind esti ,,in town" stelele sunt mult mai triste decit atunci cind stai innafara orasului. Cred ca 3 stele de la margine rivalizeaza cu 4 din oras

6. Zborul. Am luat Myair. Nu ca ar fi ieftin, ca intre noi fie vorba am platit pe el aproape cit pe o cursa de linie. ca am luat cam tirziu biletul, 250 de euro bucata, da n-am avut de ales. ca este singurul zbor direct spre VEnetia. Una peste alta am zburat super marfa. avionul era un Bombardier ca scos din tipla. Nici o zgruncinatura, nimic. ata a mers. Si super punctual. Nu stiu cum e la alte Low costuri , da cine vorbeste in general ca sunt de rahat, maninca el mult rahat. Si apropo, taica-miu a fost pilot de curse externe 35 de ani si cam stiu cu ce se maninca zborurile. terminati frate cu prostiile gen se mica aripa, sau am vazut rugina pe avion. regulile de siguranta aero ii obliga pe toti la fel. Si in domeniul asta nu prea merge cu spaga ca la RAR. Ca daca iti cade un avion infunzi pirnaia si iti si desfiintezi firma de Low instantaneu. REvenind la zbor, singura plasa care mi-am luat-o a fost cu bagajele. Da a fost plasa mea. Asumata. ca stiam ca se plateste supra greutatea la bagaje si tot nu m-amputut abtine sa nu cumpar toate prostiile. ma rog, daca ati fi vazut cit costa incaltamintea cind sunt solduri, m-ati intelege. Si atentie, incaltaminte italiana, de la mama ei. Apropo, mi-am luat clapari Salomon nou nouti cu 80 de euroi. Discount 45 %. MA rog, am dat la suplimentul de bagaje aproape cit m-au costat ei, da a meritat.

7. Care mai vreti info intrebati. Si daca pot sa va ajut, o fac cu placere. ca e tare important sa te piloteze cineva cind mergi undeva pentru prima data.

Apropo, nu ratati VERONA. Mi s-a parut mult mai tare ca VEnetia. Din toate punctele de vedere. Obiective, magazine de shopping, viata. Si e la doar o ora de intercity de VEnetia. Si de acolo vezi si muntii. Daca iti place sky-ul te ia bitul!

#38
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Salut,
Vreau sa plec in Aprilie pana la Venetia, asa ca am cautat pe net si am gasit un hotel care sa corespunda cerintelor mele. Am trimis un mail pe adresa de email a hotelului, pentru a verifica daca au camere libere si am primit raspuns ca da si costul este de 100 Euro - plata cash, 110 Euro - plata card pe internet. Am transmis ca vreau sa platesc cash la sosire, dar sa am garanti rezervarii. Raspunsul a venit foarte repede ca in acest caz camera costa 95 Euro, dar pentru am confirma rezervarea trebuie sa ii comunic seria cardului si data de expirare. Cand am fost in Italia si am platit cu card nu mi-a fost solicitat pinul, intrebarea este daca ii comunic datele cardului prin mail, neavand nici un sistem de protectie, nu poate sa imi goleasca cardul ? Ce ma sfatuiti sa fac ?

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
sa rezervi de aici www.venere.com / http://www.gtahotels.com/ www.kayak.com si scapi de probleme

#40
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
fotojunior, cand faci comenzi online, cu cardul atunci este normal sa-ti ceara seria cardului ( adica numerele inscrise emboss pe card  ), data expirarii si security code, adica cele 3 cifre in plus de la finalul seriei, scrise doar pe spatele cardului... NU insa si pinul...acela nu-l dai nimanui, nici macar bancii.. ;)

#41
ObjectOrientedDatabase

ObjectOrientedDatabase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.02.2007
Nu transmite datele cardului tau (serie, pin, nume, data expirarii, codul de verificare, etc.) prin email sau fax !

#42
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Ia uitati aici poze din 10 februarie... Am ajuns pentru o zi in Venezia... S-a potrivit perioada de ski cu perioada carnavalului...
Attached File  IMG_5050.jpg   852.59K   219 downloads
Attached File  IMG_5037.jpg   970.06K   235 downloads
Attached File  IMG_5052.jpg   980.51K   167 downloads
Attached File  IMG_5053.jpg   952.51K   199 downloads
Attached File  IMG_5063.jpg   1.03MB   184 downloads
Attached File  IMG_5086.jpg   841.52K   148 downloads
Attached File  IMG_5087.jpg   915.46K   160 downloads
Attached File  IMG_5111.jpg   889.73K   152 downloads


Eu zic ca daca puteti, merita sa ajungeti acolo in perioada carnavalului.
Cine spune ca trebuie sa mananci in buricul targului ?
Voi va asteptati ca de carnaval sa fie liniste si pace ? :lol:

#43
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

View Postmisum, on Feb 21 2007, 20:23, said:

1. Faza cu abonamentul la vaporeto am luat-o de la voi. Din pacate am constatat ca mi-am luat super teapa. am dat impreuna cu nevasta-mea 60 de euro pe 2 bucati de abonament pe 3 zile si nu ne-a folosit la nimic. NE venea sa ne smulgem parul din cap de oftica cind vedeam ca nu ne intreaba absoluuuuut nimeni de ele. Innafata de Piata Roma nu controleaza nimeni in VEnetia biletele de vaporeto. Sau poate asta a fost situatia numai in zilele de carnaval. Nu numai ca nu ne-a controlat nimeni de bilet, da nici macar nu am vazut vre0un angajat in statie. Repet, innafara de Piazzale Roma unde te controleaza. Da cred ca doar ca sa faca impresie buna turistilor care vin, si sa ii faca sa ia bilete
aici scuza-ma dar te contrazic.
am fost de trei ori in venetia - de 2 ori in perioada carnavalului si 1 data in luna mai, si de fiecare data am fost controlati daca aveam bilete valide pe vaporetto, pe canal grande, intre statii. urcau 2-3 controlori isi puneau ecusonul in piept si verificau tot vaporul de la italianul de rand, pana la turistul japonez, fara deosebire cu acelasi respect si sarguinta, de a termina de verificat tot vaporul intre 2 statii scurte. nu am fost controlati niciodata la urcarea pe vaporetto.
mai bine ca ai platit 60 euro, decat amenda de 250 euro / persoana. am asistat la o discutie foarte clara si elocventa in care unul dintre controlori i-a solicitat unui turist american biletul, acesta nu avea si sustinea ca nici pasaportul nu il are deoarece era la hotel, controlorul a transmis ceva prin statie iar in momentul in care vaporetto a ajuns in statie au aparut 2 carabinieri, au urcat pe vaporetto si i-au explicat turistului ca ori scoate pasaportul ori merg toti la sediu si asteapta pe fax sosirea unei copi a pasaportului, urmand oricum sa incaseze amenda. in cazul in care nu plateste amenda aceasta va fi comunicata in SUA organelor fiscale, urmand a suporta si costurile transferului bancar. discutie scurta si la obiect intr-o engleza perfecta.  
m-am interesat si este adevarat, orice amenda primita in strainatate este perceputa in tara si tranferata apoi in tara unde ai primit-o.

Edited by fotojunior, 02 March 2007 - 01:38.


#44
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
de carnaval e de mers la venetia, e clar. anu asta am fost a 3a oara si cred ca a fost si cel mai misto. orasul e magic!

#45
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Anul acesta pastele ortodox cade in aceeasi perioada cu pastele catolic. Cred ca va fi aglomeratie in Venetia, insa poate au mai fost si altii in aceasta perioada...  
De cazat nu va pot spune exact hotelul ales, insa este sigur in Mestre, dar voi reveni cu detalii si intrebari, va rog sa ne impartasiti din experientele dvs. acolo, indiferent de importanta lor.
A fi interesat de locuri, restaurante, meniuri, secrete ale locului, etc

#46
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Super oras. Cred ca este unul din cele mai scumpe orase. Daca mergi cu masina e mai bine ca ai cazare in Mestre deoarece parcarea e scumpa. Pentru vaporetto cumpara un bilet valabil o zi sau parca sunt si pentru 3 zile. Pentru o zi cred ca era 7-8 euro. Mancarea are preturi acceptabile dar trebuie sa cauti, nu te sfii sa te uiti pe listele de preturi. Daca vreai sa cumperi amintiri, cumpara din celelalte insule, sunt mai ieftine. Pentru alte cumparaturi este un CAREFFOUR pe autostrada spre Udine, se vede pe dreapta, e cred cel mai mare din Europa, cel putin nu am vazut altul mai mare, si am vazut destule. Cred ca de Paste o sa fie lume multa, vor fi cozi la monumente, muzee etc. In principiu in aceasta perioada nu e frig. Atentie, incaltaminte comoda ca ai mult de mers pe jos. Nu te urca in vaporetto fara bilet, sunt controale foarte dese.

#47
misum

misum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2007

View Postfotojunior, on Mar 2 2007, 01:28, said:

aici scuza-ma dar te contrazic.
am fost de trei ori in venetia - de 2 ori in perioada carnavalului si 1 data in luna mai, si de fiecare data am fost controlati daca aveam bilete valide pe vaporetto, pe canal grande, intre statii. urcau 2-3 controlori isi puneau ecusonul in piept si verificau tot vaporul de la italianul de rand, pana la turistul japonez, fara deosebire cu acelasi respect si sarguinta, de a termina de verificat tot vaporul intre 2 statii scurte. nu am fost controlati niciodata la urcarea pe vaporetto.
mai bine ca ai platit 60 euro, decat amenda de 250 euro / persoana. am asistat la o discutie foarte clara si elocventa in care unul dintre controlori i-a solicitat unui turist american biletul, acesta nu avea si sustinea ca nici pasaportul nu il are deoarece era la hotel, controlorul a transmis ceva prin statie iar in momentul in care vaporetto a ajuns in statie au aparut 2 carabinieri, au urcat pe vaporetto si i-au explicat turistului ca ori scoate pasaportul ori merg toti la sediu si asteapta pe fax sosirea unei copi a pasaportului, urmand oricum sa incaseze amenda. in cazul in care nu plateste amenda aceasta va fi comunicata in SUA organelor fiscale, urmand a suporta si costurile transferului bancar. discutie scurta si la obiect intr-o engleza perfecta.  
m-am interesat si este adevarat, orice amenda primita in strainatate este perceputa in tara si tranferata apoi in tara unde ai primit-o.



TE cred. Da banuiesc ca era si vaporeto mai putin aglomerat. ca io am prins vre-o 5-6 curse in care am stat mai ceva ca sardelele. Ma rog, mai pe seara cind cred ca se retragea lumea spre casile lor

#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Multumesc mult pentru sfaturi, o sa le iau ca atare.

#49
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Hotelul se numeste Centrale, a stat cineva acolo  (Mestre)

Edited by floraur, 29 March 2007 - 19:32.


#50
amihaita

amihaita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2007
Abonamentul la vaporeto pe zi este 13 euro de persoana. Ai avantajul ca poti sa te plimbi pe orice ruta vrei intre insule sau pe Grande Canal. O cursa normala de persoana este la 6 euro. Deci daca vii din alta parte (eu spre exemplu mergeam de la Punta Sabioni) dus intors e 12 euro. Deci abonamentul este chiar o afacere.
Cineva spunea ca de carnaval e mult mai aglomerat. Se insala, aglomerat este aproape tot anul indeosebi in weekend. Eu am fost de 1 mai si pot sa-ti spun ca nu aveai loc sa arunci un ac! Am avut norocul sa prind si un pic din "spiritul" carnavalului datorita unei nunti la un restaurant de langa piata San Marco. Toti nuntasii erau costumati ca de carnaval si au iesit sa faca poze pe stradute si in piata.
Despre cazare, eu zic ca merita sa va cazati altundeva decat in venetia pentru ca sunt diferente mari de pret. Camera ne-a costat 30 de euro/noapte, conditii super. Pentru ca am fost cu masina a fost destul de comod sa ne cazam intr-o statiune de litoral Eraclea Mare, la vreo 30 km de Venetia. Mergeam pana la Punta Sabioni si de acolo luam vaporeto. Se putea merge cu masina pana in Venetia pe Mestre, dar plateai 20 euro pe zi parcarea si peisajul nu e asa spectaculos.
Cat despre controlatul biletelor eu zic sa nu va riscati. Se fac controale dar nu permanent. Ar fi nasol sa va stricati concediul si sa va faceti de cacao pt. 13 euro. Amenda e de vreo 80 de euro daca imi amintesc bine plus pretul biletului. Asa scria pe placute, ca nu am experimentat.

#51
luckymen

luckymen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2007
oameni buni!
aiuto
vreau sa plec cu masina la venetia. suntem 2 persoane.
ok.
am facut traseul prin romania, ungaria, croatia, slovenia, italia.
unde ma sfatuiti sa las masina 5 zile cat stau in venetia si c-am cat costa parcarea. Mestre ? am cazare in venetia.
pe drum vreau sa dorm in croatia o noapte. unde ma sfatuiti daca a stat cineva?
c-am cat costa taxele de drum aproximativ : autostrazi, taxe de drum, etc.
ROG SA MA AJUATI DACA ATI FOST.

MULTUMESC MULT

#52
coras

coras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2007
am fost la venetia eeeee suuperrb, oricum se spune ca daca ajungi acolo iti juri ca te vei intoarce macar o data in viata!!!
am stat in mestre, hotel rezervat prin happy tour, bunut dar de 3 stele!!!am lasat masina in parcarea hotelului am platit 6 euro pe zi, noaptea e gratis, am luat autobuzul 1 euro caltoria, si vaporeto 13 euro pe toate liniile inclusiv autobuz de intoarcere in mestre!!
eu ma intorceam dupa o super vacanta in corfu unde preturile au fost rezonabile dar Venetia extraordinar de scump....dar merita orice euroi platit in plus!!!
drumul de dus e cel clasic budapesta, viena, trieste, mestre
la intoarcere de la gratz am ajuns in slovenia printr-o greseala de pilotaj, dar a meritat e o tara de vis am ramas si o noapte si 2 zile pe acolo sa vizitam, am ajund intr-un final la balaton dupa care am stat 4 nopti la budapesta!!
merita orice banut cheltuit!!

#53
alghazal

alghazal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2007

View Postcoras, on Jul 16 2007, 14:02, said:

am fost la venetia eeeee suuperrb, oricum se spune ca daca ajungi acolo iti juri ca te vei intoarce macar o data in viata!!!
am stat in mestre, hotel rezervat prin happy tour, bunut dar de 3 stele!!!am lasat masina in parcarea hotelului am platit 6 euro pe zi, noaptea e gratis, am luat autobuzul 1 euro caltoria, si vaporeto 13 euro pe toate liniile inclusiv autobuz de intoarcere in mestre!!
eu ma intorceam dupa o super vacanta in corfu unde preturile au fost rezonabile dar Venetia extraordinar de scump....dar merita orice euroi platit in plus!!!
drumul de dus e cel clasic budapesta, viena, trieste, mestre
la intoarcere de la gratz am ajuns in slovenia printr-o greseala de pilotaj, dar a meritat e o tara de vis am ramas si o noapte si 2 zile pe acolo sa vizitam, am ajund intr-un final la balaton dupa care am stat 4 nopti la budapesta!!
merita orice banut cheltuit!!


Sa inteleg k dk imi iau abonament pe vaporetto 12-24, pot sa circul pe toate liniile: 1, 28, 3, 4, ...? Te rog sa ma lamuresti k de pe situl lor n/am reusit sa inteleg prea multe.

#54
coras

coras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2007

View Postalghazal, on Jul 16 2007, 22:45, said:

Sa inteleg k dk imi iau abonament pe vaporetto 12-24, pot sa circul pe toate liniile: 1, 28, 3, 4, ...? Te rog sa ma lamuresti k de pe situl lor n/am reusit sa inteleg prea multe.

exact iti iei turist ticket si poti merge pe liniile vaporetto eu am ajuns si in murano si in burano exista multi controlori la intrarea pe ponton uneori nu e nevoie sa ii arati ticketul ci doar ii spui ca ai bilet de turist

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate