Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Jogging,alergare

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Miky94

Miky94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2011

View Postflavius1990, on 10th February 2008, 12:20, said:

Depinde cand te trezesti, daca te trezesti chiar inainte de alergare atunci nu ar fi o problema sa nu mananci nimic,insa daca tu te trezesti la 8 dimineata si pana la 10-11 nu mananci nimic si te pui sa alergi poti sa ai unele simptome,deci nu ar fi indicat. Cel mai indicat este sa alergi imediat dupa ce te-ai trezit chiar daca spre finalul alergarii iti va carai putin burta nu este o problema. Poti manca dupa 30 de minute de la alergare. Succes la dat jos kilogramele iar daca mai ai nelamuriri te astept aici. Bafta
Salut,am si eu o intrebare....la 6 dimineata e bine sa alerg?:Dmultumesc

#38
knoppyx

knoppyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.09.2006
Am 21 de ani, 1.73 m si 83 kg. Am o burta pe care nu o mai suport si de cateva zile m-am apucat sa fac cele "8 minute pe zi pentru un abdomen perfect". Vreau sa ma apuc si de alergat dar nu stiu ce program sa imi fac, eu vreau sa alerg si sa fac si exercitiile din filmulet zilnic. Credeti ca e prea mult din prima? Care ar fi cea mai buna imbinare a celor 2 exercitii (alergare si cele 8 minute pe zi)?

#39
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostMiky94, on 4th April 2011, 23:57, said:

Salut,am si eu o intrebare....la 6 dimineata e bine sa alerg?:Dmultumesc
O fi...dar depinde ce vrei sa scoti din asta.


View Postknoppyx, on 5th April 2011, 19:28, said:

Am 21 de ani, 1.73 m si 83 kg. Am o burta pe care nu o mai suport si de cateva zile m-am apucat sa fac cele "8 minute pe zi pentru un abdomen perfect". Vreau sa ma apuc si de alergat dar nu stiu ce program sa imi fac, eu vreau sa alerg si sa fac si exercitiile din filmulet zilnic. Credeti ca e prea mult din prima? Care ar fi cea mai buna imbinare a celor 2 exercitii (alergare si cele 8 minute pe zi)?
Daca si pe tine te-a impresionat programul ala, il poti face de 2 ori pe saptamana, dar trebuie sa stii ca nu ajuta la slabit.

#40
Bogdann710

Bogdann710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2011
Eu merg la alergat 2 zile pe saptamana si in vacante aproape in fiecare zi de pe la 6 dimineata dar nu ma iau dupa nici un program. Ma apuc sa alerg si ma opresc cand nu mai pot, mai merg putin si iar alerg. Nu e bine si asa?

#41
Sir_Obsoletus

Sir_Obsoletus

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 924
  • Înscris: 18.04.2011

View PostBogdann710, on 19th April 2011, 19:40, said:

Eu merg la alergat 2 zile pe saptamana si in vacante aproape in fiecare zi de pe la 6 dimineata dar nu ma iau dupa nici un program. Ma apuc sa alerg si ma opresc cand nu mai pot, mai merg putin si iar alerg. Nu e bine si asa?
Cum alergi ? Viteză mare, mică ? :blink:

View Postknoppyx, on 5th April 2011, 19:28, said:

Am 21 de ani, 1.73 m si 83 kg. Am o burta pe care nu o mai suport si de cateva zile m-am apucat sa fac cele "8 minute pe zi pentru un abdomen perfect". Vreau sa ma apuc si de alergat dar nu stiu ce program sa imi fac, eu vreau sa alerg si sa fac si exercitiile din filmulet zilnic. Credeti ca e prea mult din prima? Care ar fi cea mai buna imbinare a celor 2 exercitii (alergare si cele 8 minute pe zi)?
Te exciți când te uiți la burta ta ? :blink:

Vrei să ai burtă ca o fată ?  :confuzzled:

[ http://www.infobarrel.com/media/image/801.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sir_Obsoletus, 19 April 2011 - 18:46.


#42
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostBogdann710, on 19th April 2011, 19:40, said:

Eu merg la alergat 2 zile pe saptamana si in vacante aproape in fiecare zi de pe la 6 dimineata dar nu ma iau dupa nici un program. Ma apuc sa alerg si ma opresc cand nu mai pot, mai merg putin si iar alerg. Nu e bine si asa?
Cum poate sa iti spuna cineva daca e bine sau nu daca tu nu spui care e obiectivul...?

#43
Sir_Obsoletus

Sir_Obsoletus

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 924
  • Înscris: 18.04.2011

View PostChrisforever, on 19th April 2011, 20:36, said:

Cum poate sa iti spuna cineva daca e bine sau nu daca tu nu spui care e obiectivul...?
Dar ce obiectiv trebuie să ai ? :eek:

#44
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostSir_Obsoletus, on 19th April 2011, 20:38, said:

Dar ce obiectiv trebuie să ai ? :eek:
Eu daca iti spun tie: "mi-am cumparat o masina, ce zici, e buna?" tu cam ce raspuns ai putea sa imi dai?

#45
Sir_Obsoletus

Sir_Obsoletus

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 924
  • Înscris: 18.04.2011

View PostChrisforever, on 19th April 2011, 22:19, said:

Eu daca iti spun tie: "mi-am cumparat o masina, ce zici, e buna?" tu cam ce raspuns ai putea sa imi dai?
Mașina e un obiect, iar alergatul e o activitate pe care o desfașoară un om. Gândește-te la altă comparație.

Ce obiective poate avea? :blink: Slăbit,masă musculară, arderea doar a grasimii de pe burtă,antrenament de viteză ca să poată scăpa de atacatori, antrenament pentru olimpiadă,maraton,viteza,400m ,800m etc . :eek:

Știi tu antrenamente de alergat pentru fiecare caz de mai sus ? :blink:

#46
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostSir_Obsoletus, on 19th April 2011, 22:26, said:

Știi tu antrenamente de alergat pentru fiecare caz de mai sus ? :blink:
Altfel te antrenezi pentru viteza, altfel pentru rezistenta, altfel pentru forta, altfel pentru slabit...
Fac alta comparatie: daca eu iti spun ca ridic de o gantera, tu cum poti sa imi spui ca e bine ce fac daca eu nu iti spun obiectivul?

Edited by Chrisforever, 19 April 2011 - 22:10.


#47
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

View Postciutacu, on 22nd August 2008, 17:48, said:

Pentru unii alergatul pe stomacul gol e mai bun decat pentru altii, fiecare e diferit. Cel mai bine e sa invete fiecare sa-si asculte organismul, desi asta ii ia timp, iar multi vor informatia de la altii cat mai repede si se mira de ce nu le merge bine.
Nu prea sta in picioare teoria cu alergatul pe "burta goala" deoarece alimentele au nevoie de timp pentru a fi procesate de stomac,dupa aceea trebuie sa treaca in intestin si doar dupa aceea se incepe absorbtia substantelor in organism.Toate acestea dureaza cateva ore,deci la momentul cand alergam,organismul nostru este nevoit sa consume din rezervele deja existente.

#48
maxi02

maxi02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.04.2011
si daca nu mananci cu 2 ore inaintea alergarii?

Edited by maxi02, 14 July 2011 - 17:45.


#49
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postmaxi02, on 14th July 2011, 18:45, said:

si daca nu mananci cu 2 ore inaintea alergarii?
Daca nu mananci, ce?

#50
maxi02

maxi02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.04.2011
atunci is procesate?

#51
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postrazvi007, on 1st June 2011, 21:41, said:

... deci la momentul cand alergam,organismul nostru este nevoit sa consume din rezervele deja existente.


Pai asta este si scopul in cazul nostru. Majoritatea alearga pentru a arde tesut adipos (pentru ca pierderea in greutate are mai multe forme, discutate indelung pe acest forum). De ce expertii sustin ca alergarea cea mai eficienta este dimineata pe stomacul ? Pentru ca deja glicogenul din muschi este pe terminate (tinandu-se cont ca de la ultima masa a trecut cel putin 6 ore) si atunci organismul incepe sa transforme in energie tesut adipos, adica umbla la "rezerve". Organismul consuma tesut adipos doar in ultima instanta cand nu mai are ce "arde". In concluzie dimineata pe stomacul gol are randamentul cel mai bun pentru slabire.

Edited by atc, 03 October 2011 - 12:43.


#52
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postatc, on 3rd October 2011, 13:41, said:

In concluzie dimineata pe stomacul gol are randamentul cel mai bun pentru slabire.
Mai consuma si proteine, nu numai din rezervele de grasime, d-aia nu prea incurajez efortul aerobic dimineata.

Edited by Chrisforever, 03 October 2011 - 22:57.


#53
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View PostChrisforever, on 3rd October 2011, 23:56, said:

Mai consuma si proteine, nu numai din rezervele de grasime,...

Intotdeauna mai exista si victime colaterale !  ;) Se mai pierd si din minerale si din vitamine insa scopul scuza mijloacele !

#54
dadu1976

dadu1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2007
Ma bag si eu...sunt incepator si folosesc de 1 saptamana micoach de la adidas pe android insa mi se pare ca este f solicitant antrenamentul. Il mai foloseste cineva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate