Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asistenta juridica online

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postpunkt, on Jan 22 2008, 14:23, said:

se dovedeste simplu. Ma urc intr'un autobuz dimineata si filmez anturaju', eventual se urca un prieten la capat si altu' filmeaza din exterior citi urca si citi coboara pina la celalalt capat. Se numara pasagerii.

Viata mea a fost pusa in pericol (se demonstreaza tehnic ce inseamna un surplus de 20 de persoane pt. buna functinare a echipamentului) + traume legate de disconfort justificate cu expertize.

Nu tu trebuie sa stii asta? ;)
acu pe bune vorbind , ceea ce spui tu e posibil in teorie , dar la noi nu e marea britanie unde s-a castigat un proces legat de perforarea biletelor de catre controlor.
filmarile tale nu sunt proba in justitie.

@SNIPEST: pentru ravy , nu merge o actiune civila?998 cod civil sau pe acolo?

#38
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postsolitudes, on Jan 22 2008, 14:26, said:

acu pe bune vorbind , ceea ce spui tu e posibil in teorie ,
Aici ai dreptate. Daca as fi crezut in realitatile unui astfel de caz intram in istorie.

Prefer sa merg cu masina decit sa ma lupt cu morile de vint -_- .

Ma gindeam c'or exista avocati cu .oaie. :P

#39
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postpunkt, on Jan 22 2008, 14:31, said:

Aici ai dreptate. Daca as fi crezut in realitatile unui astfel de caz intram in istorie.

Prefer sa merg cu masina decit sa ma lupt cu morile de vint -_- .

Ma gindeam c'or exista avocati cu .oaie. :P
sunt si de astia( vezi ala de a castigat in premiera taxa de inmatriculare inapoi de la stat).
sa nu am ce face pe acasa poate m-as baga la una de asta  :D . dar asa , soarta :)

#40
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
caz exista:

http://www.ratb.ro/i...mp;id_rubrica=1

Art.09  Regia Autonomă de Transport București - R. A. este obligată:

a) să pună în exploatare numai vehicule de transport curate și ale căror sisteme și instalații asigură funcționarea lor în condițiile prevăzute de lege;
B) să ia măsuri pentru a asigura încărcarea mijloacelor de transport în comun numai în limita capacității lor înscrisă în documentul de bord al vehiculului respectiv.

:peacefingers: pace voua. io nu's de meserie, dar dupa cum spuneau altii, e absurd :naughty:

vreau 5% din despagubiri. astept un PM sa va dau contu'

Edited by punkt, 22 January 2008 - 14:40.


#41
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postsolitudes, on Jan 22 2008, 14:26, said:

acu pe bune vorbind , ceea ce spui tu e posibil in teorie , dar la noi nu e marea britanie unde s-a castigat un proces legat de perforarea biletelor de catre controlor.
filmarile tale nu sunt proba in justitie.

@SNIPEST: pentru ravy , nu merge o actiune civila?998 cod civil sau pe acolo?

Ba da, asta oricum e articolul de baza, dar nu voiam sa intru in detalii ce tin strict de domeniu. Si 999 este destul de concludent.
Dar, daca are procesul verbal poate inainta o actiune in revendicarea daunelor.

#42
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsnipest, on Jan 22 2008, 14:45, said:

Ba da, asta oricum e articolul de baza, dar nu voiam sa intru in detalii ce tin strict de domeniu. Si 999 este destul de concludent.
Dar, daca are procesul verbal poate inainta o actiune in revendicarea daunelor.
so , problem solved? :coolspeak:

#43
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postsolitudes, on Jan 22 2008, 14:48, said:

so , problem solved? :coolspeak:

Problema e rezolvata doar in instanta! :peacefingers:
Dar, cred ca am exprimat succint calea pe care trebuie sa o apuce.

#44
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Deci o pot rezolva?
Orice avocat/condilier juridic ar putea sa ma ajute, sau o fac eu... Asta va intreb deoarece pt 10 mil nu stiu daca merita sa pun un avocat la treaba care sa-mi ia ... ma rog... cat are tarif... Sau si aceste plati le poate suporta cel care a produs accidentul?

Multumesc pentru sfaturi/raspunsuri!

#45
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsnipest, on Jan 22 2008, 14:51, said:

Problema e rezolvata doar in instanta! :peacefingers:
Dar, cred ca am exprimat succint calea pe care trebuie sa o apuce.
lol. bineinteles ca rezolvarea si-o va gasi in instanta. eu ma refeream doar la calea de urmat.

#46
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostRavy, on Jan 22 2008, 14:55, said:

Deci o pot rezolva?
Orice avocat/condilier juridic ar putea sa ma ajute, sau o fac eu... Asta va intreb deoarece pt 10 mil nu stiu daca merita sa pun un avocat la treaba care sa-mi ia ... ma rog... cat are tarif... Sau si aceste plati le poate suporta cel care a produs accidentul?

Multumesc pentru sfaturi/raspunsuri!
poate sa te ajute , tariful lui cred ca va fi pe la 7- 8 milioane.
daca castigi atunci obtii si cheltuielile de judecata deci si plata avocatului .
ideal e sa o faca unul cu experienta in instanta , daca nu ai asa ceva mai bine lasi pe unu care se pricepe, trust me.

#47
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postsolitudes, on Jan 22 2008, 14:57, said:

poate sa te ajute , tariful lui cred ca va fi pe la 7- 8 milioane.
daca castigi atunci obtii si cheltuielile de judecata deci si plata avocatului .
ideal e sa o faca unul cu experienta in instanta , daca nu ai asa ceva mai bine lasi pe unu care se pricepe, trust me.

are dreptate solitudes, dar intr-adevar, sunt bani putini. Eventual, informeaza-te, iar daca te reprezinti singur, judecatorul are obligatia sa-ti puna in vedere ce probe sa aduci si unii pasi ce trebuie urmati, la primul termen. Oricum, la suma asta, nu prea or sa te ia avocati, ca alergatura e aceeasi ca pt 100 de milioane, dar onorariul tre' sa fie mai mic.

Cons juridic te poate ajuta doar daca lucreaza la tine.

Edited by snipest, 22 January 2008 - 15:01.


#48
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Multumesc inca odata pentru sfaturi/propuneri/raspunsuri!

Va raman dator!

L.E. p.s. daca vreunul din voi ar pati asa ceva s-ar "stresa" sa mearga in instanta sau ar pune asta la "pagube". Asta va intreb deoarece stiti ce inseamna practic sa faci ce trebuie facut mai departe si ati trecut prin cazuri... E posibil sa nu castig?

Edited by Ravy, 22 January 2008 - 15:18.


#49
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postpunkt, on Jan 22 2008, 14:23, said:

se dovedeste simplu. Ma urc intr'un autobuz dimineata si filmez anturaju', eventual se urca un prieten la capat si altu' filmeaza din exterior citi urca si citi coboara pina la celalalt capat. Se numara pasagerii.

Viata mea a fost pusa in pericol (se demonstreaza tehnic ce inseamna un surplus de 20 de persoane pt. buna functinare a echipamentului) + traume legate de disconfort justificate cu expertize.

Nu tu trebuie sa stii asta? ;)

Pai asa iti ies 500 de pasageri, daca nu mai bine. Ideea e ca nu ti-a fost pusa viata in pericol, cel mai rau lucru a fost sa transpire altu' pe tine, sau sa-ti dea vreun damf de Christian Dihor

#50
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postpunkt, on Jan 22 2008, 14:23, said:

se dovedeste simplu. Ma urc intr'un autobuz dimineata si filmez anturaju', eventual se urca un prieten la capat si altu' filmeaza din exterior citi urca si citi coboara pina la celalalt capat. Se numara pasagerii.

Viata mea a fost pusa in pericol (se demonstreaza tehnic ce inseamna un surplus de 20 de persoane pt. buna functinare a echipamentului) + traume legate de disconfort justificate cu expertize.

Nu tu trebuie sa stii asta? ;)
Cred ca te crezi in USA

View PostRavy, on Jan 22 2008, 15:13, said:

Multumesc inca odata pentru sfaturi/propuneri/raspunsuri!

Va raman dator!

L.E. p.s. daca vreunul din voi ar pati asa ceva s-ar "stresa" sa mearga in instanta sau ar pune asta la "pagube". Asta va intreb deoarece stiti ce inseamna practic sa faci ce trebuie facut mai departe si ati trecut prin cazuri... E posibil sa nu castig?
Castigi 99%.
Dar daca pana la primul termen cel ce te-a lovit isi recunoaste vina si plateste suma, procesul se incheie.
Asa ca fa o actiune la instanta, apoi o sa-i vina la om citatia acasa, si atunci o sa-l cauti sau, daca e morcovit , o sa te caute el, si o sa-i explici situatia: 1000 lei pe loc si a terminat povestea, sau 1000 lei dupa cateva luni+ cheltuieli de judecata, inclusiv onorariul avocatului-si o sa-i spui ca-i dai minim 1000 lei ;) )
Daca ai noroc, mushca, daca nu mergi pana la cap[at, daca cei 1000 lei merita deranjul pana la instanta(poate in timpul cat il pierzi pe acolo ai face mult mai mult :)  )

#51
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postortega, on Jan 22 2008, 22:03, said:

Cred ca te crezi in USA


Castigi 99%.
Dar daca pana la primul termen cel ce te-a lovit isi recunoaste vina si plateste suma, procesul se incheie.
Asa ca fa o actiune la instanta, apoi o sa-i vina la om citatia acasa, si atunci o sa-l cauti sau, daca e morcovit , o sa te caute el, si o sa-i explici situatia: 1000 lei pe loc si a terminat povestea, sau 1000 lei dupa cateva luni+ cheltuieli de judecata, inclusiv onorariul avocatului-si o sa-i spui ca-i dai minim 1000 lei ;) )
Daca ai noroc, mushca, daca nu mergi pana la cap[at, daca cei 1000 lei merita deranjul pana la instanta(poate in timpul cat il pierzi pe acolo ai face mult mai mult :)  )

Nu-i chiar asa. trebuie sa aiba grija sa nu-l bage la santaj, desi, gandesc cam prea departe. Oricum, trebuie sa aiba grija cum il citeaza. Sa-l citeze la domiciliu, altfel, daca o face prin publicitate, poate sa invoce ala citarea abuziva si el primeste amenda. Am avut un caz din asta. Oricum, adresa si tot ce-i  trebuie,, se afla in procesul verbal.

#52
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsnipest, on Jan 22 2008, 22:30, said:

Nu-i chiar asa. trebuie sa aiba grija sa nu-l bage la santaj, desi, gandesc cam prea departe. Oricum, trebuie sa aiba grija cum il citeaza. Sa-l citeze la domiciliu, altfel, daca o face prin publicitate, poate sa invoce ala citarea abuziva si el primeste amenda. Am avut un caz din asta. Oricum, adresa si tot ce-i  trebuie,, se afla in procesul verbal.
@ravy trebuie sa mai in calcul o situatie: nu exista in romania actuala 100% sanse de castig in instanta! oricand poate aparea fie o greseala procedurala fie o scapare a legii de care partea adversa poatesa profite pentru a  castiga. asa ca ravy trebuie sa ia in seama si faptul ca s-ar putea sa piarda procesul , sa piarda cei 1000 ron , plata avocatului sau precum si cheltuielile de judecata asa incat , in loc sa castige 1000 ron sa piarda si mai mult.
so , zic eu , sa cantareasca foarte bine daca vrea sa se duca in instanta pentru zece milioane.

Edited by solitudes, 23 January 2008 - 08:02.


#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nicaieri in lume nu exista sansa 100 % de castig, nu numai in romania

#54
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postspare-me, on Jan 23 2008, 08:05, said:

nicaieri in lume nu exista sansa 100 % de castig, nu numai in romania
eu ma refeream la romania . ce e afara nu stiu/ nu cunosc. dar aici poti sa ai perfecta dreptate , sa crezi ca 100% sanse de castig si sa pierzi din cauza ca exista o  scapare a legii. crede-ma , sunt patit.

Edited by solitudes, 23 January 2008 - 08:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate