Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dioda SG45

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Am un video care sa varsat  si mi sa bulit o dioda  dupa traful din sursa    SG45     SCHOTTKY ,45V,7500mA,TO-220A ce puii mei sa pun in locul ei pot sa pun o dioda normala cu aceleasi caracteristici ? :help:

#2
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
ca sa aibe aceeasi caracteristici trebuie sa fie tot una schottky.Una normala nu merge pentru ca are o cadere de tensiune mai mare si se va incalzi

#3
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Daca este Schottky, inseamna ca este rapida, capabila sa redreseze la frecventa de lucru a chopperului, adica zeci de kHz. Nu mai stiu exact, dar la curentul ala ar fi mers batrinele DRR (Dioda Redresoare Rapida) pe care le gaseai prin TV Sport. BA 159 e prea mica (nu duce curentul). Cauta DRR si vezi sa aiba cel putin 10A, ca sa nu ai probleme. Tensiunea minim 100V.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Un echivalent: MBR 745, MBR 760 sau la 10A  - MBR 1045, MBR 1060. In Bucuresti se gasesc  de exemplu la Vitacom.
Nu cred ca poti sa folosesti diode normale deoarece probabil ca se utilizeaza intr-o sursa in comutatie. :)

#5
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
daca sa bulit doar una probabil ca o sa mearga cat de cat daca o inlocuiesti cu dioda normala.

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@.ral:cr
Raspunsul tau este departe de... realitate. :)
Informeaza-te mai bine despre "diode" si dupa aceea  mai discutam... :cool:

#7
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Salutare natiune va multumesc pentru sfaturi o sa incerc la vitacom apropo dioda era la iesire dintr-o sursa in comutatie de video samsung
Bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate