Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#2251
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
in cannaregio (unul din cele 6 cartiere venetiene), am gasit cele mai bune preturi la suveniruri. brelocuri care in san marco erau 2-3 euro, aici erau 3 la 5. usor negociabile, am scos 10 cu 15.
tot aici, multe terase aveau meniuri fixe la 12 euro. fata taxa de servicii. felul unu alegeai din 3 feluri, felul 2 din alte 3. desert, cafea, dadeau ei. asta in septembrie.

magazinul universal T Fondaco dei Tedeschi by DFS de lângă podul Rialto
-toalete gratuite la parter si undeva intre parter si etajul 1, e o zona de servicii, ridicari comenzi... cica mai e una la etajul 4.
-Accesul pe terasa magazinului se face gratuit dar trebuie să vă faceți o rezervare . SE FACE CU MAXIM 4 SAPTAMANI IN AVANS,  sunset se ocupa primul. aici: https://www.dfs.com/..._venice_en.html

gasiti marketuri. coop, conad city, recomand despar theatro, probabil cel mai frumos supermarket din lume. are si preturi bune, de aici am luat san benedetto cu ghimbir, fain sortimentul, cu 0.55 euro/ 1.5 litri, cand peste tot e 0.8-0.9

gondolele sunt scumpe, dar sunt cateva gondole care trec canalul din o parte in alta cu 2 euro/persoana.
There are traghetto 2 EURO crossings along the Grand Canal at all of these points:
• Campo de la Pescaria (Rialto fish market) – Campo Santa Sofia (This is the most reliable route.)
• Campo San Tomà – Sant’Angelo
• Fondamente San Lucia (rail station) – Fondamenta San Simeón Piccolo
• Campo del Traghetto – Calle Lanza
• Campo San Samuele – Ca’ Rezzonico
• San Marcuola – Fondaco dei Turchi
• Riva del Carbòn – Fondamente del Vin

https://events.veneziaunica.it/ EVENIMENTE, se pot alege perioada, paid/free. concerte, palate deschise free, expozitii, chestii de genul asta.

https://www.labiennale.org/en , la fel,

Traseu insule: Torcello, Burano, Murano și Veneția. Mergand invers, eviti aglomeratia. Piazzale Roma cu vaporetto nr. 4.2 (peronul A, se gaseste mult in stanga) până la Fondamente Nove iar aici vaporetto nr. 12 la Torcello. Apoi 12-le până pe Burano și Murano iar de aici 7-le care merge de pe Murano direct la Piazza San Marco, stația Zaccaria. San Marco are trei stații de vaporetto.

sunt multe tururi gratuite, se da bacsis la final. cautati pe google free walking tours

#2252
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
o lista de biserici si obiective care ar trebui sa aiba intrare interior gratuita. e posibil la unele sa nu mai fie gratuit, altele sa fie inchise acum la interior. una care e unde e spitalul, e inchisa ca e inchisa zona din motive de covid.

biserica San Giacomo
San Maurizio
Bazilica San Marco. RECOMANDABIL Orele 11.30, 12.30 . obs. acum e 3 euro intrarea, inca 5 vizita completa, inclusiv terasa.
Puntea suspinelor
podul rialto
atelierul de reparat gondole (Squero di San Trovaso)
Bazilica San Giorgio Maggiore VIS A VIS MARCO pe insula !
Chiesa di San Salvador
Chiesa di San Zaccaria
Santa Maria della Salute !
SAN NICOLO DEI MEDINCOLI
INSULA SAN MICHELE
PALATUL MALIPIERO
Chiesa di San Giacomo di Rialto
Chiesa dei Santi Gervasio e Protasio
Chiesa dell'Angelo Raffaele
Libreria Acqua Alta
Church of Santa Maria Assunta - The Jesuits 1 Euro !
Chiesa di Santa Maria di Nazareth - Chiesa degli Scalzi
Chiesa dei Santi Geremia e Lucia - Santuario di Lucia
Chiesa di San Giorgio dei Greci
Chiesa di San Moisè
European Cultural Centre - Palazzo Mora
San Francesco della Vigna
Chiesa di San Rocco
Chiesa dei Santi Apostoli
Chiesa di Santo Stefano
Chiesa di San Zulian
Santa Maria dei Carmini
Chiesa dei Santi Gervasio e Protasio
museo della musica
Campo San Piero de Casteo PARC
RAMO VARISCO, STRADA ingusta DE 52 CM

google maps nu se descurca deloc bine in venetia, ba chiar tinde sa fie dezastru. strazile sunt prea late, prea apropiate, incat uneori e neclar pe ce strada esti, gaseste greu gps, se blocheaza.
mult mai ok e aplicatia asta https://play.google....ice&hl=ro&gl=US
Venice Travel Guide de la CityMaps2Go in aplicatie se pot bifa pe harta obiectivele, io ma uitam pe unde sunt, ce e pe aproape

https://hub.ulmon.co...ea061ecff0803b/
https://hub.ulmon.co...db9dc9432e8b95/ astea doua liste le aveam salvate. Plus una cu ceva parcuri.

Edited by slai, 03 October 2021 - 12:29.


#2253
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
O chestie moderna, probabil cem mai impresionant lucru din venetia...
Building Bridges de Lorenzo Quinn

Attached File  20210925_135358.jpg   248.9K   31 downloads
Attached File  20210925_141049.jpg   335.31K   32 downloads

Am inteles ca nu se poate ajunge terestru, se ajunge cu vaporetto, coborand in statia Bacini (zisa si Arsenale Nord). E o statie mica, intre anumite ore nu opreste permanent, ci doar daca ceri. De acolo trebuie urmat un traseu mai ocolit, aleea directa da intr-o poarta blocata. In principiu faci dreapta prin curte, se iese pe maul marii, la un moment dat traversezi alta curte, o cladire (aici sunt doua scaune rosii, mari, in forma de masca teatrala, iese o poza de cuplu foarte misto), apoi poti ajunge la sculptura.

Attached File  bacini.jpg   121.92K   26 downloads

#2254
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Multumesc @slai pt informatii, imi sunt de mare folos. Am facut rezervare si pt Fondaco Dei Tedeschi pt o vineri la ora 18:15 ( ma gandesc ca prind apusul ).

Cum urmeaza in curand sa ajung pentru 4 zile full in Venetia, sunt intr-un proces activ de cautare de informatii. Doresc mai mult sa ma plimb printre stradute, sa ma bucur de delicile culinare si mai putin sa intru prin muzee. Din cele 4 zile, una vreau sa o dedic insulelor: San Michele (cimitirul) => Burano => vaporetto spre insula Torcello ( 3-4 min ) => vaporetto nr 12 inapoi in Venetia . O sa ajung joi dimineata si o sa plec luni dimineata. In ce zi sa fac acest tur al insulelor ? O alta intrebare e legata daca merita sa imi cumpar vreun pachet de transport, tinand cont ca o stau in Venetia si doresc sa ma plimb mai mult ... fara sa ma simt fortat de vreun program anume. Cu siguranta vreau sa merg cu vaporetto pe Canal Grande si ,asa cum am scris mai sus, sa merg si prin insule in una din zile. Merita sa cumpar vreun pachet \ abonament pt transport in aceste 4 zile ? Daca da, de unde ? Legat de obiectivele de vizitat. cu sigurata Palatul Dogilor, cateva biserici ( Santa Maria Gloriosa dei Frari ; Santa Maria della salute ; Santi Giovanni e Paolo) si inca ma documentez. Imi recomandati sa iau si aici vreun pass pt intrari ? Daca da,  de unde sa iau ? Din ce citesc pe forum, paginile 80 si mai sus, veniceconnected.com e mentionat, dar vad ca nu deschide nicio pagina. Si apropo, voi cum ati folosi cele 4 zile ? Ce program v-ati face ? ( nu vreau sa insist sa vad toate muzeele, bisericile, ... nu vreau sa doar punctez obictivele , vreau sa ma plimb, sa vad locuri si oameni, sa mananc specialitati locale, sa simt locul ). Multumesc

#2255
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Hello,

mai incerc inca o data cu cateva intrebari, mai punctuale, poare reusesc sa primesc cateva raspunsuri:

1) Pentru transport, atat de la aeroport ( Treviso) - Venetia, cat si in Venetia, unde am de gand sa folosesc vaporetto doar pentru o plimbare pe Canal Grande , dar si sa ajung intr-o plimbare de o zi pe San Michele (cimitirul) => Burano => Torcello ( si retur ) , vad ca sunt niste pachete pe https://www.veneziau...mmerce/services care combina mai multe variante, ce varianta ar fi cea mai buna pentru mine ?

ATVO Transfer Airport CANOVA TREVISO(return ticket) + ACTV 2 tickets 75'Combo Ticket ATVO Transfer Apt CANOVA TREVISO + ACTV Public Transport Venice€ 33,00
- ATVO - Transfer Airport CANOVA TREVISO - MESTRE - VENICE (RETURN ticket)
BUS ROUTE: CANOVA Airport - Mestre Corso del Popolo - Mestre Train station - VENICE Piazzale Roma (or viceversa)
IMPORTANT: Show your Venezia Unica Voucher to the bus driver ATVO before getting on the bus.
- ACTV - 2 single tickets: one-way Waterbus Ticket 75'
Travel on any ACTV waterbus (vaporetto) in the City of Venice for 75 minutes from validation

sau

ATVO Transfer Airport CANOVA TREVISO(return ticket) + ACTV 3 days TicketCombo Ticket ATVO Transfer Apt CANOVA TREVISO + ACTV Public Transport Venice€ 58,00
- ATVO - Transfer Airport CANOVA TREVISO - MESTRE - VENICE (RETURN ticket)
BUS ROUTE: CANOVA Airport - Mestre Corso del Popolo - Mestre Train station - VENICE Piazzale Roma (or viceversa)
IMPORTANT: Show your Venezia Unica Voucher to the bus driver ATVO before getting on the bus.
- ACTV - 3 days Ticket
Unrestricted use of: ACTV Vaporetti water-buses in Venice, Lido and lagoon islands / ACTV Buses in Mestre, Marghera and mainland for 72 hours from validation

am inteles eu bine ca la prima varianta, cea la 33 Euro, nu as putea sa o folosesc pentru excursia la Burano ? Ce ma sfatuiti ? Inteleg ca aceste pachete, daca le achizitionez online, doar prezint ce primesc pe email cand ma urc in autobus  \ vaporetto , sau mai trebuie pe baza a ce primesc pe email sau ma duc la vreun ghiseu sa iau bilete \ etc ? Am citit ca trebuie sa validez biletul inainte sa ma urc pe vaporetto, unde mai exact ? sunt niste compostoare cum urci sau cum ?

2) Pentru vizitat, nu am de gand sa imi petrec prea mult prin muzee, insa vreau sa "punctez" ce e mai reprezentativ fara sa fiu conditionat prea mult de timp  . Tot pe https://www.veneziau...mmerce/services sunt niste asa zice " best deals"  unde ma gandeam sa iau :

ADULT City Pass - All Venice [AGE: 30-64]SAVE UP to - 20% ( * ) on the services included€ 50,90

Allow free entrance to:
Doge'€s Palace and the other 10 Musei Civici di Venezia
14 Chorus Churches
Querini Stampalia Foundation
Jewish Museum

credeti ca merita ? include ce vreau eu ? imi dati alt sfat ?

Presupun ca daca iau de pe site-ul asta, veneziaunica , ies mai ieftin si nu mai stau la coada la fiecare obiectiv turistic sau autobus \ vaporetto.


Multumesc

#2256
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pai hotaraste-te ce anume vrei sa vizitezi si cumpara bilete doar pentru acelea, ce rost are sa platesti in plus?

In ceea ce priveste vaporetto, cand am fost noi era abonament pe diverse durate in timp, noi ne-am luat pentru 2 zile cat am stat. Nu am fost pe alte insule. Nu mai stiu exact procedura de validare, ce imi amintesc in schimb e ca era aglomerat, nu intrai neaparat in primul si asteptai ceva timp intre ele. Lucru care nu stiu cum o fi acum.

Preferintele oamenilor difera, fiecare are dorintele lui. Obiectivele principale sunt domul San Marco si Palatul Dogilor. Noi ne-am dus in una din dimineti cu vaporetto-ul direct in piata San Marco ca sa intram la dom inainte sa se faca cozi mari. Vizitarea ne-a luat ceva, am urcat si pe acoperis, a fost foarte frumos. Dupa dom sotul meu a fost cu cei doi copii mai mari in Campanile iar eu am ramas cu micuta (avea 2 ani) sa alerge prin Piazza San Marco dupa porumbei :)

La Palatul Dogilor am fost in cealalta zi, imediat dupa pranz. In rest, fiind cu copii destul de mici atunci, mai mult ne-am plimbat, am mai intrat prin biserici (Dei Frari, San Rocco si altele) si am mai intrat la muzeul Scuola Grande di San Rocco.

Eu mi-am cumparat ghidul Lonely Planet si am ales ce sa vizitam dupa descrierile de acolo si tinand cont de capacitatea, rabdarea si interesele familiei. A trebuit sa ajungem si intr-un parculet la un loc de joaca 😁. Eu as fi mers si la colectia Guggenheim sau la Ca’ D’Oro sau la Galeria del Accademia dar nu aveam ce cauta acolo cu copil de 2 ani. Venezia are multe de oferit, alegerile sunt ale fiecaruia. E greu sa faci sugestii, si imposibil/nepotrivit sa alegi pentru altul.

Una peste alta noi am avut doua zile superbe la Venezia, multumesc ca ai redeschis subiectul, mi-ai facut dor sa mai merg 😀. (Pentru noi au fost ultimele doua zile dintr-o vacanta mai lunguta in nordul Italiei, cu masina)

Edited by mdt, 11 October 2021 - 21:47.


#2257
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmparvu, on 11 octombrie 2021 - 20:36, said:

Pentru vizitat, nu am de gand sa imi petrec prea mult prin muzee, insa vreau sa "punctez" ce e mai reprezentativ fara sa fiu conditionat prea mult de timp  .
Nu te teme, 4 zile sunt suficiente sa punctezi obictivele principale si sa-ti ramana destul timp sa te bucuri de atmosfera, oameni si gastronomie.
Ai piata, basilica si turnul San Marco, plus Palatul Dogilor. Restul, dupa gust. As face o vizita si la un palazzo mai putin vizitat: Scala Contarini del Bovolo.
Poduri, canale, stradute, mici piatete si insulele de care ai amintit. Evita sa mananci in zona super-turistica, caci acolo vei beneficia de pret mare si calitate scazuta.
Oricum, nu in Venetia vei intalni traditionala gastronomie italiana, dar macar sa nu pleci dezamagit.
Have fun!

Edited by nniki, 12 October 2021 - 00:27.


#2258
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Multumesc pentru raspunsuri.

Tocmai ce am primit un sms de la wizz cum ca trebuie sa prezint plf dar si un test negativ covid. Nu inteleg de ce cer test...atata timp cat esti vaccinat si prezinti certificatul. M-am uitat acuma pe toate site-urile oficiale si nu vad nicaieri sa se fi schimbat ceva in conditile de intrare in Italia. Wizz-ul nu ai cum sa ii contactezi , decat daca platesti pt call center ( o alta magarie ). Nici nu stiu ce sa mai cred...
Mai e cineva sau a fost in situatia asta ?

#2259
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
E un mail general, nu-l baga în seama. E de ajuns certificatul verde. Vezi ca probabil trebuie sa faci check-în și fizic, la aeroport.

#2260
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013

View Postslai, on 12 octombrie 2021 - 14:29, said:

E un mail general, nu-l baga în seama. E de ajuns certificatul verde. Vezi ca probabil trebuie sa faci check-în și fizic, la aeroport.


da, am vazut ca la wizz asta inseamna check in, il faci online..dupa care te duci la ghiseu sa-l mai faci inca o data, asta in situatia in care toti incearca sa pastreze distanta...posibil sa fie si ultima data cand o sa zbor cu ei, in loc sa fie totul lejer si predictibil, au grija sa faca totul mai complicat

#2261
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
La toți e asa. Verifica dacă ai certificat, plf sau ce se mai cere în tara de destinație. Ca dacă ajungi acolo și nu poți întra, e responsabilitatea lor sa te returneze în România.

#2262
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Buna,

m-am intors din Venetia si vreau sa impartasesc experienta, poate o sa ajute si pe cei care urmeaza sa mearga:

Am plecat intr-o joi dimineata, cu singurul zbor direct disponibil in acest moment, cel de la Wizz . Zborul a avut plecarea la 5:55. Am vazut ca din Noiembrie o sa zbore si rynair , dar nu am vrut sa mai astept. Asa cum ati vazut si in mesajele mele anterioare, am fost informat de Wizz prin sms cu vreo 2 zile inainte ca imi trebuie test negativ..fara sa mentioneze ca daca ai vaccinul facut nu mai este cazul. Ajuns la aeroport, desi am facut un fel de check in de acasa, a trebuit sa stau din nou la o ditamai coada, unde nu s-a respectat nicio masura de siguranta, nici macar de catre cei care verificau actele si emiteau biletele de imbarcare. Avionul a plecat cu vreo 10-15 minute intarziere, lucru care mi-a creat o teama ca nu o sa pot prinde cursa de 7:30 ,cu cei de la ATVO , din Treviso pana in Venetia. Intarzierea s-a pastrat si pe zbor si am aterizat pe la 7:15..dar am reusit ca in 10 minute sa ies si sa prind autocarul . Aeroportul este foarte mic, de la avion pana la vama am mers pe jos, deci e fezabil sa prinzi cursa de 7:30 cu ATVO.
Autocarul nu a avut nicio alta oprire pana in Piata Roma, lucru care m-a surprins, placut, tinand cont ca ma asteptam sa mai opreasca de vreo doua ori in Mestre . La intoarcere insa a mai avut doua opriri.
Am ajuns in P-ta Roma, pe la un 8:40, pe o vreme superba. Am fost cazat in Dorsoduro. Am facut cam 10 min pe jos din P-ta Roma si pana la hotel. Faptul ca urma sa ajung asa devreme si sa plec la fel de devreme, am cerut la hotel ca micul dejun din ultima zi sa-l pot lua in prima zi... deci , faptul ca am ajuns pana la 10, mi-a permis sa iau micul dejun si sa intru in atmosfera de concediu imediat, desi eram un pic obosit. Am avut surpriza sa fie gata si camera de hotel, deci am putut sa fac un mic refresh si sa iesim la plimbare.  Nu aveam ceva planificat clar, dar am zis ca ar fi bine sa incepem cu un tur de Gran Canal..sa ne lasam introdusi in atmosfera venetiana . Ne-am intors in P-ta Roma, si dupa o mica discutie cu cei de la bilete, am hotarat sa luam un abonament pe 2 zile , pe care am dat 30 de euro de pers. Planul era ca in una din zile sa mergem la Murano si Burano \ Torcello. Am activat abonamentul pe la un 11, deci asta insemna ca a doua zi sa facem turul insulelor . Turul pe Gran Canal a fost fenomenal, faptul ca am plecat din P-ta Roma, ne-a permis sa prindem un loc chiar in fata, afara, pe scaun si sa admiram peisajul, pe o vreme cum de mult nu am mai prins...un soare de zici ca eram in mijlocul verii. Vremea de altfel s-a pastrat in toate cele 4 zile full cat am stat, mi-a parut rau ca nu am luat haine mai subtiri cu noi. Am coborat la San Marco, unde am zis sa vedem daca e aglomeratie la palatul dogilor. Am hotarat ca merita sa stam si in maxim 20 min eram inauntru. Biletul, cred ca am dat vreo 25 eur in care erau inclus si muzeul. Am stat pana in 2 h inauntru, iar la iesire am zis sa urcam si un turn. In max 5 min de stat la coada, am ajuns sus si admirat o priveliste memorabila. Acolo am hotarat sa mergem si pe San Giorgio si Giudecca . Cand am coborat din turn, am vazut ca era ceva coada la basilca San Marco si am zis sa o lasam pe alta zi. Ne-am dus pe  San Giorgio si am admirat Venetia si vaporasele care treceau dupa care ne-am asezat la o terasa pe Giudecca si am baut un cocktail fix pe malul apei...excelent. Incepuse sa se faca seara, eram cam obositi, asa ca am hotarat sa ne intorceam in Venetia si sa cautam un restaurant sa luam masa. Am gasit ceva pe langa hotel, mai exact https://goo.gl/maps/...doNCydAAĂ‚ Ă‚ . Am mancat peste , baut un vin si mancat un tiramisu facut in casa chiar de cel care ne servea, un roman . Experienta ok, greu sa gresesti un peste la gratar si cu niste legume. S-a dovedit ca a fost si cel mai bun tiramisu de pe unde am fost in Venetia ( dar nu cel mai bun mancat ). Costul mesei, pe undeva la 70 eur. Ne-am dus la hotel, am mai baut si acolo un pahar de vin..si la odihna, doar ne astepta o zi plina la Murano \ Burano.
A doua zi, am luat-o greu din loc, dupa micul dejun. Am ajuns in P-ta Roma pe la 11:30 si am intrebat cum sa ajungem la Murano. Nu mai stiu cum, dar am luat vaporetto # 3 care ne-a lasat direct la Murano ( avantaj ca nu a mai oprit in Fte Nove. dezavantaj ca nu am oprit la cimintirul San Michelle ). Pe Murano, pe o vremea exceptionala, ne-am relaxat ...am reusit sa prindem si o demonstratie gratis , dar , din pacate, pe sfarsite, undeva pe unde se termina insula , nu am retinut cum se numete locul . Murano mi-a intrecut asteptarile, nu ma asteptam sa fie atat de pitoresc. Am luat vapporetto , pe la un 16, si am plecat catre Burano.   Culorile caselor, canalele, terasele...totul te face sa te simti ca intr-o poveste. Am luat cateva felii de pizza si un aperol si am stat pe o bancuta la malul marii. Se facuse deja 18:30 si am zis sa mergem si catre Torcello. Din pacate, biserica era inchisa, dar cu toate astea ne-am plimbat un pic pe acolo...pustiu. Ne-am intrors in Venetia , pe la un 20:00 eram in Fte Nove ( ultima statie...am crezut ca ne lasa direct in P-ta Roma). Am coborat si am zis sa cautam un restaurant sa mancam spre drumul de intoarcere , desi eram constienti ca suntem relativ departe de hotel. Supriza mare aici...bateria telefoanelor ne-a lasat , deci a trebuit sa ne gasim drumul prin "labirint" ...o experienta si asta pana la urma Posted Image . Ne-am ghidat dupa semnele care indicam P=ta Roma si ne-am cam dat seama pe unde suntem.  Eram obositi si am decis sa stam la un restaurant oarecare unde sa ne potolim foamea. Am cerut si un pahar de vin, care s-a dovedit ca era acru..lucru care m-a infuriat, am cerut sa bea proprietarul din el si au venit cu un alt vin, alt soi fata de ce am cerut... de toata jena . Apropo de vin, recomandare mea , sa luati vin la sticla sau sa mergeti la restaurante care servesc vinuri mai deosebite la pahar si au rulaj pe ele. Din pacate in Venetia, trebuie facut research serios daca vrei sa manaci si sa bei vinuri bune.
A treia si  a patra zi, am folosit o aplicatie - POPGuide, pe care o recomand , si am facut toate tururile de acolo ( atasat print screen-uri cu tururile, poate ajuta ). Aplicatia m-a ajutat foarte mult, mai ales ca nu am avut timp mult de research inainte, si e buna ca atunci cand ajungi in locul respectiv incepe sa iti spuna despre ce e vorba . In a treia seara am luat masa la https://g.page/Risto...DeiNobili?share , mancarea foarta buna, am luat si o stica de vin f buna. Aici cred ca am mancat cel mai bine, a costat undeva pe la 90 Eur. A 4 noaptea am mancat la un alt restaurant detinut de o familie, unde mancare a fost buna, dar nu mai imi aduc aminte cum se numea. O parere de rau a fost ca nu am putut gasi un loc la https://goo.gl/maps/szBUmJreogRyrCqk6 , unde se pare ca doar cu rezervare se poate.

Vad ca am scris f mult, ma opresc aici. Daca pot ajuta cu ce ceva mai multe detalii, va rog sa imi ziceti.

Attached Files


Edited by mparvu, 20 October 2021 - 20:42.


#2263
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Orașul Veneția va putea fi vizitat doar pe bază de rezervare începând din 2023.
https://www.g4media....d-din-2023.html

Edited by max_01, 21 April 2022 - 08:59.


#2264
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare,

M-am intors dupa o escapada de cateva zile in Venetia si multumesc celor care au impartasit informatii despre experientele lor. Adaug si eu ceva, pentru cine este interesat:
- daca dupa ore intregi de colindat prin oras simititi nevoia de a sta pe o banca, in parc, puteti lua vaporetto si coborati la statiile Giardni Biennale sau la Sant' Elena;
- vizitiati Burano si Torcello (implicit si Murano); nu veti regreta;
- am mancat foarte bine aici: A Le Tole Spaghetteria Pizzeria ; duminica seara a trebuit sa sunam pt rezervare si a fost si muzica live;
- pizza la felie buna aici: Crazy pizza
- am stat la Quality Hotel Delfino Venezia Mestre; de la gara 10 minute de mers pe jos, curatenie zilnica, statia de autobuz 4L, care te duce in Venetia, este chiar in fata intrarii hotelului;
-  am folosit bilet Venezia Unica pentru 3 zle si l-am utilizat la maximum (mers pe Lido, San Giorgio Magiore, Giudecca, si celelalte trei insule mentionate mai sus);

Attached Files



#2265
omdisperat

omdisperat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2022
Stie cineva ce sunt cu preturile alea pe booking in Venetia?Acolo merg doar bogatanii sau cum?Sub 100 euro nu gasesti nimic...

#2266
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

 omdisperat, on 25 mai 2022 - 17:49, said:

Stie cineva ce sunt cu preturile alea pe booking in Venetia?
Suna la "booking" si intreaba....

#2267
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,197
  • Înscris: 02.09.2014

 omdisperat, on 25 mai 2022 - 17:49, said:

Stie cineva ce sunt cu preturile alea pe booking in Venetia?Acolo merg doar bogatanii sau cum?Sub 100 euro nu gasesti nimic...
Pai vine vara, a inceput sezonul concediilor, doar nu te asteptai sa scada preturile?!Posted Image

#2268
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 omdisperat, on 25 mai 2022 - 17:49, said:

Stie cineva ce sunt cu preturile alea pe booking in Venetia?Acolo merg doar bogatanii sau cum?Sub 100 euro nu gasesti nimic...

Cam astea sunt preturile in Venezia, nu e ceva nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate