Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Port paralel,intrari

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Nu, nu era un test. Ultimele 2 linii erau suficiente, merci

Uite ca am gasit ceva: http://www-user.tu-c...T/index.html.en
Dar nu merge suficient de 'bine' pentru orice. Este aceeasi problema ca la serial, de ex uc232a nu merge cu baud-rate-uri non-standard, pe cand FT232 da.

Sorry pt. off-topic.

#20
macaz

macaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007

View PostAlice, on Mar 13 2009, 14:23, said:

Nu, nu era un test. Ultimele 2 linii erau suficiente, merci

Scuze ca am inteles altceva! my bad.

Interesant adaptorul, exact ce spuneam intr-un post anterior, un driver destept care intercepteaza apelurile i/o si comunica cu device-ul din adaptorul  USB.
Am gasit si eu acest adaptor acum ceva timp dar sincer nu i-am dat importanta prea mare.

View PostAlice, on Mar 13 2009, 14:23, said:

Dar nu merge suficient de 'bine' pentru orice. Este aceeasi problema ca la serial, de ex uc232a nu merge cu baud-rate-uri non-standard, pe cand FT232 da

Iti dai seama ca o astfel de implementare are totusi imperfectiunile ei, totusi e ceva concret care te poate scoate din incurcatura.

#21
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.01.2007
Sall...deci uitati ce am gasit eu...nu se prea incadreaza la programare ...mai mult la electronica dar....
am atasat un PDF e cu un chip FT245BL si din cate am inteles se poate emula portul LPT.... si cam toate convertoarele care au la baza acest chip sau cele asemenea lui. ce parere aveti? -_-

Attached Files



#22
macaz

macaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.06.2007
Amice esti tare! :w00t:  se pare ca tu chiar nu intelegi nimic :huh: Oricum, am batut campii degeaba incercand sa-ti explic cum este cu porturile astea.
Si nu era nevoie sa postezi aici datasheet-ul circuitului respectiv.
Scuze pentru PH-ul ridicat dar nu m-am putut abtine.

@Alice a dat un link cu un adaptor USB-LPT. Nu Hardware-ul este interesant, putea fi realizat cu orice altceva, piesa de rezistenta la tot adaptorul ala este tocmai driverul care incearca sa emuleze un port paralel nativ prin interceptarea apelurilor i/o.

Desigur poti utiliza si circuitul postat de tine dar trebuie rescris software-ul utilizat. Daca tu realizezi un adaptor cu circuitul ala iti promit ca rescriu programelul ala din primele posturi sa lucreze cu acest circuit.

Si te rog posteaza aici probleme legate de programare Visual Basic ca sa nu incarcam topicul aiurea. Pentru orice altceva da-mi PM si te ajut.

Edited by macaz, 14 March 2009 - 08:33.


#23
galdody

galdody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.05.2006
Buna
Am si eu o intrebare ,vreau sa fac un ornament de craciun in care becurile de pe brad sa clipeaca pe ritmul colindelor si sa fie comandata din portul paralel ,daca cineva poate  sa ajute cu ceva program in rest descurc .Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate