Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Statii emisie receptie pt info trafic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7548 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt multe alternative, ideal este sa le alegi pe cele care au sensibilitate macar de 0.5uV si un afisaj mare, eventual posibilitati de multe canale (multi-standard) si tot eventual, filtre mai deosebite.
pentru marca Alan: http://www.midland.r...nd-statie-alan/
pentri Intek si Magnum: http://www.mondoplas...?pg=radio&id=24
Daca stai bine financiar tinteste catre President si cele de top.

Dupa parerea mea personala, un alan 78 multi e suficienta, e destul de compacta, si mi se pare se poate extinde sa acopere multe benzi/frecvente precum si altele din familie. Daca bugetul e mic Alan 100 (echivalent s-mini) dar are 1uV si nu prea e performanta. Eu am preferat sa-mi iau alan 48 excel pt ca are un filtru de zgomot performant, afisaj mare care poate da si frecvente nu doar numar de canal si nu in ultimul rand s-metru pe ac. Dar orice statie e ok atata timp cat are sensibilitate decenta.

Edited by andreic, 02 February 2008 - 12:44.


#20
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Am inteles.Si pot sa iau orice antena magnetica sau trebuie una anume.
La ce distanta bate statia pe care o ai?
Mersi mult pentru sfaturi.

Edited by moki, 02 February 2008 - 12:39.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 moki, on Feb 2 2008, 12:39, said:

Am inteles.Si pot sa iau orice antena magnetica sau trebuie una anume.
Orice antena cat timp e de CB 27MHz, preferabil una de 1.6m gen cum e a mea. Alea compacte cu bobina la mijloc merg cat de cat la distante mai mici dar nu sunt asa bune la castig si asta iti afecteaza raza de actiune. Antena este cea mai importanta cand vine vorba de performanta de distanta, statia conteaza mai putin ca oricum au aceleasi puteri.

 moki, on Feb 2 2008, 12:39, said:

La ce distanta bate statia pe care o ai?
Pai pe sosea cam 10-20km, standard, daca are 4W. Depinde de ambii operatori sa aibe echipament bine reglat si se poate atinge si mai mult. Practic limitarea e data de forma pamantului, obstacole naturale sau artificiale (cladiri). Daca ai merge cu un 4x4 pe munte sus la cota 2000 ai putea vorbi si cu Bucurestiul, frecventa e oki pt distanta, atenuarea in eter e mai mica in frecvente joase decat e in frecvente mari, dar cel mai important e sa ai antena buna cu castig cat mai mare.

Edited by andreic, 02 February 2008 - 12:57.


#22
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Ok.Multumesc mult.

#23
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
O parere despre asta???

http://www.midland.r...-with-radio.php

Multumesc

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 videosuzy, on Feb 2 2008, 17:40, said:

O parere despre asta???
http://www.midland.r...-with-radio.php
Multumesc
E un scanner (receptor) de banda larga portabil, 150KHz ~ 1.3GHZ cu pas variabil si are si WFM (fm de banda larga) deci poti asculta si radio 88-108. Nu este statie emisie-receptie!
Cu scula asta se pot asculta canalele CB pe setare NBF (fm de banda ingusta) sau AM (daca e cazul si se foloseste de catre cineva) si-ti memorezi eventual banda sau canalele uzuale ca tot are memorii garla, de ex canalul 22 este 27.225MHz, orice dar fara emisie si cu un oarece handicap la interferente intrucat e de banda larga deci nu prea filtreaza bine.

Edited by andreic, 02 February 2008 - 17:53.


#25
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Tocmai am discutat cu un vecin care foloseste statie CB pe masina "mica". Imi zicea ca nu prea depaseste 130 km/h pentru ca s-ar desprinde antena. E cu suport magnetic pe plafonul masinii.
Sunt  sisteme de prindere cu magnet mai puternic care sa iti permita macar 150 km/h ?
Nu ma prea incanta o limitare la 130 km/h.

#26
soferu

soferu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.03.2007

 OIL1, on Feb 3 2008, 22:22, said:

Imi zicea ca nu prea depaseste 130 km/h pentru ca s-ar desprinde antena.

Nu e adevarat. Eu am folosit mult timp antena cu suport magnetic si nu am pierdut-o nici la 150km/h.  
Curata cu o carpa uscata plafonul ptr. aderenta mai buna.
Sunt destule diferente intre suportii respectivi. Pe cabina camionului sunt obligat sa o ancorez cu ceva silicon de baie caci nu rezista la impactul cu fire sau crengi.Altfel, unui coleg nu-i trebe alt ancoraj deoarece a nimerit un magnet mai puternic.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 OIL1, on Feb 3 2008, 22:22, said:

Tocmai am discutat cu un vecin care foloseste statie CB pe masina "mica". Imi zicea ca nu prea depaseste 130 km/h pentru ca s-ar desprinde antena. E cu suport magnetic pe plafonul masinii.
Sunt  sisteme de prindere cu magnet mai puternic care sa iti permita macar 150 km/h ?
Nu ma prea incanta o limitare la 130 km/h.
Eu am talpa magnetica de 120mm (exista si de 160mm pt maniaci) si antena "normala" de 1.6m, am mers de proba cu 140 pe o portiune din A1 fara nici un fel de problema, sunt sigur ca tine si mai mult dar nu are sens pentru ca eu oricum nu sunt vitezoman. Important e ca antena sa aibe drag (rezistenta la aer) cat mai mic si sa nu fie grea, in rest se unduieste frumos la viteza si asta e.

Edited by andreic, 03 February 2008 - 22:48.


#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 andreic, on Jan 28 2008, 15:21, said:

Nu prea faci mare lucru ca abia merg 1-1.5km intre masini cu antenele lor si e cam greu sa le pui exterioara, trebuie modificat, trebuie sa gasesti o antena magnetica pentru banda lor ceea ce e greu, ca am cautat si eu si n-am gasit decat stationare. Oricum in PMR 446 nu prea se poarta trafic, eu nu am auzit niciodata desi am mers cu un pmr pe scan in masina Bucuresti - Arges, camionagii folosesc CB-ul.

Intr-adevar, cu PMR-urile nu faci nimic in traficul de zi cu zi, in schimb sunt extrem de utile cand te deplasezi cu prieteni, in coloana. Eu am luat cand am fost in Turcia niste PMR-uri si ne-au fost de foarte mare ajutor. Cred ca am economisit o gramada de bani, pe care i-am fi dat pe la telefoane....


Ontopic: Vand statii CB de toate tipurile (mai ieftine, mai scumpe, amplificatoare, antene, etc, inclusiv portabile, care au in set si alimentator de baterie, dotat si cu conector pentru antena exterioara). Ma rog...de fapt vand si PMR-uri...si altele. Factura, garantie, etc. Cine e interesat, imi poate da un PM si ii dau link-urile si ofertele de pret. Sunt importate de noi si avem preturi de distribuitor.
Referitor la statiile portabile, fara antena externa, nu faci nimic cu ele. Cu antena lor, din masina, nu "prinzi" mai nimic.

#29
zuzarel

zuzarel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 04.09.2004
eu folosesc pt acelasi lucru ( a comunica cu camionagii pe drumurile patriei ) si nu numai - o statie ALAN 42 multi - parca = nu sunt sigur..- portabila CB  4 w . in kitul ei este inclus si un adaptor la bricheta 12 si mufa antena exterioara, adaptor care inlocuieste prin culisare bateria de acumulatori. utilizez o antena magnetica  pt autoturisme, cu talpa magnetica.

   pechipamentele le-am cumparat on line de la o firma din piatra neamt parca .. 600 ron total.  ininte utilizam o statie cb TTI fixata pe car dar era incomoda, greu operabila in trafic..


  Nota : am folosit statia si dincolo- austria ungaria italia , tot pe canalul 22 cu TIR -istii romani...

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 zuzarel, on Feb 4 2008, 16:12, said:

eu folosesc pt acelasi lucru ( a comunica cu camionagii pe drumurile patriei ) si nu numai - o statie ALAN 42 multi - parca = nu sunt sigur..- portabila CB  4 w
Da e frumoasa, micuta si simplu de manevrat, stie 400ch. Cu antenuta ei nu mergi prea departe dar e util cand ai mai multe statii. Deasemenea este economica si are avantajul ca merge cu 8 acumulatori, cifra rotunda.

Edited by andreic, 04 February 2008 - 16:29.


#31
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare,
Am nevoie de o parere.Ce sa aleg intre:

http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=2185

http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=3211

http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=3212
Prima e ok,pentru uz pe o masina mica?

As avea nevoie de un sfat si in ceea ce priveste o antena cu fixare magnetica.

Mersi

Edited by moki, 11 February 2008 - 11:23.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 moki, on Feb 11 2008, 11:20, said:

Salutare,
Am nevoie de o parere.Ce sa aleg intre:
..//..
As avea nevoie de un sfat si in ceea ce priveste o antena cu fixare magnetica.
Mersi
Varianta din mijloc e suficienta (150), daca 760-ul are doar un compresor mai smecher in plus si ceva design, in rest la sensibilitate sunt la fel. Primul link e cam petarda. Antene magnetice de 1.6m sunt ok.

Edited by andreic, 11 February 2008 - 13:50.


#33
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Nu ma pricep asa de tare la statii din acest motiv tot vin cu tot felul de intrebari (a se vedea cea pusa legata de scaner)...
Am gasit un model la midland si sunt curios din ce motiv e asa de scumpa???
E mai performanta???
Merita atentie??? Asta pentru ca nu fac rabat la calitate (dar nici nu sunt mana larga sa arunc banii pe fereastra)...
Vrea un raspuns legat strict de aceasta statie in sensul ca nu as vrea ceva de genul:..."mai bine asta..."..."sau asta"...
Vreau sa stiu si argumentul..pentru ca e posibil sa merite diferenta de bani...

Aici e link-ul...:

http://www.midland.r...camioane-am.php

Cu stima,

Cata

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 videosuzy, on Feb 11 2008, 14:40, said:

Nu ma pricep asa de tare la statii din acest motiv tot vin cu tot felul de intrebari (a se vedea cea pusa legata de scaner)...
Am gasit un model la midland si sunt curios din ce motiv e asa de scumpa???
E mai performanta???
Singurele motive pentru care ar putea fi mai scumpa sunt in primul rand capacitatea de a lucra cu putere mare (35W), prezenta unui reflectometru onboard simplu dar suficient pentru a putea regla rapid o antena, afisaj pe leduri si functii conexe, vorba aia, butoane multe :) Eu nu as opta pentru ea pentru ca din cate vad ii lipseste un mod de lucru necesar la o statie asa scumpa, si anume SSB-ul.
Apropo ia cauta sa vezi cat costa la noi in magazine un magnum dinala de adevarati, cu modulator TopGun :) Gen asta: http://www.www.premi...product272.html

Attached Files

  • Attached File  s9nx.jpg   35.12K   546 downloads

Edited by andreic, 11 February 2008 - 15:01.


#35
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Mersi mult domnu' andreic. :cheers:

#36
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 andreic, on Feb 11 2008, 14:54, said:

Singurele motive pentru care ar putea fi mai scumpa sunt in primul rand capacitatea de a lucra cu putere mare (35W), prezenta unui reflectometru onboard simplu dar suficient pentru a putea regla rapid o antena, afisaj pe leduri si functii conexe, vorba aia, butoane multe :) Eu nu as opta pentru ea pentru ca din cate vad ii lipseste un mod de lucru necesar la o statie asa scumpa, si anume SSB-ul.
Apropo ia cauta sa vezi cat costa la noi in magazine un magnum dinala de adevarati, cu modulator TopGun :) Gen asta: http://www.www.premi...product272.html


Am spus ca nu ma pricep insa cred ca nu ai fost atent...
Uite cum scrie in primul rand in prezentare:

Alan 8001 S Plus 4W- AM - 4W FM - 35W  FM  4W-35W SSB

Apoi daca te uiti in manualul acesteia care e in limba romana o sa vezi cate spune de acel SSB...


Link catre manual: http://www.magazin-o...e/alan8001S.pdf

Referitor la Magnum S9 Nitro Knob pretul e cu mult peste Alan si deja e foarte mult...adica intre 1200 si 1600 RON...

E interesanta, asa, la cat ma pricep eu...dar e prea mult...

Deci, daca poti sa te uiti mai atent si sa-mi spui daca e cu ceva mai presus decat cele de 4-500 Ron mi-ai fi de un real ajutor...

Cu stima,

Cata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate