Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

conditii infintare afacere de comert online

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
crestin85

crestin85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2007
Ma intereseaza sa-mi fac un site de vanzari imbracaminte, incaltaminte, articole sportive, deci chestii de astea si as dori sa stiu daca pot presta activitatea de vanzator printr-un magazin online ca persoana fizica ???? Acest aspect este valabil pentru orice tip de comert online ??? Sau trebuie neparat sa-mi infintez o firma ??? Deci, ce trebuie sa fac ???

P.S. Mai este valabila chestia cu TVA-ul deductibil intr-o afacere ???

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ca persoana fizica nu poti desfasura activitati comerciale
cred ca trebuie sa fii cel putin PFA - persoana fizica autorizata
va trebui sa tii contabilitate primara inregistrare venituri si cheltuilei, sa platesti impozit pe profit/venit.
esti obligat de lege sa furnizezi pe site codul fiscal deci...

partea cu tva-ul depinde de ce forma de persoana juridica sau pfa alegi...

citeste legea 365/2002 privitoare la comertul electronic. mai multe aici

Edited by spare-me, 23 January 2008 - 15:55.


#3
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

View Postcrestin85, on Jan 23 2008, 15:42, said:

Ma intereseaza sa-mi fac un site de vanzari imbracaminte, incaltaminte, articole sportive, deci chestii de astea si as dori sa stiu daca pot presta activitatea de vanzator printr-un magazin online ca persoana fizica ???? Acest aspect este valabil pentru orice tip de comert online ??? Sau trebuie neparat sa-mi infintez o firma ??? Deci, ce trebuie sa fac ???

P.S. Mai este valabila chestia cu TVA-ul deductibil intr-o afacere ???
Ideea este ca in ziua de azi poti sa-ti faci o firma in no time, mai ales daca platesti un jurist sa se ocupe de toate actele si din cate stiu costurile infiintarii sunt si ele destul de mici undeva la vreo 700-800 lei.
Avand in vedere site-ul pe care vrei sa-l faci aceasta suma e infima :)

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Pentru infiintarea unui srl citeste Legea 31/1990.
Iti recomand aceasta forma de comert deoarece are cele mai multe avantaje.
In schimb, ai grija ce vinzi. S-ar putea sa existe o problema daca vinzi, spre exemplu produse Nike luate din piata, fara factura de la producator sau dealer autorizat.

#5
crestin85

crestin85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2007
ok, am inteles si multumesc de explicatii. Deci pana la urma trebuie sa-mi fac o firma. :rolleyes:
davidboy, poti sa-mi spui si mie pe langa cei 800lei ca sa-mi infintez firma ce imi mai trebuie ???? Adica cati bani ? Cred ca o sa-mi trebuiasca si casa de marcat, facturi....etc aste cat mai costa ???? Deci ca sa-mi fac o astfel de afacere, fara bani de marfa, cat ma costa per total ???
spare-me, multumesc pentru lege, am sa o studiez.

#6
9999

9999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2008

View Postcrestin85, on Jan 24 2008, 18:31, said:

ok, am inteles si multumesc de explicatii. Deci pana la urma trebuie sa-mi fac o firma. :rolleyes:
davidboy, poti sa-mi spui si mie pe langa cei 800lei ca sa-mi infintez firma ce imi mai trebuie ???? Adica cati bani ? Cred ca o sa-mi trebuiasca si casa de marcat, facturi....etc aste cat mai costa ???? Deci ca sa-mi fac o astfel de afacere, fara bani de marfa, cat ma costa per total ???
spare-me, multumesc pentru lege, am sa o studiez.



Buna seara,

A-si avea o intrebare,in cazul in care fac export marfa pentru o firma din alt stat membru si firma respectiva  nu a fost declarat ca platitor de TVA in tot cursul anului 2007 dar sa inregistrat la sfarsitul anului si sa declarat ca platitor de TVA eu mai sant obligata sa platesc TVA-ul in tara?Firma respectiva mi-a comunicat ca a platit TVA-ul pe anul 2007 dar fiscul de la noi mai vrea sa ramburseze si de la noi.Ce pot sa fac in acest caz?

#7
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008

View Post9999, on Feb 16 2008, 20:10, said:

Buna seara,

A-si avea o intrebare,in cazul in care fac export marfa pentru o firma din alt stat membru si firma respectiva  nu a fost declarat ca platitor de TVA in tot cursul anului 2007 dar sa inregistrat la sfarsitul anului si sa declarat ca platitor de TVA eu mai sant obligata sa platesc TVA-ul in tara?Firma respectiva mi-a comunicat ca a platit TVA-ul pe anul 2007 dar fiscul de la noi mai vrea sa ramburseze si de la noi.Ce pot sa fac in acest caz?
actiune in instanta!binenteles trbuie sa dovedesti ca a fost platit tva-ul de 2 ori(copii documente client)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate