Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Imprimanta laser color

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006
Salut
Va rog o sugestie daca se poate?
Vreau sa imi cumpar o imprimanta laser color (ieftina, normal :) si la care sa se poata reincarca cartusele cat mai usor, eventual fara chip, poate sa pun chiar eu tonerul din bidonas?
Bineinteles, ca tot romanul, vreau sa printeze si foarte bine...
Viteza nu este neaparat un factor. Un buget ar fi 8-9-10 mil?
Merci mult anticipat

#2
bva22

bva22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008
la imprimantele laser color este o problema cu incarcarea cartuselor nu conteaza daca au chip sau nu. din cate stiu sunt probleme in semnul ca nu mai scot bine soate cu alb. plus ca curg in veselie umpli imprimanta de toner nu faci mare branza.

#3
bva22

bva22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008

 bva22, on Jan 26 2008, 00:10, said:

la imprimantele laser color este o problema cu incarcarea cartuselor nu conteaza daca au chip sau nu. din cate stiu sunt probleme in semnul ca nu mai scot bine soate cu alb. plus ca curg in veselie umpli imprimanta de toner nu faci mare branza.
http://www.multiserv...5000-p-282.html

#4
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Ce parere aveti de Canon i-SENSYS LBP5000?...pret aprox 900lei
Intre acest model si HP 2600n (pret aprox 1200lei) exista diferente de calitate la printare (este net superiara tehologia HP Imageret 2400?)
Va multumesc!

#5
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Am luat pana la urma HP 2600n ca au facut reduceri mari de pret ...a ajuns 800 lei

#6
malai

malai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2008
Ca sa nu mai deschid un topic nou vreau sa-mi recomandati si mie un laser color A4.
Criteriile ar fi urmatoarele:
1 - sa nu depaseasca 3000 ron (preferabil sa se incadreze undeva sub aceasta suma)
2 - cost / pagina cat mai redus (asta ar fi cel mai important criteriu)
3 - viteza peste 15-20 pag/min
4 - sa poata printa pe hartie 200g
5 - volum recomandat de peste 40000 pag/luna
6 - preferabil ethernet si duplex integrat

Ma intereseaza si alternativa cartuselor compatibile sau refillabile.

#7
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
Salut!

Mai ieftin si usor de refilat sunt Lexmark C500 (o imprimanta buna, de retea cu web management) si ar mai fi Xerox Phaser 6120. La ambele refill-ul impreuna cu cip-ul ies la jumatate de pret fata de un cartus nou.

#8
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

 alicumircea, on Mar 25 2008, 21:12, said:

Salut!

Mai ieftin si usor de refilat sunt Lexmark C500 (o imprimanta buna, de retea cu web management) si ar mai fi Xerox Phaser 6120. La ambele refill-ul impreuna cu cip-ul ies la jumatate de pret fata de un cartus nou.


mai omul are bani .... nu`i recomanda o pruna de imprimanta .... ce am gasit interesant ar fi aceasta dar sincer acum iti spun ca nu stiu prea multe despre ea doar ca am lucrat cu HP color si tot ceeace iti pot spune ca isi face treaba super !

#9
fpalamariu

fpalamariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2004
Salut,

Uite eu am o imprimanta laser color Canon LBP 5000   si iti pot spune ca sunt multumit de ea.  Si eu stateam pe ganduri ce sa imi iau la banii care ii aveam.  In principiu sa stii ca nu este mare diferenta intre LBP-5000 si HP2600  (la urma urmei HP este facut de canon, cu acelasi engine)  in plus care l-am luat in considerare la canon este ca vin cu cartuse full fata de hp care vin cu mai putin de 50% toner.  Calitatea e ok, din aplicatia imprimatei te poti juca foarte mult cu diferite moduri de printare, calitate, culori, etc.  De incarcat... te ajunge ca 100 ron daca nu ma insel (cu tot cu cip), nu mai retin exact incat nu mi-am incarcat niciodata tonerele.

#10
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004

 davides, on Mar 26 2008, 06:34, said:

mai omul are bani ....

Irelevant.

#11
malai

malai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2008
No coment pentru recomandari.  :frust:

#12
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 alicumircea, on Mar 25 2008, 21:12, said:

Salut!
Mai ieftin si usor de refilat sunt Lexmark C500 (o imprimanta buna, de retea cu web management) si ar mai fi Xerox Phaser 6120. La ambele refill-ul impreuna cu cip-ul ies la jumatate de pret fata de un cartus nou.

Salut, si eu caut de cateva zile o imprimanta laser color duplex si retea la un pret undeva intre 1000 si 1600 Ron. Am tot intrebat pe diverse forumuri, dar nu prea am primit raspunsuri. La un site, care se ocupa cu consumabile, mi s-a spus ca HP LJ 2605DN se refileaza mult mai usor si fara probleme decat Lexmark C530DN. Pentru cel din urma nu garanteaza nimic. Am intrebat si despre Samsung CLP 610ND si Canon LBP 5100, dar nimeni nu mi-a dat nici o sugestie. Poate ma puteti ajuta voi.
Sunt interesat in principal de calitatea tiparirii color, nu viteza de tiparire. Din tipurile de imprimante enumerate mai sus, care imprimanta ar fi mai buna, si care ar fi mai economica dpv al inlocuirii consumabilelor cu compatibile sau refiluri, sau poate un alt model?
Va multumesc anticipat.

#13
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007
Va rog, cine cunoaste/are sa ma ajute cu modelul. Am nevoie de o imprimanta color care sa listeze pagini full-color, borderless cu rezolutie foarte buna. Volumul de lucru va fi unul mediu, de accea m-am gandit la laser, sa nu schimb cartusele la fiecare listare...Am tot cautat printre modele, dar nu ma pot hotari.Mersi!... Bugetul este de max. 1500 lei

#14
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 alicumircea, on Mar 25 2008, 21:12, said:

Salut!

Mai ieftin si usor de refilat sunt Lexmark C500 (o imprimanta buna, de retea cu web management) si ar mai fi Xerox Phaser 6120. La ambele refill-ul impreuna cu cip-ul ies la jumatate de pret fata de un cartus nou.
Orice dar nu Lexmark!!!!!!!!!! Niste animale de imprimante de calitate proasta!!!!

#15
lucian_ava

lucian_ava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 22.01.2005
HP LJ-2605dn are aceleasi cartuse ca si LJ 1600 sau 2600. diferenta semnificativa e reteaua si putin la procesor implicit viteza.
totusi pretul e aproape dublu. canon lbp5000 are acelasi engine si se foloseste acelasi toner pt. refill. cartusele sunt aproape la fel dar nu am avut niciodata ambele tipuri simultan sa vad daca sunt interschimbabile.calitatea e ok dar nu depaseste un inkjet mediu
in 1500ron nu exista acum o imprimanta laser si cu retea si cu duplex si calitate bune si refil ieftin. poate mai la toamna daca ne lum dupa scaderile de preturi din ultimele 6 luni.
vroia cineva pagini full:
cartusul negru tine conform specificatiilor 2500 pagini la 5% acoperire  deci 125 pagini complet negre
fiecare cartus color 2000 pagini tot 5%. deci 100paginix3cartuse=300
teoretic ~425 pagini full color. nu am tinut cont de tehnologiile de economisire a tonerului si am presupus distributia uniforma a culorilor
un refill la cartus te costa cu tot cu cip cam 80-90ron. si sunt 4 cartuse
daca am gresit la calcul rog sa ma corectati
daca tot suntem la reconamdari trasnite poti lua in calcul un inkjet de la epson si un ciss.  in 1500ron poti achizitiona 2 imprimante :D sa ai de rezerva.
avantaje: calitate foarte buna a imprimarii, viteza mai mare decit a imprimantelor laser ieftine, cu ciss consumabile mai ieftine
dezavantaje: trebuie cineva sa o bibileasca, tiparit la cel mult 2-3zile, odata la 5-10k de printuri in functie de imprimanta trebuie resetat contorul (ink tank si alte minunatii)

#16
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008

 malai, on Mar 24 2008, 10:31, said:

Ca sa nu mai deschid un topic nou vreau sa-mi recomandati si mie un laser color A4.
Criteriile ar fi urmatoarele:
1 - sa nu depaseasca 3000 ron (preferabil sa se incadreze undeva sub aceasta suma)
2 - cost / pagina cat mai redus (asta ar fi cel mai important criteriu)
3 - viteza peste 15-20 pag/min
4 - sa poata printa pe hartie 200g
5 - volum recomandat de peste 40000 pag/luna
6 - preferabil ethernet si duplex integrat

Ma intereseaza si alternativa cartuselor compatibile sau refillabile.

tocmai am comandat un HP CLJ-3600dn, are:

1. 665 Euro
2. 0.0297 centi / pagina
3. 17 pagini pe minut
4. poate
5. 50.000 volum lunar
6. are si ethernet si duplex

toner 6000/4000 pagini la pretul de 119 Euro fiecare

#17
fopy

fopy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.12.2007

 pcmanbv, on Apr 11 2008, 11:54, said:

tocmai am comandat un HP CLJ-3600dn, are:

1. 665 Euro
2. 0.0297 centi / pagina
3. 17 pagini pe minut
4. poate
5. 50.000 volum lunar
6. are si ethernet si duplex

toner 6000/4000 pagini la pretul de 119 Euro fiecare

Foarte bine ai facut, dar daca ai inceput sa printezi multe pagini cu ea sper ca nu se blocheaza nu?
Si la tonere cate pagini full color ai scos? Nu vreau sa te fac sa crezi ca ai dat bani degeaba pentru ca nu este asa ba chiar ai ales bine pentru inceput.
Uite un review bun pentru toti http://www.reviewcen...iews125081.html :OK:
Sunt si review-uri nasoale despre paper jams dar voi sa luati si partea buna a imprimantelor, si nu va luati dastea care au putine pagini de printat si sa nu credeti ca faceti vreo afacere cand dati 1500 ron pe o imprimanta color.
Daca vreti sa aveti si calitate si costuri reduse si multe pagini printate va sfatuiesc sa incepeti de la 2600-4200 euro pentru color, iar tot la banii astia puteti cumpara si o imprimanta alb-negru care sa scoata foarte bine ca pret.
Daca vreti sa scoateti bani din asta cumparati imprimante scumpe daca nu, cumparati ieftine dar, nu luati jafuri asta pentru linistea voastra.
Si inca ceva...pentru hartie mai mare de 220 g/mp trebuie sa dati sume mai mari si probabil o sa aveti si alte consumabile de platit cu sunt fuserele adica cuptoarele, unitatea de imagine, si altele dupa cazul imprimantei pe care o cumparati.
Dupa ce imi rezolv problemele imi iau si o imprimanta A3.

#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 ambra1, on Mar 30 2008, 21:00, said:

Salut, si eu caut de cateva zile o imprimanta laser color duplex si retea la un pret undeva intre 1000 si 1600 Ron. Am tot intrebat pe diverse forumuri, dar nu prea am primit raspunsuri. La un site, care se ocupa cu consumabile, mi s-a spus ca HP LJ 2605DN se refileaza mult mai usor si fara probleme decat Lexmark C530DN. Pentru cel din urma nu garanteaza nimic. Am intrebat si despre Samsung CLP 610ND si Canon LBP 5100, dar nimeni nu mi-a dat nici o sugestie. Poate ma puteti ajuta voi.
Sunt interesat in principal de calitatea tiparirii color, nu viteza de tiparire. Din tipurile de imprimante enumerate mai sus, care imprimanta ar fi mai buna, si care ar fi mai economica dpv al inlocuirii consumabilelor cu compatibile sau refiluri, sau poate un alt model?
Va multumesc anticipat.


Din imprimantele enumerate aici eu iti recomand HP 2600 sau canon LBP-5XXX, amandoua se pot incarca si pretul este de 90 RON cu tot cu chip. 90 lei x 4 bucati = :)

In curand voi avea la vanzare si kituri pentru reumplerea cartuselor laser, inclusiv pentru cele enumerate aici, si totul va fi extrem de simplu, primesti in kit tot ce ai nevoie, chip, praf si instructiuni + pretul banuiesc va fi fin pana in 60 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate