Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Monitoare LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#37
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006

View PostAnnalyzer, on Dec 9 2008, 07:23, said:

Se pot vedea aici tipurile de panel folosite de monitoare: http://lcdtech.no-ip...in.monitors.htm .
nu sunt toate
doar cateva

#38
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Nu stiu daca a mai postat cineva acest link, consider ca e foarte util celor care nu-s hotarati cand aleg diagonala monitorului.  Se pot face comparatii intre diferite diagonale,rezolutii ,si aspect ratio pt a avea o imagine cat de cat despre marimea diagonalei si suprafata monitorului.      http://www.tvcalculator.com/

#39
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008

View PostAnnalyzer, on Dec 9 2008, 08:23, said:

Se pot vedea aici tipurile de panel folosite de monitoare: http://lcdtech.no-ip...in.monitors.htm .

sunt toate, e un link suplimentar pentru a indica hiden monitor
nu stiu de ce ?

#40
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
exista diferenta de calitate intre DVi si HDMI?Adica e diferenta mare intre un film full hd vazut pe un monitor HD, si un film full hd vazut pe un monitor cu rezolutia nativa 1680x1050 cu DVI?

#41
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
help!

as vrea sa cumpar un LCD nou desi stiu ca vechiul CRT e mult mai bun la toate specificatii tehnice dar ma deranjeaza aspectul bombat al vechiului CRT
insa am multe dubii privind calitatea imaginii la LCD dar nu mai stiu ce sa cred
sa raman tot la CRT si sa nu cumpar noul LCD???
am gasit un LCD LG l1942S la Altex
http://www.altex.ro/...a...&itemId=950
voi preda un monitor CRT mai vechi si sa -mi iau unul nou LCD cu reducere 100 lei fata de pretul initial
astept sfaturi

#42
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
ia-ti un LCD....sau cel mai bine , mergi in Carrefour, Altex, etc. si arunca un ochi la LCD-uri.

#43
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
are cineva idee cu ce curat suprafata monitorului?? ceva bumbac si alcool? sau e vreo substanta speciala??
am un benq g2220hda de 22

#44
spok

spok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.05.2004

View Postrazvan_77, on 10th September 2009, 20:27, said:

are cineva idee cu ce curat suprafata monitorului?? ceva bumbac si alcool? sau e vreo substanta speciala??
am un benq g2220hda de 22
Sunt niste servetele speciale pt curatat lentilele de ochelari si sunt bune si pt monitoare

#45
ciumpalak

ciumpalak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 26.09.2006
am si eu o intrebare oarecum ontopic: am un tv lcd samsung de 26, iar cand il bag prin calculator imi arata ca suporta 1900.... cu ceva, dar in carticica lui scrie ca e recomandat sa se tina pe rezolutia 1300 cu.... ceva

cand ma uit la filme hd 1080 imi place sa il tin pe rezolutia maxima (1900...), se poate strica din cauza asta ?

#46
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
salut. As vrea si eu sa-mi iau acest monitor: http://www.pcgarage....-ms-wide-black/

As avea nevoie de niste opinii. Ceparere aveti de el, calitate / pret, etc.

#47
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Urmeaza sa-mi iau zilele astea un monitor LCD de 19'' si, dupa multe cautari si trieri, m-am oprit la urmatoarele 3 variante pentru un buget alocat de pana-n 500 lei. Am eliminat Philips-ul pentru ca stiu de la un prieten care lucreaza pentru o firma mare de IT ca se cam fac de bafta in ultima perioada si am ramas sa aleg intre urmatoarele tipuri de monitoare de tip LCD de la LG si Samsung...

LG W1943SB

Samsung 933 SN

Samsung 943 SN


Mentionez ca il voi folosi in special pentru filme, texte de tip word sau PDF si web browsing. Fara jocuri...
Voi pe care l-ati alege?  <_<

#48
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Eu as lua LG-ul . 2 Syncmastere arse in 1 an .

#49
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007
Confirm cu probleme la LCD Samsung Syncmaster, al meu este model de 19", tip 920N, inainte cu 1 an de expirarea garantiei, s-a ars ireparabil. Mi-a dat altul nou, iar dupa 6 luni de la iesirea din garantie, s-a ars din nou (de data asta placa sursa-invertor). Costul reparatiei 200 ron la reprezentanta Samsung din Bucuresti.

#50
redalert

redalert

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.10.2009

View PostCoBr4, on 20th January 2008, 20:04, said:

In primul rand este bine sa NU pui pana pe suprafata vizibila, aceasta fiind foarte sensibila. Curatirea unui LCD se face in 2 moduri.
- Curatirea regulata: la o anumita perioada de timp, cu o carpa uscata si moale se sterge de praf, fara miscari bruste si fara a se apasa deloc
- Curatirea cand acesta este patat de grasimea degetelor: Eu personal recomand servetele speciale pentru LCD-uri sau servetele de ochelari. Ambele sunt umede si curata fara sa lase urme de suprafata monitorului,
aici e o greseala ? Adica sa nu pui mana. Eu am un samsung si i-am cam "pipait" ecranul, dar n-o so mai fac.

#51
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007

View Postmike-5, on 29th December 2009, 20:43, said:

Confirm cu probleme la LCD Samsung Syncmaster, al meu este model de 19", tip 920N, inainte cu 1 an de expirarea garantiei, s-a ars ireparabil. Mi-a dat altul nou, iar dupa 6 luni de la iesirea din garantie, s-a ars din nou (de data asta placa sursa-invertor). Costul reparatiei 200 ron la reprezentanta Samsung din Bucuresti.

In momentul in care ti-a dat un monitor nou nu ti-a dat si garantie noua (de 3 ani) ?

#52
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Am si eu niste nelamuriri...

Mi-am luat un monitor de 23 inch si am probleme cu rezolutia de 1920x1080, in sensul ca totul se vede prea mic.
Daca ii dau rezolutie mai mica, e mai acceptabil, insa nu se vede la calitate maxima. Am schimbat din windows la 120 DPI si mi-a facut iconitele mai mari, insa tot mai am probleme prin Firefox sau alte programele(in firefox devine obositor sa dai ctrl-scroll wheel de fiecare data cand intru pe o pagina noua pentru marirea fontului).

Voi ce rezolutii folositi, ce marime a ecranului aveti si cum va descurcati cu iconitele mici? :D

Aa si as dori sa-mi spuneti cum trebuie tinuta luminozitatea si contrastul astfel incat sa nu oboseasca ochii? Mie mi se pare ca e mai bine sa fie cat mai mici, altii mi-au zis ca e mai bine sa se vada mai luminos...
Multumesc!

#53
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
cred ca ai philipsu nu?
eu il tin la 1920x1080  si totul default nu am facut nici o alta setare si nu sunt probleme nici cu  iconitele ici cu alte programe.
cred ca ai xp? de zici ca ai iconitele mici nu? cu windoes 7 nu sunt probleme.

#54
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrocky_manro, on 20th January 2010, 08:19, said:

In momentul in care ti-a dat un monitor nou nu ti-a dat si garantie noua (de 3 ani) ?
Aici se bat doua lucruri cap in cap, nu stiu ce zice legea in privinta asta. Firma de unde am cumparat monitorul, spune ca l-a luat si ea la randul ei prin firma intermediara, fiindca nu are bani sa cumpere multe bucati de la firma directa, iar firma intermediara acorda garantie maxima 36 luni, chiar daca mi-a schimbat monitorul cu unul nou acelasi model. Cica se acorda 36 luni garantie de la primirea celui nou, numai daca iti da alt model (daca cel pe care-l ai nu se mai fabrica) cu caracteristici cel putin asemanatoare cu cel care l-am avut. Am sunat si la reprezentanta Samsung, ei spunandu-mi 36 luni de la primirea celui nou chiar si acelasi model, dar mai depinde si ce scria in certificatul de garantie de acum 4 ani (cand am cumparat monitorul). Intrebarea este: poate sa existe perioade de garantii diferite, depinzand firma de unde cumperi sau exista o singura lege in privinta garantiilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate