Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#2305
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 02.09.2014

View Postgiuliani, on 29 martie 2023 - 20:09, said:

Pentru Venezia e suficient o zi, orasul in sine nu e mare, dar doar daca nu ai de gand sa intri la obiective. Eu m-am plimbat o zi si am intrat doar in Basilica San Marco, in rest m-am plimbat pe o gramada de strazi frumoase, poduri, biserici unde nu era coada la intrare, etc.

Daca ai de gand sa vizitezi interioare, palate, etc, plus insule iti ia lejer o saptamana.

Oricum, nu-i graba, Venezia nu e un oras care se viziteaza doar o data.
Pai asta i-am zis si eu: intr-o zi poti vizita baziica San Marco si eventual un muzeu. In rest, plimbari prin oras.

#2306
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Va rog un sfat privind transportul in Venetia: fac o excursie doar de o zi si nu prea am gasit info privind biletele de o singura calatorie cu vaporetto din Gara Santa Lucia pana in San Marco, observ ca exista carduri de o zi la un pret de 25 euro. O varianta mai ieftina cu vaporetto ar exista?
Multumesc!

#2307
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Alta varianta nu ai ? E prea scump vaporeto !
Vezi pe tramvai , e de 4-5 ori mai ieftin !

#2308
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Exista si bilet valabil 75 min. la 9,5€

#2309
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
O singura călătorie e 9.5 euro parca, bilet valabil 75 min.

#2310
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Ma uitam acum prin evidente, anul trecut la tramvai undeva la 9 euro pentru 3 persoane, probabil pe sens ca nu mai retin exact .

#2311
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlaurentis, on 01 aprilie 2023 - 22:09, said:

Va rog un sfat privind transportul in Venetia: fac o excursie doar de o zi si nu prea am gasit info privind biletele de o singura calatorie cu vaporetto din Gara Santa Lucia pana in San Marco, observ ca exista carduri de o zi la un pret de 25 euro. O varianta mai ieftina cu vaporetto ar exista?
Nu exista varianta mai ieftina, daca excludem mersul pe jos. Personal, chiar asta ti-as recomanda. In felul asta, descoperi orasul. Distanta nu e mare, singurul impediment ar fi sa ai bagaje voluminoase/grele.

View Post_o_, on 02 aprilie 2023 - 06:41, said:

Ma uitam acum prin evidente, anul trecut la tramvai undeva la 9 euro pentru 3 persoane, probabil pe sens ca nu mai retin exact .
Se pare ca te plimbi prin orasul gresit...

Edited by zuv, 02 April 2023 - 09:25.


#2312
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
O fi crezut ca mestre e Veneția.

#2313
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Postzuv, on 02 aprilie 2023 - 09:25, said:

Nu exista varianta mai ieftina, daca excludem mersul pe jos. Personal, chiar asta ti-as recomanda. In felul asta, descoperi orasul. Distanta nu e mare, singurul impediment ar fi sa ai bagaje voluminoase/grele.


Se pare ca te plimbi prin orasul gresit...

Multumesc de sfat, exact asta este si concluzia mea...pe jos :)

#2314
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Ce imi plac mie astia care chiar habar n-au despre ce vorbesc !
Ia vedeti babaieti cat costa un bilet de tramvai si inmultiti cu 6 bilete ca sa va si intoarceti din canalele cu dejectii sa vedem ce va iese….

Attached Files



#2315
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
De unde iei tramvaiul ca sa ajungi in Piazza San Marco cu el?

Edited by mdt, 02 April 2023 - 12:29.


#2316
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Post_o_, on 02 aprilie 2023 - 12:14, said:

Ce imi plac mie astia care chiar habar n-au despre ce vorbesc !
Ia vedeti babaieti cat costa un bilet de tramvai si inmultiti cu 6 bilete ca sa va si intoarceti din canalele cu dejectii sa vedem ce va iese….
Io zic sa schimbi provider-ul. Orice ti-ar vinde, se pare ca nu-ti face bine...

#2317
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Deci da, pentru a vizita Venetia pe jos ai nevoie de vaporetto, ca asa faci cand ai de mers 2km prin Venetia, iei mijloc de transport !
Acum nu stiu care e mai mult pe langa subiect, eu cu providerul meu sau turistul pierdut….
Fiind mai sarman m-am cazat pe continent si am facut naveta cu 1,5 euro biletul !
Intr-adevar decat sa mergi 2 km pe jos e mai simplu sa mergi 11 minute pe jos sa astepti sa iei ferry si apoi sa mai mergi iar 5 minute, clar mult mai rapid si mai ieftin.
Las aici primul rezultat oferit de google la intrebarea turistului feroce :

https://www.rome2rio...iazza-San-Marco

Succes !

#2318
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Post_o_, on 02 aprilie 2023 - 17:43, said:

Deci da, pentru a vizita Venetia pe jos ai nevoie de vaporetto, ca asa faci cand ai de mers 2km prin Venetia, iei mijloc de transport !
Acum nu stiu care e mai mult pe langa subiect, eu cu providerul meu sau turistul pierdut….
Fiind mai sarman m-am cazat pe continent si am facut naveta cu 1,5 euro biletul !
Intr-adevar decat sa mergi 2 km pe jos e mai simplu sa mergi 11 minute pe jos sa astepti sa iei ferry si apoi sa mai mergi iar 5 minute, clar mult mai rapid si mai ieftin.
Las aici primul rezultat oferit de google la intrebarea turistului feroce :

https://www.rome2rio...iazza-San-Marco

Succes !

din pacate nu mai exista biletul de 2 euro la ferry, rome2rio nu au actualizat costul...

#2319
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare tuturor,

Merg pt prima oara in Italia. Stau in Verona si vreau sa iau trenul pana in Venetia.
M-am uitat pe www.trenitalia.com. Sunt o gramada de trenuri dus/intors.
Ce vreau sa stiu este daca biletele se achizitioneaza numai online / app sau exista si case de bilete Posted Image  in gari.

Thx,

#2320
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Exista si case de bilete (cu om) si automate de unde poti sa cumperi.

#2321
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 manead, on 26 aprilie 2023 - 11:33, said:

Ce vreau sa stiu este daca biletele se achizitioneaza numai online / app sau exista si case de bilete Posted Image  in gari.
Presupunand ca apelezi la solutia asta (desi mi se pare mult mai simplu din aplicatie de mobil sau on-line), trebuie sa tii seama de doua lucruri importante:
- la anumite trenuri e posibil sa nu mai gasesti locuri, cand vrei sa iei biletul cu doar cateva ore inainte de plecare;
- biletul fizic trebuie validat inainte de urcarea in tren.

Edited by zuv, 26 April 2023 - 12:34.


#2322
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
In general la trenurile tip Inter City sau cele de mare viteza biletele sunt cu loc si cu rezervare pentru un anumit tren. La trenurile obisnuite nu se rezerva loc si biletele sunt valabile toata ziua si trebuie neaparat validate pe peron. Altfel e ca si cum nu le-ai composta si le poti folosi mai tarziu. Nu stiu cum se procedeaza cu validarea la biletele luate online pentru aceste trenuri, ca sa previna folosirea de mai multe ori in aceeasi zi. Noi mereu le-am cumparat fizic si le-am validat pe peron.

Edited by mdt, 26 April 2023 - 13:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate