Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Centrale telefonice manuale - a mai văzut cineva așa ceva funcționând în ultima vreme?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Mor de curiozitate, a mai văzut cineva în ultima vreme (din 2007 încoace) în funcțiune vreo centarală telefonică manuală, din aia fabricată prin anii '30-'60, alea cu multe mufe jack. Nu de alta, dar acum în dăduși seama că tare aș vrea s-o fac și eu pe telefonistu'  :rolleyes: ...
Știu că ar fi trebuit să deschid acest topic la telecomunicații, dar mă gândesc că sunt mai mulți vizitatori pe aria de generalități, deci "riscul" de a mai afla de o asemenea centrală e mai mare.

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
poate doar la muzeu ;)

#3
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006
Este un panou d-asta de centrala telefonica, cu multe jack-uri in muzeul tehnicii, in Parcul Carol. Nu cred ca e in functiune (ca doar este intr-un muzeu, nu intr-o centrala telefonica dar poti sa te joci cu firele pe acolo.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
De jucat pot să mă joc și cu alea 2 de la Muz. Politehnicii (U.P.B.) aflat în Polizu. Dar nici alea nu sunt în stare de funcționare :down:

#5
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 crysty2k5, on Jan 26 2008, 15:14, said:

poate doar la muzeu ;)

La pariu că mai găsești și prin armata românească așa ceva?? :D

Mi se pare că F-1612 era pe cordoane.

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
posibil sa ai dreptate....dar cum intri acolo ?!

"Buna ziua, am venit sa ma joc la butoane..." :P

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
De jucat, nu m-am jucat la ea. Insa am studiat-o de aproape. Pe unde am copilarit eu a existat o centrala telefonica manuala pana prin '96. Era o adevarata aventura o convorbire la distanta. Iar intimitatea/confidentialitatea erau termeni inexistenti in limbajul si cultura centralistelor (confidentialitatea convorbirilor clientilor, normal). Tin minte ca am injurat o centralista cand eram mic: vroiam sa o sun pe maica-mea la serviciu si centralista nu raspundea; cum am inceput sa o porcesc, cum a auzit doamna. Si, fireste, ii cunostea pe ai mei.
Data viitoare cand ma voi duce pe acolo, ma voi interesa de soarta vechii centrale telefonice. Cine stie, poate inca mai exista si poate fac un biznis: o inchiriez pentru doritori, ca am pile la primarie.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Centrala cu o siguranță de 90% a fost făcută bucăți de Romtelecom cu mult timp în urmă... românii nu știu de istorie! :down:

#9
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Salutare tuturor

sant si eu interesat sa cumpar un telefon public din acela vechi care mergea cu fise de 25 bani(am inteles ca se chemau TM1 sau TM2).
Daca stie cineva de unde pot cumpara asa ceva,va rog sa-mi spuneti.
Multumesc

#10
fakipuf

fakipuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2010
Se gasesc in special in poligoane de tragere. Si sunt operationale.
Nu stiu de ce le foloseau, am inteles ca este o mai mare siguranta in comunicare cand bagi firele manual.
Cel putin asa m-au invatat.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,689
  • Înscris: 14.10.2008
In comuna Spineni din jud. Olt trecerea de la telefonia manuala la cea automata a fost facuta abia in anul 2003. La Slatina mereu am avut automata, inclusiv in 1992 cand am venit in clasa I. Modul in care functiona vechea centrala de la tara era ciudat: daca telefonai din Slatina trebuia apelat un anume numar de comenzi la care un dispecer raspundea si tata ii zicea "Buna ziua, sunt 049XXXXXX, abonat Cutarescu si vreau Spineni 93" si inchidea, ca apoi sa sune simultan ambele telefoane, cel de la Slatina si cel de la Spineni, unde la ridicarea din furca se spunea "Vorbiti" si urma convorbirea. Daca sunai de la tara la oras, ridicai receptorul, bateai de cateva ori in furca, intra centralista si cereai Slatina 049XXXXXX (parca fara prefix). Dupa convorbire mai suna o data centralista si intreba "Ati vorbit?".

Trecerea de la Pulse la Tone in Slatina (adica de la centrala analogica la digitala) s-a facut in anul 1998. Iar numerele formate cu prefix ca la telefonia mobila erau functionale chiar si in 2005, in ciuda faptului ca abia in 2008 prefixul a devenit obligatoriu.

Posta de la Spineni era foarte aproape de mine, cand eram mic am fost odata cu bunica acolo si am vazut centralista in exercitiul functiunii, ce am putut vedea era un panou de mufe pe care le baga si le scotea. Tot in posta se gasea si statia de radioficare (difuzorul de la tara) dar pe aceea nu am vazut-o. A functionat pana in 1996 cand s-a defectat si nu a mai fost reparata. In anii 90 se defecta foarte des. Pentru difuzor se platea un abonament separat de TV si telefon.

La cutremurul din 1977 am citit pe net ca centrala de la Bucuresti s-a rasturnat cu totul si i s-au spart acumulatorii, fiind necesara inlocuirea integrala fapt ce a dus la schimbarea numerelor de telefon. La Pitesti in zona Negru Voda chiar si in 2007 nasa parintilor mei inca era pe centrala analogica, si cand sunai pe mobil aparea numarul incomplet 0248324 si atat (dau cifre la intamplare dupa prefix). In 2008 a trecut la RDS asa ca nu stiu daca a fost schimbata.

Edited by Neaceasca85, 05 April 2010 - 14:28.


#12
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008

 fakipuf, on 4th April 2010, 23:42, said:

Se gasesc in special in poligoane de tragere. Si sunt operationale.
Nu stiu de ce le foloseau, am inteles ca este o mai mare siguranta in comunicare cand bagi firele manual.
Cel putin asa m-au invatat.

Oare mai sant telefoane din acelea cu fise de 25 bani in poligoane?Daca as stii ca sant,m-as duce sa iau si iau si eu unul.I-mi trebuie ptr ca am amenajat o camera cu diverse chestii din anii 60-70 si ar prinde bine si un tel acolo.
Bafta tuturor

#13
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 cristianromania, on 5th April 2010, 20:06, said:

Oare mai sant telefoane din acelea cu fise de 25 bani in poligoane?Daca as stii ca sant,m-as duce sa iau si iau si eu unul.I-mi trebuie ptr ca am amenajat o camera cu diverse chestii din anii 60-70 si ar prinde bine si un tel acolo.
Bafta tuturor
Stiu eu unul, dar e nefunctional si are nevoie de niste vopsea.
Din ce judet esti?
PS:De fapt, sunt 2 telefoane publice dezafectate. Unul e la intrarea intr-un parc si celalat in fata casei a lui strabunica.
Unul dintre ele mai are o vaga urma de PCR ;)

#14
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008

 reovel, on 6th April 2010, 18:52, said:

Stiu eu unul, dar e nefunctional si are nevoie de niste vopsea.
Din ce judet esti?
PS:De fapt, sunt 2 telefoane publice dezafectate. Unul e la intrarea intr-un parc si celalat in fata casei a lui strabunica.
Unul dintre ele mai are o vaga urma de PCR ;)
SUPER!Unde sta strabunica?Eu sant din Bucuresti.
Problema e cine le ia de acolo.Eu le vreau si platesc ptr ele,dar mi-e frica sa ma risc sa le iau si sa dau de vre-un tablagiu si implicit de necaz.Daca ai vreo solutie,spune-mi.
Merci

Edited by cristianromania, 06 April 2010 - 19:49.


#15
intrus

intrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 24.10.2006
nu e de mirare ca se mai foloseste inca in armata asta .. ei pana si masina de scris o tin .. nu fac actele la calculator ci tot la masina de scris .. cel putin asa e la Jandar..... nu zic mai departe ca iau bataie dar v-ati prins voi

#16
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Sant inca foarte interesat de cumpararea unui tel public TM2.Pun si o poza.
Cine are?
0762242830

Attached Files

  • Attached File  TM2.jpg   24.18K   34 downloads


#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006

 Neaceasca85, on 5th April 2010, 15:00, said:

La Pitesti in zona Negru Voda chiar si in 2007 nasa parintilor mei inca era pe centrala analogica, si cand sunai pe mobil aparea numarul incomplet 0248324 si atat (dau cifre la intamplare dupa prefix). In 2008 a trecut la RDS asa ca nu stiu daca a fost schimbata.
Chestia cu numarul incomplet cand suni de pe fix pe mobil o patesc si eu, desi sunt conectat la centrala digitala inca din 1996. Centralele digitale Goldstar au aceasta limitare din constructie, scrie si in Pagini aurii chestia asta :P In plus, nu pot vedea nici eu pe telefon cine ma suna, desi am telefon fara fir (DECT Panasonic) care suporta aceasta functie.

Centrala analogica are in schimb un ton de apel deosebit: nu e un bazait continuu ca la tel. mobile, ci un fel de galgait (si de obicei e mai puternic decat la centralele digitale). In plus, la centrala analogica risti sa mai auzi foarte slab si alte convorbiri care au loc in acelasi timp :lol:

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Centrale analogie nu mai există :) :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate