Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Visual Basic 6

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
valah03

valah03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2004
Am o problema cu VB6. Rulez cu Win2K si am realizat un program in VB6. Toate bune si frumoase programul merge perfect. Dar numai atat timp cat il rulez sub Win2k, XP. Daca incerc sa-l rulez sub Win98 nu mai merge. Imi da o multime de mesaje de eroare. In acest program am niste controale de tip ComboBox, in care nu pot adauga nimic. Am instalat VB6 pe un alt PC care ruleaza sub si am constat ca modul in care realizat programarea in Win2K nu are efect. Si la fel...O multime de erori si nimic nu merge.. Daca ma poate ajuta cineva sa inteleg ce se intampla..va rog...Multumesc anticipat!

#2
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004
.[mover].[/mover]
|_O_| m..e m.r.e

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
numai daca ai stii cit m-am chinuit eu cu un program care trebuia sa mearga pe toate sistemele... inclusiv Win 95, la care am renuntat pina la urma
dar, hei, tu ai facut un program de instalare sau ai copiat doar fisierul .exe?
I hope not cause it's stupid

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
uau, cred ca-s chior... deci ai instalat VB6 pe un comp care ruleaza sub ce? ca n-ai scris... si ai pus tot projectu l-ai rulat si ti-a dat ce mesaje de eroare? adica vreau sa stiu se incarca projectu sau nu?

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@valah03

Tre sa faci tot kitul de instalare corect ca sa detecteze dependencies, ca altfel controalele tale ocx raman de caruta si nu vor fi instalate pe calcul destinatie.

Also, cine stie ce ocxuri ai utlizat...poate nici nu merg in 9x

:cya:

#6
valah03

valah03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2004
Dap...am instalat VB6 pe un PC care ruleaza sub SO Win98...si am incercat sa rulez proiectul, pe care l-am copiat asa cum era lucrat pe celalalt sistem...si nu merge. Proiectul se incarca...dar cand il rulez imi da mesaje de eroare de genul...nu gaseste librarii sau ca nu gaseste chiar proiectul.

#7
valah03

valah03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2004
Ce inseamna ...@driverx : "Tre sa faci tot kitul de instalare corect....". Adika efectiv sa rescriu acest proiect sub SO Win98 sau te referi la instalarea VB6. Ca de altfel controalele ocx sunt cele prezente in VBRun60sp5.exe (Visual Basic 6.0 Runtime Module SP5 6.00.8964).

#8
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
valah03:
- deschide proiectul respectiv in VB
- NU RULA proiectul, ci deschide meniul Project/References...
- fa un screenshot dupa fereastra de References si posteaz-o aici, sau trimite-mi-o pe pm.

#9
valah03

valah03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2004
Uite....dar este luata din PC care are SO Win2K si pe care merge...nu merge pe sistem cu SO Win98...

Attached Files



#10
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004
clar,

instaleaza-ti excelu' lu' peshte si pe win98 ! :degetele:  :degetele:  :degetele:

#11
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Ideea era sa iei de pe sistemul pe care nu merge...
Dependinta/dependintele cu "bube" ar fi avut un "missing" in fata...

Asa, pot doar sa-mi dau cu parerea, si sa confirm ce spunea sp_attach_db, cu o mica completare: s-ar putea ca pe win 98 sa ai totusi instalat excelul, dar o versiune mai mica decat excel 2002-ul care il ai pe win2k...

Welcome to the dll's hell...

#12
valah03

valah03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2004
E...acum sa va spun tot scenariu. Am Realizat un program care primeste informatii pe portul serial al PC. In primul rand fac un scan al porturilor seriale. In Win98 nu merge sa fac desi, folosind acelasi dll cu un alt limbaj de programare (C++, Pascal, QBasic) merge. Si oricum folosesc MSComm-ul VB6, deci n-ar trebui sa fie o problema. Nu vrea sa-mi deschida porturile. Codul este corect. Programul functioneaza perfect in Win2K si XP. In Win98 nu-mi insereaza elementele dorite in ComboBox si in ListView. Excelul...stiam ca nu va merge...dar asta e ultima mea problema. Cand apas unul dintre butoane ar trebui sa-mi apara un InputBox. In Win98 imi da eroare si nu vrea sa-mi apara. Am instalat un pachet VBrub6SP5...cred ca se numeste ...cu utilitare pentru lucrul cu programe realizate in VB6 si tot nu merge. Deci, lasa-ti excelu in pace....ca asta e ultima problema....

#13
valah03

valah03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.09.2004
@NostraDamnUs
am fost chior...
Ideea era sa iei de pe sistemul pe care nu merge...
Dependinta/dependintele cu "bube" ar fi avut un "missing" in fata...
Merci de informatie.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate