Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Dioda SG45

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Am un video care sa varsat  si mi sa bulit o dioda  dupa traful din sursa    SG45     SCHOTTKY ,45V,7500mA,TO-220A ce puii mei sa pun in locul ei pot sa pun o dioda normala cu aceleasi caracteristici ? :help:

#2
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
ca sa aibe aceeasi caracteristici trebuie sa fie tot una schottky.Una normala nu merge pentru ca are o cadere de tensiune mai mare si se va incalzi

#3
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Daca este Schottky, inseamna ca este rapida, capabila sa redreseze la frecventa de lucru a chopperului, adica zeci de kHz. Nu mai stiu exact, dar la curentul ala ar fi mers batrinele DRR (Dioda Redresoare Rapida) pe care le gaseai prin TV Sport. BA 159 e prea mica (nu duce curentul). Cauta DRR si vezi sa aiba cel putin 10A, ca sa nu ai probleme. Tensiunea minim 100V.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Un echivalent: MBR 745, MBR 760 sau la 10A  - MBR 1045, MBR 1060. In Bucuresti se gasesc  de exemplu la Vitacom.
Nu cred ca poti sa folosesti diode normale deoarece probabil ca se utilizeaza intr-o sursa in comutatie. :)

#5
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
daca sa bulit doar una probabil ca o sa mearga cat de cat daca o inlocuiesti cu dioda normala.

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@.ral:cr
Raspunsul tau este departe de... realitate. :)
Informeaza-te mai bine despre "diode" si dupa aceea  mai discutam... :cool:

#7
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Salutare natiune va multumesc pentru sfaturi o sa incerc la vitacom apropo dioda era la iesire dintr-o sursa in comutatie de video samsung
Bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate